بهداشت وبيماريهاي جوجه كشي

 

بهداشت وبيماريهاي جوجه كشي:

توليد جوجه هاي عاري از بيماري منجر به توليد گله هائي با توليد خوب مي شود . به علت فراهم بودن شرايط محيطي (حرارت و رطوبت) در ماشين هاي جوجه كشي امكان رشد ميكروبها زياد است . همانطوري كه قبلا ذكر شد بعضي از امراض از طريق تخم به جوجه منتقل مي شوند و علاوه بر تلفات مراحل جنيني ممكن است به مرغداري ها نيز منتقل شوند .
تخم مرغهاي جوجه كشي بايستي تميز باشند و در ظروف و انبارهاي تميز ذخيره شوند . شستن تخم مرغها راه نفوذ ميكروب ها را به داخل تخم مرغ باز مي كند و به همين خاطر شستن تخم مرغها توصيه نمي گردد . اگر لازم شد كه تخم مرغها شسته شوند بايستي از آب ولرم حاوي مواد ضد عفوني كننده استفاده شود و آب مورد استفاده به طور دائم تعويض گردد . از آب حاوي آهن كه ميزان آن بيش از 5 قسمت در ميليون باشد نبايد استفاده گردد .
بهتر است سه تا چهار ساعت پس از جمع آوري تخم مرغ ها آنها را با گاز فرمل ضد عفوني كرد حرارت محلي كه تخم مرغها در آن ضد عفوني مي شوند حدود 20 درجه سانتي گراد و رطوبت نسبي آن حدود 80 درصد است . در اين اطاق تخم مرغها حدود 20 دقيقه نگهداري مي شوند براي ضد عفوني ، به ازاي هر متر مكعب از فضا ،
45 سي سي آلدئيد فرميك 40 درصد و 20 گرم پرمنگنات پتاسيم مصرف مي شود . در اينگونه اطاق ها تعدادي پنكه به منظور جابجائي گاز فرمل نصب مي شود تا تمام تخم مرغها در معرض گاز قرار گيرند .
در ماشين هاي بزرگ ضد عفوني تخم مرغها در داخل ماشين صورت مي گيرد . بدين ترتيب كه تخم مرغها در 24 ساعت اول ، روز هفتم و روز چهاردهم از دوره جوجه كشي ضد عفوني مي گردند . بين 24 تا 48 ساعت اول جوجه كشي ، تخم مرغها را نبايستي ضد عفوني كرد زيرا در اين فاصله به جنين صدمه وارد مي شود .
پس از اينكه وسائل جوجه كشي با آب گرم و مواد ضد عفوني كننده شسته شدند آنها را در داخل ماشين قرار داده و عمل ضد عفوني انجام مي پذيرد . ضد عفوني ماشين ها حدود 35 دقيقه و به وسيله گاز فرمل صورت مي گيرد . به ازاي هر متر مكعب از فضاي ماشين 45 سي سي آلدئيد فرميك 40 درصد و 20 گرم پرمنگنات پتاسيم توصيه
 مي شود . پس از پايان مدت ضد عفوني درب ماشين باز مي گردد تا گازهاي موجود خارج شوند و سپس تخم مرغها در آن قرار داده مي شوند .
اگر لازم باشد كه عمل ضد عفوني نيز در جوجه گير و موقعي كه جوجه در داخل آن است انجام گيرد مقدار گاز و زمان ضد عفوني بايستي كمتر از مقدار گاز و زمان ضد عفوني تخم مرغ گير باشد . ميزان گاز فرمالين به ازاي هر متر مكعب و غلظتهاي توصيه شده از اين گاز براي ضد عفوني در جداول زير مشخص شده است .

 

محل ضد عفوني

غلظت گاز

زمان ضد عفوني(دقيقه)

تخم مرغ تازه

3

20

تخم مرغ در ماشين

(روز اول)

2

۲۰

جوجه در ماشين

۱

۳

اطاق جوجه كشي

۳-۱

۳۰

ماشين جوجه كشي

۳

۳۰

اطاق شستشو

۳

۳۰

قدرت گاز

براي توليد گاز فرمالين مخلوط مي شوند

فرمالين سي سي

پرمنگنات پتاسيم(گرم)

ساده (1)

15

7/6

دوبله (2)

30

4/13

سوبله (3)

45

1/20

(5)

75

5/33


مطالب مشابه :


آموزش ساخت دستگاه جوجه كشي

آموزش ساخت ماشین جوجه کشی طراحی سیستم چرخش بدون شک یکی از ارکان اصلی در ماشین جوجه کشی طراحی
ساخت ماشین جوجه کشی خانگی

ساخت دستگاه جوجه (یا ترموسات دیجیتالی دستگاه جوجه کشی) 3. ترانس 220ولت به12 ولت . 4.
بهداشت وبيماريهاي جوجه كشي

بهداشت وبيماريهاي جوجه كشي جوجه کشی و ساخت دستگاه و ماشین جوجه
قرار دادن در دستگاه ستر و دوران ستری

مراحل جوجه كشي ستر: در دستگاه ستر چهارعامل بايد مورد توجه قرارگيرد: دما دماي مناسب براي جوجه
ساخت و فروش دستگاه جوجه كشي

جناب مهدي اژدري مي فرمايند. درمورد دستگاه جوجه کشی: به این سایت سربزنید www.jojekeshi.blogfa.com
روش ساخت سیستم تامین دما و رطوبت

در این سایت روش جوجه کشی و ساخت ماشین جوجه کشی به روش علمی و مهندسی شرح داده شده است.
ساخت انواع سنسورهای حرارتی - مناسب جهت ساخت دستگاه جوجه كشي

مناسب جهت ساخت دستگاه جوجه كشي. همچنين اين دستگاه جهت استفاده در دستگاه جوجه كشي
برچسب :