آزمون کارشناسی ارشد راه و ترابری

در این بخش اطلاعات جامعی در مورد آزمون کارشناسی ارشد گرایش راه و ترابری شامل موارد زیر ارائه می شود :

- مواد امتحانی و ضرایب دروس

- ظرفیت پذیرش ، دانشگاهها و شهریه

- معرفی کتب و روشهای مطالعه و برنامه ریزی

- سوالات و پاسخهای تشریحی آزمونهای سراسری و آزاد

- نمونه کارنامه های آزمون

    در این پست مواد امتحانی و ضرایب دروس در آزمونهای سراسری ، آزاد و پیام نور و ظرفیت پذیرش در گرایش راه و ترابری مورد بررسی قرار خواهد گرفت :

ضرایب دروس در آزمون کارشناسی ارشد راه و ترابری

نام درس

سراسری

دانشگاه آزاد

پیام نور

زبان تخصصی انگلیسی

1

1

1

ریاضیات

1

1

1*

مقاومت مصالح

1

1

1

 تحلیل سازه‌ها

1

1

1

مكانیك خاك

1

0

1

مكانیك سیالات

1

0

1

مهندسی ترافیک و حمل و نقل

0

1

0

راهسازی و روسازی

1

0

1

طراحی سازه های فولادی و بتنی

1

0

1

              * ریاضیات عالی مهندسی (شیدفر)

 

ظرفیت گرایش راه وترابری

جمع پذیرش در کل کشور در گرایش راه و ترابری

129 نفر

 

 

جمع پذیرش کل در تهران : 57 نفر جمع پذیرش روزانه در تهران : 43 نفر

جمع پذیرش شبانه در تهران : 14 نفر

جمع پذیرش پیام نور : 30نفر جمع پذیرش بین الملل : 0

جمع پذیرش غیرانتفاعی : 0

اطلاعات مربوط به شهریه دانشگاه آزاد - سال تحصیلی ۹۱-۹۰

 

شهریه ثابت :۱۰۲۱۹۰۰۰ ریال دروس نظری:۶۵۸۶۰۰ ریال عملی عمومی:۸۹۰۴۰۰ ریال
عملی تخصصی:۸۹۰۴۰۰ ریال عملی پایه:۸۹۰۴۰۰ ریال عملی اصلی:۸۹۰۴۰۰ ریال

 معرفی کتب و روشهای مطالعه و برنامه ریزی

منابع و دروس امتحانی ارشد مهندسی عمران

« زبان عمومی و تخصصی »

تعداد سئوالات این درس در آزمون 30 سئوال می‌باشد. همان‌طور كه از نام درس پیداست، تعدادی از سئوالات این درس زبان عمومی و تعدادی از آن‌ها نیز مربوط به اصطلاحات و متون تخصصی مهندسی عمران می‌باشد. بدون تردید اگر دانشجویان در درس زبان حداقل‌هایی را داشته باشند مطالعه و سرمایه‌گذاری در این درس می‌تواند منطقی باشد. معمولاً منبع درس زبان تخصصی در اكثر رشته‌ها در دانشگاه‌های مختلف فرق می‌كند و اساتید این درس به صورت سلیقه‌ای منابع و یا جزوات مورد نظر خود را به دانشجویان معرفی می‌كنند. البته كتاب‌ زبان تخصصی برای دانشجویان مهندسیعمران ( انتشارات سمت ) و کتاب 504 واژه در کنار نرم افزار گزینه آخر ( مربوط به زبان عمومی و تخصصی مهندسی عمران ) برای تقویت این درس بدون شک بهترین منابع هستند.

كسب درصد بالا با تسلط بر بانک لغت نرم افزار گزینه آخر و مطالعه كتاب‌های فوق با توجه به اظهار قبولی‌های سال‌های گذشته به راحتی ممكن است.

