آموزش فتوشاپ - کار با متن ها

نحوه تنظیم متن در یک مسیر

در برنامه Photoshop CS، ویژگی جدیدی در نظر گرفته شده است که به کاربران امکان می‌دهد متون مورد نظر خود را با توجه به حالت مسیر تنظیم کنند.

باز کردن تصویر

نحوه تنظیم متن در یک مسیر

گزینه File\Open را انتخاب کنید و سپس تصویری که مایلید متن مورد نظرتان را در آن قرار دهید انتخاب نمائید.

ایجاد مسیر

نحوه تنظیم متن در یک مسیر

ابزار Path را از جعبه ابزار انتخاب کرده و سپس مسیری را در آن ترسیم کنید. از این مسیر برای تنظیم شیوه قرارگیری متن در تصویر استفاده می‌شود.

انتخاب ابزار Type

نحوه تنظیم متن در یک مسیر

ابزار Horizontal Type را از جعبه ابزار انتخاب کنید. البته شما می‌توانید هر یک از ابزارهای Vertical Type، Horizontal Type Mask یا Vertical Type Mask را نیز از منوی کشویی Type انتخاب نمائید.

تنظیم تایپ در مسیر

نحوه تنظیم متن در یک مسیر

مکان‌نمای ماوس را بر روی مسیری که در مرحله دوم ترسیم کرده‌اید جابجا کرده و کلیک کنید تا محل ورود متن در صفحه تعیین شود. پارامترهایی همچون نوع فونت، اندازه فونت، رنگ فونت و مشابه آنها را از پالت Charcter and Paragraph انتخاب کرده و سپس متن مورد نظرتان را در آنجا تایپ نمائید.

ویرایش متن

متونی که در مسیر قرار می‌گیرند، همواره قابل ویرایش هستند. برای ویرایش متن، نشانه‌گر ماوس را بر روی متن برده و کنید تا مکان‌نما بصورت چشمک‌زن دیده شود. سپس همانند ویرایش یک متن عادی عمل کرده و رنگ، اندازه یا متن مورد نظر خود را تغییر دهید.

*توجه*

تغییر موقعیت متن

برای تغییر نقطه شروع متن، کلید Ctrl (در ویندوز) یا کلید  (در مکینتاش) را پائین نگه داشته و مکان‌نما را روی نقطه ورود متن قرار دهید (یک فلش سیاه جهت‌دار به نشانه‌گر ماوس اضافه می‌شود). کلیک کرده و بکشید تا به نقطه شروع مورد نظر برسید. در صورتی که هنگام کشیدن در طول مسیر، نشانه‌گر را به طرف پائین مسیر بکشید، متن معکوس می‌شود.

تغییر شکل مسیر

کلید Ctrl (در ویندوز) یا کلید  (در مکینتاش) را پائین نگه داشته تا در اطراف مسیر کادرهای محدود کننده‌ای نمایان شود. با توجه به همان حالت‌‌هایی که برای تغییر شکل یک لایه استفاده می‌کنید، در آنها کلیک کرده و سپس نشانه‌گر ماوس را بکشید تا مسیر چرخیده، تغییر مقیاس داده یا دیگر حالت‌های تغییر شکل به آن اعمال شود.

نحوه ایجاد انحراف در متون

انحراف متون ایده‌ای است که یک متن را در یک مسیر و با یک سطح جدید ایجاد می‌کند. این ویژگی فتوشاپ امکان ایجاد انحراف در تمام قسمتهای یک متن از جمله پیچاندن، کشیدن و پف کردن آن را به شما می‌دهد. 15 نوع افکت انحرافی در فتوشاپ وجود دارد که در همه آنها امکان ایجاد انحراف هم در حالت افقی و هم در حالت عمودی وجود دارد.

ایجاد متن

نحوه ایجاد انحراف در متون

برای ایجاد یک لایه متنی به مبحث مقدماتی کار عملی 1 مراجعه کنید. شما می‌توانید هر نوع انحراف عمودی یا افقی را به متن مورد نظرتان اعمال کنید.

