تفکیک جنسیتی در دانشگاه محقق اردبیلی، بی عدالتی محض در حق داوطلبین بومی استان

 

ماحصل تلاش مسئولان استان اردبیل در دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری سال 91:

 

- عدم پذیرش دانشجو در دانشگاه صنعتی اردبیل برخلاف وعده های استاندار !

- دختران و پسرانی که از تحصیل در برخی رشته های دانشگاه محقق اردبیلی محروم شدند !

- کرمان ، کرمانشاه و بندرعباس محروم تر از اردبیل؛ البته فقط در زمان اختصاص سهمیه مناطق محروم در دفترچه کنکور !

 

سردر دانشگاه محقق اردبیلی و محوطه دانشگاه با چشم انداز سبلان و دریاچه شورابیل1.jpg

 

روزهای پر تب و تاب انتظار برای داوطلبین آزمون سراسری سال 91 از روز چهارشنبه 11 مردادماه به سر رسید و دانش آموزانی که برای پیوستن به جمع دانشجویان کشور در بزرگترین ماراتن علمی کشور باهم به رقابت پرداخته بودند، در همین روز نتایج اولیه یک سال رقابت علمی نفس گیر خود را بدست آوردند.

دانش آموزان و داوطلبین استان اردبیل نیز همپای سایر دانش آموزان هم وطن خود پس از دریافت نتایج و اخذ کارنامه اولیه آزمون سراسری با همراهی و راهنمایی خانواده و مشاورین نسبت به انتخاب مناسب ترین رشته دانشگاهی ممکن با توجه به رتبه و تراز کارنامه خود اقدام نمودند.

اما آنچه که امسال پس از مشاهده محتوای دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری موجبات نگرانی و دلسردی طیف وسیعی از دانش آموزان متقاضی ورود به دانشگاه و خانواده آنان را در استان اردبیل فراهم آورد، تغییرات غیرمنتظره ایست که در نحوه پذیرش دانشجویان دختر و پسر در رشته های مختلف تحصیلی در تنها دانشگاه ملی استان اردبیل بوجود آمده است.

طبق مندرجات دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال 91 سازمان سنجش آموزش کشور، دانشگاه محقق اردبیلی تنها دانشگاه سراسری موجود در استان اردبیل؛ جزو معدود دانشگاه های کشور(شامل دانشگاه های لرستان، زابل، اراک و گلستان) است که امسال در نحوه پذیرش دانشجو از گروه های مختلف درسی در تمامی رشته ها با تمامی ظرفیت اقدام به اعمال قانون تفکیک جنسیتی متقاضیان ورود به این دانشگاه نموده است.

در این میان آنچه که بیشتر از همه به نگرانی داوطلبین متقاضی ورود به دانشگاه محقق اردبیلی بخصوص دانش آموزان دختر و خانواده های آنان در استان اردبیل دامن می زند؛ اقدام شتابزده وزارت علوم در خصوص اجرای قانون تفکیک جنسیتی در دانشگاه محقق اردبیلی است که علیرغم آماده نبودن زیرساخت های لازم در این دانشگاه نسبت به اعمال چنین قانونی اقدام شده است.

خانواده های اردبیلی اعتقاد دارند در صورتی که فرزندانشان برای انتخاب رشته های موجود در دانشگاه استان بومی خود با محدودیت مواجه شوند مجبور به انتخاب رشته از دانشگاه های استان های همجوار و حتی استان های دوردست تر از اردبیل خواهند بود که این امر خود نشاندهنده بی عدالتی محض موجود در تصمیم وزارت علوم در خصوص دانشگاه محقق اردبیلی در استان محروم اردبیل است.

لازم به ذکر است در طول 5 سال گذشته افزایش تعداد رشته های تحصیلی مختلف بخصوص در مقطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه محقق اردبیلی، رضایت نسبی و امیدواری داوطلبین بومی کنکور سراسری را در استان فراهم آورده بود اما متاسفانه امسال با اعمال قانون تفکیک جنسیتی در پذیرش دانشجو در تمامی رشته های این دانشگاه بدون رعایت عدالت ناشی از آماده نبودن زمینه و زیرساخت های لازم برای اجرای چنین قانونی در دانشگاه محقق اردبیلی (از جمله عدم امکان انتخاب رشته هایی برای داوطلبین دختر یا پسر در این دانشگاه)، همه این رضایت ها و امیدها یک شبه تبدیل به یأس و نگرانی شد.

