پیش بینی قیمت طلا3/پیش بینی قیمت طلا و ارتباط قیمت طلا با فرمول و شاخص های بورس

 مسأله کلیدی در بحث تخصیص دارایی ها در سطح بین الملل نرخ بازگشت است.  طلا انسان را وسوسه می کند ، اما عایدی بالقوه در آن وجود ندارد ، در واقع شاید اگر هزینه بیمه و نگاه داری را حساب کنیم به نوعی عایدی آن منفی هم باشد. قیمت کالاهای سرمایه ای در یک دهه گذشته کاملا صعودی بوده است اما برای یک تریدر تازه کار بسیار دشوار بوده است که معاملاتی در این بازار ها انجام دهد و از طرفی ETFها از موفقیت بالایی برخوردار بوده اند (ETF صندوق سرمایه گذاری مشترکی است که در بازار سهام سرمایه گذاری شده است و خود به مانند یک سهم معامله می شود. سهام EFT ها شاخص گذاری شده اند و در بازار سهام عرضه می شوند و در اصل بیانگر قیمت تقریبی  ارزش خالص دارایی های –NAV - گروهی از شرکت ها هستند.)
هنوز هم وقتی نرخ بهره به حداقل خود می رسد ، و باز شروع به افزایش می کند بازدهی دارایی های مالی بهتر از دارایی های ملموس است که در آنها تنها سود دهی در سفته بازی بوجود می آید.
کالاهای سرمایه ای به خصوص طلا ، ممکن است در سال 2011 به نقطه عطفی برسند که در پس آن شاهد یک بازگشت قیمت خواهیم بود و اثر ان بر روی  دلار قابل بررسی می باشد. مارجین مورد نیاز برای قراردادهای آتی طلا به تاریخ مؤثر 21 ژانویه در بورس شیکاگو برای بار دوم در دو ماه گذشته افزایش داشته است. چند روز قبل تر چین اعلام کرد که با تورم با نرخ بالا تثبیت شده است و همزمان رشد اقتصادی بالا در این کشور وجود دارد . این امر باعث شد تا بورس شانگهای با 3 در صد کاهش مواجه شود زیرا نگرانی از افزایش نرخ بهره و سخت شدن شرایط اعتباری بوجود امده بود.
در عین حال اتحادیه اروپا ، شاخص بهای مصرف کنندگان CPI را 2.2 درصد ( بالاتر از سقف انتظاری 2 درصد) اعلام کرد که این امر گمانه زنی هایی را در جهت افزایش نرخ بهره از سوی بانک مرکزی این اتحادیه بوجود آورد.  اما چه ارتباطی میان افزایش نرخ بهره و مارجین طلا وجود دارد؟  افزایش مارجین در بازار صعودی تعریف می شود زیرا در این بازار است که قیمت ها آنقدر بالا می روند که مارجین ها برای پوشش ریسک سفته بازی ، بسیار کم می شوند.

