تیغ بی احتیاطی موتور سیکلت ها:

تیغ بی احتیاطی موتور سیکلت ها:
تیغ بی احتیاطی موتور سیکلت ها
در سطح شهر شاهد ورود موتورسواران به حریم پیاده روها و وحشت عابران پیاده هستیم و بارها حمل بار بیش از اندازه و غیر استاندارد،نداشتن کلاه ایمنی،حمل مسافر از جمله زن و کودک خردسال و عبور از چراخ قرمز را توسط راکبان موتور سیکلت ها دیده ایم.
موتورسیکلت وسیله ای راحت و کم هزینه برای اغلب مردم است که بدون دغدغه از آن به عنوان یک وسیله نقلیه برای تردد در شهر استفاده می کنند.با وجود محاسنی که این وسیله نقلیه دارد متاسفانه به دلیل نادیده گرفتن مقررات راهنمایی و رانندگی به مرکب مرگ شهرت پیدا کرده است و همواره والدین فرزندانشان را از آن نهی کرده و حتی در مقابل درخواستشان مقاومت می کنند.
معمولا راکبان موتور سوار متوسط سن شان بین ۱۵ تا ۲۶ سال است بدین معنا که استفاده کنندگان از موتور را افرادی تشکیل می دهند که پر از شور و هیجان های جوانی هستند که برای تخلیه ی هیجانات مخصوص این سن به هر چیزی چنگ می زنند و بیشتر تمایل به تجربه دارند تا پند و اندرز.
ویراژ دادن،لایی کشیدن،تک چرخ،بی توجهی به چراغ های راهنمایی و رانندگی از همه مهم تر نقض قانون جزئی از کار موتورسواران جوان و بی احتیاط شده است.
یکی از رانندگان تاکسی که به قول خودش از دست موتورسواران به ستوه آمده است، می گوید: موتورسوران مثل قارچ هر روز بیشتر می شوند،تا به حال چندین بار ماشینم را برده ام صافکاری آن هم فقط به خاطر اینکه موتورسوار بی احتیاطی بدون رعایت فاصله می زند پشت ماشین یا برای رد شدن از بین دو ماشین،آینه را از جا می کند. وی ادامه می دهد: موتورسواران سر و کله شان همه جا پیدا می شود حتی به علائم ورود ممنوع و خیابان یک طرفه هم توجهی نمی کنند و وقتی هم بهشان اعتراض می کنیم کلی طلبکار می شوند. آنها آزادند و انگار هیچ چیزی مانع شان نیست که در سطح شهر بی محابا می تازند و به ریش من و شما به عنوان عابر می خندد.