انتخاب ابزار انحراف متن

نحوه ایجاد انحراف در متون

در نوار Options ابزار Text، دکمه Wrap Text را کلیک کنید. کادر محاوره‌ای Wrap Text باز می‌شود.

تعیین گزینه‌های Warp Text

نحوه ایجاد انحراف در متون

از منوی Style کادر محاوره‌ای Wrap Text ، نوع انحراف مورد نظرتان را انتخاب کنید. همچنین برای تعیین محور انحراف، دکمه رادیویی Horizontal یا Vertical را انتخاب کنید.

انحراف متن

نحوه ایجاد انحراف در متون

برای ایجاد شکل اولیه انحراف نوار لغزنده Bend را بصورت مورد نظر تنظیم کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از نوارهای لغزنده Vertical Distortion یا Horizontal Distortion برای ایجاد افکت‌های کشیدگی یا باریک کردن متن استفاده کنید. OK را کلیک کنید تا انحراف ایجاد شده به متن موجود در تصویر اعمال شود.

ویرایش متن

نحوه ایجاد انحراف در متون

متون انحراف دار نیز همانند متون ساده همواره قابل ویرایش هستند. برای ویرایش متن انحراف‌داری که ایجاد کرده‌اید، ابزار Text را از نوار ابزار انتخاب کنید. مکان نما را بر روی متن انحراف دار برده و برای ایجاد وضعیت چشمک زن مکان نما در تصویر کلیک کنید. همانند حالت معمول شروع به تایپ و ویرایش متن مربوطه کنید. همچنین برای تغییر اندازه یا افزودن رنگ به متن می‌‌توانید تمام یا بخشی از آن را انتخاب کرده و با استفاده از ابزارهای مربوطه تغییرات مورد نیازتان را اعمال نمائید. یک استثناء به این موارد هنگامی است که در یک پوشش تایپ می‌کنید و سپس آن پوشش را غیرانتخابی کنید.

*توجه*

تایپ دایروی

برای ایجاد افکت دایروی در یک متن، گزینه Arc را از منوی Style کادر محاوره‌ای Wrap Text انتخاب کنید و سپس مطابق روشی که در این کار عملی توضیح داده شده است افکت را به متن اعمال کنید و هیچ یک از انحرافات افقی یا عمودی را به آن اعمال نکنید.

نحوه ساخت افکت‌های فیلتری متون

به جای قرار دادن متون بصورت کاراکترهای صاف و مستقیم می‌توانید از متون تیره یا روشن در تصاویرتان استفاده کنید. یا می‌توانید از افکت‌های بافت دار برای ترسیم کاراکترهای متنی استفاده کنید. در این کار عملی از فیلترها برای ایجاد تغییر در یک متن معین و یکی کردن زمینه با آن استفاده می‌شود. علاوه بر فیلترها می‌توانید از تغییر رنگ، میزان تغییرات کنتراست و افکت‌های بافت‌دار در هنگام اعمال تکنیک‌های فیلتری استفاده کنید.

کپی برداری از لایه مقصد

نحوه ساخت افکت‌های فیلتری متون

تصویر را باز کرده و سپس لایه‌ای که بعنوان پس زمینه افکت بکار می‌رود را انتخاب کنید. در پالت Layers، لایه را انتخاب کرده و سپس گزینه Duplicate Layer را از منوی پالت انتخاب نمائید. بعد از باز شدن کادر محاوره‌ای Duplicate Layer یک نام برای لایه ایجاد شده وارد کرده و سپس OK را کلیک نمائید.

انتخاب ابزار Horizontal Type Mask

نحوه ساخت افکت‌های فیلتری متون

از جعبه ابزار گزینه Horizontal Type Mask را انتخاب کنید. در فتوشاپ پوشش‌گذاری به فرایند تعیین یک محیط خاص برای انتخاب یا ایجاد تغییرات مشخص اشاره دارد. در این مورد ما محیطی را به شکل حروف متون انتخاب می‌کنیم.

