تحلیل مناظره دکتر احمدی نژاد با مهندس میر حسین موسوی

اصلاح طلبان بازنده مناظره بین احمدی نژاد و موسوی
مناظره حساس بین احمدی نژاد و موسوی با همه ی اما اگرها برگزار شد و سونامی به پا کرد .
شاید الان خیلی ها پشیمانند که از موسوی حمایت کردند.البته خوب شد فکر کنم بعد از انقلاب 57 اینم تو نوع خودش انقلاب بود و حرف هایی را که به حق باید خیلی زودتر از اینها گفته می شد و به دلایلی بیان نشده بود گفته شد، که خیلی از مسائل پشت پرده را افشا کرد و دست خیلی ها رو شد.
بر اساس قرعه کشی آقای احمدی نژاد شروع کننده مناظره بود که طبق روال همیشه شروع کرد ولی این دفعه خیلی فرق می کرد. ایشون به بیان تخریب هایی که علیه دولت از 3 ماه پیش با حضور موسوی شدت بیشتری گرفته بود پرداخت و بیان کرد که تا به امروز هیچ پاسخی به این همه هجمه تخریبات پاسخ نداده ام ولی احساس میکنم دارد به مردم دارد توهین می شود امشب پاسخ بسیاری از این ها را می دهم.
ایشان بیان کردند که برای نشان دادن واقعیت ها نیاز به فیلم بازی کردن نیست کنیم.

منظور ایشان از فیلم بازی کردن خانمی هست که در فیلم مستند آقا ی موسوی از اعتیاد فرزند خویش صحبت می کند که ایشان بازیگر صدا وسیمای مازندران بود و داشت فیلم بازی می کرد.

مهندس میر حسین موسوی در شروع بیانات خود فرمودند که من ایران را دوست دارم و برای اینکه با مدیریت امروز برای آینده کشور احساس خطر کرده ام به میدان آمده ام و بعد شروع به بیانات خود علیه دولت نهم که بصورت بندهای بودند بیان کردند: که از جمله خرافه گرایی،رویا پردازی،افراط و تفریط،قانون گریزی ،دروغ گویی و ....
در ابتدا وارد مبحث سیاسی شد اشکالات سیاسی دولت را عدم تناسب شعار با عمل و خیال پردازی و تعدادی از مورد هایی را که به عقیده ایشان باعث رفتن آبروی و خار شدن ایران بود بیان کرد .
اولین نکته در مورد آزاد کردن ملوان های انگلیسی با کت و شلوار بود که بدون اجازه وارد آب های مرزی ما شده بودند و با رئیس جمهور دیدار کردند بعد سفر رئیس جمهور به عراق و ایتالیا که بیان کرده بود می خواستند مرا بروبایند بعد منت کشی از عربستان برای دعوت از ایران بعد شعار اینکه آمریکا و اسرائیل دارند فرو می پاشند و بعد فرستادن 2 نامه و4 سفر به آمریکا و قدرتمند شدن اسرائیل و بعد سخنرانی ها در مجالس مهم دنیا که چهره ایران را در جهان خار و مخدوش کرد.مطرح کردن مسئله هولوکاست در جهان،حمایت بیش از حد از فلسطین، عدم رابطه درست با عربستان.

