نکات کلیدی قبل از اوردن سگ به خانه

28375.jpg

اوردن یک توله سگ جدید به خانه برای همه جالب و هیجان انگیز است زیرا این موجودات دوست داشتنی به رفتار و نحوه برخورد دیگران واکنش نشان می دهند و از بودن در کنار اعضای خانواده لذت می برند.اما هر کسی نمی تواند از پس نگهداری سگ ها بر بیاید زیرا مراقبت از این حیوانات کار راحتی نیست.نکات مهمی در این مطلب وجود دارند که قبل از اوردن یک توله سگ جدید به خانه ,باید ان ها را مطالعه کنید و به خاطر بسپارید.


برخورد با عضو جدید خانواده(سگ):

سگها عاشق محبت و توجه و گذراندن وقت با اعضای خانواده خود هستند.اگر شما سگ خود را به عنوان عضوی منحصر به فرد در خانواده می بینید پس باید بدانید که او نیز مانند بقیه اعضای خانواده نیاز به عشق و توجه و مراقبت دارد.اگر شما سگ را به عنوان سرگرمی خریداری کرده اید ,در نگهداری از ان به مشکل بر خواهید خورد.سگ ها به بازی و اموزش های روزانه احتیاج دارند.ورزش و بازی با سگ بهترین راه برای شاداب نگه داشتن این حیوانات است.اگر به اندازه کافی وقت برای گذراندن با سگ خود ندارید ,بهتر است از اوردن این حیوانات به منزل صرف نظر کنید.زیرا شما باید چند ساعت از وقت خود در روز را به سگ خود اختصاص دهید.

سگها و کودکان:

توصیه ما به شما این است که تا زمانی که اولین فرزند شما هنوز نو پاست اقدام به خرید سگ نکنید.سگ ها موجودات حساسی هستند و اگر شما بچه ای کوچک دارید مجبور می شوید بیشتر وقت خود را صرف مراقبت از کودکتان کنید که این امر ممکن است موجب حسادت و نفرت سگ نسبت به کودک شما شود و حتی احتمال حمله سگ به کودک نیز وجود دارد.بهتر است زمانی که فرزند شما کمی بزرگتر شد اقدام به خرید یک توله سگ کنید تا فرزندتان نیز بتواند از او مراقبت کند.در این صورت رابطه زیبایی بین سگ و فرزندتان ایجاد می شود.به یاد داشته باشید که باید با سگتان نیز مانند کودکتان رفتار کنید.باید به یک اندازه به هر دو ان ها توجه کنید.سگها نیز به اندازه کودکان نیاز به مراقبت ,محبت و توجه دارند.


33020.jpg

باغ و محل بازی سگ:


یکی دیگر از مسائلی که شما باید به ان توجه داشته باشید,محل بازی سگ می باشد.همانطور که می دانید سگ ها به بازی و دویدن در باغ و باغچه علاقه زیادی دارند.اطمینان حاصل کنید که محل بازی سگ شما امن و بی خطر است.همچنین مراقب باشید شیء یا وسیله ای که ممکن است برای سگ ایجاد خطر کند در باغ وجود نداشته باشد زیرا این موجودات کنجکاو به جست و جو برای پیدا کردن وسایل یا … علاقه زیادی دارند.همچنین به یاد داشته باشید که سگ نباید از باغ خارج شود,سگها دوست دارند برای جلب توجه شما فرار کنند تا شما مجبور شوید به دنبال ان ها بدوید.مراقب باشید سگ هنگام بازی و دویدن, از باغ یا محلی که در ان درحال بازی است خارج نشود.

زمـــــان:

مهم ترین چیز در نگهداری از یک سگ “زمـــان” است.سگها دو بار در روز به پیاده روی احتیاج دارند(مخصوصا سگ های بزرگ)این حیوانات به بازی , اموزش و … نیاز دارند.شما باید وقت کافی برای سگ خود داشته باشید.اگر به شغل خود خیلی اهمیت می دهید و مجبورید به خاطر ان به سفر بروید و مدتی سگ خود را تنها بگذارید,نگهداری از این حیوانات برای شما دشوار خواهد شد.

