تغذیه بارداری - مراقبت یارداری سه ماهه سوم حاملگی%D8%AA%D8%BA%D8%B0%DB%8C%D9%87+%D8%A8%D8تغذیه بارداری -  مراقبت بارداری سه ماهه سوم حاملگی
مراقبت های بارداری زنان ، امروزه نقش مهمی در سلامت مادر و جنین به عهده دارد . تغذیه صحیح در بارداری ، تضمین کننده رشد کافی جنین و فراهم شدن ویتامین ها و مواد غذایی لازم برای مادر می باشند .در سه ماهه سوم حاملگی ( هفته 28 تا 42 بارداری ) ویزیت دکتر زنان به این صورت الزامی است . از هفته بیست و هشتم بارداری تا هفته سی و شش هر 2 هفته یک بار و سپس هفته ای یک بار تا زایمان در این معاینات بارداری ، پزشک وزن ، فشار خون و ارتفاع رحم شما را اندازه گیری کرده و در پرونده مامایی ( جهت ارجاع به زایشگاه ) ثبت می نماید . در ضمن صدای قلب جنین توسط استتوسکوپ یا گوشی داپلر سمع شده و از سلامت جنین اطمینان بعمل می آید . افزایش متوسط وزن خانم حامله در سه ماهه سوم بارداری حدود 5 کیلوگرم می باشد . از حدود هفته 38 بارداری ، پزشک یک معاینه داخلی لگن جهت تعیین پوزیشن جنین و سایز لگن ( به منظور احتمال تنگی لگن ) بعمل می آوردبا انجام سونوگرافی در سه ماهه سوم بارداری و اندازه گیری وزن جنین از این طریق میتوان جنین های دارای" رشد ناکافی داخل رحم " را تشخیص داد و اقدامات درمانی مناسب را بعمل آورد .
تست بدون استرس جنین و تست بیوفیزیکال پروفایلدو تست متداول برای ارزیابی سلامت جنین بخصوص در موارد کاهش رشد جنین و نیز کم بودن حرکات جنین و زایمان دیررس ( زایمان پس از هفته 42 بارداری ) و کاهش مایع آمنیوتیک کیسه آب می باشند . در تست بدون استرس ، حرکات جنین در طی یک دوره زمانی 20 دقیقه ای و ارتباط آن با افزایش ضربان قلب جنین ثبت می شود . در بیوفیزیکال پروفایل ، با انجام سونوگرافی میزان مایع آمنیوتیک و حرکات تنفسی و اندام های جنین ثبت و نمره از شماره 1 تا 10 داده میشود . هر دوی این تست ها در موارد حاملگی پر خطر کاربرد بسیاری دارند . جهت مطالعه دریاره حاملگی پر خطر به مبحث حاملگی پر خطر در این وبلاگ مراجعه کنید . 
تغذیه در بارداری

%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%82%D8%A8%D8%AA+%D8اصول تغذیه صحیح در بارداری مصرف مواد غذایی مورد نیاز مادر و جنین و پرهیز از غذاهای مضر است . پزشکان توصیه به مصرف تمام گروه های غذایی شامل گوشت ، ماهی ، لبنیات ، سبزیجات و میوه جات تازه در خانم های باردار می کنند . در سه ماهه آخر بارداری مصرف هفته ای 2 بار ماهی و نیز مصرف تخم مرغ های غنی شده با چربی امگا3  جهت رشد کافی مغز جنین ضروری است جهت تغذیه بارداری صحیح ، مصرف روزی نیم تا یک لیتر شیر و یا  لبنیات نظیر ماست و کشک و پنیر و بستنی روزانه جهت رشد کافی اسکلت جنین توصیه می شود . در ضمن مصرف روزی یک عدد قرص مولتی ویتامین پره ناتال حاوی آهن حین سه ماهه دوم بارداری ضروری است .از مصرف گوشت و فرآورده های گوشتی خام و یا کاملا" نپخته نظیر سوسیس و کالباس و نیز تخم مرغ خام موجود در برخی سس ها نظیر سس سزار جهت احتمال ابتلا به بیماری توکسوپلاسموزیس و لیستریوزیس بایستی اکیدا" اجتناب نمود . مصرف سوشی ( یک نوع غذای ژاپنی ) نیز بدلیل خام بودن ماهی در بارداری ممنوع است .
علائم خطر در سه ماهه سوم بارداری
خونریزی حاملگی شدید ( لکه بینی مختصر در روز های آخر ممکن است بدلیل شوی زایمان باشد )با احتمال جفت سرراهی ( پلاسنتا پره ویا ) و یا کندگی جفت ( دکولمان )خروج ناگهانی مایع از واژن ( احتمال پارگی کیسه آب جنین )کاهش واضح حرکات جنین ( به مبحث سلامت جنین در این وبلاگ مراجعه کنید )بروز انقباضات رحمی ( کنتراکشن ) بیش از 3 بار در ساعتتوصیه میشود در صورت بروز هر یک از این علائم هر چه سریع تر به پزشک و یا مراکز درمانی مراجعه کنید .


مطالب مشابه :


نقش تغذیه درتعیین جنسیت و رنگ پوست،مو وچشم جنین

طرفداران این عقیده افزوده میشود.تغییرجنسیت وتعیین سرنوشت جنین،در نقش تغذیه در
اثر تغذیه بر زیبایی جنین

همچنین سیب در زیبایی کودک نیز نقش زیادی ایفا می‎کند. اثر تغذیه بر زیبایی جنین ;
آیا خوراکی ها بر روی جنسیت جنین تاثیر می گذارند؟...

به زیبایی قطره های آیا خوراکی ها بر روی جنسیت جنین وي كه در همايش علمي «نقش تغذيه در
نقش تغذیه درجنین

وتعیین سرنوشت جنین،در ماهای دوم به نقش تغذیه در رنگ دل ، دلیری و زیبایی بچه
موارد موثر در زيبايي جنین

موارد موثر در زيبايي جنین این زمان و نیز نقش تغذیه در آن پدر ، سبب زیبایی فرزند
دوران بارداری

میوه هایی که در سلامت جنین خرما در تکوین جنین نقش مؤثری دانش تغذیه در
در بارداری چه بخوریم تا کودکی زیبا داشته باشیم؟

همچنین سیب در زیبایی کودک نیز نقش نیز در زیبایی رخ جنین و تغذیه‎ای که
تغذیه بارداری - مراقبت یارداری سه ماهه سوم حاملگی

نقش مهمی در سلامت مادر و جنین به عهده دارد . تغذیه صحیح در و جراحی زیبایی دستگاه
اثرات میوه زرشک در دورهٔ جنینی

هورمون‌ها در این دورهٔ نقش این تغییرات باعث عدم تغذیه کامل جنین و طلوع زیبایی .
برچسب :