آقای احمدی نژاد پاسخ خود را این چنین آغاز کرد که بنده به آقا ی موسوی علاقه مندم ولی اینطور قضاوت بر اساس اطلاعات غلط درست نیست و نمی داند چه کسی این اطلاعات غلط را به شما داده است شروع به پاسخ های خود کرد.وی به یک نامه اشاره کردند که در ابتدای این دولت آقای هاشمی به سران کشور های عربی ارسال کرند و گفتند نگران نباشید کار این دولت بیشتر از 6 ما طول نمی کشه از همان ابتدا شروع به سنگ اندازی کردند.
در مورد آزاد سازی ملوانان انگلیسی که خود آقای بلر رسما نامه دادند و عضر خواهی کردند و گفتند روابطشان با ایران را بهبود می بخشند و در ثانی ما مردم را از دولت انگلیس جدا کردیم که این کار خیلی معنی داشت .در مورد منت کشی ایران از عربستان برای دعوت از ایران برای حضور در عربستان که خود ملک عبدالله در اوپک از ایشون دعوت کردند و تازه سفر ما یه سفر زیارتی بود نه سیاسی که بخواهد نتایجی در بر داشته باشد.در زمان آقای موسوی چه شد که رابطه با عربستان کلا قطع شد. در مورد اینکه خود موسوی گفته بودند که ما به فلسطین نیرو می دهم تا در برابر اسرائیل بجنگند موسوی گفت که نظام این را تصمیم گرفته بود در پاسخ احمدی نژاد گفت در باره کمک به فلسطین هم نظام تصمیم گرفت و صلاح دانست و ما هم با استفاده از آموزه های امام به فلسطین کمک کردیم.
اینکه آقا ی موسوی احساس خطر کردند و در صحنه حاضر شدند گفت آیا در زمان آقای هاشمی که تورم 46 درصد بود احساس خطر نکردید یا در زمان آقای خاتمی که با روش تنش زدایی تمام برنامه های هسته ای کشور پلمپ شد و7 قطع نامه علیه ایران توسط شورای حکام صادر شد و 2 تا قرار داد که باعث تسلیم محض ایران بود پذیرفته شد احساس خطر نکردید یا در ماجرای کوی دانشگاه دوره خاتمی که می خواستند انقلاب مخملی کنند احساس خطر نکردید یا در زمانی که مجلس متشنج شد و اکثر نمایندگان استعفا دادند احساس خطر نکردید در زمان آقای خاتمی گفتند دوران امام تمام شده ولی شما سکوت کردید و و و و شما احساس خطر نکردید.
در مورد مسئله هولوکاست که تا به امروز کسی جرئت بیان آن را نداشت آقای احمدی نژاد آن را در جهان مطرح کرد و آنها را زیر سوال برد و یک آشوبی در دل کشور های غربی که دم از آزادی می زدند ایجاد کرد یاد یه سخن از امام افتادم که ایشون می فرمودند همیشه دشمن را در اضطراب و دلهره نگهدارید .
چرا ما همیشه منتظر باشیم که دولت های غربی که خود آزادی ندارند به ما بگویند که شما حقوق بشر را رعایت نمی کنید "دیگ به ما میگه روت سیاه".

ایشان بیان کردند که شما میخواهید این 4 سال را به حلقه 27 ساله متصل کنید و افزودند که شما به همراه آقا ی هاشمی و خاتمی در مقابل ما ایستاده اید یعنی 3 دولت در برابر 1 دولت. و بعد یه سری از مسائلی را که کسی جرات بیان آنها را نداشت بیان کرد که خیلی از افراد با هیچی وارد کابینه شما و آقای هاشمی و آقای خاتمی شدند بعد از خارج شدن ملیاردر شدن مثل پسران هاشمی وناطق نوری و چندتا دیگه .
نوبت به میر حسین موسوی رسید و یه خاطره از دوران امام گفت در مورد کمک به فلسطین فرمود که راه فلسطین از کربلا می گذرد.یعنی ما باید در مسائل فایده ضرر را درنظر بگیریم.و راه حل ما همه پرسی در فلسطین است که خودشان دولت خود را انتخاب کنند که این را ه حل دولت نهم بود.در ادامه بیان کرد که مسائل مربوط به هاشمی و خاتمی به من ربطی نداره البته چطور ربطی نداره چطور از شما حمایت می کنند و راه نشانتان می دهند ولی مسائلشان به شما مربوط نیست.و در پایان گفت شیر غران ایرانی در بند است و به مسائل سیاسی پایان داد و به تعدادی از سوالات احمدی نژاد پاسخ نداد.و بعد به عرض مشکلات ستاره دار کردن دانشجویان ،چاپ کتب،چاپخانه و به تنگ آمدن هنرمندان و رابطه بد روحانیت با دولت پرداختند و با این کارها مردم به دولت بد بین می شوند نه به نظام که در ابتدا عکس این را در ابتدای سخنان خود گفته بود.

در مورد اینکه دولت به مدیریت جهان پرداخته و مسائل داخلی را رها کرده یه جمله از امام بگویم :مردم شما مقداری مشکلات را تحمل کنید ما میخواهیم جهان را مدیریت کنیم.یعنی مدیریت جهاد هدف این انقلاب ونظام بود که بعد از امام بدست فراموشی سپرده شده بود و این کار دولت دقیقا ادامه راه آن امام سفر کرده بود.ما در اسلام حد و مرز نداریم که بخواهیم صود و ضرر را در نظر بگیریم

آقای احمدی نژاد در پاسخ به این اظهارات گفتند من مجبورم یه جمله رو تکرار کنم و آن اینکه من دلم برای شما می سوزد که اطلاعات را از روی بی اطلاعاتی بیان می کنید .بحث ستاره دار کردن دانشجویان در زمان دوستان شما و توسط آقای معین انجام شده بود که در زمان ما منتفی شد.و اینکه آقای موسوی گفتند ما هرجا میرویم مردم دور ما جمع می شوند و از مشکلاتشان می گویند گفتند که ما هم هرجا می رویم مردم چندین برابر جمع می شوند آیا آنها مردم نیستند .

