راهکاری برای سامان بخشیدن به وضعیت مشمولین غایب

 

اوایل امسال که رئیس سازمان نظام وظیفه یکی از مهمترین دغدغه های آن سازمان را سامان بخشیدن وضعیت مشمولین غایب عنوان کرد ، علی رقم اینکه بظاهر تهدید بود منتها نشانه های مثبت بسیار بیشتری داشت که حاکی بود از علاقمندی نظام وظیفه برای حل این معضل از طرقی غیر از اعمال خشونت .

اصولا تهدید را هم وقتی  ابراز میکنن که نمیخواهند هزینه عمل رو پرداخت کنن و از اینرو مماشات میکنن ، وگرنه وقتی تصمیم به پرداخت هزینه عمل باشه و در ترازوی هزینه و فایده ،، فایده سنگین تر باشه ، عمل انجام میشه .. تهدیدی هم نیاز نیست .. این صحبتها رو کردم که بگم پس آنچه که برای دو طرف که مشمولین غایب و نظام وظیفه هستند میتونه مفیدتر باشه ، راهکاری است که با تعامل به دست می آید و قطعا میتواند به نفع دو طرف و در نهایت کشور باشد .

نظام وظیفه قطعا آمار مشمولین غایب را دارد  ، اگر هم نداشته باشند به آسانی میتوانند به دست بیاورند ، تعداد متولدین ذکور سالهای 55 تا 70 که مشخص است ، تعداد کارتهای معافیت و پایان خدمت و معافیتهای تحصیلی  را هم که قطعا سازمان وظیفه عمومی دارد  حاصل تفریق آنها  مشمولین غایب 15 سال اخیر میباشند  که براورد من در حدود 3 میلیون مشمول غایب میباشد که این بین 20 تا 25 درصد کل متولدین ذکور سالهای 55 تا 70 میباشد  ، خیلی خوشبین باشیم از هر 10 فرد ذکور حداقل 1 نفر مشمول غایب شده و این تعداد در حدود 1 میلیون و چهارصد هزار نفر میشود . این در حالی است که ظرفیت پذیرش مشمول وظیفه در سال با آمارهای نصفه و نیمه ای که گاها نظام وظیفه و ستاد کل میدهند از 400 هزار نفر تجاوز نمیکند و خوب هر سال هم تازه مشمولینی هستند که باید به خدمت نظام بروند و این تعداد نزدیک به دو برابر ظرفیت پذیرش مشمول وظیفه میباشد ، لذا اگر نظام وظیفه بگوید میخواهد  مشمولین غایب را ساماندهی کند با اعزام آنها به خدمت ، یعنی اینکه تازه مشمولین غیبت نکنند و غایبها طی مثلا 5 سال به خدمت روند و ساماندهی شوند ، نیاز است ظرفیت پذیرش مشمولین وظیفه حداقل  دو برابر شود تا بعد از 5 سال همه مشمولین غایب بتوانند پذیرش شوند . خوب این که با امکانات موجود نیروهای مسلح سازگار نیست ، پس میشود راهکاری ارائه کرد که هم در راستای حل مشکل مشمولین غایب باشد هم به نفع نیروهای مسلح .

راهکار ما :

  1. اضافه خدمت غیبت سنواتی تمام مشمولین غایب بخشیده شود و فرجه 6 ماهه یا یکساله به آنها داده شود برای معرفی خود  برای انجام خدمت وظیفه عمومی
  2. همانطوری که شورای عالی امنیت ملی در سال 1370 ، مشمولین غایب سالهای 1347 به قبل را به ازای پرداخت وجه از خدمت معاف کرد ، اکنون نیز  برای مشمولین غایبی که سن آنها از سربازی گذشته است امکان خرید خدمت گذاشته شود . برای اینکار میتوان شرایطی را قرار داد که ضمن اینکه مشکل مشمولین غایب حل شود ، تشویقی هم نباشد برای غیبت که در ذیل پیشنهاد میکنم :

 

2.1.            مشمولینی که دارای شرایط عمومی حداقل 27 سال سن و حداقل 5 سال غیبت سربازی میباشند به ازای پرداخت وجه از خدمت معاف شوند.

2.2.            هزینه خرید خدمت بر اساس میزان تحصیلات باشد ، میتوان با در نظر گرفتن اینکه نرخ پایه برای مشمولین با تحصیلات کمتر از دیپلم در سال 70 ، 350 هزار تومان بود .. این نرخ را 7 میلیون تومان در نظر گرفت .