قبل از خریدن یک سگ,شرایط خودتان را بسنجید.به یاد داشته باشید که هرگز نباید “زود تصمیم بگیرید”.

منبع:atozdogbreeds
مترجم:تارا


.


28376.jpg

چند نکته !!! اگر میخواهید سگ نگهداری کنید
پیش از آوردن توله مورد نظر خود به منزل باید آنرا از هر نظر آماده سازید . بخاطر داشته باشید شما موجودی کنجکاو را به خانه می آورید و از این نظر باید هر نوع اسباب و یا وسائلی را که میتوانند به توله شما آسیب برسانند از دسترس او دور کنید و یا هر نوع ماده ای را که می تواند سبب مسمومیت شود نظیر پاک کننده ها و شوینده های مختلف و انواع اسپری ها و ..........
همچنین باید سیمهای برق و یا هر نوع وسیله الکتریکی را از محل بازی و یا رفت و آمد خود بردارید .
در ضمن اشیای گرانقیمت و قابل شکستن را نیز تا زمانی که توله شما به سن رشد برسد باید در محل امنی نگه داری نمائید .
همیشه روی آشغالها و دور ریختنیها را بپوشانید زیرا توله شما به درون آنها شیرجه رفته و به منظور یافتن اشیاء پنهان شده احتمالی همه آنها را پراکنده خواهد کرد .
گیاهان آپارتمانی بسیاری میتوانند برای سگها سمی باشند به همین منظور آنها را از مکانی که توله شما امکان دسترسی و جویدن آنها را دارد دور کنید .


30806.jpg

چگونه به این تازه وارد خوشامد بگوئیم ؟چنانچه برای شما امکان پذیر است چندی از محل کار خود مرخصی بگیرید و یا سعی کنید در یک تعطیلات طولانی آخر هفته وقت خود را در کنار این عضو جدید خانواده بگذرانید تا هر یک از شما دیگری را بهتر بشناسید .
اگر شما میخواهید تا سگ شما بیشتر وقتش را در حیاط منزل بگذراند و یا به هر دلیل قادر به نگه داری از آن درون منزل نیستید ( نظیر سگهای نگهبان ) باید قبل از هر چیز خانه ای مناسب برای او در نظر بگیرید این خانه باید به اندازه کافی بزرگ باشد که سگ شما بتواند درون آن بطور کامل بایستد و به دور خود بچرخد این خانه باید از بارش برف و باران در امان باشد و کف آن باید کمی برجسته ترو بلند تر از سطح زمین باشد .

آنچه برای سگ شما ضروری است :


در اینجا به چیزها یی اشاره میکنیم که شما باید برای سگ خود تهیه کنید :

غذا
لا اقل به اندازه دو هفته غذای مورد نیاز توله خود را تهیه کنید .

ظرف غذا
بهترین انتخاب در این مورد ظروف تمام استیل و زنگ نزن است . مزیت این ظروف نسبت به سایر انواع اینست که براحتی در دسترس بوده , براحتی تمیز می شوند و پس از مدتی استفاده بو نخواهند گرفت .

قلاده
قلاده ای که انتخاب می کنید نباید بسیار تنگ باشد . معیار مناسب برای اندازه گیری قلاده اینست که بتواند دو انگشت خود را براحتی بین قلاده و بدن سگ قرار دهید .

ابزار برس کشیدن
یک برس , شانه و شامپوی مناسب حیوانات خانگی نیاز شما را نسبت به نظافت و تیمار کردن سگتان بر طرف می سازد .

اسباب بازی
این وسایل سگ را بخود مشغول کرده و در بعضی موارد مانع از خرابکاری او در خانه نیز می شود .
نکته ای که باید به آن توجه کرد اینست که ان اسباب بازیها نباید قابل بلع و یا شکستن باشند زیرا می توانند سبب خفگی و یا آسیب های جدی به دستگاه گوارش شوند .

محل خواب
یک سبد ( البته برای سگ های کوچکتر ) می تواند بسیار مناسب باشد . محل آنرا به سلیقه خود می توانید انتخاب کنید . در گوشه اتاق خواب , حیات منزل و یا هر نوع محل مناسب دیگر .

