سمند سورن ELX

 

سمند سورن ELX

 

soren5.jpg 


soren13.jpg

کله اسب ایران خودرو از سال 79 مهمان خیابان های ایران و برخی کشور های جهان است . سال 84 این کله اسب ‏جان تازه ای به نام سورن گرفت که در پی آن پایه های مدلی کاملا متفاوت از خانواده سمند پایه گذاری شد . سورن در ‏فاز اول تنها در ظاهر خودرو ، برخی تجهیزات داخلی و تغییرات جزئی فنی با قیمتی فراتر از سمند ال ایکس به بازار ‏عرضه شد و این موضوع حواشی اعتراضات را پیرامون این خودرو بالا برده بودند . اما پشت پرده و از همان سال عرضه ‏سورن فاز یک ، تحقیقات و طراحی های سورن فاز دوم کلید خورده بود ، این بار قرار نبود روی دفتر نقاشی سمند طرح ‏جدیدی پیاده شود بلکه تحولات سازنده تر و قدرتمند تر از هر زمان دیگر در صنعت خودروسازی ما صورت گرفته بودند . ‏سورن با ورود به مرحله ‏ELX‏ محصولی کاملا متفاوت و انطباق پذیر با پیشرانه های گوناگون و هم گام با دانش روز را ‏رقم زد . اسب جوان ایران خودرو با عرضه سورن ‏ELX‏ و تغییرات در خور توجه این خودرو نسبت به مدل پیشین وارد دوران ‏بلوغ و پیشرفت شد ..‏
در این مطلب به بررسی و معرفی محصول جدید ایران خودرو ، سورن ‏ELX‏ و تغییرات ایجاد شده به طور کامل می ‏پردازیم .....‏

کلیدواژه هایی که پروژه سورن ELX روی آن ها بنا شده است متشکل از تکمیل سیستم های ایمنی ، تطبیق خودرو با استاندارد های روز ، ارگونومی ،ارتقاء سیستم صوتی ، افزایش کیفی همه قطعات ، تجهیز خودرو به ایربگ داشبورد ( شاگرد ) به عنوان استاندارد اروپا ، بخاری اتوماتیک و بهترین راندمان است .   

 

 

تغییرات طراحی خارجی :

جلوپنجره با خطوط افقی تنها تغییر ایجاد شده در طراحی ظاهری سورن ELX است . این تغییر علاوه بر کمک به جذابیت بیش تر ظاهر خودرو در بازشناساندن این تیپ از سورن فاز اول نقش اول را در طراحی خارجی خودرو بازی می کند . طراحی خطوط افقی که عده بسیاری آن را به کپی برداری از جلوپنجره تویوتا کمری نسبت می دهند  پیش از این ها هم در طراحی مدل های مفهومی سمند های پردیس و زوبین مشاهده شده بود و انتظار می رفت در فاز نخست سمند سورن نیز از همین سبک جلوپنجره استفاده شود . به زعم کارشناسان طراحی جلوپنجره پیشین سورن المان های روز استاندارد های بصری جهانی را در بر ندارد و جلوپنجره نصب شده روی سورن ELX اصالت را در عین هماهنگی با دیگر اجزا ظاهر خودرو به سورن برمی گرداند .

 
 

 

 تغییرات طراحی و امکانات داخلی :

طراحی داخلی سورن  ELX را می توان به جرات اصلی ترین بخش تحولات در ELX دانست . طراحی کلی داخل خودرو اعم از تودوزی ، داخل درب ها ، داشبورد و کلید های شیشه های بالابر و کلید های کنترل روی کنسول وسط سبکی جدید از طراحی های ایران خودرو را نشان می دهند .

صندلی های سورن با هدف بهبود شرایط راننده و سرنشینان و با توجه به ارگونومی یا مهندسی فاکتور های انسانی طراحی شده اند . این صندلی ها به صورت برقی کنترل می شوند و در 8 جهت حرکت می کنند . صندلی سورن هم در راستای ارتقاء رفاه و همچنین ارتقاء امینیت سرنشینان توانسته 4 استاندارد اروپایی را کسب کند . از جمله این استاندارد ها و تست های صورت گرفته پایداری صندلی ها هنگام وارد شدن ضربه و استاندارد پشت سری های سرنشینان است . صندلی های عقب خودرو بهینه سازی شده اند و ظرفیت استاندارد آن ها به 3نفر افزایش پیدا کرده و به همین منظور کمربند سرنشین سوم به مجموعه صندلی و تاقچه عقب افزوده شده که موجب تغییر شکل و آرایش قرار گرفتن سیستم پخش خودرو با کارآیی بالاتر شده است .

در طراحی داشبورد و قطعات و تجهیزات تشکیل دهنده آن ایران خودرو از روشی جدید در سورن استفاده کرده که هم هزینه تمام شده در خط تولید و هم عمل مونتاژ خودرو را تسهیل می کند . مجموعه امکانات داشبورد به صورت پیش مونتاژ شامل مجموعه کامل فرمان خودرو ، کیسه هوای شاگرد و قطعات و سیستم های برقی خودرو به خط تولید خودرو انتقال داده می شوند .

