تحلیل بنیادی شرکت سرمایه گذاری غدیر

در مورد  این  سهم  باید خاطر نشان  کرد که گروه  بهمن  و معامله  عمده او بر این  سهم  نیز موثر بوده و یکی ازدلایل رشد اخیر و توجه  بازار به  این  سهم  نیز همین امر بوده است .

موضوع فعالیت شرکت 

هدف از ايجاد شركت عبارت است از : تاسيس , خريد , مشاركت , تامين منابع مالي و سرمايه گذاري درانواع شركتها, موسسات و واحدهاي صنعتي و معدني , كشاورزي , خدماتي وانجام فعاليتهاي مالي و اعتباري درداخل كشور و همچنين انجام كليه خدمات مشاوره اي درزمينه هاي توليد, سرمايه گذاري , توسعه و تكميل , برنامه ريزي و بودجه بندي , تامين منابع مالي , بازاريابي و طراحي سيستمهاي مديريتي , سرمايه گذاري درخارج از كشور بصورت مشاركتي و قبول و اعطاء نمايندگي وانجام كليه عمليات ديگري كه بطور مستقيم و غيرمستقيم براي تحقق اهداف مزبور لازم مي باشد.

عمده  تمرکز پرتفوی شرکت  

این شرکت عمدتاً در 3 بخش پتروشیمی ،سیمان و ساختمان  سرمایه  گذاری کرده است . پرتفوی این  شرکت به دو بخش بورسی و غیر بورسی تقسیم  شده است که  شرکت های بورسی آن از اهمیت  کمتری برخوردارند اما  شرکت های خارج بو رسی آن که  عمدتاً پتروشیمی بوده و یا  بخشی از شرکت های سیمانی بورسی را در پرتفوی خود دارند، اهمیت فوق العاده بالایی برای سودآوری و ارزش پرتفوی شرکت  دارد  . برخی از شرکت های خارج  بورسی غدیر همچنین صاحب سهام  بین المللی توسعه  ساختمان هستند که او خود یک  شرکت  بزرگ  ساختمانی بورسی به حساب می آید.

 ترکیب سهامداران

همانطور که ملاحظه می کنید حدود51% از كل سهام متعلق به زیر مجموعه های نیروهای مسلح است  . 

 

ghadir.JPG

 

* ساتا با  بیش از 51% مدیریت این  مجموعه را در اختیار دارد و پس از ان بانک صادرات با بیش از 26% از عمده  سهامداران این  شرکت  هستند  .  

احتمال  افزایش سرمایه

ghadir%20%281%29.JPG

 

روند افزایش سرمایه های شرکت کند بوده اما  به نظر می رسد که  ساتا  قصد دارد تا  طی عملیاتی به  سرمایه این شرکت  اضافه  کند که  البته در حد یک تئوری و شنیده  بوده  و  هنوز عملیاتی نشده است .

 ارزش ویژه شرکت 

این  شرکت در حال حاضر ارزش ویژه ای در حدود 2550 ریالی دارد که  ناشی از اندوخته وانباشته های بالای این  شرکت  است  که این  ارزش ویژه  با  قیمت تابلو اختلاف    بالایی ندارد .

سود شرکت

شرکت پیش بینی درآمد هر سهم خود برای سال مالی منتهی به  30/9/89 را مبلغ 726 ریال اعلام کرده است که با توجه  به ماهیت  سرمایه  گذاری بودن این  شرکت پوشش چندانی را در ان  شاهد  نیستیم.

در جدول زیر جزئیات پیش بینی درآمد هر سهم شرکت را می بینیم  که بر مبنای اخرین  سود  شرکت  لحاظ شده است  .

 

ghadir%20%282%29.JPG

 

نکات تکمیلی در مورد پیش بینی درآمد هر سهم شرکت

*این شرکت  پیش ازاین  سود هر سهم خود را  مبلغ 597 ریال اعلام  کرده  بود که  این  رقم  تعدیل شد و به  726 ریال  رسید  که  برخی از مهم ترین دلایل تعدیل سود  شرکت  عبارتند از :

*افزايش مالکيت گروه غدير در سهام شرکت پتروشيمي پرديس به ميزان 64/31 درصد و همچنين افزايش سود شرکت مذکور


*افزايش مالکيت گروه غدير در سهام شرکت پتروشيمي زاگرس به ميزان 7/4 درصد و همچنين افزايش سود شرکت مذکور  البته  باید گفت  که شرکت سرمايه گذاري توسعه الوند غدير (تحت مالکيت 100% شرکت سرمايه گذاري غدير) اقدام به خريد 6/31 درصد شرکت پتروشيمي پرديس و 7/4 درصد شرکت پتروشيمي زاگرس کرده است.