« ریاضی عمومی و معادلات دیفرانسیل »

تعداد سئوالات این درس در آزمون كارشناسی ارشد 15 سئوال می‌باشد كه خود این درس به سه درس ریاضیات عمومی 1، ریاضیات عمومی 2 و معادلات دیفرانسیل تفكیك می‌شود. در چند سال اخیر، معمولاً 5 یا 6 سئوال از درس ریاضی عمومی 1، 4 یا 5 سئوال از درس ریاضیات عمومی 2 و 5 سئوال ازدرس معادلات دیفرانسیل مطرح شده است و به نظر نمی‌رسد این روند در سال‌های آینده تغییر زیادی بكند. كتاب‌های توماس، آدامز، لیت هولد، مارون، دمیدوویچ از منابع مهم دروس ریاضی عمومی 1و2 و كتاب‌های سیمونز و بویس از منابع مهم درس معادلات دیفرانسیل هستند. هرچند در اكثر دانشگاه‌ها خیلی از اساتید كتاب‌های تألیفی خود را نیز به عنوان منبع معرفی می‌كنند. کتب تستی این گروه درسی عبارتند از:

  • ریاضی عمومی :

1. کتاب ریاضی عمومی 1، مؤلف: آقای آقاسی (جلد اول و دوم)

2. کتاب ریاضی عمومی 2، مؤلف: آقای آقاسی (جلد اول و دوم)

3. کتاب ریاضی عمومی 1، مؤلف: دکتر نیکوکار

4. کتاب ریاضی عمومی 2، مؤلف: دکتر نیکوکار

* با توجه به تکرار سوالات در سال های مختلف، حل سؤالات كنكور سال های گذشته، بسیار توصیه می شود.

  • معادلات دیفرانسیل :

1. كتاب معادلات دیفرانسیل، مؤلف: دكتر معتقدی

2. كتاب معادلات دیفرانسیل، مؤلف: دکتر نیکوکار

* با توجه به تکرار سوالات در سال های مختلف، حل سؤالات كنكور سال های گذشته، بسیار توصیه می شود.


« مقاومت مصالح »

این درس از دروسی است كه به طور ثابت در تمامی سئوالات كنكورهای 20 سال اخیر جزء مواد امتحانی در نظر گرفته شده است. تعداد سئوالات آن در آزمون 15 سئوال می‌باشد. مطالب این درس در مورد تنش، كرنش، بارگذاری، پیچش، خمش، برش، خیزتیرها، روش‌های انرژی و ستون‌ها می‌باشد. بدون فراگیری این درس فهم درس تحلیل‌سازه‌ها و یا در بعضی مباحث طراحی سازه‌های فولادی و بتنی با مشكلات زیادی همراه خواهد بود. تسلط كامل به مفاهیم و روابط برداری، آشنایی نسبی با دروس ریاضی عمومی، استاتیك و معادلات دیفرانسیل برای ورود به مطالعه این درس كاملاً ضروری می‌باشد. منابع مهم این درس در دانشگاه‌های معتبر كتاب‌های بیرجانسون، ایگور یوپوف (ترجمه شاپور طاحونی) و كتاب مقاومت مصالح دكتر حجت‌ا... عادلی می‌باشند. کتب تستی مقاومت مصالح عبارتند از:

1. کتابمقاومت مصالح، مؤلف: دکتر نائی

2. كتاب مقاومت مصالح، مؤلف: دكتر فنایی

3. كتاب مقاومت مصالح، مؤلف: دكتر كشاورز

* با توجه به تکرار سوالات در سال های مختلف، حل سؤالات كنكور سال های گذشته، بسیار توصیه می شود.


« تحلیل سازه‌ها 1 »

تعداد سئوالات این درس در آزمون 10 سئوال می‌باشد. تسلط بر مباحث استاتیك و تا حدودی مقاومت مصالح به نوعی پیش نیاز یادگیری این درس می‌باشد. اكثر تست‌های این درس از نوع محاسباتی هستند. از منابع مهم این درس در دانشگاه‌های مختلف كتاب تحلیل سازه‌ها دكتر حجت‌ ا... عادلی، اعمال اتصالات قیچی در تحلیل ماتریسی سازه‌ها دكتر واهاك سیمونیان و تحلیل سازه‌ها تألیف شاپور طاحونی می‌باشند. تقریباً تمامی این منابع به لحاظ كمی تعداد مسائل حل شده دچار مشكل هستند و با توجه به اینكه رسیدن به تسلط در حل مسئله، از اركان ضروری موفقیت در این درس می‌باشد، کتاب های زیر به عنوان کتب تستی برتر معرفی می شوند:

1. کتابتحلیل سازه، مؤلف: مهندس حقگو

2. كتاب تحلیل سازه، مؤلف: دكتر فنایی

3. كتاب تحلیل سازه، مؤلف: دكتر زرفام

* با توجه به تکرار سوالات در سال های مختلف، حل سؤالات كنكور سال های گذشته، بسیار توصیه می شود.


