بهره برداری آزمایشی از مجموعه عروجیان، بزرگترین مجتمع متوفیات کشور

بهره برداری از مجموعه عروجیان در اینده نزدیک، بزرگترین مجتمع متوفیات کشور

مهندس عبدالهی با اشاره به ساختمان قدیم پذیرش و سالن های تطهیر (غسالخانه) سازمان بهشت زهرا(س) که با قدمتی حدود چهل سال کاملاً فرسوده شده اظهار داشت: این بنا دیگر جوابگوی تعداد متوفی و انتظار مراجعین نبود.

مهندس عبدالهی با بیان این مطلب ادامه داد: از این رو با الهام گیری از مبانی معماری اسلامی، ایرانی ساختمان جدید مجموعه عروجیان طراحی و احداث و تجهیز شد تا بتواند در زمینه تکریم ارباب رجوع، خدمت رسانی کامل و  منطقی و جامعی را نه تنها به شهروندان پایتخت ایران اسلامی بلکه به تمامی کشور با چشم انداز 50 ساله ارایه کند.

وی افزود: لذا کار احداث این مرکز در سال 1387 در زمان مدیریت دکتر قالیباف آغاز شد و اکنون پس از 4 سال در مرحله بهره برداری و افتتاح آزمایشی است.

عبدالهی تاکید کرد: در ساختمان جدید سعی شده به فاکتورهای اصلی در احداث سالن تطهیر و پذیرش متوفی توجه خاص شود. از جمله مسائل بهداشتی و ایمنی، دسترسی منطقی و آسان به کلیه خدمات مورد نیاز برای پذیرش متوفی و انجام تشریفات مرتبط با تکفین، تلقین و در نهایت تدفین متوفی مهیا و قابل ارایه باشد.

001.jpg

معاون خدمات شهری شهرداری تهران اظهار داشت: از منظری دیگر با توجه به اینکه مراجعه کنندگان به این مکان دارای تألمات بسیار و گاه غیر قابل کنترل به جهت از دست دادن عزیز هستند با الهام از معماری اسلامی و ایرانی و همچنین فضابندی خاص و استفاده از مضامین و احادیث در کاشی کاری نصب شده یاد معاد را در ذهن مراجعه کننده بیدار و باعث آرامش روحی و روانی  وی می شود و این معنی را تداعی می کند که مرگ پایان نیست و آغاز است و مرگ حیاتی نوین و راهی دوباره و طلوعی مجدد است.

وی تصریح کرد: طراحی و ساخت مجموعه جدید عروجیان در محدوده جنوب شرقی بخش توسعه قدیم و حد فاصل توسعه قدیم و جدید در زمینی به مساحت 5/6 هکتار و با بنای حدود 18500  متر مربع با هدف پاسخگویی به نیازهای کنونی و چشم انداز پنجاه ساله طراحی و اجرا شده است.

002.jpg

به گفته عبدالهی این مجموعه شامل ساختمانهای زیر است:

ساختمان چهار ایوانی: ساختمان چهار ایوانی به مساحت 9760  متر مربع با الهام گیری از مبانی معماری اسلامی – ایرانی و به کارگیری الگوهای تاریخی و هویت مند این سرزمین  (چهار ایوانی ، حیاط مرکزی ، گنبد و طاقهای پیرامونی با هندسه قوسی)و با تکنولوژی پیشرفته بتن مسلح طراحی و اجرا شده است.

این مکان برای اجتماعات، اقامه نماز میت و انجام فریضه دعا و مناجات است.

در قسمت شمالی چهار ایوانی یک باب مسجد مزین به نام بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) جهت انجام فرایض دینی و برگزاری مراسم طراحی و اجرا شده است.

003.jpg

ساختمان اداری: این ساختمان دارای دو طبقه به مساحت 2850 متر مربع با هدف تسهیل در ارایه خدماتی متمرکز، به صورت مجموعه ای خدمات ثبت احوال ، خدمات بانکی، خدمات انفورماتیک و .... در فضایی یکپارچه و پیوسته طراحی شده است.

سالنهای تطهیر: سالنهای تطهیر به مساحت 3670 متر مربع با ظرفیت 32 شستشوی میت در ساعت و مجموع 224 شستشوی میت طی یک روز کاری در شرایط عادی و نرمال با تفکیک فضای زنانه و مردانه و فضای شستشوی اضطراری و همچنین سردخانه های مجزا و رزروو فضای لازم برای استراحت افراد شاغل در این سالنها و همچنین اتاقهای بازدید بستگان با رعایت موارد شرعی ، مذهبی و فرهنگی طراحی و اجرا شده است. این سالن ها در شرایط بحران قابلیت افزایش ظرفیت را نیز دارند.

004.jpg

عبدالهی همچنین خاطر نشان کرد: در این مرکز که به عنوان یک مجتمع خدماتی اداری رفاهی متمرکز طراحی شده است تمامی پیش بینی های لازم و احتیاجات مراجعان و خانواده های داغدار از جمله بانک، ثبت احوال، اورژانس، غرفه های خدماتی و رفاهی، مسجد و غیره .... پیش بینی شده است.