 

دانشگاه محقق اردبیلی - دانشکده علوم- عکس از فرزاد تقی زاده2.JPG

 

حال مهمترین سوالی که داوطلبین بومی استان اردبیل و خانواده هایشان از مسئولان وزارت علوم و دانشگاه محقق اردبیلی و مهمتر از آن از مسئولان و نمایندگان استان دارند اینست که چرا با وجود آماده بودن همه زیرساخت ها در دانشگاه های توسعه یافته ای  همچون دانشگاه های مختلف تهران و یا مشهد و اصفهان و تبریز؛ چنین قانونی در این دانشگاه ها در سال 91 اجرا نمی شود و در عوض مراحل آزمایشی این طرح در دانشگاه در حال توسعه ای مثل محقق اردبیلی(به همراه 4 دانشگاه نه چندان مطرح کشور) به اجرا درآمده و موجب متضرر شدن داوطلبین بومی استان اردبیل می شود!

 

عدم پذیرش دانشجو در دانشگاه صنعتی اردبیلبرخلاف وعده های استاندار!

یکی دیگر از واقعیت های تلخ موجود در دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری سال 91 سازمان سنجش آموزش کشور عدم پذیرش دانشجو در دانشگاه صنعتی اردبیل می باشد که علیرغم وعده های مکرر و بی نتیجه استاندار اردبیل شاهد این اتفاق هستیم و مردم استان اردبیل همچنان نظاره گر تحقق نیافتن شعارها و متوجه بی مهری های دنباله دار وزارت علوم در حق این استان محروم هستند.

متذکر می شود؛ سید حسین صابری استاندار فعلی اردبیل در همین خصوص در تاریخ 16 خردادماه سال 91 در گفت و گو با یکی از خبرگزاری ها در استان از آغاز فعالیت دانشگاه صنعتی اردبیل با ایجاد دو یا سه رشته در عرصه فناوری های نوین از مهر ماه سال جاری خبر داده بود که باوجود چنین وعده هایی هیچ نام و نشانی از دانشگاه صنعتی اردبیل در دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری سال 91 به چشم نمی خورد!

 

ورودی و محوطه دانشگاه محقق اردبیلی%D9%85%D8%AD%D9%82%D9%82%20%D8%A7%D8%B1%

 

کرمان ، کرمانشاه و بندرعباس محروم تر از اردبیل؛

البته فقط در زمان اختصاص سهمیه مناطق محروم در دفترچه کنکور!

از دیگر نشانه های بی مهری صورت گرفته از سوی وزارت علوم در حق داوطلبین کنکور سراسری در استان اردبیل می توان به عدم درج نام این استان در جدول مربوط به سهمیه رشته های تحصیلی مناطق محروم کشور در دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری اشاره کرد که البته این مشکل چندین سال است که در سایه بی توجهی مسئولین مربوطه در استان و بی تفاوتی صرف مسئولین کشوری وجود دارد و اجحاف و ظلم دیگری است که در حق داوطلبین کنکور سراسری در استان محروم اردبیل صورت می گیرد!

نکته جالب توجه و در عین حال تأسف بار در انتخاب استان های محروم از سوی وزارت علوم در این دفترچه؛ قرار گرفتن استان های نسبتاً توسعه یافته ای همچون کرمانشاه، کرمان و هرمزگان در ردیف استان های محروم برای استفاده داوطلبین این استان ها از سهمیه انتخاب رشته مناطق محروم کشور بدون درج نام استان اردبیل در این جدول می باشد.

درحالی که هر سه این استان ها طبق آمارهای ارائه شده از سوی وزارت کشور در اکثر شاخص ها برخوردارتر از استان اردبیل می باشند و حتی مراکز این استان ها با اعلام پیوستن به جمع کلانشهرها (علیرغم داشتن جمعیتی نزدیک به جمعیت مرکز استان اردبیل و عدم موافقت مرکز آمار ایران با چنین حدنصابی برای پیوستن به جمع کلانشهرها!) سالانه مبالغ هنگفتی از بودجه های دولتی را نیز با توجیه کلانشهر بودن خود به این استان ها سوق می دهند و احداث مراکز بزرگ آموزشی و فرهنگی و صنعتی و عمران شهری در این مناطق با استفاده از این بودجه ها؛ از جمله مونوریل و مترو خود گواهی روشن بر این مدعاست.

البته به ظن نگارنده چنین موارد و چنین اقداماتی فی نفسه خالی از اشکال بوده و حتی می توان گفت شیوه مناسبی نیز برای پیشبرد اهداف توسعه در اقصی نقاط کشور می باشد، اما آنچه که در این مقال مورد توجه است اعتراض به ناعادلانه بودن این انتخاب ها و نیز عدم انتخاب استان اردبیل در این جدول برای استفاده داوطلبین این استان محروم از سهمیه مناطق محروم در انتخاب رشته دانشگاه های سراسری می باشد.