« مكانیك سیالات و هیدرولیک»

تعداد سئوالات این درس در آزمون 12 سئوال می‌باشد. البته تا قبل از آزمون سراسری 1389 كه درس هیدرولیك جزء مواد امتحانی آزمون ارشد نبود، تعداد سئوالات آن 20 عددی بود. این درس در بسیاری از رشته‌ها از جمله مهندسی شیمی، مهندسی مكانیك، مهندسی معدن و ... جزء مواد امتحانی آزمون ارشد می‌باشد. منابع مهم این درس در دانشگاه‌های مختلف كتاب‌های ایروینگ اچ شیمز و استریتر، وایلی ترجمه مهندس علیرضا انتظاری، فرانك ام وایت ترجمه كریم موسوی نسب و مكانیك سیالات تألیف مجید ملكی می‌باشند . تعداد سئوالات هیدرولیک نیز كه از سال 1388 در آزمون رشته عمران گنجانده شده است، 8 سئوال می‌باشد و مطالب آن مرتبط با درس مكانیك سیالات است و به همین دلیل سئوالات آن با این درس به صورت مشترك در آزمون داده می‌شود. بیشتر تست‌های این بخش بررسی حركت سیال در كانال‌ها می‌باشد. از منابع مهم این درس كتاب‌های هیدرولیك كانال‌های باز تألیف سید محمود حسینی و دكتر جلیل ابریشمی می‌باشد. کتب تستی معتبر این گروه درسی به تفکیک عبارتند از:

  • مكانیك سیالات:

1. کتاب مكانیك سیالات، مؤلف: دكترخداكرمی

2. كتاب مكانیك سیالات، مؤلف: مهندس امیرافشاری

3. کتاب مكانیك سیالات، مؤلف: دكتر كله چی

  • هیدرولیک :

1. كتاب هیدرولیك، مؤلف: مهندس داننده مهر

2. كتاب هیدرولیك كانال‌هایباز، مولف: سید محمود حسینی و دكتر جلیل ابریشمی

3. كتاب بتن آرمه، سازه های فولادی، مهندسی پی(راهیان ارشد)

* با توجه به تکرار سوالات در سال های مختلف، حل سؤالات كنكور سال های گذشته، بسیار توصیه می شود.

« مكانیك خاك و پی سازی »

در آزمون سراسری 1389 از این درس 12 سئوال مطرح شده بود. تا قبل از اینكه درس پی‌سازی مجدداً به عنوان مواد آزمونی كارشناسی ارشد در این درس مطرح شود تعداد سئوالات این درس 20 سئوال بود. سئوالات این درس معمولاً در دو تیپ 1ـ مفهومی و حفظ كردنی 2ـ محاسباتی، ارایه می‌شود و تقریباً نسبت آن‌ها در آزمون مساوی است. منابع مهم این درس كتاب اصول مهندسی مكانیك خاك تألیف براجا ام داس ترجمه اردشیر اطیابی، مكانیك خاك تألیف دكتر كامبیز بهنیا، دكتر امیر محمد طباطبایی و مكانیك خاك تألیف رضا ابن جلال می‌باشند. درس پی سازی هم از جمله دروسی می‌باشد كه از آزمون 1388 مجدداً به عنوان مواد آزمون كارشناسی ارشد برای دانشجویان رشته عمران در نظر گرفته شد. مطالب آن نزدیك به درس مكانیك خاك می‌باشد، حتی چند فصل آن را می‌توان به نوعی مشترك با فصول درس مكانیك خاك دانست. از این رو سئوالات آن نیز با این درس به صورت مشترك مطرح می‌شود.اگر بخواهیم تست‌های خاك و پی را از هم جدا كنیم شاید بتوانیم اینگونه بگوییم 8 تست از 20 سئوال خاك و پی به درس پی‌سازی اختصاص دارد. منابع معروف آن كتاب‌های مهندسی پی تألیف براجاام داس ترجمه شاپور طاحونی، مهندسی پی تألیف دكتر فاخر، مهندسی پی تألیف باولز می‌باشد كه به عنوان كتاب‌های دانشگاهی قابل توجه هستند کتب تستی معتبر این گروه درسی به تفکیک عبارتند از:

