خلبان زن در شرکت هواپیمایی نفت ایران + عکس

اگر از کودکان بپرسيد وقتي بزرگ شدي دوست داري چه کاره شوي معمولا سه-چهار شغل را بيش از ساير مشاغل به عنوان آرزوهاي خود بيان مي کنند : دکتر، پليس و خلبان. در بين اين مشاغل، خلباني اگرچه براي کودکان جذابيت دارد اما معمولا شغلي مردانه است و پسرها آن را انتخاب مي کنند.

حتي در دنياي بزرگترها هم خلباني را به عنوان حرفه اي مردانه مي شناسند چرا که حساسيتهاي خاصي دارد که اغلب براي عموم ناشناخته مانده است. ضمن اينکه برخي محدوديتهايي که زنان در جامعه ما با آن مواجه هستند موجب مي شود زمينه انتخاب اين حرفه براي اين قشر کمتر فراهم باشد.

به همين دليل اگر بشنويم که در ايران هم خلبان يا کمک خلبان زن وجود دارد شايد شگفت زده شويم. تعداد خلبانان زن در ايران فراتر از تعداد انگشتان دست نيست اما جالب اينجاست که يکي از اين خلبانان در هواپيمايي نفت خدمت مي کند و روز و شب خود را در مسير جابجايي مسافراني سر مي کند که اغلب از خانواده صنعت نفت ايران هستند.

خانم سميرا نوروزي با مدرک هوانوردي، کمک خلبان هواپيمايي نفت و متولد سال ۱۳۶۴است. خانم نوروزي سن کمي دارد و به همين دليل زمينه پيشرفت او در آينده به عنوان يک خلبان زن ايراني فراهم است. گفت و گوي کوتاه "عصر کيمياگري" با اين بانوي کمک خلبان را بخوانيد.

چگونه وارد حرفه خلباني شده‌ايد و از چه زماني در هواپيمايي نفت مشغول کار هستيد؟

از سن ۱۲ سالگي با پرواز گلايدر خلباني به صورت غيرحرفه اي، پرواز را شروع کردم و پس از اتمام دبيرستان، پرواز با هواپيماي اولترالايت را شروع کردم. پس از وارد شدن به دانشگاه و تحصيل در رشته هوانوردي با توجه به طولاني بودن دوره آموزش عملي به فيليپين رفتم و آنجا مدارک خلباني P.P.L – C.P.L و IR را اخذ کردم.

با توجه به نوع نگرش به زنان در جامعه و اينکه اين شغل را مردانه مي‌دانند براي جذب مشکلي نداشتيد؟

متاسفانه براي جذب شدن و انجام شغل مورد علاقه اما با مشکلات زيادي مواجه بوده ام. اما اين مشکلات پس از استخدام، شيريني کار را براي من چندين برابر کرد.

در کشورهاي ديگر وضعيت زنان خلبان چگونه است و تا چه حد از آنها استفاده مي‌شود؟

در کشورهاي ديگر خلبان خانم وجود دارد. ولي آنجا مشکلات خاص خودش را دارد.

براي تبديل شدن از کمک خلبان به خلبان چه دوره‌هايي را بايد طي کنيد و چقدر به طول مي‌انجامد و هم اکنون با چه هواپيماهايي مي‌توانيد پرواز کنيد؟

در حال حاضر با هواپيماي فوکر ۱۰۰ به عنوان کمک خلبان پرواز مي‌کنم. ارتقاي درجه از کمک خلباني به خلباني نياز به شرايط خاص دارد. به طور مثال تجربه بالا و گرفتن مدرک ATPL، نياز به شرکت و گذراندن دوره مقدماتي کاپيتاني.

آيا تا به حال با مسافران خود که متوجه شده اند کمک خلبان پروازشان يک خانم است مواجه شده‌ايد و برخورد آنها چگونه بود؟

خيلي از مسافران از اينکه متوجه مي‌شوند کمک خلبان پرواز يک خانم است خوشحال مي‌شوند. برخي ديگر بيشتر متعجب مي‌شوند و مي‌پرسند مگر در ايران خلبان خانم هم داريم.

ولي بيشتر براي خانمها اين موضوع جالب است و خيلي از آنها ابراز خوشحالي مي‌کنند از ديدن خلبان خانم.

آيا تا به حال با سانحه‌اي هم مواجه شده ايد؟

خدا را شکر که در اين مدت که در اين حرفه مشغول به کار هستم با سانحه‌اي مواجه نشدم.

