آسیب­ شناسی چت


تعریف چت، کاربرد­ها و آسیب­های آن:

"چت در لغت یعنی گپ زدن، گفت­و­گو کردن و گرم گرفتن با کسی. در اصطلاح رایج قرن بیست­و­یکم، ارتباط و گفت­و­گو از طریق اینترنت را چت می­گویند. حال این ارتباط می­تواند نوشتاری، تصویری، صوتی یا همه­ی این موارد به صورت همزمان باشد.( گفتمان بی مرز، مصطفی امیری)"

چت محیطی است که به نوبه­ی خود کاربردهای فراوانی دارد. از جمله:

1-تشکیل دادن اتاق های گفت­وگوی درسی بین معلم و دانش آموزو استاد و دانشجو

2-ارسال و دریافت فایل­های صوتی و تصویری

3-ارتباط با کسانی که از آنها دور هستیم مثل خانواده و دوستان

4- انجام انواع مشاوره حقوقی، خانوادگی، درسی و...

اینها فقط تعداد اندکی از کاربردهای این محیط می­باشند. متأسفانه این محیط هم مانند امکانهای دیگری که در اینترنت فراهم است، اغلب اوقات درست مورد قرار نمی­گیرد و به همین خاطر افراد زیادی مورد آزار و اذیت قرار می­گیرند که از جمله مهم­ترین آنها دختران وزنان می­باشند که همواره در محیط چت مورد تهدید هستند.

ما هر روز در اینترنت و روزنامه می­خوانیم یا از دوستان و آشنایان خود می­شنویم که شخصی دچار گرفتاریها و مشکلاتی از جهت تعامل در این محیط شده است. کسانی شاید حتی از دوستان خود ما باشند که مورد تهدید جدی و آزار قرار گرفته­اند. افرادی وجود دارند که به دلیل ناآشنا بودن به مسائل امنیتی این محیط ابتدا با نیت برقراری یک ارتباط ساده وارد چت می­شوند؛ اما زمان که می­گذرد دچار درگیری­های عاطفی، خانوادگی و... می­شوند و یا آبرویشان مورد تهدید واقع می­شود. به همین دلیل باید شیوه­ی درست استفاده از این محیط را یاد گرفت و یاد داد چون همانگونه که گفته شد چت قابلیت­ها و کاربردهای مفیدی دارد که باید آنها را آموخت.

hgdd

ازجمله آسیب­هایی که در این محیط وجود دارد می­توان مواردی که در مقاله­ی آقای مصطفی امیری به آن اشاره شده است، را نام برد:

"1- آسیب رساندن عمومی به سخت­افزار و نرم­افزارهای طرف مقابل

2- اعتیاد به چت

3- دوستی­های بدون مرز و ضابطه

4- خطرناک­تر از ماهواره، ویدئو و حتی فیلم­های مستهجن و....

5- قرار دادن فیلم­های مبتذل در دسترس عموم کاربران

6- پخش اطلاعات خصوصی افراد بدون مجوز

7- ناشناس بودن کاربران در اتاق­های چت.( گفتمان بی­مرز، مصطفی امیری)

چند روز قبل در مقاله­ای درمورد آسیب­های چت، داستانی در مورد دختری خواندم که در­چت مورد آزار قرار گرفته بود. "این دختر در خانواده­ای مقید بزرگ شده و اعتقادات خاص خود را داشت. پس از اینکه یکبار وارد چت شده بود، چون با راهکارهای تأمین امنیت آشنا نبود و همینطور مسائلی را که ممکن بود برایش پیش بیاید، نمی­شناخت، پسری به او اطلاعات دروغین و قول ازدواج داده بود و وی را به خود وابسته­کرده بود و از طریق حک کردن کامپیوتر او به اطلاعات شخصی، علایق و اعتقادات و حتی عکس وی دسترسی پیدا کرده بود. پس از مدتی با اطلاع یافتن پدرو مادر دختر، تمام دروغ ­ها و فریب­کاریهای پسرآشکار شده و دختر رابطه­اش را با وی قطع کرده بود." اگر این دختر از طرف پدر و مادرش مورد حمایت قرار نگرفته بود معلوم نبود چه مسائلی گریبانگیر وی شود.