تعیین نقطه شروع تایپ متن

نحوه ساخت افکت‌های فیلتری متون

مکان نما را در داخل محیط تصویر جابجا کرده و در آن کلیک کنید تا نقطه شروع متن تعیین شود. یک نقاب رنگی مربوط به تایپ پس از انجام این کار در صفحه نمایان می‌شود که تعیین کننده کاراکترهای متنی برگزیده است. بسته به ساختاربندی Quick Mask فتوشاپ، ممکن است پس زمینه پوشش‌دار شده و کاراکترهای متنی برعکس بدون پوشش شوند.

تنظیم پارامترها

نحوه ساخت افکت‌های فیلتری متون

در نوار Options ویژگی‌ها و نوع فونتی را که قصد اضافه کردن آن را به متن دارید تعیین کنید. برای افکت‌های متنی فیلتردار، طرح حروف ضخیم و توپر و نسبتاً بزرگ (20 پوینت یا بزرگتر) خوب کار می‌کنند.

وارد کردن متن

نحوه ساخت افکت‌های فیلتری متون

متن را در تصویر تایپ کنید. پس از پایان تایپ متن موردنظر، آیکون موجود در سمت راست نوار Options را برای اعمال تغییرات کلیک کنید و در صورتیکه اندازه فونت، نوع فونت و... مناسب نیست، برای پاک شدن متن، دکمة Cancel را در سمت راست نوار Options کلیک کنید و یا دکمة ESC را فشار دهید. برای تغییر موقعیت متن از ابزار Move موجود در جعبه ابزار استفاده کرده و به آسانی متن را جابجا کنید.

اعمال یک فیلتر

نحوه ساخت افکت‌های فیلتری متون

از ابزار Move می‌توانید برای انتخاب متن نیز استفاده کنید. سپس از منوی Filter نوار منو، یکی از فیلترهای فتوشاپ را انتخاب نمائید. در این مثال از فیلتر Halftone Pattern (Filter\Sketch\Halftone Pattern) استفاده شده است.

نحوه ایجاد طرح سبک‌های چاپی

ابزارهای استانداردی که در کار عملی 6 بخش 2 مورد بررسی قرار گرفتند، در ایجاد طرح سبک‌های مبتنی بر متن بسیار موثر هستند که به مدیریت طرز کار تایپ در طرح‌های چاپی و وب کمک می‌کنند. طرح سبک‌ها کنترل کاملی بر روی تمامی پارامترهای تایپ از جمله فونت، همترازی، گزینه‌های فاصله گذاری و … دارند. فتوشاپ حتی امکان ضمیمه کردن یک رنگ خاص به یک طرح از پیش تنظیم شده را می‌دهد. با استفاده از این قابلیت می‌توانید به آسانی ابزار تایپی برای سرصفحه و ابزار دیگری را برای عنوان، متن اصلی یا هر قالب‌بندی دیگری در پروژه تعیین کنید.

انتخاب ابزار تایپ

نحوه ایجاد طرح سبک‌های چاپی

یکی از ابزارهای Horizontal Type یا Vertical Type را از جعبه ابزار انتخاب کنید.

انتخاب پارامترهای فونت

نحوه ایجاد طرح سبک‌های چاپی

برای تعیین تنظیمات اولیه فونت از جمله نوع فونت، اندازه و تیزی لبه‌های آن و جهت فونت از نوار Options استفاده کنید.

تعیین فاصله خط و کاراکتر

نحوه ایجاد طرح سبک‌های چاپی

برای باز شدن پالت Character، گزینه Window\Character را انتخاب کنید. فاصله کشیدگی افقی یا عمودی بین حروف، فشردگی افقی یا عمودی و نیز حرکت به سمت بالا یا پائین یا چپ به راست متون نسبت به خط مبنا را در این قسمت می‌توانید تنظیم کنید.

تعیین همترازی

نحوه ایجاد طرح سبک‌های چاپی

گزینه Window\Paragraph را برای باز شدن پالت Paragraph انتخاب کنید. سپس تنظیمات مربوط به همترازی و فاصله بین خطوط و نیز میزان تورفتگی را تعیین نمائید.