شيرين ترين و تلخ ترين خاطرات شما از دوران پرواز يا دوران آموزشي چيست؟

با توجه به علاقه شديد من به اين حرفه، تمامي لحظات پرواز برايم سرشار از خاطرات شيرين است و تا بحال با هيچ خاطره تلخي مواجه نشده ام.

زنان علاقه مند به خلباني چه مسيري را براي نيل به اين هدف بايد طي کنند؟

تمامي علاقه مندان به اين رشته اعم از زن يا مرد، مستلزم گذراندن دوره‌هاي تخصصي شامل P.P.L – C.P.L و IR هستند.

کار کردن در هواپيمايي نفت را که اغلب مسافران آن کارکنان صنعت نفت و خانواده‌هاي آنان هستند چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟

کار کردن در شرکت هواپيمايي نفت براي من سراسر افتخار است و خوشحالم که جزء کوچکي از خانواده بزرگ نفت هستم و اميدوارم که بتوانم وظايفم را در قبال آنها به نحوشايسته‌اي انجام دهم.

به عنوان يکي از معدود خلبانان زن ايراني از پرواز با هواپيما چه احساسي داريد؟

از اينکه توانسته ام در رشته‌اي که هميشه مورد علاقه‌ام بوده و به عنوان يک آرزو به آن نگاه کردم مشغول به کار شوم، بي نهايت خوشحالم و خدا را شکر مي‌کنم.

پرواز هميشه براي من تازگي داشته و انرژي مثبت به من مي‌دهد و من هيچ وقت از پرواز احساس خستگي نمي‌کنم.


مطالب مشابه :


خصوصیات - شرایط و هر انچه که درباره ی خلبانی احتیاج داری

((شما با اختیار خود از زمین بلند می شوید و به اجبار بایدبنشینید)) خلبان از لحظه ی ... خلبان بی شک در ارتش و یا یک شرکت هواپیمایی استخدام می شود و گاهی ممکن است
گفت وگو با جوان ترين خلبان زن ايران: ممنوعيت پرواز به خاطر زن بودن!!!

آنها اعلام کردند به خلبان نياز دارند. در شرکت نفت، شرکت کيش اير و ماهان هم فرم هاي استخدام خلبان را پر کردم. همه درخواست هايم براي کمک خلباني بود. برخوردها چگونه
چگونه می توانید خلبان شوید.

خلبان امین امیرصادقی اخبار خود را در این وبلاگ به اطلاع هموطنان عزیز می رساند. ... تست های پزشکی,استخدام نیروی هوایی می شود که بحث و مطلب زیاد هست در. رابطه با
خلبانان چقدر حقوق می گیرند ؟

در زمان نوجوانی سه موضوع نوجوانان و جوانان را تشویق میكند تا خلبان هواپیما ی مسافربری ... پول خوب می دهد و خلبان خوب استخدام میكند و تنها شركت هواپیمایی مرتب سود ده
خلبان زن در شرکت هواپیمایی نفت ایران + عکس

اما اين مشکلات پس از استخدام، شيريني کار را براي من چندين برابر کرد. در کشورهاي ديگر وضعيت زنان خلبان چگونه است و تا چه حد از آنها استفاده مي‌شود؟ در کشورهاي
شرایط و نحوه ی ورود به رشته خلبانی

... صورت نياز به خلبان حرفه اي از فارغ التحصيلان مركز فنون هوايي كه بصورت آزاد آموزش ديده اند استخدام مي كنند گواهينامه صادره از طرف مركز آموزش فنون هوايي ارزش بين
روشهای دریافت گواهی نامه های خلبانی

(35 ساعت پرواز همرا با استاد + 65 ساعت پرواز مستقل یا پرواز به عنوان خلبان فرمانده .... روشهای دريافت گواهینامه ی خلبانی محل استخدام: خلبان بی شک در ارتش و یا یک
شهید خلبان محمد نوژه

محافظان آسمان ایران(IRIAF) - شهید خلبان محمد نوژه - معرفی انواع جنگندهای نیروی ... و دریافت مدرک دیپلم ریاضی، سیزدهم مهرماه 1342 به استخدام نیروی زمینی ارتش درآمد.
چگونه می توانید مهماندار شوید

پایگاه اطلاع رسانی خلبان امین امیرصادقی - چگونه می توانید مهماندار شوید - خلبان امین امیرصادقی ... شرایط لازم برای استخدام پس از گذراندن دوره و اخذ مدرک مهمانداری.
چگونه خلبان هواپیما شویم ؟

راه دوم: شما ابتدا خلبان نیروی هوایی در یکی از کشورهای جهان می شوید و پس از کسب تجربه ... برای استخدام به عنوان کمک خلبان بین 300 الی هزار ساعت (بسته به شرکت
برچسب :