روز شمار هفته اول جنگ تحمیلی

جنگ ایران وعراق در روزهای آغازین

1 مهر

 در پی حمله هوایی دشمن در 31 شهریور، نیروی هوایی ایران بزرگ ترین عملیات هوایی خود را علیه عراق انجام داد. آیت الله خامنه ای، نماینده امام در شورای عالی دفاع، صبح این روز ضمن گزارشی به مجلس اظهار داشت نیروهای هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از صبح حدود پانزده مركز مهم نظامی عراق، از جمله جنوب بغداد و شهر موصل را هدف قرار داد.

11.jpg

 در این عملیات 140 هواپیما مأموریت داشتند كه تقریباً همگی به سلامت بر گشته اند و از چند فروند اطلاعی در دست نیست. از بعد از ظهر 31 شهریور كه حملات هوایی عراق شروع شد تا نیمه شب 10 میگ عراقی سرنگون شد و یك فانتوم از ایران آسیب دید و برنگشت. یكی، دو ساعت بعد از حمله عراقی ها،  حملات هوایی ایران شروع شد. در دومین روز حمله، دشمن پیشروی در خاك ایران را آغاز كرد. لشگر 92 زرهی اهواز گزارش داد: حدود 200 تانك عراقی از شلمچه عبور كرد و  به 6 كیلومتری خرمشهر رسید. شهر زیر آتش شدید قراردارد، به طوری كه حدود 100 نفر شهید و مجروح شده اند.


استاندار ایلام و سپاه غرب كشور نیز گزارش دادند: درگیری هایی كه از 6 صبح در طول مرز موسیان تا دهلران و مهران آغاز شده ، ادامه دارد و دشمن با واحدهای زرهی و پشتیبانی هوایی، مواضعِ ایران را گلوله باران می كند. پاسگاه های محور موسیان و پاسگاه های بهرام آباد، گمرك، فرخ آباد، و آب زیادی در محاصره قرار گرفته كه امكان سقوط آن ها می رود. ساعت 45/7 دقیقهصبح فرمانده گروهان ژاندارمری سومار اعلام می كند كه بخش سومار و گروهان ژاندارمری در محاصره دشمن است. در ساعت 10 صبح سقوط سومار توسط سپاه غرب كشور تأیید می شود.

حدود ظهر همین روز دشمن تلاش خود را برای تصرف نفت شهر تشدید می كند و با تصرف پاسگاه گمرك نو، تانك هایش از روی جاده به سمت شهر حركت می كند.

ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام كرد: به كلیه كشتی های تجاری در اروندرود و آب های مجاور كه دشمن از آن ها به عنوان استتار و حفاظ استفاده می كند، اعلام می گردد كه بلافاصله منطقه را ترك نمایند. كشتی هایی كه در منطقه غیر ممنوعه خلیج فارس و دریای عمان تردد می نمایند موظفند بر مبنای موازین بین المللی پرچم ملیت خود را برافرازند و به سئوالات یگان های دریای جمهوری اسلامی ایران پاسخ صحیح دهند. چنانچه محموله های متعلق به عراق از هر بندری در خلیج فارس حمل شود، ایران مسوولیتی در قبال كشتی و بندر مربوطه نخواهد داشت.


ارتش عراق در بیانیه شماره 8 خود اعلام كرد: نیروهای مسلح ما در این روز تسلط بر محدوده سومار، سقوط بخش سومار و شهر قصرشیرین را مژده می دهند. ارتش ما از هر طرف این مناطق را در محاصره دارد. شهر محمره (خرمشهر) و آبادان را از یكدیگر جدا ساخته و واحدهای ایرانی در محاصره هستند.

امام خمینی به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید طی سخنانی اعلام كرد: گمان نكند ملت ما، كه دولت ایران و ارتش ایران عاجز از این است كه جواب به این ها (عراقی ها) بدهد. هر وقت مقتضی بشود من پیامی به ملت خواهم داد و به صدام حسین و امثال او نشان خواهم داد كه این هااین اذناب آمریكا قابل ذكر نیستند – ملت ما نباید خیال بكند كه جنگی شروع شده است و حالا فرض كنید كه دست و پای خود را گم كنیم، نه، این حرف ها نیست، یك چیزی آوردند و یك بمبی این جا انداختند و فرار كردند، رفتند، یك دزدی آمده سنگی انداخته و فرار كرده است.