علائم بیماری
حتی زمانیکه شما قویترین و سالمترین توله ها انتخاب کنید این موضوع به این معنا نخواهد بود که او هیچگاه مریض نخواهد شد .
در اینجا نیز شما را علایمی که نشان دهنده بروز مشکل هستند آشنا مکنیم .


1- بی اشتهایی یا کم شدن آن .
2- درد یا تب .
3- استفراغ بیش از سه بار ( در روز ) و یا استفراغ همراه با خون .
4- اسهال یا هر نوع تغییر در نحوه اجابت مزاج و یا ادرارکردن حیوان .
5- وجود سرفه یا عطسه در زمان تنفس .
6- نوشیدن بیش از حد و غیر طبیعی آب .
7- خستگی و کسالت .
8- تشنجها و حرکات عصبی احتمالی .
9- هر نوع ترشح از چشمها .
17106.jpg

خرید سگ 


( نکاتی در مورد انتخاب و خرید سگ )


سگها به دلایل زیادی به عنوان حیوان خانگی مورد استقبال قرار گرفته اند . از آن جمله می توان به زیبائی , شخصیت وفادار , فراهم آوردن محیطی شاد در محیط زندگیشان اشاره کرد . اما باید به خاطر داشته باشید که علاوه بر آنچه ذکر شد , مسئولیت مستقیم مراقبت از آنها بر عهده دارنده اشان می باشد .

پیش از انتخاب و خرید سگ باید به پرسشهای زیر پاسخ دهید :


1- آیا نحوه زندگی شما با نگهداری یک سگ همخوانی دارد ؟
2- آیا محل زندگی شما طوری هست که بتوانید از یک سگ نگهداری کنید ؟
3- آیا در منزل شما کسانی هستتند که از سگها خوششان نیاید یا به هر دلیل نتوانند حضور سگ را تحمل کنند ؟
4- آیا در منزل شما کسانی هستند که به هر دلیل دارای آلرژی به آن باشند ؟
5- آیا کسانی را می شناسید که در غیاب شما از سگتان نگهداری کنند ؟

وضعیت کاری و مالی شما چگونه است , در این مورد نیز باید به پرسشهای زیر پاسخگو باشید :


1- آیا شما استطاعت مالی جهت نگهداری از سگ را دارید ؟
2- آیا شما می توانید علاوه بر نیازهای شخصی و ضروری خود نیازمندیهای مختلف یک حیوان را پاسخگو باشید ؟
3- آیا توان پرداخت هزینه های بهداشتی و پزشکی سالیانه حیوان را خواهید داشت ؟

علاوه بر آن نکات دیگری نیز باید مورد توجه شما قرار گیرد :


1- آیا وقت کافی برای گذراندن با سگ خود را خواهید داشت ؟ ( نظیر قدم زدن و بازی کردن و ... )
2- آیا شما در منزل از حیوانات دیگری نگهداری می کنید و یا احتمالا فرزندان خردسالی نیز دارید ؟ در چنین موردی معمولا بودن یک حیوان خانگی به طور کلی چندان مناسب نمی باشد , زیرا کودکان هنوز درک کافی از یک حیوان خانگی را ندارند .
3- از چه حیوانات دیگری در خانه نگهداری می کنید ؟
4- احتمالا از فرزندان و حیوانات قبلی که در منزل نگهداری می کردید چه نوع واکنشی را نسبت به این عضو جدید نشان خواهند داد ؟

32802.jpg

پدران و مادران توجه کنند :آیا شما توله ای کوچک را برای کودکان خود جهت نگهداری در منزل انتخاب کرده اید ؟ اگر چنین است باید به شما بگوئیم که خریداری یک توله حساس و کوچک نمی تواند بهترین راه آموزش مسئولیت پذیری به کودکان باشد . ( زیرا که حیوانات اسباب بازی نیستند ) و در صورتی که کودکان شما قادر به نگهداری از این توله نباشند زندگی سختی را خواهند گذراند . حقیقت آن است که در چنین مواردی شما خود باید مسئولیت نگهداری از سگی را که برای کودکان خود تهیه کردید بر عهده بگیرید . توجه داشته باشید که یک توله عضو جدیدی از خانواده است و باید تمامی افراد خانواده در نگهداری و مراقبت از او کوشا باشند .
انتخاب سگ