انتخاب رنگ فونت

نحوه ایجاد طرح سبک‌های چاپی

در صورتی که مایلید تا یک رنگ خاص را در طرح از پیش تنظیم شده‌تان تعیین کنید، در نوار Options و در نمونه رنگ مربوط به فونت یا در پالت Character کلیک کنید. هنگامیکه صفحه انتخابگر رنگ فعال شد، رنگ مورد نظرتان را جهت اعمال به متن انتخاب نمائید.

ذخیره طرح ایجاد شده

نحوه ایجاد طرح سبک‌های چاپی

گزینه Window\Tool Presets را برای باز شدن پالت Tool Presets انتخاب کنید. گزینه Tool Preset New را از منوی پالت انتخاب کرده و در کادر محاوره‌ای که نمایان می‌شود نام مورد نظرتان را وارد کنید. سپس OK را جهت ذخیره کلیک کنید. از این به بعد و در صورت نیاز می‌توانید از این پارامترها جهت استفاده در متون مختلف استفاده کنید.

نحوه ایجاد متون سه‌ بعدی

3D Text یا متون سه بعدی به حالتی اشاره دارد که از سایه یا مدل برای ایجاد یک افکت سه بعدی در صفحه یک تصویر استفاده می‌شود. این افکت‌ها شامل drop shadow ، embossing و… می‌باشند. در این کار عملی به شیوه ایجاد این متون می‌پردازیم.

ایجاد متن

نحوه ایجاد متون سه‌ بعدی

از مراحل عنوان شده در کار عملی 1 برای ایجاد یک لایه متنی استفاده کنید. پس از ایجاد آن با انتخاب گزینه Window\Layers بررسی کنید که آیا لایه مزبور فعال است یا خیر.

انتخاب افکت‌های Bevel and Emboss

نحوه ایجاد متون سه‌ بعدی

گزینه Layer\Layer Style\Bevel and Emboss را برای باز شدن کادر محاوره‌ای Layer Style انتخاب کنید. مطمئن شوید که گزینة Preview فعال است.

انتخاب سبک Bevel

نحوه ایجاد متون سه‌ بعدی

از منوی Style قسمت Structure کادر محاوره‌ای، سبک مورد نظرتان را انتخاب کنید. این گزینه‌ها عبارتند از : Outer Bevel، Inner Bevel ، Emboss ، Pillow Emboss و Strok Emboss . از آنجا که کادر محاوره‌ای Preview فعال است می‌توانید با انتخاب هر گزینه نتیجه حاصله را نیز در پنجره اصلی تصویر مشاهده کنید.

تعیین عمق

نحوه ایجاد متون سه‌ بعدی

نوار لغزنده Depth میزان ضخامت شیب و زاویه را تعیین می‌کند. ضخامت مورد نظر به اندازه فونت انتخاب شده و میزان بزرگنمایی تصویر بستگی دارد. نوارهای لغزنده Size و Soften میزان پراکندگی و پخش شدن افکت و تیزی لبه‌های آن را کنترل می‌کنند. برای کاهش و یا افزایش این مقادیر می‌توانید در نوار لغزنده کلیک کرده و ماوس را به چپ یا راست بکشید.

تعیین زاویه

نحوه ایجاد متون سه‌ بعدی

گزینه Angle زاویه نور تابیده شده را تعیین می‌کند. در واقع تغییر زاویه، میزان سایه و روشن افکت متن را تعیین می‌کند. در بخش Shading در داخل دایره Angle کلیک کرده و برای تغییر جهت نور، ماوس را به اطراف بکشید. همچنین می‌توانید مقدار زاویه مورد نظرتان را در کادر متنی Angle وارد کنید.

