الگوی طرح درس روزانه

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

مشخصات

كلي

نام كتاب:جغرافيا(۱)                    موضوع درس: آبها                               مدت جلسه:۹۰دقيقه                    شماره طرح درس: ۴      

نام دبير:رضا جهانبخش                  تاريخ:                

مقطع تحصيلي: دوم متوسطه           رشته: انساني

 

هدفهاي كلي درسي ورفتاري

دانش آموزان پس از پايان درس مي توانند:

1-    مشکلات و محدودیتهای مربوط به آب را تجزيه و تحليل كنند.

2-    گردش آب در طبيعت را توضيح دهند.

3-    وضعيت آبهاي ايران را با ميانگين جهاني مقايسه ونتيجه گيري نمايند.

4-    نمودارهاي مربوط به بارندگی و تبخیر سالانه را براي قاره ها با استفاده از داده ها ترسیم کنند.

5-    پراكندگي نامساوي ريزشهاي جوي در جهان و ايران را بر روي نقشه ترسیم کنند.

6-    دو روش قديمي و جدید براي بهره گيري از منابع آب را در ایران نام ببرند.

7-    منابع آب استان محل زندگی خود را شناسايي و دسته بندي کنند.

وسايل

مورد

نياز

کتاب درسي -  كره جغرافيايي -  نقشه جهان نما -  نقشه آبها -  فیلم درباره مسایل آب ایران و جهان

تصاویری درمورد استفاده های مطلوب یا نامطلوب آب -  گچ رنگی 

زمان

 

 

قبل از شروع درس

 

سلام واحوالپرسي از دانش آموزان -  دقت در وضع جسمي و رواني آنان -  حضور و غياب -  جمع آوري تكاليف فردي   

 

5 دقيقه

 

ارزشیابی تشخیصی

- پرسش از دانش آموزان راجع به درس جلسه قبل براي اطمینان از يادگيري آنان و رفع اشکال

-پرسش درباره دانستنیهاي اوليه  راجع به  آب

 

35 دقيقه

ارائه ي درس جديد

رئوس

مطالب

 

اهميت موضوع -  وضعيت كنوني آبهاي جهان -  گردش آب در طبيعت -  وضعيت آبهاي ايران -  محدوديت منابع آب ايران -  مصارف گوناگون آب در ايران

 

فعاليتهاي

مربوط به روشها

 

- نصب نقشه هاي مورد نياز در جلوي كلاس و سوال راجع به مقايسه بين آبها و خشكيهاي كره زمين

- ادامه سوال از دانش آموزان و نوشتن پاسخهاي آنان روي تخته

- تشريح وضعيت آبها درسطح جهان و ايران با استفاده از كره جغرافيايي - نقشه ها - تصاوير وديگروسايل تهيه شده در اين زمينه

 

 

 

35 دقيقه

تكميلي

رئوس

مطالب

 

 

پاسخ به سوالات -  خلاصه درس -  تعيين تكاليف (رسم نمودار و نقشه)   مطالب غير درسي 

 

فعاليتهاي

مربوط به روشها

-  پاسخ به سوالات ايجاد شده براي دانش آموزان ورفع ابهام

- خلاصه كردن درس با استفاده از نوشته هاي روي تخته وياداشت آنها توسط  دانش آموزان

-  رسم نمودارهای مربوط به بارندگی و تبخیر سالانه و نقشه  پراکندگی نامساوی ريزشهاي جوي در جهان و ایران   توسط  دانش آموزان در منزل

- معرفي چند كتاب غير درسي براي مطا لعه در منزل ونوشتن خلاصه مطالعات توسط آنان

 

 

5 دقيقه

 

ارزشيابي

تكويني

- نوشتن چند سوال در مورد درس ارائه شده روي تابلو و نوشتن پاسخ آنها  توسط  دانش آموزان روي كاغذ   

- جمع آوري پاسخ هاي آنان

- دقت در رفتارهايي كه نشانه  علاقه و يا عدم علاقه دانش آموزان نسبت به درس مي باشد.

 

10 دقيقه

 


مطالب مشابه :


طرح درس سالانه جغرافیای عمومی واستان (نیمه اول سال)

طرح درس سالانه جغرافیای عمومی الگوی طرح درس یا طرح درس سالانه جغرافیای




طرح درس سالانه جغرافیای عمومی واستان (سال دوم دبیرستان)

الگوی طرح سالانه جغرافیای عمومی واستان سال دوم طرح درس جغرافیا 1و2.




طرح درس سالانه جغرافیای عمومی

گروه جغرافیای مجتمع دکتر شریعتی ( تهران پارس ) به شما خیر مقدم میگوید




چگونگی تهیه الگوی طرح درس سالانه

طرح درس سالانه را طرح درس کلی نیز گویند که عبارت است از مثلاً برای جغرافیای (2)




الگوی طرح درس روزانه

الگوی طرح درس آموزشی جغرافیای بارندگی و تبخیر سالانه را براي قاره ها با




طرح درس سالانه

طرح درس سالانه علوم گروه جغرافیای عمومی. فال انبیا




طرح درس

طرح درس سالانه مطالعات اجتماعی پایه هفتم 20/7/93. همکاران بزرگوار. ضمن تبریک عید سعید غدیر خم




برچسب :