بطور خلاصه می توان گفت: به هیچ وجه پذیرفتنی نیست که شهرهایی همچون کرمان و کرمانشاه و بندرعباس تنها در زمان اختصاص سهمیه مناطق محروم به داوطلبین ورود به دانشگاه ها در ردیف استان های محروم تر از استان اردبیل قرار گیرند!

 

نوشته شده در 13 مرداد 91 توسط : فرزاد تقی زاده

 

انتهای پیام

 

 


مطالب مشابه :


دانشگاه جامع علمي كاربردي استان اردبيل

استان اردبيل - دانشگاه جامع علمي كاربردي استان اردبيل - سرزمين چشمه هاي بهشتي ... ترفندستان نوین ... به وبگاه استان اردبيل (سرزمين چشمه‌هاي بهشتي) خوش آمديد.
دانشگاه آزاد اسلامي

استان اردبيل - دانشگاه آزاد اسلامي - سرزمين چشمه هاي بهشتي - استان اردبيل. ... ترفندستان نوین ... مروج ، هيات امناي دانشگاه در مورخه 6/بهمن / 1363 اين دانشگاه تعيين و همزمان با آغاز هفتمين بهار آزادي ، در يوم الله 22 بهمن 1363 به طور رسمي افتتاح و اولين
دانشگاه پيام نور اردبيل

استان اردبيل - دانشگاه پيام نور اردبيل - سرزمين چشمه هاي بهشتي - استان اردبيل. ... ترفندستان نوین ... دانشگاه پيام نور اردبيل مركز اردبيل درسال 1356 با نام دانشگاه آزاد ايران (وابسته به سازمان مركزي در تهران ) وبا پذيرش 100 دانشجو در رشته هاي علوم
سرفصل دروس

روش تحقيق. 4. 2. روشهاي تجزيه آماري چند متغيره. 5. 3. ژنتيك كمي. 6. 1. سمينار1. 7. 1. 2. سيتوژنتيك. 8. 3. اصلاح نباتات تكميلي. 9. 2. مباحث نوين در اصلاح نباتات.
لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه ازاد استان اردبیل در نیمسال دوم سال 92

انتشاراتی گل واژه · انتشاراتی ایده نوین پزشکی .... کداهنگ · لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه ازاد استان اردبیل در نیمسال دوم سال 92 ... نظام آموزشي. استان اردبيل.
دانشگاه محقق اردبيلي

استان اردبيل - دانشگاه محقق اردبيلي - سرزمين چشمه هاي بهشتي - استان اردبيل. ... ترفندستان نوین ... دانشگاه محقق اردبیلی در سال 1357 با نام آموزشکده کشاورزی ( وابسته به دانشگاه تبریز ) و با پذیرش 30 نفر دانشجو در رشته کشاورزی عمومی
تفکیک جنسیتی در دانشگاه محقق اردبیلی، بی عدالتی محض در حق داوطلبین بومی استان

3 آگوست 2012 ... سردر دانشگاه محقق اردبیلی و محوطه دانشگاه با چشم انداز سبلان و دریاچه ... صنعتی اردبیل با ایجاد دو یا سه رشته در عرصه فناوری های نوین از مهر ماه سال
طریقه دریافت کارت ورود به جلسه امتحانی دانشگاه پیام نور

گنجینه آماری :.:.:.: - طریقه دریافت کارت ورود به جلسه امتحانی دانشگاه پیام نور - آمار پیام نور اردبیل نیر.
آشنايي بيشتر با دكتر سيف الله آقاجاني

ترفندستان نوین ... 6- مدرك علمي:ليسانس روان شناسي باليني از دانشگاه اصفهان و كارشناسي ارشد روان شناسي عمومي از ... اردبیلی،آزاد اسلامی واحداردبیل،پیام نور، پردیس نمین،مقدس اردبیلی،ضمن خدمت فرهنگیان ، مرکزآموزش مدیریت دولتی و دانشکده خبر.
آگهی استخدام در دانشگاه محقق اردبيلي

آگهی استخدام در دانشگاه محقق اردبيلي. دعوت به همکاری. دانشگاه محقق اردبيلي براي تامين نيروي انساني موردنياز خود، از برگزاري آزمون و مصاحبه ... توانا رسانه نوین
برچسب :