2.3.            این مقررات برای 3 تا 4 سال وضع شود  که از طرفی امکان خرید خدمت کسانی را که ممکن است الان در شرایط مالی مناسب نیستند فراهم کند و از طرفی هم ایجاد تشویق به غیبت برای تازه مشمولین و ادامه غیبت افراد کمتر از 24 سال ننماید  ( افراد بین 24 تا 27 سال  و یا آنها که بین 2 تا 5 سال غیبت دارند هم مخیر میشوند برای تحمل محرومیت و پرداخت وجه یا انجام خدمت  سربازی )

2.4.            برای افراد متاهل 30 درصد و افراد بالای 32 سال 30 درصد و افراد متاهل بالای 32 سال 60  درصد تخفیف در هزینه خرید خدمت اعمال شود

 

  1. درامد حاصل از خرید خدمت مشمولین غایب ، جهت افزایش امور رفاهی مشمولین وظیفه در حال خدمت هزینه شود .

 

 

اقدامات فوق چند پیامد خواهد داشت ، اول اینکه گذشته از نوع تعیین تکلیف و خوب یا بد بودن آن ، روش فوق میتواند اجرایی باشد دوم اینکه مشکل عده کثیری از مشمولین غایب با سن بالا را حل میکند ، سوم اینکه مشمولین غایب با سن کم یا میزان غیبت کم را از ادامه غیبت بر حذر داشته ، تشویق به خدمت سربازی میکند ، چهارم اینکه درامدی برای کشور ایجاد میکند که میتواند صرف نیروهای مسلح شود و پنجم اینکه هیچ لطمه ای به روحیه یا عزت سربازان وظیفه نمیزند و تنها مشکلی از مشکلات کشور را حل مینماید .

 

البته این اقدام باعث نمیشود که 100 درصد مشمولین غایب وضعیت خدمتشان را روشن کنند ، چرا که برای حداقل 50 درصد این مشمولین اصلا معضل  غیبت مطرح نیست ، بسیاری در روستا و یا حتی شهر هستند که نه مسافرت خارجی میخواهند بروند یا نیاز به ثبت معاملات با سند رسمی دارند ، نه شغل دولتی دارند و نه حتی کوچکترین نیازی در تعامل با ارگانهای دولتی . اگر معافیت سنی و مجانی هم اعمال شود خیلی از این افراد نمی آیند دنبال گرفتن کارت معافیت تا زمانی که شاید نیاز به آن پیدا کنند .

ولی خرید خدمت مشمولین دارای غیبت طولانی میتواند مشکل افرادی را که برای حضورشان در اجتماع و انجام امور زندگی شان نیاز به معافیت دارند حل نماید .

حداقل براورد من فروش 300 هزار معافی برای مشمولین دارای غیبت طولانی میباشد که این 2 تا 3 هزار میلیارد تومان میتواند درامد برای کشور بوجود بیاورد .

توجه باید داشت که این اقدام الان میتواند انجام شود و اگر به تاخییر بیافتد چند سال دیگر راهکار میشود فقط معافیت سنی ، ولی الان مشمولین غایب سنشان محدود به 35 سالگی است و شاید هنوز خرید خدمت برای آنها ارزش داشته باشد .. در هر صورت این میتواند راهکاری بینا بین باشد برای خشنودی نظام وظیفه و مشمولین غایب .


مطالب مشابه :


سخا نظام وظیفه - سخا سازمان وظیفه عمومی - کد سخا نظام وظیفه - کد سخا چیست - سربازی

سوالات کارشناسی ارشد 93 - سخا نظام وظیفه - سخا سازمان وظیفه عمومی - کد سخا نظام وظیفه - کد سخا
راهکاری برای سامان بخشیدن به وضعیت مشمولین غایب

اوایل امسال که رئیس سازمان نظام وظیفه یکی از مهمترین دغدغه های آن سازمان را سامان بخشیدن
مشمولان نظام وظیفه

خبرگزاری شهر گندمان - مشمولان نظام وظیفه - Gandoman News Network GNN سازمان سنجش آموزش
نگاهی به سایت جدید سازمان وظیفه عمومی

حدود یک هفته است که سایت نظام وظیفه به لینک جدیدش رفته است و برخی آیکون هایی را که در دست
گزارش- اداره نظام وظیفه

دوري از شهر، ازدحام و انتظار طولاني در . اداره نظام وظيفه. سازمان وظيفه عمومي ناجا، از آن
قانون نظام وظیفه تغییر می‌کند

جدیدترین اخبار روز - قانون نظام وظیفه تغییر می‌کند - جدیدترین اخبار روز ایران و جهان
تشريح تسهيلات قانون جديد نظام وظيفه براي برخي مشمولان

سازمان بسیج حقوقدانان استان یزد - تشريح تسهيلات قانون جديد نظام وظيفه براي برخي مشمولان -
مشمولین نظام وظیفه و 3 دهه اختلاف سنی

سربازان غایب - مشمولین نظام وظیفه و 3 دهه اختلاف سنی - بررسی در خصوص غیبت سربازی و معافیت
برچسب :