شهرستان کردکوی1

شهرستان کردکوی

 

موقعیت جغرافیایی و زیست محیطی:

        شهرستان کردکوی با جمعیتی بالغ بر 67051 نفرومساحتی در حدود 5/815کیلومتر در غرب استان و در فاصله 290 کیلومتری گرگان واقع شده است. این شهرستان از شمال به شهرستان بندر ترکمن از جنوب به رشته کوه های البرز شرقی و استان سمنان از شرق به شهرستان گرگان و از غرب به شهرستان بندر گز محدود می باشد.

          جنوب این شهرستان را ارتفاعات البرز شرقی تشکیل می دهد ، که مهمترین کو ههای آن دراز نو، وزمه کزه، چلستان، جهان نما ، پلاش و حداکثر ارتفاع آن از سطح دریا به 3500متر      می رسد . بخش شمالی شهرستان از زمین های جلگه ای هموار با شیب ملایم تشکیل و به زمین های بندر ترکمن ، رودخانه قره سو و خلیج گرگان منتهی می گردد.

          با توجه به موقعیت جغرافیایی ، ارتفاع و امتداد کوه ها و نزدیکی به دریای خزر ، این شهرستان در قسمت جلگه ای دارای آب و هوای معتدل مرطوب و در قسمت کوهستانی ، دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است . میزان بارش در جلگه به 500 میلی متر و در کوهپایه به 750 میلی متر در سال می رسد. جنگل ،در اعتدال مرطوب هوا نقش دارد.بادهای شرقی و شمال شرقی نیز موجب برودت منطقه می شود. در ارتفاعات دراز نو و جهان نما وپلاش ،زمستان ها سرد و طولانی است و ارتفاع برف به 3الی 5 متر می رسد.

          پوشش گیاهی این شهرستان با توجه به ارتفاع زمین متنوع است. کوهپایه ها ،زمین های زراعتی توام با چمن زارها گسترش دارند. تا ارتفاع 2400متری را جنگل ها ی انبوه پوشانده است.  در ارتفاعات پایین درختان ممرز ، انجیلی ، توسکا ، آزاد،لبرگ و در ارتفاعات متوسط راش ، ملچ ، نمدار، افرا و در ارتفاعات بالاتر درختان ارس، بلوط و سرو کوهی می رویند. در جنوب کردکوی جنگل تل خط الراس کو ه های دراز نو گسترش داشته و یکی از انبوه ترین مناطق جنگل های خزری به شمار می رود.

          در شهرستان کردکوی با توجه به شرایط آب و هوایی ، بیشترین بارش در فصول پاییز و زمستان صورت می گیرد. شیب تند زمین ، رود های مناسبی را بوجود آورده است. در ضلع شمالی البرز رودخانه های زوار دشت،غار محله کردکوی ، غرب بالا جاده ،شش رانگ بالا جاده و میاندره، را می توان نام بردکه بر رود خانه قره سو وارد و از شمال کردکوی به خلیج گرگان می ریزند. در آبریز جنوبی ارتفاعات البرز رودخانه معروف نکا که در منطقه به نام رودخانه رادکان معروف بوده از طریق هزار جریب و نکا به دریای خزر می ریزد. .

           کشاورزی از ارکان اصلی اقتصاد این شهرستان به شمار می رود . از محصولات مهم کشاورزی پنبه ،گندم ، برنج و سویا است. شهرستان کردکوی دارای مراتع غنی جنگلی و چمنزار های ییلاقی است. به سبب حاصلخیزی منطقه و توسعه کشاورزی بیشتر صنایع این شهرستان در رابطه با محصولات کشاورزی تاسیس شده اند . از مهمترین آنها کارخانه پنبه پاک کنی ، صابون سازی ،روغن کشی ، شالیکوبی ،چوب بری ، و دان ماکیان و نئوپان را می توان نام برد . از صنایع دستی شهرستان حصیر بافی ، نمد زنی ،بافتن چادر شب محلی و جوراب پشمی است.


مطالب مشابه :


شهرستان کردکوی1

موقعیت جغرافیایی و زیست زمین های بندر ترکمن ، رودخانه قره سو و خلیج گرگان منتهی می
موقعیت جغرافیایی بهشهر

شهرستان بهشهر از شمال به دریای مازندران(خلیج گرگان)،از غرب به شهرستان ساری،از جنوب به
جزیره آشوراده؛ بررسی وضعیت گردشگری:

را دریای خزر و جنوب آنرا خلیج گرگان احاطه نموده و شرق آن به موقعیت جغرافیایی و
معرفی بندرترکمن

موقعیت جغرافیایی در ساحل جنوب شرقی دریای خزر و در مدخل خلیج گرگان واقع شده است و با
مونوگرافی روستایی: روستای التپه ---------------------------------------------------------- (قسمت اول

و نیز مشرف به خلیج گرگان ، شبه جزیره بیان موقعیت جغرافیایی هر سکونتگاه یا هر
نگرشی برنوسانات تراز آب دریا ی خزر

از نظر موقعیت جغرافیایی در شمال ایران و مربع به پهنه آبی خلیج گرگان اضافه گردیده
تاریخ : موقعیت جغرافیایی سرزمین تركمنها

دربارة موقعیت جغرافیایی محل خلیج بالخان تا گرگان رود بیش از
معرفی شهرستان کردکوی

به توجه به موقعیت جغرافیایی , رودخانه قره سو وارد و از شمال کردکوی به خلیج گرگان می
معرفی استان گلستان

گز به خلیج گرگان می ریزد شرقی گرگان قرار موقعیت جغرافیایی و آب و
معرفی کوتاه شهرستان کردکوی + تصاویر

به توجه به موقعیت جغرافیایی، ارتفاع و امتداد و از شمال کردکوی به خلیج گرگان می
برچسب :