پاسخ روابط عمومی موسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران به اتهامات دادستان کل کشور

     پاسخ روابط عمومی موسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران به اتهامات دادستان کل کشور 568201109_orig.jpg به دنبال نشست خبری اخیر سخنگوی قوه قضائیه و اظهارات ایشان در خصوص حوادث تلخ موسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران ، روابط عمومی موسسه برای تنویر افکار عمومی درباره برخی ابهامات موجود در سخنان دادستان محترم بیانیه ای به شرح ذیل صادر کرد:

دادستان محترم کل کشور و سخنگوی قوه قضاییه در تازه ترین اظهارات خود در باره حادثه تعرض تاسف بار گروهی از ماموران دادستانی و پلیس امنیت تهران به موسسه فرهنگی- مطبوعاتی ایران ، مطالبی را ایراد کرده است که به منظور روشنگری و تنویر افکار عمومی و دفاع از حق و جلوگیری از تضییع حقوق کارکنان مظلوم ،  متدین و متعهد این موسسه ، به آن پاسخ داده می شود:

سخنگوی محترم قوه قضاییه گفته است : (آقای جوانفکر) روزهای قبل ، صحبت هایی کرده بود که مورد شکایت مدعی العموم قرار گرفت . دادستان تهران از طریق یکی از مقامات رسمی به او تذکر داده است که مطالب اظهار شده جرم است و تکرار نشود و اگر تکرار شد ما ناگزیر هستیم و ممکن است برخورد کنیم. اعلام می شود که ایشان (جوانفکر) می خواهند یک نشست خبری داشته باشند ، افرادی که از طرف دادستان تهران در این نشست حضور داشتند می گویند که ایشان امروز دوباره اظهاراتی کرده است که طبق قانون مجرمانه است . گفته می شود که بسیار خوب ایشان را هدایت کنید. ایشان ابتدائا بی میل نبوده است بیاید ولی به هر دلیلی با تماسی که گرفته می شود یا با مشورتی که دوستانش به او می دهند ، بالاخره حاضر نمی شود بیاید.

پاسخ :

1-      اظهارات آقای جوانفکر در مصاحبه با روزنامه اعتماد به هیچوجه عمل مجرمانه محسوب نمی شده و این روزنامه نیز به اتهام دیگری که مربوط به جریان فتنه بوده ، توقیف شده است.

2-      شکایت مدعی العموم نسبت به اظهارات آقای جوانفکر ، صرفا در حد اتهام بوده و نمی توانسته است قبل از اثبات آن در مرجع ذیصلاح قضایی ، به عنوان بهانه ای برای هشدار به آقای جوانفکر مورد استناد قرار گیرد.

3-      اگر فرض را بر مجرمانه بودن این اظهارات بدانیم، آقای دادستان چرا در ارتباط با نشست خبری مشاور مطبوعاتی رئیس جمهور با خبرنگاران داخلی و خارجی ، به مثابه "قصاص قبل از جنایت" رفتار کرده است؟!  ایشان که نمی دانسته است در این نشست خبری چه مباحثی مطرح خواهد شد؟!

4-      ادعای دادستان محترم تهران در مورد تذکر یکی از مقامات رسمی کشور به آقای جوانفکر ، واقعیت ندارد و هیچکس در این زمینه با ایشان صحبت نکرده بود.

5-      حتی اگر دادستان تهران به واسطه فرد یا افرادی ، برای آقای جوانفکر پیغام فرستاده باشد، این امر توجیه کننده رفتار بعدی ایشان نیست و دستاویزی برای توجیه اقدام غیرقانونی صورت گرفته ، محسوب نمی شود . علاوه بر این، چنین پیغام هایی فاقد وجاهت حقوقی و قانونی است، مگر آنکه دادستان به طور رسمی و مکتوب موضوع مشخصی را به ایشان ابلاغ کرده باشد که چنین امری نیز حادث نشده است.