رنگ سایه‌ها و برجستگی‌ها

نحوه ایجاد متون سه‌ بعدی

در صورت نیاز می‌توانید رنگ سایه و روشن افکت‌های سه بعدی را تغییر دهید. در نمونه رنگ قسمت Shading کادر محاوره‌ای Layer Style کلیک کنید تا انتخابگر رنگ فعال شود. سپس رنگ جدید مورد نظرتان را انتخاب کنید. از منوهای کشویی نوع Shadow و Highlight را انتخاب کرده و از طریق نوار لغزنده میزان شفافیت را متناسب با هر یک تعیین کنید. گزینة OK را کلیک کنید تا کادر محاوره‌ای بسته شده و افکت به آن اعمال شود.

نحوه افزودن متن به یک تصویر

هنگام وارد کردن یک متن در فتوشاپ، لایه جدیدی ایجاد می‌شود و متن در آن قرار می‌گیرد. این کار سبب می‌شود تا همواره بتوانید از امکان ویرایش متون بهره ببرید مگر آنکه خودتان اقدام به تبدیل متن به تصویر کنید. بعنوان مثال هنگامی که قصد اعمال فیلتری را دارید که تنها در لایه‌های غیر متنی کار می‌کند. متن تنها عنصر در لایه ایجاد شده می‌باشد. برنامه فتوشاپ به تمامی فونت‌های موجود در سیستم دسترسی دارد.

انتخاب ابزار Type

نحوه افزودن متن به یک تصویر

در حالیکه تصویر مورد نظرتان باز است، روی ابزار Type موجود در جعبه ابزار کلیک کنید.

تعیین نقطه شروع متن

نحوه افزودن متن به یک تصویر

نمایشگر ماوس را بر روی تصویر جابجا کنید و برای تعیین نقطه شروع تایپ در تصویر و در محل مورد نظر کلیک کنید.

انتخاب نوع فونت

نحوه افزودن متن به یک تصویر

از منوی Font نوار Options یک نوع فونت را انتخاب کنید. از منوی Font Style شیوه و حالت فونت (…Italic,bold) را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید همترازی، اندازه و... مربوط به فونت را نیز تعیین کنید.

تعیین پارامترها

نحوه افزودن متن به یک تصویر

روی دکمه Paletts نوار Options کلیک کنید. تا پالت‌های Paragraph و Character فعال شوند. در پالت Character فاصله بین حروف، فاصله بین خطوط و … را تعیین کنید. همچنین جهت افقی یا عمودی بودن، نوع رنگ و نوع فونت نیز در این پالت قابل تغییر است. در پالت Paragraph می‌توانید همترازی متون به چپ، وسط یا راست (نسبت به نقطه شروع متن) را تعیین کنید. همچنین پارامترهای تعیین فاصله خطوط و هم‌تراز کردن متون از چپ و راست را نیز می‌توانید تعیین کنید.

تعیین میزان تیزی لبه‌های متن

نحوه افزودن متن به یک تصویر

در نوار Options نوع لبه‌های مورد نظرتان را انتخاب کنید. شفافیت تصویر، نوع پس زمینه‌ای که متن در آن قرار دارد و اهداف کلی دیگر شما تعیین کننده این تنظیمات هستند. برای کارهای وب بهتر است از چشمانتان کمک بگیرید و تصویر مناسبی ایجاد کنید. برای کارهای چاپی سعی کنید تا گزینه Crisp یا Strong فعال باشد مگر آنکه بخواهید یک افکت نرم ایجاد کنید. روی دکمة موجود در گوشه راست بالای نوار Options کلیک کنید تا ویرایش‌های اعمال شده به متن تأئید شود و لایه مربوط به متن در تصویر ایجاد گردد.

تایپ کردن متن

نحوه افزودن متن به یک تصویر

در حالیکه پنجره تصویر فعال است، شروع به تایپ متن مورد نظرتان کنید. متن را انتخاب کرده و از نوار Options و پالت‌ها برای اعمال هر تغییر به متن استفاده نمائید. هنگام جابجایی نمایشگر ماوس بر روی متن، شکل آن بصورت حرف I درمی‌آید و این بدان معنی است که با یک کلیک می‌توانید متن را انتخاب کرده و آن را ویرایش کنید.