18.jpg

2 مهر

گزارش ها از جنوب كشور حاكی است كه تانك های عراقی در حال پیشروی در خاك ایران هستند از مردم خرمشهر خواسته شده تا در شهر سنگر بسازند و پشت انبارهای عمومی صف آرایی كنند در پی سقوط پاسگاه طلاییه، تلاش دشمن برای رسیدن به جاده اهواز – خرمشهر ادامه یافت.


حدود ظهر این تلاش دشمن منجر به سقوط منطقه كوشك شد.شهربانی آبادان اعلام كرد: با توجه به بمباران و آتش مداوم روی آبادان، زندانیان شهر با هجوم به درهای خروجی و شكستن آن ها فرار كردند كه با تلاش مأمورین عده ای از آن ها دستگیر شدند. در جبهه میانی نیز نبرد ادامه یافت.

سپاه غرب اعلام كرد:  پس از بمباران هوایی  شهر مهران،  دشمن در ساعت  30/10  پیشروی  كرد. مهران از زمین وهوا مورد هجوم واقع شد و بی سیم ستاد دستور عقب نشینی را صادر كرد  تانك های عراقی به شهر نزدیك شدند و مهران تصرف گردید. هنوز از سرنوشت برادران پاسدار اطلاعی در دست نیست. در نفت شهر درگیری ادامه یافت و دشمن محاصره آن را تنگ تر كرد و بعد از ظهر شهر سقوط كرد. محاصره شهر قصر شیرین نیز كامل شد و پاسگاه های مرزی به تصرف عراقی ها در آمد. آب و برق شهر قطع شده است. تعداد تانك های عراقی 120 تا 200 دستگاه برآورد شد. خبر دیگر حاكی است كه 4 پاسدار در بین راه سر پل ذهاب و قصر شیرین توسط عراقی ها سر بریده شدند.

ارتش جمهوری اسلامی در اطلاعیه شماره 39 خود اعلام كرد كه دولت عراق حملات هوایی و آتش توپخانه ای خود را متوجه منابع حیاتی و اماكن مسكونی ما نموده و به ندرت حملات خود را متوجه تأسیسات نظامی ما می نماید.

میگ های عراقی به دزفول، تبریز، كرمانشاه و تأسیسات نفتی آبادان و اسكله ها ی خرمشهر و بندر امام خمینی حمله كردند. طی شب گذشته و امروز 33 فروند هواپیمای میگ و سوخوی دشمن توسط آتشبارهای خودی سرنگون گردیدند.


ارتش عراق اعلام كرد: پس از كوشش های بی نتیجه دشمن برای دفاع از شهر مهران نیروهای ما این شهر را تصرف كردند و به نیروهای دشمن خسارات مادی و انسانی وارد شد. ما نیروهای باقی مانده و محاصره شده دشمن را به تسلیم دعوت می كنیم تا جان خود را حفظ كنند.

رادیو كلن در تفسیر خبری خود گفت: اگر قصد عراق سرنگونی رژیم آیت الله خمینی باشد، این قصد خیالی بیش نیست زیرا ارتش مجهز و منضبط عراق می بایست قسمت های چشمگیری را تحت كنترل در آورد. ولی طبق نظر كارشناسان توانایی نظامی عراق آن اندازه نیست كه این هدف تحقیق یابد. از سوی دیگر رژیم اسلامی باید از داخل ساقط شود نه از خارج.

6.jpg

3 مهر

در جبهه جنوبی پیشروی عراق ادامه دارد. با روشنایی هوا، 50 تانك تا 7 كلیومتری خرمشهر جلو آمدند ودر حوالی ظهر به پلیس راه خرمشهر می رسند اكثر مردم خرمشهر مجبور به تخلیه شهر شده اند  ولی نیروهای مردمی و نظامی به مقاومت ادامه می دهند. سپاه پاسداران در ساعت 10 شب گزارش می دهد:وضعیت خرمشهر خوب نیست. به توپخانه و زرهی نیاز شدید است.


خرمشهر از دو طرف در محاصره نیروها ی بعثی است. آن ها از راه شلمچه تا 40 كیلومتری آمده است. از راه شمال هم به 4-5 كیلومتری رسیده اند، نیاز به كمك فوری است.

تعداد شهدای روز گذشته آبادان 200 نفر و تعداد مجروحین بسیار زیاد اعلام می شود، آب و برق شهر قطع شده و آن هایی كه هنوز از شهر خارج نشده اند در وضع بدی به سر می برند.

طبق خبرهای دیگر شهر بستان در حال سقوط است.