*توقف برنامه فروش 20 درصد سهام شرکت بين المللي توسعه ساختمان . شرکت اعلام نموده است، در صورت عملياتي شدن برنامه فروش سهام شرکت بين المللي توسعه ساختمان مراتب سريعا گزارش خواهد شد.

و اما  حال  نگاهی به  جزئیات  پیش بینی سود  شرکت خواهیم  داشت  :

جزئیات سود شرکت

 

ghadir%20%283%29.JPG

 

* بیش از 48% از سود شرکت از دو   شرکت خارج  بورسی  پتروشیمی غدیر ، و زاگرس به دست می آید  که از سه  شرکت  اخیر زاگرس،پردیس  و الوند غدیر تامین می شود  . این  به خوبی اهمیت  گروه  پتروشیمی و قیمت نفت را در سود غدیر نشان می دهد و همچنین وابستگی سرمایه گذاری غدیر به قمیت  متانول  و قیمت  محصولات  کود شیمایی نظیر اوره و آمونیاک.

 شرکت توسعه وصنعت غدیر شرکتی است که در صنعت  سیمان  فعال است و زرین پرشیا نیزسهامدار بین المللی توسعه  ساختمان  بوده.

*این شرکت  قصد تقسیم  200 ریال را  داشته   که البته  به نظر می رسد  با توجه  به  سود  فعلی  و تعدیل های احتمالی این رقم  به  500  ریال  برسد.

دو  موضوع  مهم در پیش بینی سود  شرکت

اول این  که دو شرکت  پتروشیمی پردیس با  درصد مالکیت  31 و همچپنین زاگرس با حدود 5% به  پرتفوی این  شرکت  اضافه  شده  که در پرتفوی شرکت  الوند  غدیر قرار گرفته است .

نکته اول این  است که  شنیده می شود احتمال  فروش بخشی از سهام  این  شرکت  وجود دارد .

نکته دوم  بحث فروش بین المللی توسعه  ساختمان  است که  فعلاً در صورت های مالی حذف شده و شرکت  آن  را از دستور فروش خود خارج  کرده است . پیش ازاین  قرار بود  20 درصد سهام شرکت بين المللي توسعه ساختمان واگذار شود و سود این واگذای نیز حدود 94 میلیارد تومان  بوده است  که اگر بحث فروش دوباره  مطرح  شود می تواند  باعث رشد بیش از 130  ریالی در این  شرکت  شود که  برای غدیر بسیار جالب توجه است .

ghadir%20%284%29.JPG

 

جزئیات پیش بینی درآمد غدیر

جدول زیر به  شکل جزئی تر جزئیات  پیش بینی سود  شرکت  را  نشان می دهد  که  سعی شده  شرکت های با اهمیت در آن ذکر شود .

 

ghadir%20%285%29.JPG

 

در جمع  بندی سود  شرکت  باید گفت  که دو شرکت  پتروشیمی زاگرس  و پردیس و همچنین شرکت  غیر مستقیم  الوندغدیر از یک  سوو از سویی دیگر بین  المللی توسعه  ساختمان که  به  طور مستقیم و غیر مستقیم در سود دو  شرکت زرین پرشیا  و بازرگانی   غدیر موثر است  که  این  مجموعه ها  در جمع  نزدیک  به 70% سود غدیر را  تشکیل می دهند که اهمیت  این  سه  مجموعه  را در سود غدیر به خوبی می رساند .

پیش بینی سود شرکت

برای رسیدن  به پیش بینی سود  شرکت نیز بیشتر بر این  سه  شرکت  متمرکز خواهیم  شد  که البته در مورد  سایر شرکت ها نیز توضیح  خواهیم  داد . بین المللی توسعه  ساختمان  نزدیک  به 90  میلیارد تومان  از سود  غدیر را  تشکیل می دهد  که در بودجه  شرکت های غدیر سود  شرکت 700  و سود نقدی 613 ریال  لحاظ شده است .