● قانونی برای برخورد با متخلفان وجود ندارد؟
زندگی در شهر مقررات و هنجارهای خاص خود را می طلبد که هر فرد به عنوان یک شهروند ملزم به رعایت آن است. مسلما در قانون برای موتورسواران بندهایی آمده است اما بدلایل مختلف در بخش اجرایش با مشکل روبرو هستیم.
بارها شاهد جریمه راکبان موتور و در نهایت انتقال موتور به پارکینگ هستیم اما از تعداد تخلف های مربوط به موتورسواران کاسته نشده است.هنوز هم در سطح شهر شاهد ورود موتورسواران به حریم پیاده روها و وحشت عابران هستیم و بارها حمل بار بیش از اندازه و استاندارد،نداشتن کلاه ایمنی،حمل مسافر از جمله زن و کودک خردسال و عبور از چراخ قرمز هستیم که روز به روز نیز تخلفات جدیدی به آن اضافه می شود.به نظر می رسد تا قانونی دقیق و روشن برای مشخص کردن جرم های راننده گان وجود نداشته باشد و در کنار آن فرهنگ سازی کاملی در این زمینه نشود هیچ بهبودی در شرایط پدیدار نمی شود و همچنان مانند سابق جان موتورسواران و عابران پیاده در خطر است.
۲۵ درصد از تصادف ها مربوط به موتور سواران متخلف است .نامیدن موتور به عنوان مرکب مرگ واقعا به حق است چرا که راکبان موتور نیز از خطرات ناشی از آن باخبر هستند اما باز از آن استفاده می کنند.
یکی از راکبان موتور که ۲۲ ساله نشان می دهد، می گوید: برای اینکه زودتر و بدون دغدغه و ترافیک به سرکارم برسم از موتور استفاده می کنم.وی در حالی که به شوخی می گوید وصیت نامه اش را هم نوشته، ادامه می دهد: موتور وسیله ی خطرناکی است و وقتی سوار موتور می شوی انگار جونت را گذاشته ای کف دستت، اما کاری نمی شود کرد،بدون موتور به هیچ کارم نمی رسم.وی درباره اینکه چرا کلاه ایمنی ندارد،بیان می کند: چند سال پیش که کلاه ایمنی اجباری شده بود یکی خریدم اما چون استاندارد نبود توی گرما مغزم داغ می کرد و به غیر از آن وقتی آن را روی سرم می گذاشتم آنقدر وزنش زیاد بود که انگار یک وزنه ی سنگین را روی سرم گذاشته ام به همین خاطر ترجیح می دهم جریمه اش را بپردازم اما دوباره عذاب نکشم.
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی کشور با بیان این که در ۲۵ درصد از تصادف ها موتورسیکلت ها نقش داشته اند، معتقد است: ۳۷۴ فقره از مرگ و میرها ناشی از تصادف در سال گذشته مربوط به موتورسواران است.طرح تشدید برخورد با موتورسواران متخلف از ۱۵ اردیبهشت در کشور اجرایی شده است که در دستور کار پلیس راهنمایی و رانندگی قرار دارد و رئیس این مرکز در یک مصاحبه مطبوعاتی با اشاره به آن ادامه داده است که پلیس راهور بدون هیچ اغماضی با موتور سواران متخلف برخورد می کند.
وی با اشاره به ماده ۶۱۸ قانون مجازات اسلامی می گوید: موتورسوارانی که با حرکات نمایشی در معابر باعث ناامنی مردم شوند به سه تا شش ماه حبس و در صورت تکرار آن به ۷۴ ضربه شلاق مجازات می شوند.


منبع : روزنامه ابتکار 


مطالب مشابه :


آموزش تضمینی تعمیرات موتور سیکلت سبک و سنگین تا سطح تاسیس تعمیرگاه

آموزش تعمیرات موتور سیکلت - آموزش تضمینی تعمیرات موتور سیکلت سبک و سنگین تا سطح تاسیس
دانش نامه ( طرز راندن موتور سیکلت در شرایط جوی نامساعد فصلی ) بخش اول

فقط موتور سیکلت - دانش نامه ( طرز راندن موتور سیکلت در شرایط جوی نامساعد فصلی ) بخش اول - تمامی
نکات ایمنی موتور سیکلت ها

نکات ایمنی موتور سیکلت ها فیلتر هوا و فیلتر روغن: از روشن کردن انجین در شرایطی که فیلتر هوا
موتور سیکلت همراه

فناوری آموزشی - موتور سیکلت همراه - آموزش كلاس اول ♥خانم هلالي♥(معلم صابر)
آبجکت موتور سیکلت برای تری دی مکس

دانلود آموزش فارسی ویری vray 3dsmax2014 - آبجکت موتور سیکلت برای تری دی مکس - دانلود رایگان تری دی
تیغ بی احتیاطی موتور سیکلت ها:

آموزش گام به گام رانندگی - تیغ بی احتیاطی موتور سیکلت ها: - آموزش صحیح عملی رانندگی - آموزش
اموزش موتور سواری

برترین وبلاگ فارسی ایرانیان - اموزش موتور سواری - در همه ی موضوعات
قدیمی ترین گواهینامه ی موتور سیکلت:

آموزش گام به گام رانندگی - قدیمی ترین گواهینامه ی موتور سیکلت: - آموزش صحیح عملی رانندگی
مدارک لازم جهت ثبت نام گواهینامه ی موتور سیکلت:

آموزش گام به گام رانندگی - مدارک لازم جهت ثبت نام گواهینامه ی موتور سیکلت: - آموزش صحیح عملی
برچسب :