در جبهه میانی، در محور مهران، ارتش 40 كیلومتر به طرف دهلران عقب نشسته است. مردم ایلام بسیج شده اند و در كوه های اطراف مشغول سنگربندی هستند.

شهر قصر شیرین در محاصره كامل است. مسوولین و فرماندهان نظامی مكرراً سقوط قصر شیرین را هشدار داده و تقاضای كمك می كنند.

 سپاه غرب كشور اعلام كرد:

نیروهای مهاجم در ساعت 6 بعد از ظهر وارد قصر شیرین شده اند و مقر سپاه و رادیو تلویزیون را تصرف كرده اند. هم چنین امروز شهرهای  بوشهر، امیدیه، آغاجاری، آبادان، اهواز، مسجد سلیمان، دزفول، كرمانشاه، ارومیه و تبریز مورد حمله هواپیماهای عراقی قرار گرفت.رادیو لندن به نقل از خبرنگار خود از بغداد گزارش داد: در سحرگاه امروز هواپیماهای ایران به بغداد حمله كردند و ساعتی بعد موج حمله دیگری آغاز شد و هواپیمای ایران در ارتفاع كم بر فراز شهر پرواز كردند. عراق مدعی است صبح امروز سه فانتوم ایران را سرنگون كرده و لی كارمندان سفارت انگلیس در بغداد كه شاهد جریان  بودند، می گویند عراقی ها نتوانستند هواپیماها را سرنگون كنند.


طارق عزیز معاون رییس جمهور عراق در پاریس گفت:ایران مواد قرارداد الجزایر را كه به نفع عراق بود، نقض كرده و حقوق مشروع عراق را نادیده گرفته است، بنابر این ما مجبور شدیم سرزمین های خود را با قدرت آزاد و حاكمیت كامل عراق را بر شط العرب بر قرار و قرارداد 1975 را لغو كنیم. ما به شرطی آماده مذاكره هستیم كه دولت ایران به حاكمیت ما بر شط العرب و سرزمین هایی را كه چند روز پیش آزاد ساخته ایم، احترام بگذارد.

15.jpg

4 مهر

در ساعت 44/2 دقیقه بامداد سپاه پاسداران گزارش داد: 200 تانك عراقی در مرز خرمشهر آماده ورود به شهر و اشغال آن هستند. توان خودی در مقابل دشمن فقط حدود 200 نفر مسلح به ژ - 3 است. برادران سپاه به منظور ایجاد تأخیر در ورود نیروهای دشمن پل نو را منهدم كردند. محور بستان نیز دشمن به پیشروی خود ادامه می دهد. نیروهای خودی برای جلوگیری از نفوذ دشمن به بستان، پل ورودی را منفجر كرده اند.


 در ساعت 30/22 سپاه پاسداران گزارش داد:

 نیروهای مهاجم به 20 كیلومتری اهواز رسیده اند  و نیروهای خودی در حال عقب نشینی هستند، عراقی ها از طرف دشت آزادگان به حمیدیه رسیده اند.نزدیك است كه پادگان حمیدیه را تصرف كنند. آن ها توسط تانك ها و سلاح ها ی سنگین پشتیبانی می شوند.

در جبهه میانی نیز دشمن دست به محاصره شهر دهلران می زند. سد كنجان چم پس از یك نبرد 5 ساعته ظهر این روز به دست عراقی ها می افتد. در ادامه حملات هوایی امروز شهرهای تهران، بوشهر، آبادان، اهواز، دزفول، كرمانشاه، مهران، كاشان و قم توسط عراقی ها بمباران می شود.