هیجان طلا ؟
می توان اینطور استنباط کرد که افزایش مارجین همراه با افزایش هیجان سفته بازی صورت می گیرد و البته که طلا در وضعیت هیجانی قرار دارد. در شکل 1 از سال 1999 تا 2008 خط رگرسیون طولی کشیده شده است. این  خط رگرسیونی روند خالص را نشان می دهد. منطق ان حداقل کردن فاصله تمام داده های درگیر ان است و این امر که اغلب افراد از همین خط روند استفاده خواهند کرد. باید گفت که خط روند رگرسیون 10 ساله روند بازار را نشان می دهد و آینده آن روند را به صورت نقطه چین نشان می دهد و در اصل فرضیه ای را مطرح می کند که اگر روند حفظ شود ، قیمت به کجا خواهد رسید. امتداد دادن خط رگرسیونی صرفا چک کردن تحلیل های قبلی را نشان می دهد  و پیش بینی به حساب نمی آید. اگر این روشی مناسب برای پیش بینی بود ما اینطور می گفتیم که طلا در اواخر 2012 به 1050 دلار خواهد رسید. البته این چیزی نیست که ما بخواهییم اعلام کنیم ولی یک باز گشت قیمتی کمتر در حال شکل گیری است که به نظر موقتی می آید. البته در تحلیل پیش رو باید عوامل مهمی که در ایجاد روند صعودی طلا نقش داشته اند را به دقت در نظر بگیریم.
آغاز روند صعودی طلا از سال 2006 و 2007 شروع شد. زمانی که اروپا و آمریکا نرخ بهره های خود را کاهش دادند (شکل 2) در واقع  قبل از این دوران نرخ بهره در ایالات متحده روند صعودی شتابان تری به نسبت اروپا داشت و دلار و طلا هر دو روندی صعودی داشتند و ایده رابطه معکوس را تشدید می کردند (شکل 3)
پیدا کردن یک ارتباط با بازار سهام کمی دشوارتر به نظر میرسد. ( شکل4) . به علاوه سهام دارای نرخ عایدی ذاتی هستند – سود تقسیم شده. بعد از سقوط یکباره طلا در سال 2000 ، طی سال های 2001 تا 2002 روند صعودی طلا حالت ملایمی داشت و در طی سال های 2003 تا 2007 روند آن همگام با روند حرکت سهام بود. زمانی که سهام در سال 2008 با سقوط شدید مواجه شد ، طلا به روند صعودی خود ادامه داد.
یک راه دیگر برای نشان دادن رابطه طلا-سهام محاسبه نسبت آندو است. در شکل 5 ترجیح طلا به نسبت سهام آشکار است و در سال 2005 نوعی افتراق میان این دو پدید می آید. اما در آن سال چه روی داده است؟  چین در جولای آن سال ، ارزش یوان را برای ک بار افزایش داد. به علاوه مالیاتی که بنگاه ها روی درآمد های حاصل از بازگشت سرمایه به داخل کشور داشتند، از 35 درصد به 5.25 درصد کاهش پیدا کرد و بدین ترتیب تقاضای 600 میلیاردی برای دلار بوجود آمد. در این زمان ETF ها وضعیت خوبی پیدا کردند. اولین ETF طلا از کانادا بود و در لیست بازار سهام آمریکا در سال 1986 شکل گرفت ؛ مورد بعدی در استرالیا بود سال 2003. شاخص IAU در سال 2005 تشکیل شد و در بازار نیویورک و تورنتو معامله شد. این شاخص در جولای 2010 88/90 تن طلا به صورت فیزیکی داشت.
شاخص SPDR که بزرگترین ETF طلا به شمار می رود در سال 2005 گشایش یافت ، این ETF دومین ETF  در دنیا به شمار می رود (شکل6)  این شاخص در بورس آمریکا ، ژاپن ، هنگ کنگ  و سنگاپور وجود دارد. برخی از ETF ها شامل طلای فیزیکی شده و برخی هم شامل قرارداد مشتقات هستند ، اما هردو منابعی قابل اطمینان برای تقاضای طلا به شمار می روند. به گفته وال استریت ژورنال ، سرمایه  طلای موجود در بازار سهام ETF بالغ بر 80 میلیارد دلار است که رقمی معادل سرمایه مک دونالد است. در ژوئن سال 2010 میزان طلای فیزیکی پشتیبان ETF 2062.6 تن بوده است.
تحلیل های پیچیده به  نسبت نرخ اختیار خرید به اختیار فروش توجه دارند. ( توجه کنید که در ژانویه 2011 نرخ اختیار فروش گرانتر از اختیار خرید بوده است ، نشانه قابل اتکایی که معامله گران را از ایجاد روند نزولی آگاه می کند) .
در 21 ژانویه 244،054 قرارداد آتی خرید طلا وجود داشت که با احتساب قیمت روز 1340 دلار ، مبلغ مورد معامله بالغ بر 27/3 میلیارد دلار بوده است. این حجم بسیار بزرگی است و حتی قابل کنترل نیست و می توان اینطور فرض کرد که اشباع خرید در طلا وجود دارد و در نتیجه باید انتظار اصلاح قیمت را داشت.
ما از لحن ملایم تری برای توصیف نزول قیمت طلا استفاده می کنیم زیرا طلا با هر وضعیتی ، چیزی به ما می دهد که هیچ پرتفوی سهامی آنرا ندارد. اول این فلز بسیار جذاب  و زیباست و به آسانی خراب نمی شود و در وسایل مختلفی کاربرد دارد. دوم این فلز همواره خریداران خود را به خاطر قابلیت "ذخیره ارزش" ، در طول قرن ها داشته است و خواهد داشت.  سومین ویژگی این فلز ارزشمند استقلال آن از دولت هایی است که امروزه به انتشار پول مبادرت می کنند. طلا در جایی بالاتر از دولت ها قرار دارد. از همین رو برخی دولت ها مثل چین ، هند ، عربستان ، روسیه ، سریلانکا ، بنگلادش و فیلیپین این ویژگی را به درستی دریافته اند و اقدام به ذخیره سازی طلا میکنند.
اما مهمترین ویژگی  طلا شاید به نظر پوشش ریسک تورم باشد. اما در واقع اینطور نیست. شکل 7 نشان می دهد که که طلا از سال 1983 نتوانسته خود را با تورم همگام سازد. بسیاری از تحلیلگران معتقدند که اگر طلا قرار بود همراه با تورم پیش برود باید امروزه قیمتی معادل 2000 یا حتی 3000 دلار داشت. ( به وب سایت WWW.INFLATION.COM مراجعه کنید. ) برخی هم به این نکته اشاره دارند که اگر چین بخواهد ذخایر خود را سه برابر کند تمام 200 میلیارد دلار تولید سالانه آن باید به این کشور اختصاص یابد. اما اگر طلا ابزار مناسب پوشش ریسک تورم نیست حداقل برای پوشش ریسک "بحران" می تواند مناسب باشد. طلا در زمان ترس و وحشت همواره افزایش قیمت دارد. در تاریخ 10 سپتامبر 2001 نرخ آتی طلا در 271.6 بسته شد و با 10 درصد افزایش در روز معاملاتی بعد در 17 سپتامبر به 289.8 رسید.

