تهیه غذاها- خوراکها- شیرینیها- خوردنی های ایرانی-شیرینی ها- قسمت سوم

شیرینی زردآلو و بادام

مواد لازم :
آرد سفید 0.5 فنجان، پودر بادام 3/1 فنجان، کره 125 گرم، آب 2 قاشق سوپخوری
پودر قند جهت پاشیدن روی شیرینی ها بمقدار لازم ، زردآلو خشک خرد شده 3/1 فنجان
آب 0.25 فنجان، پودر قند 1.5 قاشق غذاخوری

طرز تهیه :
آرد را در یک کاسه بزرگ الک کنید و با بادام و شکر مخلوط کنید و با کره مالش دهید ، با آب کافی بهم بزنید تا مخلوط بهم بچسبد ، روی یک سطح آرد پاشیده خمیر را برگردانید ورز دهید تا صاف شود ، بعد روی آنرا بپوشانید و در یخچال بمدت 30 دقیقه بگذارید ، خمیر را بضخامت 4 میلی متر پهن کنید ، تعداد مساوی دایره های 3 و 4 سانتی متری ببرید . 0.5 قاشق چایخوری پر از مواد پر کردنی وسط هر دایره 3 سانتی متری قرار دهید و لبه های آنرا کمی آب زده و بهم بفشارید و یا توسط یک قالب کنگره دار روی آن فشار دهید تا کاملاً لبه های دایره بهم بچسبد ، بیسکویت ها را بفاصله 2 سانتی متر از هم روی سینی بچینید و در حرارت 350 در طبقه وسط فر بمدت 20 – 30 دقیقه بپزید ، پس از سرد شدن روی آن پودر قند و پودر پسته بپاشید .
طرز تهیه مواد پر کردنی داخل بیسکویت :
زردآلو را با آب در ظرف ریخته و آنرا آهسته بجوشانید بمدت 5 دقیقه (وقتی مخلوط سفت شد) آنرا از روی اجاق بردارید و با پودر قند مخلوط کنید .

شیرینی زردآلو و بادام

مواد لازم :
مایه خمیر خشک 30 گرم ، تخم مرغ 8 عدد، آب ولرم 3 و 3/1 پیمانه
شکر برای داخل مایه خمیر 1 قاشق سوپخوری، شکر 250 گرم ، شیر سرد 2 پیمانه
آرد الک شده 2 کیلوگرم (ممکن است کمی بیشتر استفاده شود . حالت خمیر را باید در نظر گرفت که بدست نچسبد(، روغن مایع 1 پیمانه ، وانیل 0.5 قاشق چایخوری
نمک 1 قاشق سوپخوری، روغن قنادی 1 کیلوگرم

طرز تهیه :
خمیر مایه و یک قاشق شکر و آب ولرم را مخلوط کرده و می گذاریم پف کند سپس تخم مرغها و شکر و شیر سرد را با وانیل و روغن مایع مخلوط نموده و با دست خوب بهم می زنیم و خمیر مایه را اضافه نموده و آرد را می ریزیم و با دست مخلوط می نماییم (توضیح اینکه چنانچه خمیر سفت شد یک پیمانه آب را در آرد اضافه نموده و خوب ورز می دهیم والا نیاز نیست)مقداری آرد الک کرده روی میز می پاشیم و خمیر که کاملاً بدست چسبندگی دارد روی میز انداخته و کمی آرد روی آن می پاشیم و کمی مخلوط می نماییم و قدری آرد روی آن پاشیده با کاردک بشکل + روی آن شکاف می دهیم و روی آن را با کیسه نایلونی می پوشانیم و روی میز می گذاریم بماند (بمدت 6 دقیقه) . سپس روغن قنادی را خوب ماساژ می دهیم و در آرد غلتانده و لوله می کنیم و بعد شکل قالب کره درست نموده و خمیر را از 4 طرف باز کرده ، بطوریکه وسط آن برجسته باشد و سپس روغن را وسط خمیر می گذاریم و آنرا بصورت بقچه می پیچیم و بعد با وردنه آرام آرام آنرا مستطیل شکل باز کرده (به قطر یک سانت) ، آرد روی آن پاشیده وردنه می کشیم و برس می کشیم سپس چهار لا کرده و بعد از وسط دوباره روی هم می آوریم (یعنی 6 لایه) و خمیر را برعکس کرده زیر نایلون گذاشته بمدت 10 دقیقه در یخچال قرار می دهیم . کمی آرد روی میز پاشیده و خمیر را مستطیل شکل باز می کنیم . سپس چهار لا کرده و می گذاریم 10 دقیقه مجدداً در یخچال بماند ، خمیر را سر و ته نموده و روی آن آرد پاشیده و باز کرده و با وردنه لوله نموده و زیر آن آرد پاشیده و به قطر یک سانت باز کرده مجدداً تا کرده و چهار لا نموده و می گذاریم زیر نایلون بمدت 20 دقیقه بماند . توضیح اینکه از این خمیر برای پای سیب نیز استفاده می نماییم .(از شیر جهت خمیر ترش نمی شود به جای آب استفاده کرد) این خمیر آماده برای باز کردن انواع فرمهای شیرینی دانمارکی (فرفره-کراسان-قیفی) می باشد.