9.jpg

5 مهر

در محور جنوب اجرای آتش توپخانه و بمباران دشمن ادامه دارد. و در جبهه میانی، با آن كه 36 ساعت از ورود دشمن به قصر شیرین می گذرد، مقاومت و جنگ تن به تن در بعضی از نقاط شهر ادامه دارد.در ساعت 3 بعد از ظهر ارتش اعلام كرد: دشمن با 200 تانك مشغول پیشروی به سوی گیلان غرب است. دشمن طرح ریزی كرده عملیات اشغال گیلان غرب تا ساعت 30/20 امروز پایان یابد. حملات هوایی عراقی ها به شهرهای آبادان، خرمشهر، اهواز، مهران كرمانشاه، سنندج، مریوان، اسلام آباد، ادامه یافت. بر اثر بمباران چند روز اخیر منطقه اسلام آباد 121 نفر كشته شده اند. ارتش امروز در15 اطلاعیه فعالیت های نیروهای دریایی، هوای و زمینی را به اطلاع مردم رساند. خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد: عراق ادعا كرد نیروهایش اهواز را تصرف كرده اند. در ششمین روز جنگ ، ایران به حملات هوایی در سرتاسر مرز مبادرت كرد. ایران ادعای عراق را در مورد سقوط اهواز دروغ بزرگ خواند. عراق روز پنجشنبه ادعا كرد خرمشهر را تصرف كرده، ولی ایران این مطلب را انكار كرد.رادیو لندن اعلام كرد: كارایی نیروی هوایی ایران بدون شك به مراتب بیشتر از حد انتظار برخی از ناظران بوده است. نیروی هوایی عراق موفق نشده به آسانی از حملات نیروی هوایی ایران به هدف های عمده اقتصادی مانند مجموعه عظیم پتروشیمی بصره و تأسیسات نفتی شمال عراق جلوگیری كند.

6 مهر

آتش سوزی پالایشگاه آبادان همچنان ادامه دارد.سپاه خوزستان گزارش داد: نیروهای عراقی از صبح امروز وارد روستای دب هردان در 20 كیلومتری جنوب غربی اهواز شده اند. توپخانه و تانك هایشان را در این روستا مستقر كرده اند و با اجرای آتش روی بخش جنوب غربی اهواز خسارت قابل توجهی به بار آورده اند. تعداد تانك های دشمن را در این منطقه 50 تا 80 دستگاه ذكركرده اند. شهربانی سوسنگرد گزارش داد: نزدیك ظهر حدود 200 تانك دشمن در 5 كیلومتری سوسنگرد پشت رودخانه كرخه در حال زدن پل بودند كه نیروهای خودی آن ها را عقب راندند.  


با نزدیك شدن نیروهای عراقی به اندیمشك و دزفول، از سوی مسئولین نظامی منطقه نسبت به سقوط و دستیابی دشمن به دو منطقه مهم نظامی (پایگاه هوایی دزفول و پادگان دو كوهه ی اندیمشك) و قطع جاده ارتباطی خوزستان هشدار داده شد.فرماندار دزفول اعلام كرد: تیپ زرهی دزفول تا كنون 3 بار مجبور به عقب نشینی شده و در حال حاضر، 4 تانك و یك قبضه توپ در اختیار دارد. در حالی كه دشمن حدود 100 تانك دراختیار دارد و توپخانه آن ها از توان بالایی برخوردار است. دشمن طی شب و روز گذشته شهرهای بوشهر، خارك، دوگنبدان، آبادان، دزفول، كرمانشاه اسلام آباد و ارومیه را بمباران كرد.ارتش جمهوری اسلامی در اطلاعیه شماره 80 خود اعلام كرد:برابر اطلاع رسیده رزمندگان دلیر ارتش جمهوری اسلامی در بامداد امروز به ستون رزمی عراق در محور قصر شیرین - گیلان غرب حمله سنگینی كرده و تعداد زیادی از تانك های دشمن را نابود كردند.

16.jpg

برای دریافت آخرین اخبار و تصاویر در مورد کودک و دکوراسیون و موضوعات روانشناسی کودک و خانواده با ما همراه باشید .مطالب مشابه :


آب و هوای شهرستان داراب

البته محصولات باغی دیگر داراب نیز شهرت دارند مانند انار تنگ طه، خصوصاً انار شیرین شهوار که
روز شمار هفته اول جنگ تحمیلی

دلنوشته های طه فرزند در نفت شهر درگیری ادامه یافت و دشمن محاصره آن را تنگ تر كرد و بعد از
فهرست روستاهای استان فارس

تنگ حنا ; بسترم ; طشک ; گزین ; روستاهای دهدشتی(تنگ طه)- رکن اباد - روستاهای زرین
گاهی دلم برای خودم تنگ می شود!!!

دلم برای خودم تنگ شده است ومن این خود نفرین شده را چندگاهیست که در کوچه پس کوچه "طه ولی
سوره ی طه(ادامه)

قرآن - سوره ی طه(ادامه) و هر کس از یاد من دل بگرداند، در حقیقت ، زندگى تنگ[ و سختى ]
واژگان پارسی در قرآن

64- ضنک: (ب.گ تنگ) تنگ، باریک (طه/124) 65- عفریت: (ب.گ از آفرید) پری، جن (نمل/39)
برچسب :