طلا و دلار
بین تمام ارتباطات قیمتی بین بازاری ، رابطه معکوس طلا و دلار از همه قوی تر است. فرض بر این است که افزایش تورم در ایالات متحده ارزش دلار را کاهش می دهد و سرمایه گذاران محتاط را به سوی جایگاه امن طلا سوق می دهد. از آنجا که آمریکا کماکان با وضعیت رکودی دست به گریبان است و CPI سالانه در سال 2010 حدود 2 درصد افزایش سالانه داشته است ، نباید طلا به این دلیل افزایش پیدا کند.  اما در واقع وضع چنین نیست و طلا افزایش میابد و این به دلیل جادوی نهفته در آن علیرغم نرخ بازگشت منفی است!
اما فراموش نکنید بین آوریل تا نوامبر 2005 نرخ ها در آمریکا در حال افزایش بود و در اروپا حالت روند خنثی داشت ، در این زمان چین روی کار آمد و سیاست های مالیاتی آمریکا به نفع درآمدهای با منشأ سرمایه داخلی بود. مفهوم ضمنی آن این است که  وقتی نرخ ها در دنیا افزایش می یابند ، کسانی که می خواهند برای امنیت مستتر در طلا پول بپردازند ، صدای دلفریب نرخ حقیقی بازگشت سرمایه را می شنوند. الزامی برای افزایش نرخ در آمریکا نیست تا طلا  جلوه خود را از دست بدهد.  اما نقطه سر به سر کجاست؟ یعنی جایی که نرخ بازگشت سرمایه در اروپا و امریکا طوری باشد که پول را از بازار طلا به بازار پول و اوراق بهادار بکشاند؟ در سال 2005 کاهش نرخ بهره 10 ساله به 3.5 تا 4 درصد بود که شروع روند صعودی طلا را در پی داشت که تا امروز هم ادامه دارد. احتمالا باید در روند جدید ( اگر قرار به شکل گیری باشد) باید نرخ ها بالاتر باشد. مثلا 4.5 تا 5.5 درصد ( در مقایسه با 3.4 درصد اواخر ژانویه) . از آنجا که برنامه تسهیل کمی به طور خاص نگاه داری نرخ بهره در سطح پایین را مد نظر دارد و تا پایان ژوئن خاتمه نمی یابد ، این سناریو میتواند برای اوخر سال مطرح شود. جالب انکه فدرال رزرو ممکن است اگر تورم بیش از میزان مطلوب افزایش یابد دور دوم سیاست تسهیل کمی را زودتر تمام کند – البته افزایش تورم در ایالات متحده تقاضا برای طلا را افزایش می دهد و در نتیجه یک عامل از دیگری جلو می زند و چند ماه برای تثبیت شرایط زمان نیاز خواهد داشت. برای آنکه طلا در برابر دلار ارزش خود را از دست بدهد ، دو شرط دیگر به نسبت وضعیت سال 2005 نیاز داریم ، اصلاح ارزش یوان و تغییر سیاست مالیاتی به منظور جذب سرمایه گذاری داخلی. و ایندو شرط میتوانند در سال 2011 محقق شوند. چین قول داده است که نرخ منعطف تری را ارئه دهد ، هرچند روند اصلاحی تا کنون سرعت مطلوب را نداشته. در هر حال امسال ممکن است طلا روند یکسویه نداشته باشد.
سخن آخر انکه : طلا "پول" نیست. پول به عنوان ابزاری برای معامله ، واحدی برای حسابداری ، و وسیله ذخیره ارزش تعریف شده است. شما نمیتوانید بهره وام خود را با سکه طلا بپردازید. طلا وسیله مبادله نیست. اگر اظهارنامه مالیاتی خود را بر حسب واحد طلا پر کنید از شما برای کلاهبرداری شکایت می شود. تنها وجه مشترک طلا و پول ذخیره ارزش بودن آن است هرچند که سالهاست که نتوانسته است خود را با روند تورم همراه کند.
دلایل زیادی برای این مسأله وجود دارد مانند هزینه فرصت نگه داری ، ذخیره سازی ، بیمه و این اصل که طلا پول نیست. چارلز پرستویچ اسکات از نشریه گاردین اصل اولیه ژورنالیستی خود را این قرار داده است که " اظهار نظر آزاد است اما حقیقت میتواند تلخ باشد" . اگر کسی بگوید طلا پول واقعی است ممکن است خوشحال شوید اما این فقط یک نظر است و الزما حقیقت نیست./تهیه شده در: وب نوشت پنگان

