آموزش گره های کوهنوردی

 

طناب کوهنوردی از ملزومات اساسی این رشته ورزشی میباشد و برای استفاده بهینه از طناب میبایست بتوانیم با ایجاد تغییر شکل مناسب ، آن را برای اتصال به ابزار ، بدن خود یا طناب دیگر آماده و کاربردی نمائیم.برای این منظوراز تعدادی گره مخصوص در کوهنوردی استفاده می شود که هر کدام کاربرد خاص خود را دارد و گاه بسته به شکل ویژه خود هر کدام نام خاصی دارند . بسیاری از گره ها از دیگر رشته های ورزشی مانند قایقرانی ، ماهیگیری و پیش آهنگی و ... اقتباس شده است.
اگر تعریفی از گره بخواهیم بکنیم باید بگوییم درهم پیچاندن قسمتهای مختلف یک طناب و سپس سفت کردن حلقه یا حلقه های ایجاد شده  گره نام دارد و در مورد بند۳ باید گفت : گره زدن یک یا دو طناب به همدیگر یا به یک میله یا حلقه و هیچ۴  هم  گره ای است که بوسیله آن طناب بطور مستقیم یا غیر مستقیم بدور یک جسم بسته یا پیچانده می شود و اما پلاس که در اصل گره نیست بلکه برای بافتن رشته های طناب  برای ایجاد آی۶ و یا اتصال دایمی دو قسمت پاره شده طناب ونمونه هایی از این دست بکار می رود.هدف از ایجاد گره نگهداری یک یا چند جسم با هم برای جلو گیری از سرخوردن است که سابقه ای بس طولانی در کار دریانوردی و کشتی دارد اگرچه با پیشرفت تکنولوژی در صنعت دریانوردی از اهمیت گره زنی کاسته شده اما هنوز هم میتوان موارد استفاده از انواع گره ها را در عرشه کشتیها دید.گره ها را می توان به سادگی درست کرد  البته با تمرین زیاد و تکرار بسیارکه از قدیم گفته اند: «کار نیکو کردن از پرکردن است». نکته مهمی که نباید فراموش کر این است که همه انواع گره ها SWL ۷طناب را بین چهل تا پنجاه درصد کاهش می دهد. ضمنا همیشه سعی کنیم اسمهای انگلیسی گره ها را یاد بگیریم نه اسامی فارسی شان را.چون اسم استاندارد هر گره  را می آموزیم ولی  در زبانهای غیر انگلیسی مثلا فارسی  از یک عبارت چندین ترجمه صورت می گیرد و نمی توان گفت کدامیک درست است .مثلا برای گره bowline جایی نوشته اند گره حلقوی و جایی دیگر گره کمند و در جایی دیگر به آن گره کمر میگویند در حالی که در همه جای دنیا آنرا به نام بولاین می شناسند.در سایر موارد دریانوردی غیر از گره زنی هم بهتر است با زبان انگلیسی کار کنیم.نکته مهم در گره زنی این است که چه گره ای را در کجا بزنیم. سرعت عمل نیز در گره زنی بی اثر نیست.


هنگام زدن گره ها باید نکات اساسی زیر را رعایت نمود :
همواره گره را دقیق و درست بزنید - گره زده شده باید تمیز و واضح باشد - آنقدر در زدن گره تمرین کنید تا ملکه ذهنتان شود - با چشم بسته و در تاریکی نیز زدن گره را تمرین نمائید - بعضی از گره ها در شرایطی با یک دست باید زده شود ( مانند گره حمایت و خود حمایت ) برای همین باید از قبل آنها را با یک دست تمرین نمائید- سرعت عمل در گره زدن از عوامل تعیین کننده است

 
خواص گره های کوهنوردی:


در مقابل ضربه و کشش محکم و مقاوم باشد
به سادگی زده شود
با دست به آسانی باز شود
بر اثر فشار بر آن باز نشود
بر اثر فشار بر آن محکم تر شود
کوچک و کم حجم باشد
کمترین شکست را در طناب ایجاد نماید تا مقاومت طناب کم نشود

Climbing Knots

 
The Figure Eight Figure 8 Bend (Rope Join) Figure 8 Loop Follow Through Loop Figure 8 Double Loop


مطالب مشابه :


آموزش گره های کوهنوردی

بسیاری از گره ها از دیگر رشته های ورزشی سایر موارد دریانوردی غیر از گره زنی هم
آموزش گره های کوهنوردی

می شناسند.در سایر موارد دریانوردی غیر از گره زنی هم بهتر است با زبان گره های کوهنوردی:
معرفی کتاب

در این کتاب سعی شده تا آسان ترین روشهای بستن گره های مختلف مورد استفاده در دریانوردی
مایل دریایی چیست ؟؟؟

است.مایل دریایی امروزه معادل دقیقا ۱۸۵۲ متر تعریف می‌شود و گره های دریانوردی
دریانوردی سنتی .ساختمان لنج.ملوانی وظایف عمده آن وسایل وتجهیزات ملوانی واطفای حریق

علوم دریانوردی در سنگ نگاره‌های تمدن آشور فینیقیان سوار بر کشتی‌های پارویی - گره زدن
ناوبریNAVIGATION

نقشه های دریانوردی مربوط به صدها سال قبل یک گره دریایی برابر است با «فاصله ی طی شده یک
● تاریخچه تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خارک

خارک جزیره مرجانی - تاریخچه تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خارک - تقدیم به همه ی خارگی های
برچسب :