حال اگر میتوانید چنین مسئولیتی را بر عهده بگیرید باید بدانید که چه نوع سگی را می خواهید و نژادهایی را انتخاب کنید که با نیازها و شرایط شما هماهنگی دارند . اگر می خواهید از یک توله نگهداری کنید مطمئن باشید که توله سالمی را انتخاب کرده اید .

حال نظر شما را به نکاتی جلب می کنم که برای انتخاب یک سگ سالم مورد توجه قرار بگیرد :


1- چشمانی درخشنده و شفاف و بدون هیچ نوع ترشح اضافی
2- پوست و گوش های تمیز
3- لثه هائی سالم و صورتی رنگ و دندانهای سالم و مرتب
4- بدنی سالم و بدون هیچگونه ناهنجاری در اندام ها
5- پوست درخشنده و سالم
6- چشم و قوه بینائی و شنوائی سالم و قوی . سعی کنید با ایجاد محرک های مناسب این حواس را امتحان کنید .
در صورتی که سوالات و یا ابهام خاصی در مورد سلامت حیوان دارید , می توانید از دامپزشک مورد اعتماد خود کسب اطلاع نمائید . به خاطر داشته باشید که تنها دامپزشک می تواند مشاور خوبی در این موارد باشد .خرید از پرورش دهندگان سگ


می توانید پروش دهندگان فعال و خوبی را بیابید و در صورت تمایل می توانید با مراکز و کلینیک های دامپزشکی در اطراف محل سکونت خود تماس بگیرید .
اگر شما خواستار داشتن یک توله از نژادی اصیل هستید سعی کنید تا اطمینان یابید که پرورش دهنده مورد نظر تنها سگهای سالم و اصیل و بدون هیچ نوع مشکلات توارثی استفاده می کند .
شما باید در این مورد نیز اطمینان حاصل کنید که پرورش دهنده مورد نظر شما از سگهایی که دارای خلق و خوی وحشی هستند استفاده نمی کند .
یک پرورش دهنده خوب فقط بفکر کسب درآمد نبوده و علاقه مند است تا بداند آیا شما می توانید محیط مناسب برای توله هایی که او پرورش می دهد فراهم کنید ؟شما باید توجه داشته باشید که از کجا توله مورد نظر خود را تهیه می کنید و آیا دامپزشک مورد نظر شما این حیوان را مورد تایید قرار می دهد ؟
شما باید تمام موارد مورد نظر خود را به دقت بر شمرده و با توجه به آنها بهترین مورد را انتخاب کنید .
در این باره می توانید سئوالات بیشماری را بپرسید و از اینکه برای یافتن سگ مورد نظر خود وقت صرف می کنید خسته نشوید و سعی داشته باشید تا بهترین انتخاب را انجام دهید .

27840.jpg
نحوه برخورد با یک توله سگ جدید

وجود یک توله سگ جدید درخانه می تواند تفنن و سرگرمی خوبی باشد . اما امر نگهداری بسیار کار دشواری است . شما می بایست مراقبتها و توجهات زیاد و مناسبی را در مورد توله جدید به خرج دهید . اگر چه این امر بستگی کامل به نژاد و سن حیوان شما دارد . ورزش و بازی نقش بسیار مهمی در رشد بدنی و ذهنی توله ها دارد . این امر به سگ اجازه می دهد تا حواس بویائی . چشائی و قوای بدنی خود را آزمایش نماید . بنابراین آمادگی این مسئله که حداقل چند ساعت از روز باید به تمرین دادن توله سپری گردد باید از قبل وجود داشته باشد . هیچگاه اشیاء با ارزش را در دسترس توله ها قرار ندهید زیرا آنها هر چیزی از بهترین مبلمان و مناسبترین کفش گرفته تا لنگه دمپایی را به طور کامل می جوند . برخی از توله ها هنگامی که از مادر جدا می شوند و به یک خانه عجیب وارد می گردند به طور دائم زوزه می کشند و حتی برای مدتی ازخوردن غذا اجتناب می کنند . صبر و حوصله و گذشت زمان همراه با نوازش این توله ها این مشکلات را رفع خواهد کرد . اوقات شب و تنهائی معمولا سخت ترین زمان برای توله های کوچک و جوان تازه وارد است . آنها احساس تنهایی و فراموش شدگی می کنند و به همین دلیل است که ناله می کنند و زوزه می کشند . لذا سعی کنید مقداری اسباب بازی و یک پتو یا گونی برای وی تهیه نمائید .