ویرایش متن

نحوه افزودن متن به یک تصویر

هنگام تایپ کردن، لایه جدیدی در پالت Layers ایجاد می‌شود و با آیکون T نیز قابل شناسایی است. گزینه Window\Layers و سپس ابزار Type را انتخاب کنید و متن را برای اعمال تغییرات مورد نظر انتخاب نمائید.

کار با متن

کار با متن

در گذشته بکارگیری و استفاده از تایپ در فتوشاپ تا حدی یک ایدة بد بود. در نسخه‌های قبل از فتوشاپ 2.5 خبری از لایه نبود، امکان برگشت به چند مرحله قبل وجود نداشت. بطوریکه با قرار دادن متن در یک تصویر، این متن ثابت و پایدار باقی می‌ماند و امکان ویرایش آن وجود نداشت. کاهش فضای بین حروف یا تغییر فاصله خطوط سوالی غیرمنطقی بود. در چنین وضعیتی یا شما باید بسیار شجاع باشید یا بسیار کودن که از چنین روشی استفاده کنید که متن به عنوان محدوده‌ای از طرح و تصویر شما باشد.

در نسخه فتوشاپ 3 این شیوه با ظهور مبحث لایه‌ها تغییر کرد. سپس ابزار متن ارتقا یافت، تایپ عمودی و کنترل‌های تغییر فضای بین حروف، شیوه موفقیت آمیزی بود. یکی از بزرگترین مزیت‌های فتوشاپ امکان همیشگی ویرایش یک آیتم است. هنگامیکه یک متن بر روی تصویر قرار می‌گیرد، در صورت تایپ اشتباه کلمه مشکلی برایتان ایجاد نمی‌شود و تنها کافی است کادر مربوطه را مجدداً فعال کرده و اصلاحات مورد نظرتان را در آن اعمال کنید.

کارهای عملی که در این بخش بررسی می‌شوند ویژگی‌های اولیه کار با تایپ و متون در فتوشاپ است. بعنوان یک قاعده کلی، هنوز نمی‌توان مقادیر زیادی از تایپ را در فتوشاپ وارد کرد.

خاصیت مبتنی بر پیکسل فتوشاپ قابلیت کار آن با متون را کاهش می‌دهد، بطوریکه وقتی فتوشاپ را با برنامه‌های متنی یا برداری مقایسه می‌کنید به این تفاوت بیشتر پی می‌برید.

سعی کنید تنها در عناوین و پاراگراف‌های کوچک از متون استفاده کنید.


مطالب مشابه :


تهذیب و طرح های مذهبی - حاشیه

فروش انواع تهذیب و طرح های مذهبی با کیفیت 600 دی پی آی لایه باز و جدا جدا به صورت pdf قابل
:: آموزش ساختن کاور برای هنرمندان در فتوشاپ!

لایه باز، آموزش فتوشاپ، تایپو گرافی چطوری روش ۲ بار کلیک راست میکنیم و یه کادر باز
طرح لایه باز کارت ویزیت (موبایل)

طرح لایه باز کارت ویزیت (موبایل) » وکتور قاب ، فریم ، کادر ( یکشنبه هفتم خرداد ۱۳۹۱ )
آموزش فتوشاپ - کار با متن ها

تصویر را باز کرده و سپس لایه‌ای که بعنوان پس بعد از باز شدن کادر محاوره‌ای Duplicate Layer
آشانیی با پنل لایه ها در ایندیزاین

یک لایه متنی اسم خود را از ابتدای کادر متن می برای قفل کردن لایه یا باز کردن قفل آن
دانلود فایل PSD مجموعه قاب و کادر (سری اول)

برای این پست، فایل لایه باز سری اول از مجموعه قاب ها و کادرها را با قـاب و کــادر
تصویر لایه باز، رمانتیک شماره یک – Wedding 01

هفت دانلود - تصویر لایه باز، رمانتیک شماره یک – Wedding 01 - دانلود با لینک مستقیم، مطالب طنز و
برچسب :