ثاخت  اعلام  کرده است که با توجه به برآورد خاتمه رکود بازار مسکن در شش ماهه اول سال 1389 خورشيدي ، برآوردهاي مبتني بر تلاش هاي شرکت حکايت از آن دارد که پيش بيني درآمد هر سهم تا پايان سال مالي مورد گزارش محقق گردد.

اما  احتمالی که می تواند بر سود  غدیر بسیار موثر باشد. سود تقسیمی ساختمان  است که  اگر مطابق سال  قبل 100% سود تقسیم  شود  و 700  ریال  پوشش داده  شود  سود غدیر از این  شرکت  با بیش از 10  میلیارد تومان  افزایش مواجه  خواهد شد  که سود غدیر را  بیش از 16  ریال  افزایش می دهد .

در مورد  پتروشیمی زاگرس گفته می شود که  سود  1200  ریالی تقسیم  شده و از پردیس نیز به  گوش می رسد که  سود  لحاظ شده در صورت های مالی تغییرات  چندانی نخواهد داشت  .

نکته  مهم در مورد  پتروشیمی پردیس

یکی از عواملی که  باعث لطمه  به  قیمت  هر سهم غدیردر بازار شد خبر انفجار در پتروشیمی پردیس بود . چند هفته  قبل بود که  افتتاح   فاز دو این  مجموعه  بر روند  قیمت  غدیرتاثیر بسیار مثبتی گذاشته  بود اما  خبر انفجار رشته های این  سهم  را  پنبه  کرد .

در همین  راستا روابط عمومی شرکت سرمایه گذاری غدیر طی اطلاعیه ای اعلام کرد: با توجه به حادثه آتش سوزی در مجتمع پردیس در تاریخ 89.5.13 و ضرورت شفاف سازی برای سهامداران گرامی و فعالان محترم بازار سرمایه، به استحضار می رساند بنا به دلایل مشروحه زیر حادثه مزبور تاثیر منفی بر سود هر سهم سال جاری شرکت سرمایه گذاری غدیر(سهامی عام) نخواهد داشت :

1 _ حادثه در فاز یک پتروشیمی پردیس روی داده و هیچگونه ارتباطی با فاز دو مجتمع که هفته گذشته به بهره برداری رسیده نداشته و این آتش سوزی سریعاً اطفاء شده است .

2 _ با توجه به ماهیت صنعت پتروشیمی و احتمال بروز حوادثی از این دست در عملیات و تولید ، همواره در برآوردهای سود هرسهم اعلامی به آن سازمان محترم پیش بینی ها و احتیاط های لازم در رابطه با توقف تولید و رویدادهای غیر مترقبه بعمل آمده است .

3 _ مطابق اطلاعات واصله برآورد می گردد فاز یک حدود یک ماه از مدار تولید خارج گردد که خوشبختانه باراه اندازی فاز دو و تلاش بی وقفه و شبانه روزی متخصصین پتروشیمی پردیس امید است این موضوع در مجموع لطمه ای برای عملکرد منتهی به 30/9/89 شرکت مذکور به همراه نداشته باشد.

4 _  کلیه دارائیهای پتروشیمی پردیس از پوشش بیمه ای کافی برخوردار و از این بابت خسارتی متوجه شرکت نخواهد بود.

اما  یکی دیگر از اخبار مهم  این  روز های بازار معامله  گروه  بهمن  و فروش سهام  سایپا این  شرکت  است . مالکیت حدود10% گروه  بهمن در اختیار شرکت  غدیر است که  گفته می شود افزایش چشم گیر سود  بهمن  از این  محل می تواند  بر سود غدیر نیز موثر باشد  . اما  آنچه  بسیار مهم است و تعدیل و یا عدم  تعدیل غدیر را رقم می زند قیمت  این  معامله ، شرایط نقد و اقساط ودر نهایت  سیاست  تقسیم سود  بهمن است که  بر سود سال  آتی غدیر موثر خواهد بود .

دقت  کنید  که  سود  گروه  بهمن  نه  بر سود  سال مالی فعلی بلکه  بر سود سال  آتی غدیر موثر خواهدبود .

جمع  بندی از سود  غدیر

در کنار محسابات فوق باید گفت  که دوعامل کلان نیز می تواند سود غدیر رابا  رشد قابل توجهی مواجه  سازد . 1-  رشد ساخت و سازو تحرک جدید در بخش ساخت و ساز ورشدقیمت مسکن  که می تواند منجر به  افزایش سود بین المللی توسعه  ساختمان  شده و تعدیل  سود غدیر را به همراه   خواهد داشت .

