سگ دوبرمن!!!!!!!!!!!!!

دوبرمن پینچر (به انگلیسی : Doberman Pinscher) که به اختصار دوبرمن هم گفته می‌شود یکی از معروف ترین سگهای پرورش یافته به دست انسان است و از نظر تیز هوشی و هشیاری شناخته شده‌است. اغلب به عنوان ظاهر استاندارد

rust-doberman-with-black-doberman1.jpg

دوبرمن سگی است با اندازه ۶۶ تا ۷۲ سانتی متر قد در نرها و ۶۱ تا ۶۸ سانتی متر در ماده‌ها و بدنی دوکی با مو‌های کوتاه. آنها بدنی غضلانی، ورزشی، با استقامت و پر سرعت دارند. دوبرمن باید خلق وخوی مغرورانه و هشیار داشته باشد.

ماده‌ها لاغر تر هستند اما نباید دوکی شکل باشند. وزن استانداری برای این نژاد تعریف نشده اما یک سگ مطلوب باید سایز مناسب برای آمیزش و چالاکی و استقامت داشته باشه به طور معمول وزن در نرها بین ۳۴ تا ۴۵ کیلوگرم و در ماده‌ها بین ۲۷ تا ۴۱ کیلوگرم هست.

رنگ بندی

دو رنگ کلی در این نژاد وجود داره یکی رنگ مشکی و دیگری رنگ رقیق شده . اگر آلل رنگ مشکی را B تعریف کنیم و آلل رنگ رقیق شده را Dتعریف کنیم امکان بوجود آمدن نه ژنوتیپ متفاوت وجود دارد.

(BBDD, BBDd ,BbDD, BbDd, BBdd, Bbdd, bbDD, bbDd, bbdd)

که از این نه ژنوتیپ چهار فنوتیپ یا به عبارتی رنگ بدست می‌یاد که شامل: سیاه ، قرمز ، آبی و حناییر می‌شود. رنگ سنتی یا معمول ترین(رنگ مشکی یا مشکی با لکه‌های قهوه‌ای) رنگ زمانی درست می‌شه که هر دو ژن رنگ و رقیق شدگی حداقل یک آلل غالب داشته باشند. مانند ژنوتیپ‌های زیر:

(BBDD, BBDd, BbDD or BbDd)

رنگ قرمز یا قهوه‌ای زمانی پدید میاد که ژن رنگ سیاه دوتا آلل مغلوب دارد و ژن رقیق شدگی حداقل یک آلل مغلوب داشته باشد. مثل ژنوتیپ‌های زیر:

(bbDD, bbDd)

رنگ آبی و حنایی تحت کنترل ژن رقیق شدگی هستند.در دوبرمن آبی ژن رنگ حداقل داری یک آلل غالب است و ژن رقیق شدگی داری دو آلل مغلوب است مانند:

(BBdd or Bbdd)

رنگ حنایی (ایزابلا) نادرترین رنگ در این نژاد است و زمانی پدید می‌آید که تمامی آلل‌ها مغلوب باشند (bbdd) بنابراین رنگ آبی رقیق شده رنگ سیاه و رنک حنایی رقیق شده رنگ قرمز یا قهوه‌ای است.

در سال ۱۹۷۶ یک دوبرمن ماده سفید متولد شد این حیوان رو با پسرش که سفید بود پیوند زدند و به این ترتیب نسل به نسل درون آمیزی کردند تا پرورش دهنگان توانستند این جهش بوجود آمده را ثابت کنند.

دوبرمن سفید رنگ کرم رنگ به همراه چشمانی به رنگ آبی یخی دارد.

white-doberman.jpg

jerrycurtisdobie1_2004.jpg

DobermanPincherWhiteVeraPuppy3months.jpg

 

 

  • رنگ سیاه
  • رنگ قهوهای یا قرمز
  • رنگ آبی
  • رنگ حنایی یا ایزابلا
  • رنگ سفید (داریای صفت آلبینیسم)

foto10-11.jpg

WhiteDOBinthesky1.JPG

 دم دوبرمن به طور طبیعی بلند است اما اغلب دم را به وسیله جراحی کوتاه می‌کنند. این عمل قرن هاست که انجام می‌شود و حتی مربوط به قبل از بوجود آمدن دوبرمن به عنوان یک نژاد است.

کوتاه کردن دم به این دلیل است که دم مانع کار حیوان نشود. اما بیشتر نقش زینتی دارد. این مطلب اخیرا جزو بحث بر انگیز ترین موضوعات بوده‌است.

در بسیاری از کشور‌های اروپایی این کار محدود شده‌است و غیر قانونی است.

81_body_picture.gif

pisu.jpg

 گوش‌ها

دوبرمن پینچر به طور طبیعی گوش‌های افتاده دارد اما معمولا گوش‌ها مانند دم تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند تا برای جهت یابی و انجام وظیفه به عنوان سگ گارد آماده باشد. این کار مانند جراحی دم در برخی کشورها غیر قانونی است. جراحی گوش‌ها معمولا در سن ۷ تا ۹ هفتگی انجام می‌شود. جراحی‌هایی که بعدر از ۱۲ هفتگی انجام می‌شود معمولا درصد پایینی از موفقیت در ایستاده بودن گوش‌ها دارند. بعضی از پرورش دهنگان ترجیح می‌دهند که این عمل را انجام ندهند به این دلیل که برای حیوان درناک است و بعضی اعتقاد دارند که در جهت یابی و هوشیاری حیوان اختلال ایجاد می‌کند.

