تراز و چگونگی تاثیر معدل امتحان نهایی

تاثیر معدل امتحانات نهایی موضوعی است که بیش از 90% دانش آموزان با تصوری کاملا اشتباه و دیدی مبهم به آن می نگرند!
بسیاری به اشتباه بر این گمان اند که به طور مثال اگر در امتحان نهایی در درسی نمره ی 10 را کسب کرده اند به معنای کسب نیمی از تاثیر معدل (25%) یا همان 12.5% آن درس در کنکور است!!
اما این تصور جز خیالی واهی نیست! چرا که این نمرات نیز همانند نمرات هر آزمون استاندارد دیگری تراز می شوند.
نکته ی اول اینکه تاثیر معدل به صورت درس به درس اعمال می شود. دوم اینکه همانطور که ذکر شد این تاثیر به این معنا نیست که اگر مثلا کسی در امتحان نهایی نمره ی 14 را در درس ریاضی کسب کرده است (70 از 100 یا 70% نمره 20) از 25% این درس در کنکور 70% (هفتاد درصد 25 درصد : 17.5%) را کسب کرده!! بلکه در حقیقت سازمان سنجش آموزش و پرورش این نمرات را (نمرات هر درس را به طور جداگانه) همانند کنکور تراز می کند. (چیزی شبیه تراز های هر درس در آزمون های کانون که بسته به درجه سختی و میانگین درصد دانش آموزان در آن درس تراز ها متفاوت هستند)
بسیاری از دانش آموزان اصلا نمی دانند که تراز چیست و از کجا آمده است و با مفهوم آن آشنا نیستند. سعی می کنم با چند مثال مفهوم تراز را ملموس تر کنم. اگر به کارنامه ی آزمون های کانون توجه کرده باشید می بینید که مثلا اگر در دو درس نمره (درصد) مشابهی کسب کرده باشید (مثلا دو درس ریاضی و دین و زندگی را 60% جواب داده باشید) مشاهده خواهید کرد که نمره ی تراز شما در این دو درس کاملا با هم متفاوت خواهد بود. (معمولا نمره ی تراز درس ریاضی با اختلاف زیادی نسبت به دین و زندگی بالاتر است) دلیل این موضوع هم کاملا مشخص است : اختلاف در میانگین درصد کل داوطلبان. به این معنی که درس سخت تر میانگین پاسخگویی کمتری هم دارد. (به طور مثال در یک آزمون که میانگین پاسخگویی درس ریاضی حدود 20% است و میانگین پاسخگویی به درس دین و زندگی 42% ، مسلما ترازی که نمره ی 60% درس ریاضی کسب می کند بسیار بالاتر از تراز درصد 60 دین و زندگی است)
در نمرات امتحان نهایی هم روال به همین صورت است. نمرات دانش آموزان را به وسیله ی فرمول پیچیده ای به تراز تبدیل می کنند. (برای به دست آوردن تراز یک درس به تمامی نمرات خام داوطلبان نیاز است)
سپس "نمره ی تراز" و نه نمره ی خام دانش آموز به میزان 25% تاثیر داده می شود. (مثلا اگر فردی در کنکور با درصد 50 درس شیمی ترازی معادل 9150 و در امتحان نهایی با نمره ی 14 تراز 7250 را کسب کند در صورت تاثیر 25% ی نمرات امتحان نهایی ، تراز نهایی به دست آمده در این درس توسط این شخص برابر خواهد بود با میانگین وزنی این دو تراز به طوری که به نسبت یک به سه به دست آید. یعنی تراز کنکور ضرب در سه بعلاوه ی تراز امتحان نهایی تقسیم بر چهار که در اینجا این عدد برابر است با 9150 ضرب در سه (27450) بعلاوه تراز امتحان نهایی (7250) که جمع این دو می شود 37400. این عدد تقسیم بر چهار برابر است با 8675 یعنی تراز نهایی درس شیمی کنکور این شخص پس از اعمال تاثیر نمره امتحان نهایی )
این به طور کلی "مفهوم" تراز بود.
برای درک بهتر و بیشتر این موضوع می توانید فرمول و نحوه ی به دست آوردن تراز را نیز مطالعه کنید.

روش محاسبه تراز در آزمون ها

 

بسیاری از داوطلبان کنکور در آزمون های آزمایشی شرکت می‌کنند اما در مورد مواد مندرج در کارنامه اطلاع دقیقی ندارند. از آنجا که درک صحیح اطلاعات موجود در کارنامه کمک زیادی به دانش آموزان و اولیاء آنها می‌کند در این مقاله به توضیح بعضی از این اطلاعات می‌پردازیم.

 

1. نمره خام*:

نمره خام شما به صورت درصد بیان می‌شود. می‌دانید که در کنکور برای جواب های اشتباه نمره منفی منظور می‌گردد. نمره خام ممکن است منفی هم باشد. کمترین نمره خام 33/33- درصد است و مربوط به داوطلبی است که به تمام سؤالات پاسخ اشتباه داده است. در کنکور سراسری چنین افرادی هم دیده شده اند! آنها کسانی هستند که توان علمی ضعیفی دارند ولی فکر می‌کنند درس را بلد هستند. این افراد به طور شانسی به تست‌ها جواب نمی دهند بلکه خود را قانع می‌کنند و به تمام سؤالها با یک توجیه و توضیح مشخص، پاسخ اشتباه می‌دهند. بیشترین نمره هم 100 درصد است و مربوط به داوطلبی است که به تمام سؤالات پاسخ صحیح داده است. گر چه بسیاری از داوطلبان و اولیا به نمره خام توجه می‌کنند اما نمره تراز اهمیت بیشتری دارد.