درمورد ایراد گرفتن از وزرا که شخصا در سفرهای استانی به مسائل رسیدگی می کنند دقیقا عکس سخنان رهبری است و شعار های تبلیغاتی خود می باشد.یعنی وزیران ایشان به مشکلات مردم رسیدگی نخواهند کرد؟
در مورد جلوگیری از چاپ مجدد بعضی کتاب ها اینکه اگر کاری تا حالا اشتباه و یا به عمد انجام می شد دوباره باید انجام شود. افرادی مثل : عبدالکریم سروش، ابراهیم یزدی،محسن کدیور،اکبر گنجی ،شیرین عبادی، بهزاد نبوی،هاشم آغاجری،فاطمه گورایی،محم رضا خاتمی و خیلی های دیگه که در جبهه ایشان حضور دارند در زمان آقای خاتمی همه چیز را زیر سوال بردند و از جمله شبهاتی که ایجاد کردند می توان به نکات زیر اشاره کرد:
سیاسی – اجتماعی به تعداد 691
فرهنگی –اجتماعی به تعداد 471
دین شناسی به تعداد 436
فلسفه ی سیاسی به تعداد 271
حقوق اساسی به تعداد 229
فقهی – حقوقی به تعداد 123
سیاست خارجه به تعداد 80
معرفت شناسی به تعداد 31
سیاسی- اقتصادی به تعداد 17
در حالت کلی تا جایی که می توانستند به همه چیز دست بردند آیا آقا ی موسوی طرفدار ادامه این مسائل می باشد؟

ولی آقای احمدی نژاد کاهش میزان چاپ را بیان کرد و گفت بطور کامل آن را قبول ندارم و یه نامه به وزیر ارشاد فرستادم.

تازه با رشد تکنولوژی و فن آوری این همه کتب الکترونیکی اومده اونا کتاب نیستند کتاب حتما باید تو کاغذ چاپ بشه؟

آقای احمدی نژاد در پاسخ به اتهام دیکتاتوری که آقای موسوی به ایشان زده بودند این چنین پاسخ دادند که حافطه تاریخی نباید از دست برود ،در زمان شما یک روزنامه منتقد وجود داشت که شما درشو تخته کردید در زمان آقایان هاشمی و خاتمی نیز چنین بود ولی در این دولت بیش از 320هزار عنوان مطالب توهین آمیز علیه دولت به حمایت از شما مطرح شد ولی کوچکترین برخوردی با آنها نکردیم. در زمان آقای خاتمی آگر روحانیت کوچکترین اعتراضی می کردند کاریکاتورش را می کشیدند و می گفتید مرگ بر تو.در زمان شما در مجلس یک رای علیه شما داده شده بود رفتید رای مخفی ها را در آوردید و با آنها شدید ترین برخورد را کردید و آنقدر گفتید اسلام آمریکایی که خیلی از آنها را خانه نشین کردید.
شما چند بار با روحانیت دیار کردید ما چند بار .

دیگه رابطه دولت با روحانیت چطور باید می شد که آنها آنقدر اعتراض می کنند؟
آیا روحانیت فقط آقای خاتمی و هاشمی هستند؟

آقای احمدی نژاد بیان کردند که شما می خواهید با جزئی گویی نتیجه کلی بگیرید.
و آقای هاشمی را گرداننده این مسائل دانست.
شما دولت را به بی قانونی متهم کردید که در حالی که خود شما در زمان ریاست جمهوری آقای خامنه ای قانون را زیر پا گذاشتید و حق قانونی رئس جمهور را نادیده گرفتید تا جایی که امام وارد شد یا در تابستان دولت 95 میلیارد بدون اجازه برداشت کرد آیا دولت ما بی قانون است.
نکته جالبی که آقای احمدی نژاد به آن اشاره کرد این بود که مگر آقای خاتمی دوره دکترا را گذرانده اند که شما ایشان را دکتر خطاب می کنید و بعد پرونده آموزشی یک خانم را بالا برد و گفتند بگم بگم.
آقا ی موسوی مشکل دولت را دنبال پرونده بودن معرفی کرد و دولت را به پرونده سازی متهم کرد و بحث کردان را مطرح کرد و گفتند فوق دیپلم را بجای دکترا معرفی کردید و وزیر فعلی کشور را دارای پرونده ای در اردبیل دانست که فعلا حل نشده است و یک انتقاد از آقای احمدی نژاد کرد که پرونده همسر ایشان را نمایش داد و گفتند اشکال شما همین است.و در ضمن ایشان گفتند که من نگفتم شما دیکتاتور هستید ولی با این روش دیکتاتور می شوید.