 

 

برای اولین بار در ایران سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک در سورن ELX طراحی شده است . کنترل میزان هوای کابین ، کنترل دمای داخل کابین ،یخ زدایی و بخار زدایی در زمستان از جمله کارآیی های سیستم تهویه اتوماتیک طراحی شده توسط ایران خودرو هستند این سیستم به وسیله سنسور های نصب شده بر روی موتور ، سپر ها و داخل کابین بیش ترین کارآیی لازم را در سرمایش و گرمایش خودرو ارائه می دهد . سیستم تهویه اتوماتیک با کمک دریچه های استاندارد و بهینه سازی شده سورن ELX کارآیی بهتری نسبت به موارد مشابه در خودرو های هم کلاس خود خواهد داشت . این سیستم با دارا بودن آپشن ها و حالت های گوناگون شرایط بهینه ای را در حالت econ برای مصرف سوخت به همراه خواهد داشت . در انواع سمند هوارسانی و تهویه هوا برای سرنشینان عقب آن گونه که باید هر چند به صورت غیر مستقل ولی کامل صورت نمی گرفت . سورن ELX با دارا بودن دریچه های مجزا برای سرنشینان عقب تمامی نقاط کابین خودرو را پوشش می دهد .

سیستم برقی خودرو در سورن ELX به صورت یک پارچه تحت نام JUNCTION BOX در مجموعه پیش مونتاژ شده داشبورد قرار می گیرند که این پکیج شامل فیوز ها ، رله ها ،سیستم هشدار دهنده و سایر تجهیزات تکمیلی می شود . ایجاد پکیج این چنینی کیفیت یک پارچه و طول عمر بیش تری را برای قطعات برقی خودرو تضمین می کند . علاوه بر این موارد سوییچ ها در سورن ELX به صورت کامل ارتقاء پیدا کرده اند و همچنین جلوآمپر جدید با امکانات بیش تری نیز در این خودرو به کار گرفته شده است .

سورن در فاز نخست امکان نصب کیسه هوای راننده را در مجموعه فرمان امکان پذیر کرده بود اما در فاز دوم و در موفقیت دیگری برای ایران خودرو با طراحی سطح نرم داشبورد امکان نصب کیسه هوای دوم (شاگرد ) نیز مهیا شده .

 

 

نصب کیسه هوای داشبورد برای نخستین بار است که در یک خودرو ایرانی صورت می گیرد .طراحی سطح نرم با استفاده از روکش فوم میسر شده است .

سامانه هوشمند مرکزی که نسل نخست آن در نخستین سمند پایه گذاری شد در سورن با بالاترین سطح پیشرفت و امکانات به کار گرفته شده است . این سامانه که به طور کامل شاهد تغییراتی در جهت پیشرفت کارآیی ها و امکانات بوده و با دارا بودن کنترل هوشمند مرکزی تحولی در کنترل بخش های فنی خودرو به وجود آورده است . این سیستم که شامل JUNCTION BOX (فیوز ها ، رله ها ،سیستم هشدار دهنده و سایر تجهیزات تکمیلی ) و ارتباط با تجهیزات این بخش می شود امکانات جدیدی نظیر تنظیم سرعت برف پاک کن با سرعت خودرو ، سیستم پیدا کننده خودرو و .. را در بر دارد . در صورتی که اشکالی در بخش الکترونیک خودرو به وجود بیاید این سیستم با قرار گرفتن در حالت چک اتوماتیک قطعه معیوب را یافته و به راننده اطلاع می دهد ، به این وسیله دیگر نیازی به چک کردن تمامی قطعات الکترونیکی خودرو نیست .

سیستم صوتی خودرو نیز هم از نظر سیستم پخش و هم از نظر بلندگو ها متحول شده است .

 


 

ارتقاء ایمنی :

بر اساس گفته مسئولان ایران خودرو ایمنی یکی از کلیدی ترین مباحثی است که در طراحی سورن ELX مورد توجه بوده است .

طراحی کیسه هوای شاگرد که در بخش طراحی و امکانات داخلی به آن پرداختیم در صدر لیست نگاه امنیتی ایران خودرو به سورن ELX قرار دارد که با تکنولوژی جدید این شرکت ایجاد شده و امید می رود از آن در جهت ارتقاء امنیت سرنشینان در محصولات دیگر نیز استفاده شود .

جاذب های انرژی پیش تر و در فاز نخست سورن روی سپر های عقب و جلو مورد استفاده قرار گرفته بودند اما در سورن ELX این سیستم که امنیت عقب و جلو سورن را تضمین کرده بود داخل درب نیز نصب شده تا خطر ناشی از ضربه های بغل خودرو را به حداقل برساند . نصب کمربند ایمنی سوم عقب به صورت طراحی سه نقطه ای نیز از دیگر امکانات ایمنی افزوده شده به سورن ELX است .