و عامل دوم نیزرشد قیمت جهانی نفت که  باید منجر به  رشد قیمت  محصولات  پتروشیمی می شود  و غدیر را  به  تحرک  وا می دارد .  

 

سود  فعلی غدیر به نظر می رسد که  به  نقاط حساس و پایانی خود رسیده است و البته  با توجه  به  رشد سود  برخی زیر مجموعه  با  افزایش سیاست  تقسیم  سود  شرکت ها زیر مجموعه می توان  به  رشد سود غدیر امیدوار بود  . مجمع  برخی شرکت ها  مانند توسعه  ساختمان  بر سود  غدیر موثر است  که  می تواند موجب رشد آن  شود اما  به نظر می رسد افزایش سود  زیر مجموعه ها و مجمع  احتمالی ثاخت  که  با تقسیم  حدود 700 ریال  سود همراه خواهد بود سود غدیر را  تا  مرز 800 ریال می تواند افزایش دهد .

البته  نکته  بسیار مهم  دیگر در غدیر اعلام  سود سال 90  این  شرکت  است که  با  رشد مناسبی مواجه خواهد شد  . چرا  که طرح توسعه  شرکت هایی نظیر زاگرس  و پردیس در سود سال 90  غدیر تاثیر بیشتری خواهد داشت برخی حتی احتمال اعلام  سود  900 ریالی را  از سوی این  شرکت  بعید نمی دانند .

و اما بررسی پرتفوی غدیر

حال به بررسی پرتفوی غدیر می پردازیم که  با توجه  به  پیچیدگی خاص و خرید شرکت های زیر مجموعه توسط سایر شرکت های وابسته  به غدیر ، بررسی پرتفوی این  شرکت  کمی سخت است  از سویی دیگر   اکثر پرتفوی غدیر در شرکت های خارج  بورسی متمرکز شده  که این  موضوع  کار را پیچیده تر می کند  

همانطور که پیش از این  گفته  شد  پرتفوی غدیرعمدتاً در سه  بخش  ساختمان ، پتروشیمی و سیمان  متمرکز است  که  البته  نقش دو صنعت  ساختمان و پتروشیمی در این  شرکت حائز اهمیت است  .

در بررسی زیر ابتدا  نگاهی به  پرتفوی بورسی غدیر  خواهیم داشت 

پرتفوی بورسی شرکت

 

ghadir%20%286%29.JPG


جدول بالا  نمای کلی از پرتفوی بورسی شرکت  را نشان می دهد که  ارزش پرتفوی بورسی شرکت کمتر از 400  ریال  است  .

نکته جالب توجه  رو به  رشد بودن  ارزش پرتفوی بورسی شرکت  بوده  که طی ماه های گذشته  کمتر از 300  ریال  بوده و حالا  کم کم  با بازگشا یی احتمالی گروه  بهمن و رشد سایر شرکت ها  این  رقم  بیشتر نیز  خواهد شد  .

پرتفوی خارج  بورسی غدیر

پرتفوی بورسی این  شرکت  پیچیدگی خاصی ندارد اما  پرتفوی خارج  بورسی غدیرهم  با  ارزش و هم  پیچیده است چرا  که عمده  سود  شرکت و ارزش غدیر براین  پرتفوی استوار است 

البته هستند شرکت هایی مانند  پتروشیمی پردیس ، و یا  الوند که  به دلیل بهای تمام  شده  پایئن در جدول و مذکور ذکر نشده و در جدول دیگر به توضیح آن  اشاره  خواهیم  داشت :

 

ghadir%20%287%29.JPG


* بهای تمام  شده  بالای توسعه سرمایه و صنعت غدیربه دلیل خرید شرکت های سیمانی با  قیمت  بسیار بالاست که سیمان کردستان و سپاهان جز ان هستند  .

*اکثر بهای تمام  شده غدیر را دو شرکت توسعه سرمایه و صنعت غدیر و پتروشیمی زاگرس تشکیل می دهند .

  سرمایه گذاری غدیر NAV  

برای محاسبه  ارزش ذاتی غدیر باید دست  قیمت گذاری شرکت های خارج  بورسی این  شرکت را  انجام  داد که  برخی از انها  کار سختی بوده اما  به  طور حدودی  می توان ارزش آن را  معین  کرد .