 

2. نمره تراز*:

نمره تراز هر درس عددی است بین صفر و ده هزار ( البته چند سالی است که در کنکور سراسری به علت رتبه بندی راحت تر از مقیاس صفر تا سیزده هزار استفاده می‌شود. که البته در ماهیت نمره تراز تفاوتی ایجاد نمی کند. در نمره تراز نمره منفی وجود ندارد و داوطلبی که نمره خام او 33/33- شده است نمره ترازی حدود 1000 به دست می‌آورد. داوطلبانی که نمره تراز آنها بیش از 5000 باشد جزء نیمه قوی تر دانش آموزان هر درس می‌باشند.

اگر به کارنامه خود به دقت نگاه کنید مواردی را خواهید دید که نمره خام شما در یک درس بیش از درس دیگر است ولی نمره ترازتان در آن درس کمتر شده است. اگر نمره خام شما در یک درس 85 درصد باشد نباید فوراً خوشحال شوید شاید سؤالها ساده بوده و نمره اکثر داوطلبان در حد شما یا بهتر از شما باشد. همچنین اگر در یک درس نمره خام 30 درصد به دست آوردید باز هم ناراحت نشوید. شاید سؤالات دشوار بوده و بیشتر داوطلبان هم مثل شما نمره پائینی به دست آورده باشند. بیشتر مواقع داوطلبانی را می‌بینیم که کارنامه کنکور خود را اشتباه بررسی می‌کنند.آنها وقتی متوجه می‌شوند که مثلاً در درس ادبیات نمره خام 65 درصد به دست آورده اند و در درس ریاضیات نمره خام 40 درصد کسب کرده اند تصور می‌نمایند که به درس ادبیات بهتر از ریاضی پاسخ داده اند. در صورتی که ممکن است نتیجه کاملاً برعکس باشد و باید به نمره تراز توجه نمایند. رتبه کل شما هم در کنکور سراسری بر اساس نمره تراز شما به دست می‌آید، نه بر مبنای نمره خام! همانطور که قبلاً اشاره شد هر چه نمره تراز شما از 5000 بزرگ تر باشد شما در آن درس وضعیت بهتری دارید. ضمناً به کمک نمره تراز می‌توانید وضعیت خود را در آزمون های مختلف نیز مقایسه کنید. اگر می‌خواهید بدانید که به تدریج در درس هایتان پیشرفت می‌کنید یا خیر به نمره تراز توجه نمائید. نمره تراز معیار دقیق تری برای ارزیابی وضع آموزشی شماست و رتبه شما بر مبنای معدل نمرات تراز دروس مختلف ( تراز کل* ) مشخص می‌شود.

سؤال: نمره تراز فردی که نمره خام صفر و فردی که نمره خام 100 کسب کرده چقدر است؟ جواب: البته جواب این سؤال بستگی به شرکت کنندگان دارد اما به ترتیب چیزی حدود 4000 و 9000 خواهد بود.

   

*نحوه محاسبه نمره خام:

100 × = نمره خام
 

* نحوه محاسبه نمره تراز:

نمره خام : x، میانگین: x،انحراف استاندارد: S،تعداد شرکت کنندگان: N، نمره تراز:T

* نحوه محاسبه تراز کل:

... + = تراز کل
 


مطالب مشابه :


کارنامه مبحثی نیم سال اول خود را دریافت کنید

,کانون فرهنگی آموزش,قلمچی,قلم چی,کنکور ادامه ی آرشیو کارنامه مبحثی نیم سال اول، شامل
نفرات برتر کنکور سراسری 1389 معرفی شدند

,کانون فرهنگی آموزش,قلمچی,قلم چی,کنکور سراسری ادامه ی آرشیو کارنامه رتبه های
شرایط بورسیه شدن در کانون فرهنگی آموزش قلم چی

آموزش قلم چی قلم چی,کنکور سراسری,کارنامه ی بنیاد علمي آموزشي قلمچی در
نفرات برتر در آزمون های کانون فرهنگی آموزش قلم چی

نفرات برتر در آزمون های کانون فرهنگی آموزش قلم چی کارنامه ی دریافت کارنامه آزمون
درصد نفرات برتر کانون فرهنگی آموزش قلم چی در کنکور سراسری 87 رشته انسانی منطقه دو

درصد نفرات برتر کانون فرهنگی آموزش قلم چی در قلم چی,کنکور سراسری,کارنامه ی آرشیو
تراز و چگونگی تاثیر معدل امتحان نهایی

کانون فرهنگی آموزش قلم چی در درسی نمره ی 10 را کسب کارنامه ی آزمون های کانون
کتاب های برگزیده کنکور93

"منابع تستی و آموزشی متوسط" 30 سال آبی قلم چی " کارنامه ی دریافت کارنامه آزمون های
برچسب :