اولین مسئله در نگهداری توله ها تغذیه آنها است . از فروشنده سگ سئوال کنید که این حیوان در حال حاضر با چه نوع غذایی تغذیه می شود . ممکن است ماهیت این غذای اولیه از نظرشما مناسب نباشد . اما به این نکته توجه نمائید که تغییر ناگهانی جیره غذائی باعث عوارض شدید گوارشی بخصوص استفراغ و اسهال در توله ها خواهد شد . همچنین تغذیه توله ها با غذاهای دیر هضم مثل استخوان و یا چربی نیز چنین عوارضی را بوجود خواهد آورد و پرداختن به رفع چنین گرفتاریهایی در روزهای اولیه لطمه های زیادی به سلامتی حیوان و تصورات شما و شادابی بچه ها وارد خواهد ساخت . اگر قصد تغییر دادن غذاهای توله را دارید همواره به خاطر داشته باشید که این کار را باید به تدریج انجام دهید تا توله بتواند به غذای جدید اعتماد کند و به آن عادت نماید . بنابراین در چند روز اول مشابه با روش فروشنده به تغذیه توله ادامه دهید و متعاقبا بتدریج مطابق با خواسته های خود و توصیه های علمی که در این موضوع به آنها اشاره شده است نسبت به اصلاح جیره غذایی اقدام نمائید .