وی اضافه کرد: همچنین در ساخت این مرکز از استانداردهای زیست محیطی، بهداشتی و توجه به توسعه پایدار نیز استفاده شده است. این مرکز به سالن های شستشوی اضطراری، سالن شستشوی تبرعی، سردخانه های مورد نیاز در مواقع بحران، کوره زباله سوز فاقد دود و خاکستر و بسیاری از تجهیزات لازم مجهز است.

006.jpg

به گفته عبدالهی این مرکز به آخرین تکنولوژی انفورماتیک و دیتا سنتر ذخیره اطلاعات و سیستم های نمایشگر لحظه به لحظه خدمات متوفی در سالن های انتظار و هم چنین ال سی دی های بزرگ و تعداد زیادی  دوربین آن لاین  جهت حفاظت و رفاه حال مردم مجهز شده و به گونه ای طراحی شده است که این مرکز بتواند به کل کشور خدمات رسانی کند و از حیث آمار متوفی نیز به صورت سراسری و کشوری تجمیع شود. همچنین نرم افزار تجمیع آمار متوفی  نیز در این سیستم نصب شده است که قابلیت سرویس دهی به سایر آرامستان های کشور را نیز دارد.

وی اذعان داشت: این پروژه یکی از مهم ترین و اساسی ترین پروژه های تاریخ سازمان بهشت زهرا(سلام الله علیها) بوده است و در ساخت و احداث آن رهنمودها و منویات دکتر قالیباف مبنی بر تبدیل سازمان خدماتی بهشت زهرا(سلام الله علیها) به نهادی اجتماعی و فرهنگی و خدماتی رعایت شده است.

005.jpg

عبدالهی تصریح کرد: احداث این مجتمع بزرگ اولین  گام بلند شهرداری تهران در جهت تبدیل سازمان مقدس بهشت زهرا (سلام الله علیها) به قطبی فرهنگی اجتماعی است و یقیناً انجام فعالیتهای فرهنگی در کنار رتق و فتق امور اموات مسلمین از اولویت های اصلی و آینده این سازمان خواهد بود چرا که حضور سی هزار شهید گلگون کفن انقلاب اسلامی و چهار هزار شهید گمنام و آرامگاه امام عاشقان خمینی کبیر (رضوان الله تعالی علیه) در بهشت زهرا (سلام الله علیها) جایگاه بی بدیل و بی نظیری نزد مردم خوب و مهربان کشور ساخته است.

به گفته عبدالهی به منظور تیمن و تبرک اولین فردی که در سالن های تطهیر این مرکز غسل داده شده است شهید حسن طهرانی مقدم از شهدای فن آوری کشور بوده است.

008.jpg

معاون خدمات شهری شهرداری تهران، در پایان خاطرنشان کرد: این مجتمع به صورت آزمایشی هم اکنون در مرحله بهره برداری قرار دارد و ان شاء الله با رفع برخی ایرادات جزئی و ارتقاء سطح خدمات به شهروندان در آینده ای نزدیک به بهره برداری خواهد رسید و هدف همه ما آن است که بهترین خدمات را در این مرکز ارایه نماییم و انشاء الله بالاترین سطح رضایتمندی را برای شهروندان عزیزمان به دنبال داشته باشد و بتوانیم از تألمات و غم های این عزیزان بکاهیم و آرامش روحی و روانی را برای آنان به ارمغان بیاوریم.


روند پیشرفت پروژه بهسازی میدان امام حسین علیه السلام

026.JPG
.034.JPG
.028.JPG
.j%20023.JPG
.049.JPG
.005.JPG
.026.JPG

منبع: http://usd.tehran.ir
منبع: سازمان زیباسازی شهرداری تهران


مطالب مشابه :


گفتگو با مبدع تابلوهای قرآنی در کشور

آقاي روحاني به خاطرهمراهي هايي كه داشته اند تشكر مي كنم.ما در باغ رضوان اصفهان و محل
قبر سبز در باغ رضوان ؛ مدفن سید نظام الدین علیشاه موسوی

قبر سبز در باغ رضوان ؛ مدفن سید نظام الدین علیشاه
بهره برداری آزمایشی از مجموعه عروجیان، بزرگترین مجتمع متوفیات کشور

(غسالخانه) (رضوان الله تعالی علیه) اصفهان پایتخت فرهنگ و تمدن ایران
شرح حال مرحوم فقیه سبزواری به نقل از کتاب گنجینه دانشمندان

رفت و در مقبره باغ رضوان كه از ٢ -غسالخانه ٣ -تكيه سيدها مهدیه اصفهان )
اسامی برندگان مسابقه خلعت غدیر

تقوائی کارنردی رمضانعلی محلات 7 خدیجه پیرمرادیان جهانگیر اصفهان 8 رضوان حسین باغ
اخبار مناقصه ها و مزایده های سراسر کشور در پارس نماد به ادرس www.parsnamaddata.com

جنوب شهر اصفهان تجدید محوطه های باغ رضوان اگهی امورات غسالخانه
برچسب :