جدول زیر بررسی کلی ازاین  مورد  را نشان میدهد :

 

ghadir%20%288%29.JPG

 

توضیحاتی در مورد  برخی از این  شرکت  ها :

* پتروشیمی غدیر و زاگرس  : در مورد این دو شرکت  آخرین  قیمت  فرابورس و معامله عمده آنها  لحاظ شده است .

*بازرگانی غدیر

شرکتی بود که  عمده  پرتفوی ان در بین المللی توسعه  ساختمان خلاصه  می شد اگر بخواهیم  بین  المللی توسعه  ساختمان  را به  شکلی مجزا  بررسی کنیم  به  اختلاف ارزشی حدود 80  میلیارد تومانی خواهیم  رسید  که بر اساس قیمت  تابلو محاسبه  شده و این  نمی تواند  ملاک  مناسبی برای ارز ش گذای غدیر باشد  . چرا  که  به نظر میرسد این  شرکت  با توجه  به دارایی های موجود  ارزش بسیار بالاتری را  برای غدیر دارد .

در محاسبات  بالا  اختلاف ارزش در مورد  این  شرکت  که حدود 95% ان در اختیار غدیر است  نزدیک  به  300  میلیادر تومان  محاسبه  شده است  که در این حالت  قیمت  ذاتی بین المللی توسعه  ساختمان  4000 ریال  لحاظ شده است .

* توسعه سرمایه و صنعت غدیرشرکتی است  که  پرتفوی آن را  شرکت های سیمانی تشکیل می دهد  که جدول زیر شرکت های مهمی  که در پرتفوی این  شرکت  وجود دارد را نشان می دهد .

* اعتضاد غدیرنیز تا حدوی شبیه  توسعه  سرمایه است و قیمت این  سهم  را نیز با در نظر گرفتن  وضعیت  سیمانی ها  باید در نظر داشته  باشیم  .

با  توجه  به  تمامی محاسبات  بالا و حقوق صاحبان  سهام  آخرین ترازنامه  شرکت  ارزش ذاتی غدیر 5050 ریال  محاسبه می شود که  با توجه  به  قاعده  کلی 70 تا80% ارزش ذاتی به عنوان  قیمت  تابلو می توان محدوده 3500  تا 4000 ریال  را  برای غدیر قیمت های منطقی دانست  که البته  لازمه ان  بهبود وضعیت جهانی به خصوص قیمت  نفت و محصولات پتروشیمی   است  .


مطالب مشابه :


سرمایه گذاری غدیر

تغییر سهام سرمایه گذاری غدیر از محل رشد شرکت های موجود در زیر مجموعه خود با سود
در پی کاهش قیمت سهام سرمایه گذاری غدیر در بازار...........

در پی کاهش قیمت سهام سرمایه گذاری غدیر در بازار، رییس نیز 51 تومان سود تقسیم شده
ورود «غدیر» به سرمایه‌گذاری‌های جدید

وبلاگ خبری و تحلیلی و آموزشی بازار سهام غدیر» به سرمایهگذاری سرمایهگذاری‌ها سود
اعلام 705 ریالی "EPS" سرمایه گذاری غدیر برای سال 94

شرکت سرمایه گذاری غدیر پیش بینی درآمد هر (عمدتا" مربوط به سود حاصل از فروش سهام شرکت
تحلیل بنیادی شرکت سرمایه گذاری غدیر

تحلیل بنیادی شرکت سرمایه گذاری غدیر غدیر همچنین صاحب سهام سود غدیر
افزایش 370 درصدی ارزش دارایی های "وغدیر"

شرکت سرمایه گذاری غدیر در آخرین به قیمت سهام غدیر در بازار به حذف سود
بررسي و قيمت گذاري سهام شركت سرمايه گذاري غدير

بررسي و قيمت گذاري سهام شركت روز سرمایه گذاری ها نسبت به سود ده غير
وضعیت سرمايه گذاري غدير از لحاظ بنيادي

سرمایهگذاری غدیر گذاری سهام خارج سرمایهگذاری غدیر از سود سرمایهگذاری
خبر هایی از سرمایه گذاری غدیر

مدیر عامل سرمایه گذاری غدیر به که غدیر 110 تومان از سود خود اما سهام خود
برچسب :