6-      در کنفرانس خبری که با حضور دهها خبرنگار داخلی و خارجی برگزار شد، نه تنها هیچ عمل مجرمانه ای صورت نگرفت، بلکه به اذعان تمامی خبرنگاران حاضر در نشست ، مطالب اظهار شده در جهت تقویت نظام ، تبعیت از رهبری و حتی پشتیبانی از دستگاه قضایی به عنوان یک رکن مهم در نظام اسلامی بوده است. حتی بر فرض آنکه در این نشست ، سخنی دال بر مجرمیت نیز گفته شده باشد، مادامی که در یک رسانه ارتباط جمعی منتشر نشود ، عمل مجرمانه محسوب نمی شود و نمایندگان دادستانی حق نداشته اند به واسطه چنین اظهاراتی ، بلافاصله اقدام به تصرف ساختمان موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران و جلب آقای جوانفکر نمایند.

7-      برگزاری نشست خبری از سوی مشاور مطبوعاتی رئیس جمهور ، یک امر کاملا قانونی بوده و حضور نمایندگان دادستانی در این نشست، فی نفسه یک عمل مذموم و نکوهیده و در جهت تحدید آزادی و ایجاد نگرانی و اضطراب در فضای آزاد مصاحبه محسوب می شود.

8-      طی هفت ماه گذشته ، قریب به 15 شکایت از سوی دادستان تهران علیه آقای جوانفکر اقامه شده و ایشان نیز با احترام به دستگاه قضایی و با وجود اعتراض به این روند، هر بار پس از دریافت احضاریه ، جهت ادای توضیحات در بازپرسی حضور یافته است، بنابراین دادستان تهران باید مشخص کند که با چه هدفی، دستور جلب غیرقانونی ایشان را صادر کرده است؟!

9-      طبق ماده 118 آیین دادرسی کیفری ، فقط در جرایمی که مجازات قانونی آنها قصاص ، اعدام و قطع عضو است یا متهمینی که محل اقامت یا شغل و کسب آنها معین نبوده و اقدامات قاضی برای دستیابی به متهم به نتیجه نرسیده باشد ، قاضی می تواند بدوا بدون ارسال احضاریه ، دستورجلب متهم را صادر نماید، بنابراین پرواضح است که اقدام دادستان تهران در صدور دستور جلب آقای جوانفکر به هیچوجه قانونی نبوده است.

10-   مستند به ماده ۱۱۹ آیین دادرسی کیفری، جلب متهم به موجب برگ جلب به عمل می آید و این در حالی است که عوامل دادستانی ، فاقد برگ جلب بودند.

11-   کاملا بدیهی و مبرهن است که تعرض بی منطق و فاقد پشتوانه قانونی ماموران دادستانی و انتظامی تهران به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران ، عملی کاملا مذموم و محکوم است و ایستادگی کارکنان این موسسه در برابر اقدام غیرقانونی آنها برای بازداشت مشاور رئیس جمهور و مدیرعامل ایرنا نه تنها تمرد از قانون محسوب نمی شود، بلکه در جای خود به منزله دفاع از قانون و پافشاری و اصرار بر اجرای آن بوده است.

12-   به موجب ماده ۲۴ آیین دادرسی کیفری ، چنانچه در جرایم مشهود ، بازداشت متهم برای تکمیل تحقیقات ضروری باشد ، موضوع اتهام باید با ذکر دلایل بلافاصله کتبا به متهم ابلاغ شود، پر واضح است که اقدامات صورت گرفته از سوی عوامل دادستانی تهران با این ماده قانونی نیز در تعارض بوده است.

13-   با وجود غیرقانونی بودن اقدام عوامل دادستانی تهران در بازداشت آقای جوانفکر ، ایشان به هیچوجه مرتکب تمرد از دستور صادره نشدند و فقط برای دقایقی آنها را به صبر و آرامش برای حل مشکل در سطوح بالاتر دعوت کردند ، اما متاسفانه به این درخواست ، وقعی نهاده نشد و ایشان آماده شدند تا با آنها از موسسه خارج شوند اما با اعتراض یکپارچه همکارانشان به این رفتار غیرقانونی مواجه شدند.