در زیر به برخی ابعاد چت که باید مورد آسیب شناسی قرار گیرند و در مقاله­ی آسیب شناسی چت به آن اشاره شده است، اشاره می­شود:

۱-بعد بهداشت روانی مثل: افسردگی و اعتیاد به چت

۲-بعد سیاسی مانند: سخن پراکنی، جبهه گیری

۳-بعد فنی: آسیب پذیری سیستم­هاتی رایانه­ای شخصی در برابر ویروس­ها و هکرها

۴-بعد فرهنگی مثل: تأثیر فرهنگی چت روی فرهنگ شخصی و خانوادگی

۵-بعد نظامی مانند: جاسوسی و جنگ روانی

۶-و...(آسیب شناسی چت، مصطفی امیری)

از آنجا که بیشتر کاربران چت را جوانان و نوجوانان تشکیل می­دهند و این اقشار هم بیشتر با نیت تفریح و سرگرمی وارد این محیط می­شوند و نیات اقتصادی، تبلیغ و... خیلی مورد توجه نیست، احتمال اینکه پس از مدتی روابط عمیق بین افراد شکل گیرد زیاد است. اشخاص در این محیط از آنجا که ناشناس می­باشند، معمولاً خود را با ویژگی­های دروغین تعریف می­کنند؛ مثلاً یک شخص سی ساله خود را یک نوجوان سیزده ساله معرفی می­کند تا بتواند از اشخاص دیگر سوءاستفاده کند. با شکل گیری روابط عمیق بین افراد، زمانی که فریبکاری طرف مقابل روشن می­شود، طرف دیگر که معمولاً دختران هستند به لحاظ عاطفی آسیب جدی می­بینند یا اینکه به دلیل حک شدن اطلاعاتشان، آبرویشان مورد تهدید قرار می­گیرد. به همین دلیل بعد روانشناختی و عاطفی چت باید بیش از همه مورد توجه قرار گیرد.

و در پایان به عنوان نتیجه گیری : چت فواید زیادی دارد و از آن می­توان در جهت رفع مشکلات و بهبود زندگی استفاده کرد ولی آسیب­ها و مضراتی دارد که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

منابع:

ضرورت آسیب­شناسی چت/ مصطفی امیری، فصلنامه­ی پیام، شماره­ی 94

گفتمان بی مرز(چت، آسیبها و کاربردها)/ مصطفی امیری، فصلنامه­ی پیام، شماره­ی


مطالب مشابه :


آسیب­ شناسی چت

آسیب­ شناسی چت که باید مورد آسیب شناسی قرار گیرند و در مقاله­ی آسیب شناسی چت به آن
عنوان مقاله:آسیب شناسی کتاب های تاریخی لرستان

عنوان مقاله:آسیب شناسی یا حتی اقتصادی مورد بحث آسیب شناسی در خصوص یک به یک
آسیب های اجتماعی چیست؟

آن چه در مورد آسیب های اجتماعی در تعریف و هدف های آسیب شناسی. در پزشکی به چت روم. فال
مقاله در مورد زمین شناسی ،دریا، کوهها، اقیانوس، رودخانه، تحقیق، تحقیق دانشجویی، انواع مقالات دانشجوي

دهنده آسیب، اتومبیل سينماي ، چت کردن مقاله در مورد زمین شناسی ،دریا
نحوه ذکر منبع در مقاله

، آسیب شناسی اگر کتاب بیش از یک نویسنده داشته باشد به ترتیبی که در مورد مقاله چت
روان شناسی و آسیب شناسی اینترنت

روان شناسی و آسیب در این مقاله، پس از بیان تاریخچه در مورد بزرگ سالان نیز
آسیب‌شناسی عکس و عکاسی در مطبوعات ایران

در آسیبشناسی مطبوعات صرف سی نیز بود، در مقاله ایرانی 15 در مورد
برچسب :