تغذیه منظم و مقدار مناسب غذا نیز اهمیت دارند . در این زمان معمولا مقدار کم ولی مکرر غذا توصیه می شود . مقدار شیر را باید از هفته چهارم به تدریج کاهش داد تا در 6 الی 8 هفتگی قطع شود . در ابتدا روزی 4 الی 6 بار غذا دادن در روز کافی است و باید به آن مقدار کمی ویتامین نیز اضافه کرد . توله هایی که از شیر مادر محروم هستند یا تعدادشان به قدری زیاد است که شیر مادر تکافوی سیر کردن آنها را نمی کند باید به وسیله شیر پاستوریزه گاو یا شیرخشک های انسانی تغذیه نمود . بهتر است که در روزهای اول شیر گاو را با کمی آب جوشیده و رقیق نمود تا از بروز اسهال پیشگیری شود . بهتر است شیر خشک را نیز رقیق تر ازدستور تهیه آن برای نوزاد انسان فراهم ساخت . البته به تدریج می بایست از مقدار آب کاست و حتی پس از مدتی برای کامل تر کردن جیره غذائی به آن زرده تخم مرغ نپخته نیز اضافه کرد . تربیت توالت کردن از جمله کارهای پر مشقت است که حوصله زیادی را نیز می طلبد . برای این کار می بایست از سه ماهگی 6 بار در روز حیوان را به محل مورد نظربرد . معمولا 15 الی 30 دقیقه بعد از خوردن غذا احساس دفع به حیوان دست می دهد . بیرون بردن حیوان در این زمان آموزش خوبی برای رفتارهای دفعی است . به این ترتیب حتی می توان حیوان را آموزش داد که خود را نگه دارد . اجرای سایر رفتارهای توله نیز باید مطابق با شرایط قبلی باشد . به عنوان مثال اگر صاحب قبلی برای ادرار یا مدفوع کردن توله از کاغذ استفاده می کرده شما نیز باید چند روزی از روزنامه یا کاغذهای مشابه استفاده کنید و در صورت نیاز و یا تمایل به روشهای دیگر به تدریج آن را با شرایط خود تطبیق دهید . چنین توله ای را اگر بلافاصله بعد از ورود به خانه برای اجابت مزاج وارد باغچه یا خاک نمائید ممکن است رفتارهای غیرقابل قبولی را نشان دهد . نکته قابل توجه دیگر مسئله خواب و استراحت توله و یا سگ بالغ است . بنابراین باید از قبل به فکر تامین قفس یا آشیانه مخصوص این کار بود که متعاقبا توضیحات بیشتری ارائه می گردد . از سوی دیگر باید برای توله یک قلاده و بند آن . مقداری اسباب بازی . برس . شانه . وسایل بی خطری برای جویدن . ظرف غذا و ظرف آب جداگانه خریداری یا تهیه نمائید . برای کودکان و نوجوانان و حتی افراد بالغ این نکته ضروری است که تصور نکنند یک توله یک اسباب بازی است یا کیسه ای است که می توانند آن را روی زمین بکشند . آنها ممکن است بدون توجه و عمد حیوان را اذیت نموده و چنانچه تحمل حیوان کم باشد ممکن است که به بچه ها صدمه برساند . اصولا تا 6 هفتگی نباید به توله ها دست زد و یا آنها را در معرض تماس با انسان قرارداد . زیرا علاوه بر آسیب پذیری زیاد در این سن ممکن است به وسیله مادر آنها نیز مورد تهدید یا حمله قرار گیرند . بلند نمودن و جابجائی توله ها باید به نحو صحیح صورت گیرد تا حیوان احساس امنیت نماید . این کار با قرار دادن توله در بین بازوها به بهترین نحو انجام خواهد شد . چنانچه از قبل سگی درخانه وجود دارد ممکن است به سرعت با توله جدید رفتار دوستانه ای پیدا کند . اما معمولا از این امر خوشنود نبوده و حتی ممکن است که رفتار کاملا بدی با این تازه وارد داشته باشد . احتمالا با گذشت زمان و ابراز حوصله در معرفی حیوانات به یکدیگر این مشکل برطرف خواهد شد . آموختن رفتارها و آموزش تعالیم و ضروریات زندگی درخانه از اهمیت خاصی برخوردار است . اکثر نژادها با استعداد بوده و به سرعت آموزش می بینند . واق واق کردن و زوزه کشیدن و عوعو کردن برای سگهای جوان طبیعی است و در واقع طی بازی و برای رشد قوای طبیعی بدن لازم است . ( اگرچه ممکن است باعث ناخشنودی صاحب حیوان و حتی همسایه ها گردد ) از همان اوایل باید به سگها قلاده بست . این امر نه تنها باعث مقید کردن آنها می شود بلکه به حیوان آموزشهای لازم درخصوص اطاعت و مطیع بودن در زمان بلوغ را نیز خواهد آموخت .

DOG INFO

.

عکس و مشخصات سگهای فروشی


مطالب مشابه :


بیشتر وسایل نگه داری سگ

تشویقی: تشویقی سگ شامل خوراکی های کوچک مورد علاقه ی سگ است .تشویقی را نباید به عنوان غذا به
نکات کلیدی قبل از اوردن سگ به خانه

این وسایل سگ را بخود مشغول کرده و در بعضی موارد مانع از خرابکاری او در خانه نیز می شود .
مطالبی در باره ی سگ ژرمن شیپرد

این وسایل سگ را بخود مشغول کرده و در بعضی موارد مانع از خرابکاری او در خانه نیز می شود.
فروش سگ حیوانات خانگی شناسنامه دار

فروش سگ و حیوانات خانگی - فروش سگ حیوانات خانگی شناسنامه دار - وسایل همراه: شامپو.برس
اصول بهداشتی سگ

veterinary دامپزشكي - اصول بهداشتی سگ - مشاوره & جراحی & واکسیناسیون و درمان دام کوچک و پرندگان
چگونه یک سگ را تربیت کنیم!

دنیای پنج علم - چگونه یک سگ را تربیت کنیم! - موضوعاتی در مورد حیوانات و انیمیشن و انیمیشن سازی
برچسب :