نظم در کارها

حتماً در مورد نظم خیلی شنیده و خوانده اید و می دانید تا آنجا اهمیت دارد که بزرگ مرد تاریخ امیرمومنان در آخرین لحظات عمر خود ما را به تقوا و نظم در کارها سفارش  کردند  و این اهمیت نظم را می رساند که برابری با تقوا می کند .

نظم فقط مرتب کردن سر و وضع  خودمان و کمد و نظافت خانه و..... نیست بلکه در ابعاد بزرگتری هم معنا می دهد و همه امور را در بر می گیرد . بعنوان مثال دیروز که پشت چراغ قرمز بودم یک زوج جوان را دیدم که خانم کفش های  10 سانتی در خیابان پوشیده بود و آقای نگون بخت هم دست او  را گرفته و هم کیف ایشان را حمل می کرد تا مبادا بار اضافه باعث زمین خوردن خانم شود. جلوتر که رفتند دیدم با چه بدبختی از جدول  رد شدند و این همه مشقت را نفهمیدم چرا باید تحمل کنند.  من جمله ای دارم برای خودم که « اگر صد سال عمر کنم نمی توانم مثل او  فکر کنم » اینجا مصداق پیدا می کرد. منظورم همین بی نظمی هاست یعنی اینکه بدانیم دقیقا کجا باید چه لباسی بپوشیم و با چه هیبتی ظاهر شویم گاهی در محل کارم  یا خیابان به افرادی بر می خورم که از آرایشی استفاده کرده اند که اگر لباس عروس هم به آن اضافه کنند هیچ چیز از یک عروس خانم کم ندارند . و یا از افرادی که از عطر های تند و زیادی در محل کار یا محل آموزشی  استفاده می کنند . این نوع آرایش و آراستگی مناسب محل  کار و آموزش نیست و نوعی بی نظمی محسوب می شود  .  حتی برعکس  هم همین مصداق را دارد یعنی در مجالسی افرادی با لباس محل کار تشریف می آورند که آن هم خوب نیست .  بعضی ها ظاهری آشفته دارند که آن هم نوعی بی نظمی است . اینکه دقیقا بدانیم چی کجا بپوشیم نوعی نظم است به طوری که هر کس ما را بیند از لیاس ما  دقیقا بداند  کجامی رویم و از کجا آمده ایم .

درست پشت همین چراغ صدای آمبولانسی  نظرم را جلب کرد ، بقدری ماشین ها نامنظم بودند که نمی توانستند کنار بروند  از شیشه آمبولانس دیدم دو نفر به شدت دارند روی مریض کار می کنند و راننده هم مضطرب بود و این نشان می داد  مریض بدحال است و گاهی عمر یک انسان به یک لحظه به موقع رسیدن است .  در حالی که به ماشین ها نگاه می کردم و قلبم داشت رشته رشته می شد و نمی توانستم کاری بکنم و فکر میکردم آیا این فرد پیر است یا  جوان کودک یا بزرگ و روشنی چراغ یک خانواده که حالا در بی نظمی های ما گیر کرده است . نکته جالب تر اینکه وقتی چراغ سبز شد مسافر ماشین جلویی آمبولانس تازه یادش افتاده بود پیاده شود و به راننده پول بده . گفتم خدایا نه شاید همین یک لحظه !!

ایکاش نظم همچون تقوادرتمامی ابعاد زندگی ما بسط پیدا کند  .


مطالب مشابه :


اهمیت نظم وچند خاطره از مرحوم امام(ره)

5- نظم واجتماع: دراين رابطه ميبينيم كه كلام امام رهنمون ما درمورد نظم است. حدیث کساء جوان
نظم در کارها

نظم فقط مرتب کردن سر و وضع خودمان و کمد و نظافت خانه و نیست بلکه در ابعاد بانک حدیث
برق کاخ سفید قطع شد

گروه چاپ و تبلیغات و طراحی بهرنگ - برق کاخ سفید قطع شد - گروه طراحی و چاپ و تبلیغات بهرنگ
حدیث در مورد قناعت

حدیث در مورد قناعت هر كس به اندازه‏اى كه او را كفايت مى‏كند، قناعت كند، به آسايش و نظم مى
حدیث درباره شهادت

حمدا نسعدبه فی السّعداء من اولیائه و نصیر به فی نظم الشّهداء بحار الانوار، ج82، ص6، حدیث 5.
چهل حدیث امام علی

فنگ شویی و هنر طراحی نظم - چهل حدیث امام علی - آموزش فنگ شویی متناسب با فرهنگ ایرانی - فنگ
ای که دستت میرسد کاری بکن !!!!!!!!!!!!!

خلاصه نکات ۶ درس اول مبانی فهم حدیث (مجمع البحرین ومطلع النیرین درمورد تفسیر غرایب قرآن
درمورد کانی ها

درمورد کانی ها وجود دارد و طبق الگوي هندسي منظمي در كنار هم قرار گرفته اند اين نظم اتمي
تحقیق درباره قرآن / روایت حدیث

تحقیق درباره قرآن / روایت حدیث. آينده ، اخبار گذشته و درمان دردهايتان و نظم ميان شما در
برچسب :