احمدی نژاد در پاسخ چنین گفت:ما قانون را زیر پا گذاشتیم ،ما دنبال پرونده سازی هستیم.در زمان شما چقدر دکترای قلابی گرفتند کردان هم یکی از آنها بود البته مسئله از آنجا شروع شد که در زمان هاشمی همه دوست داشتند دکترا بگیرند و پشت این مسئله هم دانشگاه آزاد بود.بنده در مجلس در حمایت از کردان این مدارک دکترای قلابی را کاغذ پاره اعلام کردم و در حمایت از کردان کارایی ایشان را مطرح کردم.چگونه همسر شما همزمان در 2 رشته تحصیل می کرد و چگونه بدن کنکور دکترا گرفتند.
در دوره های قبل ریاست جمهوری چندین نفر میلیادر شدند ازجمله پسران آقای هاشمی و ناطق نوری.چندین هکتار زمین به رایگان گرفتند از حساب کی؟
هزینه های سنگین انتخاباتی از کجا می آید؟

آقای موسوی اظهار کردند که حق می دهم از دست شما عصبانی باشند.ما مسلمانیم چگونه می توانیم به کسی اتهام بزنیم که اینجا حظور ندارد تا از حق خو دفاع کنند.

می خواهم بگویم آقای موسوی شما که لالایی بلدی چرا خوابت نمی بره،در این 3 ماه اخیر هرجا که برنامه تبلیغاتی داشته اید برنامه شما تخریباتی بوده و فقط دولت را تخریب می کردید آیا آنجا احساس نمی کردید لازم بود آقایان بیایند و از خود دفاع کنند.آیا در این برنامه های تخریباتی شما چیزی جز شعار تغییر وجود نداشت،هیچ برنامه ای ارائه کردید بجز اینکه فقط می گفتید ما برنامه داریم؟

و در توجیه تحصیلات همسرش چنین گفت که ایشان فلان تحصیلات را دارند و قرآن پژوه هستند و اگر هم بدون کنکور مدرک دکترا گرفته اند در مورد شرایط کنکور آن سال تحقیق کنید.

آیا هر کسی که دیپلم دارد باید فوق دیپلم بگیرد یا هرکسی که قرآن پژوه باید دکترا بگیرد و اگر هم دکترا بدون کنکور می دهند چرا به ما نمی دهند.
در پایان ایشان به مشکل چای و برنج رشت و سیر همدان اشاره کردند که به دلیل واردات سیر چینی و چای و برنج خارجی دچار مشکل هستند و دوباره آن اتهاماتی را که بصورت چند بند بود به دولت وارد کرد.

می خواهم بگویم در کشور ما چند استان برنج ،چای و سیر کار داریم آیا میزان تولید داخل پاسخگوی نیاز کل کشور می باشد؟
البته بنده موافق حمایت از کالای داخلی هستم ولی راه حل این مشکل چیست؟چرا راه حلی پیشنهاد نمی کنند و فقط به بیان مشکلات می پردازند؟

بعد از ۹۰ دقیقه احمدی نژاد برنده مناظره شد و موسوی جواب کلیه اتهاماتی را که مطرح کرد گرفت.
آقای موسوی با کسی مناظره کرد که گفته بود من حاظرم با آقای بوش مناظره کنم.
در حالت کلی آقای موسوی با اطلاعات غلط به مطرح کردن اتهاماتی پرداخت که با جواب های منطقی آقای احمدی نژاد روبرو شد.هرچند انتظار داشتیم زمان بیشتری به این دو نامزد بدهند.

اون چیزی که مهم بود اینکه موسوی هم مثل کروبی برنامه خاصی نداره و فقط با شعار تغییر آمده.
نکته جالب تو سخنان موسوی این بود که زیاد چیز چیز می کرد و کمی هم لرز تو صداش بود .
این مناظره بیشتر برای رفع اتهامات علیه دولت بود تا انتخابات ، دلیل این هم افزایش اتحامات و تخریب ها علیه دولت بود.
امام خمینی در وصیت نامه خودشان بیان کردند که اگر من از کسی حمایت کردم فقط در شرایط فعلی بوده است و دلیل بر حمایت دائمی من از ایشان نمی باشد .امام فکر چنین روزهایی را کرده بود که یک سری از افراد به دلیل حمایت ایشان از آنها بعد از رحلتشان سوء استفاده نکنند و با این کار راه را برای آنان بست.

در پایان این یک تحلیل شخصی می باشد.
مطالب مشابه :


شورایاران بانک اطلاعات محله اند / مطالبات شورایاران باید در چارچوب مصوبات شورا باشد

قرعه کشی چای
پذیرفته شدگان در هفتمین ماراتن مسیه ایران

قرعه کشی معرفی شرایط پذیرش گروهی به صورت زیر است: محسن فرقانی. احد
تحلیل مناظره دکتر احمدی نژاد با مهندس میر حسین موسوی

بر اساس قرعه کشی آقای احمدی نژاد اند در مورد شرایط چای و برنج رشت و سیر
جامعه شناسی تبلیغات مدرس: علی هواسی - گروه مرتبط

در این تاکتیک از روش قرعه کشی بین مشتریان چای محسن انعطاف پذیری؛ در شرایط مکانی و
برچسب :