22495_1218407148.jpg

 خلق و خو

دوبرمن پینچر به منظور درنده خویی و بدون ترس بودن برای محافظت و فرمان برداری از صاحب خود پرورش یافته‌است. این ویژگی‌ها (درنده خویی و بدون ترس بودن) این نژاد را سگ خوبی برای محافظت شخصی ، سگ پلیس و گارد قرار داده اگر چه این خوصیات باعث می‌شود که این نژاد قوانین همنشینی با انسان را خوب فرا نگیرد.

در دهه‌های اخیر پوشش بدن کوتاه و هوش دوبرمن پینچر این نژاد را سگی مطلوب برای هم خانه شدن با انسان کرده‌است. اگرچه به اشتباه به عنوان سگی درنده معروف شدند ولی در حقیقت بسیار وفادار هستند. آنها به راحتی محافظت و فرمانبرداری از صاحب خود رو یاد می‌گیرند.

شواهدی وجود دارد که دوبرمن پینچر شمال آمریکا آرامتر از نمونه اروپایی آن است و این به دلیل استراتژی تکثیر و پرورش آنها در آمریکای شمال است. به خاطر این اختلاف استراتژی در تکثیر و پرورش نسل‌های متفاوت از دوبرمن دارای ویژگی‌های متفاوت هستند. همچنین گفته شده دوبرمن آمریکای شمالی نجیب تر با وفاتر و باهوش تر است.

11012_1183992439.jpg

 

 مشکلات سلامتی

به طور میانگین دوبرمن پینچر ۱۰ تا ۱۴ سال عمر می‌کند. بیماری‌های سرطانی در این نژاد به کررات دیده شده. بیماری‌های جدی و معمول این نژاد عبارتنداز: cervical vertebral instability (CVI) prostatic disease dilated cardiomyopathy von Willebrand's disease

بیماری‌های غیر جدی و معمول این نژاد عبارتنداز :

hypothyroidism

hip dysplasia

مطالعات نشان داده که این نژاد بیشتر از سایر نژاد‌ها از بیماری‌های پروستات رنج می‌برد. مانند: عفونتهای باکتریای پروستات ، کیست پروستات ،benign hyperplasiaوprostatic adenocarcinoma عقیم کردن حیوان می‌تواند این بیماری‌ها را کاهش دهد.

Dilated cardiomyopathy بزرگترین عامل مرگ در دوبرمن پینچر است. این بیماری در این نژاد بیش از سایر نژادها دیده می‌شود. بیش از ۴۰ درصد از تشخیص‌های این بیماری مربوط به این نژاد و ۱۳ درصد مربوط به نژاد جرمن شپرد است. این بیماری در اکثر موارد کشنده‌است و در ۵۰ درصد از موارد مرگ ناگهانی و ناشناخته را به همراه دارد.

ma804591.jpg

doberman.jpeg

 تاریخچه

دوبرمن پینچر برای اولین بار در سال ۱۸۹۰ در شهر Apolda در ایالتThüringiaدر آلمان توسطKarl Friedrich Louis Dobermannپرورش یافت.

لویس دوبرمن مسئولیت خطرناک جمع اوری مالیات را در شهرApoldaبر عهده داشت و همچنین دسترسی به محل پرورش سگ‌های این شهر داشت و به نژاد‌های زیادی دسترسی داشت. هدف او بوجود آوردن نژادی برای محافظت در حین کا رکردن و جمع آوری مالیت در مقابل سارقان بود. سگ مورد نظر او ترکیبی از قدرت ، وفاداری ، هوش و درندگی بود.

بعد‌ها Philip Grueningو Otto Goeller کارهای لویس دوبرمن را ادامه دادند تا به نژادی که امروز شاهد آن هستیم رسیدند.

پرورش دهندگان اعتقاد دارند که این نژاد از ترکیب نژداهای زیادی بوجود آمده که چندین مورد آن عبارتنداز:

the German Pinscher, the Beauceron, the Rottweiler, the Thuringian Sylvan Dog, the black Greyhound, the Great Dane, the Weimaraner, the German Shorthaired Pointer, the Manchester Terrier and the Old German Shepherd Dog

ترکیب دقیق از نژاد‌های استفاده شده امروزه ناشناخته‌است. تنها مدارک باقی مانده نشان از ترکیب دو نژاد Greyhound و Terrier Manchester دارد. همچنین اعتقاد وسیعی وجود دارد که مخزن ژنی دوبرمن از ژرمن شپرد قدیمی نشات می‌گیرد.

کتابی با عنوان"The Dobermann Pinscher" نوشته ی Philip Greunig که در سال ۱۹۳۹ منتشر شده شامل مطالعات زیادی از چگونگی بوجود آمدن این نژاد است.

سگ گارد یا سگ پلیس استفاده می‌شود.

37344_1252862988.jpg

P-4.jpg

 

 


مطالب مشابه :


نژاد های سگ + عکس

این سگ بسیار قوی و مقاوم بوده و می توان از آن بعنوان سگ خانگی نیزاستفاده کرد .
عكس متحرك سگ خال دار

عکس متحرک زیبا - عكس متحرك سگ خال دار - تفریحی وسرگرمی
تصاویر سگ نژاد باکسر

پرنده جنـــــــگل & jangelbird - تصاویر سگ نژاد باکسر - انواع نژادماکیان+انواع نژادطوطی سانان
تصاویر سگ قفقازی

پرنده جنـــــــگل & jangelbird - تصاویر سگ قفقازی - انواع نژادماکیان+انواع نژادطوطی سانان+انواع
سگ دوبرمن!!!!!!!!!!!!!

حیوانات خانگی - سگ دوبرمن!!!!! - تربیت و دانسته ها درباره سگ و دیگر حیوانات خانگی
حیوانات خانگی - سگ - سری 1

عكس ده نفر از صاحبان زیباترین چشمان دنیا + نام و حیوانات خانگی - سگ - سری 1
برچسب :