پیش بینی قیمت طلادرآینده4/آینده طلا

پیش بینی قیمت طلادرآینده1

پیش بینی قیمت طلا در آینده 2


مطالب مشابه :


طلا - پیش بینی قیمت طلا

اگرچه سقوط قیمت طلا و ادامه روند کاهشی آن قابل پیش بینی بود، لیکن ریزش عمودی قیمت به این شکل
پیش بینی طلا و سکه

EPSnews - پیش بینی طلا و سکه - اخبار/ گزارش و تحلیل بازار سهام (بورس) درسود نیوز/ قیمت برداشت
تحلیل و پیش بینی بازار جهانی و داخلی فیزیکال+آتی طلا/ پنجشنبه و جمعه 11 و 12 جولای 2013/کسری هاشم خا

تحلیل و پیش بینی بازار جهانی و داخلی فیزیکال+آتی طلا/ پنجشنبه و جمعه 11 و 12 جولای 2013/کسری هاشم
پیش بینی قیمت طلادرآینده4/آینده طلا

بیشتر بررسی‌های اقتصادی نشان می‏دهد که پیش‌بینی قیمت طلا بسیار مشکل است.
پیش‌بینی جدید از قیمت طلا درسال 2015

گروه مالی سی پی ام پیش بینی کرد که قیمت جهانی طلا در سال 2015 میلادی نیز برای سومین سال متوالی
پیش‌بینی قیمت طلا در سال جدید میلادی

اصفهان پول - پیش‌بینی قیمت طلا در سال جدید میلادی - بررسی و تحلیل بازارهای مالی داخلی و
پیش بینی قیمت طلا در آینده 2/مسير آينده بازار جهانی طلا

پنگان - پیش بینی قیمت طلا در آینده 2/مسير آينده بازار جهانی طلا - مدیریت بازاریابی - محصول
پیش‌بینی قیمت طلا در ماه‌های آینده

رییس اتحادیه طلا و جواهر پیشبینی کرد در چند ماه آینده قیمت طلا در همین سطح باقی بماند و
پیش بینی قیمت طلا3/پیش بینی قیمت طلا و ارتباط قیمت طلا با فرمول و شاخص های بورس

مسأله کلیدی در بحث تخصیص دارایی ها در سطح بین الملل نرخ بازگشت است. طلا انسان را وسوسه می کند
برچسب :