14-   عوامل دادستانی به جای حفظ آرامش و اتخاذ تصمیم خردمندانه و به دور از احساسات ، دبیران ، خبرنگاران و کارکنان دفتر مدیرعامل موسسه را با تحکم و استفاده از زور ، از دفتر کار ایشان اخراج کردند. اسناد معتبری وجود دارد که اثبات می کند آنها برای ممانعت از ورود کارکنان موسسه به دفتر مدیرعامل ، درهای ورودی آنجا را از داخل قفل کرده بودند و این ادعا که آنها نمی توانستند از آنجا خارج شوند ، صحت ندارد.

15-   در برابر مقاومت قانونی همکاران موسسه ایران ، عوامل دادستانی اقدام به فراخوانی یگانهای ویژه انتظامی برای برخورد با این افراد کردند و ضمن فیلمبرداری از آنان ، از داخل دفتر مدیرعامل موسسه ، به طرف آنها گاز فلفل و اشک آور پرتاب کردند که با این کار ، تشنج و التهاب به اوج رسید و کارکنان روزنامه برای در امان ماندن از آسیب گاز ، اقدام به روشن کردن آتش کردند.

16-   اظهارات سخنگوی محترم قوه قضاییه مبنی بر اینکه دادستانی تهران بهتر از این نیز می توانست عمل کند ، با آنکه شایسته تقدیر است اما مهر تاییدی بر تخلف و دستور غیرقانونی دادستان تهران نیست. ما قویا بر این باوریم که دادستان تهران و عوامل تحت امر وی در تعرض به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران ، آشکارا مرتکب تخلف شده اند و باید مواخذه و مجازات شوند.

17-   از مقامات عالی کشور درخواست می کنیم که با دستور پیگیری مجدانه این رویداد تلخ و اسف بار ، خسارات مادی و معنوی وارده به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران به فوریت جبران گردد و از کارکنان این مرکز فرهنگی کشور به دلیل آسیب های جسمی و روحی وارده ، دلجویی شود. باشد تا از رهگذر این اقدامات ، اولا برای همیشه جلوی چنین تعرض هایی گرفته شود و ثانیا بدخواهان و دشمنان ملت ایران دریابند که چهره پاک و منزه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از اینگونه اقدامات نکوهیده ، مبراست.   

 

                                                                                ان الله مع الصابرین

                                                 

    روابط عمومی موسسه فرهنگی – مطبوعاتی ایران   


مطالب مشابه :


اظهارات دادستان تهران درباره مرگ ستاربهشتی، متهمان‌فسادبانکی، نسرین‌ستوده و اخلالگران ارزی

موسسه وکالت و مشاوره حقوقی شه کرم پور - اظهارات دادستان تهران درباره مرگ ستاربهشتی، متهمان
آشنایی با مؤسسه حقوقی و داوری مادیکان هزار دادستان

مـــــــادیکان هــــــــزار دادستـــــان - آشنایی با مؤسسه حقوقی و داوری مادیکان هزار
پاسخ روابط عمومی موسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران به اتهامات دادستان کل کشور

لیلان - پاسخ روابط عمومی موسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران به اتهامات دادستان کل کشور -
رأی وحدت رویه در مورد نحوه ضبط وجه التزام و وجه الکفاله دادستان

موسسه وکالت و مشاوره رأی وحدت رویه در مورد نحوه ضبط وجه التزام و وجه الکفاله دادستان
آیین‌نامه اجرایی قانون نظارت بر رفتار قضات

دادستان: دادستان انتظامی موسسه حقوقی دادگستر اولین موسسه آموزشی حقوقی ثبت شده در آمل.
دانلود رایگان سوالات مفهومی و مهارتی وکالت 92 (آزمون تعیین سطح) به همراه درسنامه دادِستان

» وکالت 94 با موسسه کمک اختبار سایت دادستان; مباحث فرزند
برچسب :