سورن همچنین توانسته 2 استاندارد امنیت تصادف اروپا را کسب کند و با توجه به 4 استاندارد امنیتی که در زمینه استاندارد صندلی ها به دست آورده بود توانسته در زمینه امنیت تمامی استاندارد های مورد نیاز اروپا را کسب کند .

علاوه بر موارد فوق ، کمربند های پیش کشنده و ستون شکننده فرمان تلسکوپی از دیگر المان های امنیتی در نظر گرفته شده در این خودرو هستند .

 

 

 

مشخصات فنی ، 3 پیشرانه برای سورن :

سورن ELX توانایی تطبیق پذیری با سه نوع پیشرانه اعم از TU5 ( حجم 1600 سی سی و قدرت 110 اسب بخار ) ، XU7 ( موتور فعلی سمند با حجم 1800 سی سی و 100 اسب بخار قدرت ) و موتور ملی با توربو چارجر ( 1700 سی سی تنفس طبیعی ) .

اما در این بین یکی از پیشرانه ها که همزمان با رونمایی ELX معرفی شد ،دومین عضو خانواده موتور ملی ایران خودرو بود که عضو اول آن یعنی موتور ملی با حجم 1.7 لیتربرای نصب روی سمند ال ایکس مدتی قبل معرفی شده بود . این پیشرانه که مجهز به توربوچارجر است به صورت دو گانه سوزطراحی شده و تنها موتور داخلی است که در ارتفاع بالای 2000 متر از سطح دریا شاهد هیچ افت قدرتی نخواهد بود . حداکثر قدرت موتور 1.7 لیتری توربوپارجر EF7 156 اسب بخار و حداکثر گشتاور آن 210 نیوتون متر است . این پیشرانه با مصرف 7.2 لیتری برای سیکل ترکیبی در 100 کیلومتر استاندارد یورو 4را پاس کرده است . EF7 توربوچارجر همچنین توانایی پیمایش 300 کیلومتر با یک مخزن 100 لیتری گاز طبیعی را داراست .

 

 

قیمت و  ... :

 

قیمتی قاطعانه برای سورن ELX اعلام نشده است اما بر اساس گفته های منطقی مدیر عامل این شرکت قیمتی حدود 20 میلیون تومان برای سورن در نظر گرفته شده و ثبت نام آن به زودی آغاز می شود. اما با توجه به آپشن ها و تغییرات تحولی که در سورن ELX ایجاد شده اند تا زمانی که این تغییرات به صورت انبوه به تولید نرسند نمی توانیم روی تثبیت قیمت روی 20 میلیون تومان حساب کنیم .

شاید شرکت های دیگری در طراحی بخش های جدید سورن  ELX درگیر بوده باشند اما مهم ترین نکته پیرامون این خودرو این است که کلکسیونی از تغییرات مثبت و قدرتمند در کنار هم روی یکی از محصولات پر افتخار ایران خودرو نصب شده اند و توانسته است اکثر استاندارد های روز اروپا که بالاترین سطح نیاز ها را شامل می شود پاس کند ، سورن ELX به نظر اولین خودرو تمام ملی و تماما تحول یافته صنعت ما به شمار می رود که نوآوری های بسیاری را در خود گنجانده و تمامی این نوآوری ها همگام با تکنولوژی روز جهان صورت گرفته اند . این موضوع می تواند پیش از هر چیز روز های طلایی پیش روی صنعت خودروسازی را به ما نوید دهد و چشمان ما را منتظر تحولات و نوآوری های بسیار دیگر نگاه دارد . تحولاتی که در محصولات ما قابلیت رقابت با رقیبان خارجی را به وجود بیاورند .

  

  

  

 

samand-soren-elx.jpg

 

 

برچسب ها : موتور ملی و خودروی ملی , نسل جدید سورن , مشخصات و معرفی سمند ای ال ایکس

Tags : samand ELX informations , national cars , irankhodro new samand

 

 


مطالب مشابه :


مشخصات فنی سمند سورن

قیمت خودرو - مشخصات فنی سمند سورن - قیمت جدید خودرو در صفحه نخست www.dayprice.ir - قیمت خودرو
سمند سورن ELX

اگه نبینی ضرر می کنی (@@) - سمند سورن elx - وبلاگی برای همه ی فصول
سمند EF7 ، سمندEF7 ،سورنEF7 ، سورن EF7 ، سمند پایه گازسوز ، سورن پایه گازسوز ، سمند خودرو ملی ، سورن

سمند ef7 - سمند ef7 ، سمندef7 ،سورنef7 ، سورن ef7 ، سمند پایه گازسوز ، سورن پایه گازسوز ، سمند خودرو
سمند سورن ...

ورود به شرط بلوغ - سمند سورن - از هر دری سخنی
سمند سورن جدید

سمند سورن جدید. سورن از زمانی که توسط ایران خودرو معرفی شده تا کنون نیازمند تغییرات بسیاری
برچسب :