  • مكانیک خاک:

1. كتاب مكانیك خاك، مؤلف: ساسان امیرافشاری

2. كتاب مكانیك خاك، مؤلف: دکتر پنامزرفام

  • پی‌سازی

1. كتاب مهندسی پی، مؤلف: براجا داس، ترجمه: مهندس طاحونی

2. كتاب بتن آرمه، سازه های فولادی، مهندسی پی(راهیان ارشد)

* با توجه به تکرار سوالات در سال های مختلف، حل سؤالات كنكور سال های گذشته، بسیار توصیه می شود.

« سازه‌های فولادی و بتنی »

از این درس كه در واقع خودبه دو درس فولاد و بتن تفكیك شده است در آزمون كارشناسی ارشد بهمن 1388، 16 سئوال مطرح شده بود. مطالب آن همان‌طور كه از نام آن پیداست به طراحی سازه‌های فلزی و سازه بتنی می‌پردازد، معمولاً دو یا سه سئوال آن اطلاعات حفظی و مفهومی داوطلبان را می‌سنجد. در حدود 5 یا 6 سئوال آن با نمایش شكل سازه‌های مختلف، پارامتر و یا پارامترهایی را سئوال می‌كند (سئوالات محاسباتی) و در حدود 6 یا 9 سئوال آن مربوط به نمودارها، فرمول‌های استاندارد مطرح در طراحی سازه‌ها، نمایش سازه‌های مختلف و بررسی پارامترهای مختلف آن‌ها (ضریب لوله، خط كمانش پیچشی، مقاومت سازه، نیرو، نقاط بحرانی جوش، مشخصات بتن، ضریب انبساط حرارتی بتن و فولاد، نسبت آرماتورهای متوازن و ...) می‌پردازد.

منابع مهم این درس در دانشگاه‌ها كتاب طراحی سازه‌های فولادی تألیف شاپور طاحونی، طراحی سازه‌های فولادی تألیف دكتر ایرانی، طراحی ساختمان‌های بتن مسلح تألیف شاپور طاحونی، سازه‌های بتنی تألیف دكتر كی‌نیا، سازه‌های بتنی تألیف دكتر داوود مستوفی نژاد می‌باشند. موارد زیر به عنوان کتب تستی این گروه درسی پیشنهاد می شوند:

1. كتاب طراحی سازه های فولادی، مؤلف: پیام اشتری

2. كتاب بتن آرمه، سازه های فولادی، مهندسی پی(راهیانارشد)

* با توجه به تکرار سوالات در سال های مختلف، حل سؤالات كنكور سال های گذشته، بسیار توصیه می شود.

« راه‌سازی و روسازی راه »

از این درس در آزمون كارشناسی ارشد بهمن 1388، 14 سئوال مطرح شده بود. كه 7 سئوال از درس راه‌سازی و 7 سئوال از درس روسازی آورده شده بود، شاید بتوان گفت مطالب درس راه‌سازی كمی مشكل‌تر از مطالب درس روسازی است به هر حال این طور كه از طرح سئوالات آن در سال قبل پیداست طراحان درجه اهمیت آن‌ها را یكی می‌دانند. مطالب راهسازی بیشتر در رابطه با محاسبه و مقایسه طول قوس‌ها و هرآنچه در مورد قوس‌های افقی و قائم است، می‌باشد و درس روسازی همان‌طور كه از نامش پیداست به مطالب روسازی راه می‌پردازد، مطالبی نظیر كرنش سطح جاده، ضخامت خاك و آسفالت جاده، بررسی نوع، جنس و ضرایب مهندسی خاك و آسفالت، درصد نوع و تركیبات قیر مصرفی در جاده‌ها از جمله مطالب مربوط به روسازی می‌باشد. منابع مهم این درس كتاب‌های راه‌سازی تألیف منوچهر احتشامی، راه‌سازی تألیف دكتر امیرمحمد طباطبایی، راه‌سازی تألیف دكتر بهبهانی، روسازی تألیف دكتر بهبهانی و محمد طباطبائی می‌باشند. موارد زیر به عنوان کتب تستی این گروه درسی پیشنهاد می شوند:

1. روسازی و راه سازی.مولف آقای مهندس علیرضا کلاهدوز(انتشارات نصیر)

2. كتاب بتن آرمه، سازه های فولادی، مهندسی پی(راهیان ارشد)

منبع: گزینه آخر


سوالات و پاسخهای تشریحی آزمونهای سراسری


سوالات آزمون کارشناسی ارشد سراسری سال 91

d.gif


پاسخ تشریحی آزمون کارشناسی ارشد سراسری سال 91


d.gif

پسورد: www.konkur.in

سوالات آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد راه و ترابری سال ۹۰

d.gif

سوالات آزمون کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور سال ۸۹

d.gif

اگر مطلب دیگه ای هست که فکر می کنید توی این تاپیک جا داره عنوان بشه در قسمت نظرات مطرح کنید تا در صورت امکان اضافه کنم .


مطالب مشابه :


منابع کارشناسی ارشد مهندسی عمران 93

منابع کارشناسی ارشد مهندسی عمران 93. موسسه آموزش عالی آزاد ابن یمین با مجوز وزارت علوم تحقیقات و فناوری بسته های آموزشی ویژه آمادگی آزمون کارشناسی ارشد شامل
منابع آزمون کارشناسي ارشد مهندسي عمران دانشگاه سراسری و آزاد ( به اضافه تعداد سوال از هر درس )

آموزش عمران - منابع آزمون کارشناسي ارشد مهندسي عمران دانشگاه سراسری و آزاد ( به اضافه تعداد سوال از هر درس ) - civil,omran,memar,bridge,cement,road,عمران,معماری
منابع کارشناسی ارشد عمران 93

منابع ارشد مهندسی عمران 93 تکمیل شده است، بعلت وجود رشته های زیاد کارشناسی ارشد و دکتری قادر به ثبت تمامی لیست جزوات در سایت نیستیم (۳۲۰ بسته آموزشی
منابع آزمون کارشناسی ارشد مهندسی عمران کد 1264 جهت 1387

مهندسی عمران-سازه - منابع آزمون کارشناسی ارشد مهندسی عمران کد 1264 جهت 1387 - تازه هاواخبار مهندسی عمران.
تعداد سوالات و منابع آزمون کارشناسی ارشد مهندسی عمران

منابع آزمون کارشناسی ارشد مهندسی عمران: زبان عمومی و تخصصی: 1ـ کتاب مدرسان شریف. 2ـ کتاب زبان تخصصی مهندسی عمران انتشارات سمت. 3ـ کتاب آزمون‌ها و لغات
معرفی منابع کنکور کارشناسی ارشد مدیریت پروژه و ساخت 93

منابع جهت آمادگي و پاسخگويي به سوالات مواد و مصالح کارشناسی ارشد مدیریت پروژه و ساخت: ۱- نشریه ۵۵ ... ۲- مطالعه تستهای زبان کنکور رشته معماری و مرمت و عمران
منابع آزمون ارشد عمران

سازه گستر - منابع آزمون ارشد عمران - وبلاگ شخصی مهندس بساطی - سازه گستر.
معرفی منابع بسیار مفید برای آزمون کارشناسی ارشد عمران

پارسیان سازه - معرفی منابع بسیار مفید برای آزمون کارشناسی ارشد عمران - مهندسی عمران مطالب کاربردی و دانلود آیین نامه مقاله و نرم افزارهای عمران و آباکوس.
منابع مطالعاتي پيشنهادي كنكور ارشد عمران

ܓܨܓܨبچه های ساختمان جهاددانشگاهی رشتܓܨܓܨ - منابع مطالعاتي پيشنهادي كنكور ارشد عمران - - ܓܨܓܨبچه های ساختمان جهاددانشگاهی رشتܓܨܓܨ.
تغییر در منابع آزمون دوره های فراگیر کارشناسی و کارشناسی ارشد سال 90 (جدید)

13 مارس 2011 ... بدين وسيله به اطلاع كليه داوطلبان شركت كننده در آزمون دوره هاي فراگير كارشناسي ارشد رشته هاي زمين شناسي، مهندسي عمران و مهندسي شيمي و دوره هاي
برچسب :