شیرینی پرتقالی

مواد لازم :
کره 1 فنجان، شکر قهوه ای 1 و 4/1 فنجان، تخم مرغ 2 عدد زده شده
رنده پوست پرتقال 1 قاشق سوپخوری، آب پرتقال 4/1 فنجان، وانیل 4/1 قاشق چایخوری
ماست شل 4/1 فنجان، آرد الک شده 3.5 فنجان، بیکینگ پودر 2 قاشق چایخوری
جوش شیرین 1 قاشق چایخوری، نمک 4/1 قاشق چایخوری، مغز بادام خرد شده 1 فنجان

طرز تهیه :
شکر و کره را مخلوط نموده بزنید تا سفید شود . کم کم تخم مرغها و وانیل را اضافه کنید بعد پوست پرتقال و آب پرتقال را داخل مایه بالا نموده بزنید . بلاخره ماست و مواد خشک را بتدریج داخل مایه بالا نمایید و آخر از همه بادام را اضافه نموده و همه را با هم مخلوط کنید . خمیر را با قاشق مرباخوری روی سینی شیرینی پزی که قبلاً چرب شده به فاصله های 5 سانتی متری بگذارید و در حرارت فر 350 درجه فارنهایت بین 12 تا 15 دقیقه شیرینی ها را بپزید و آنها را بروی پنجره مخصوص خنک کنید . خمیر بالا برای چهار دو جین شیرینی کافیست .

شیرینی پادرازی

مواد لازم :
روغن جامد 250 گرم، آرد گندم 125 گرم، آرد نخودچی 150 گرم، آرد برنج 125 گرم
وانیل 0.25 قاشق چایخوری، تخم مرغ 2 عدد متوسط، پودر قند 150 گرم

طرز تهیه :
پودر قند و تخم مرغ و وانیل را مخلوط کرده با چنگال کمی می زنیم . هر سه آرد را با روغن مخلوط کرده ورز می دهیم سپس پودر قند و تخم مرغ را آرام آرام به آرد و ورغن اضافه کرده ورز می دهیم تا خمیر بدست آید سپس حدود یکساعت می گذاریم بماند بعر روی میز پهن کرده رویش قالب زبان زده جهت تزیین روی شیرینی ابتدا سفیده و زرده را زده بعد زرده با زعفران و کمی روغن زده رویش را با برس می مالیم بعد با چنگال رویش خط کشیده کنجد و پودر پسته پاشیده در فر قرار می دهیم تا رویش طلایی گردد . مدت پخت 20 دقیقه و با حرارت 350 درجه می باشد .

شیرینی به شکل میوه

مواد لازم :
پودر بادام یا نارگیل کاملاً نرم 500 گرم، پودر قند 250 گرم،

گلاب 1 استکان کوچک، هل 1 قاشق چایخوری

طرز تهیه :
پودر بادام یا نارگیل را با پودر قند و هل مخلوط کرده آرام آرام گلاب را اضافه می کنیم تا خمیر چسبندگی پیدا کند و موقع فرم دادن متلاشی نشود و اگر این طور شد پودر قند اضافه می کنیم بعد برای هر نوع میوه رنگ دلخواه را به خمیر اضافه می کنیم و از خمیر گلوله های کوچکی به اندازه فندق برداشته با دست فرم می دهیم در شکر می غلطانیم و یک خلال پسته به انتهای آن فرو کرده در ظرف مخصوص می چینیم . این شیرینی را در داخل ظرف در دار محفوظ نگاه می داریم تا خشک نشود البته باید گفته شود که این شیرینی را زیاد نمی شود نگه داشت .

شیرینی بادامی

مواد لازم :
آرد 250 گرم، کره یا روغن قنادی 150 تا 200 گرم، پودر قند 70 گرم
پودر بادام 70 تا 100 گرم ، پودر هل کمی

طرز تهیه :
کره را بیرون یخچال قرار داده تا نرم شود سپس با پودر قند می زنیم تا سفید شود . هل را اضافه کرده سپس آرد را اضافه کرده ورز می دهیم بعد پودر بادام را کم کم اضافه کرده باز هم ورز می دهیم تا خمیر بدست آید . بهتر است این خمیر را بمدت 1 ساعت در یخچال قرار داده سپس خمیر را روی میز پهن کرده ، با قالب بادامی شکل قالب زده روی آنرا سفیده تخم مرع مالیده شکر یا پودر نارگیل یا پودر پسته پاشیده با حرارت ملایم در طبقه وسط فر با حرارت 350 درجه سانتی گراد بمدت 15 تا 20 دقیقه بپزد . در مدت پخت در فر نبایستی باز گردد .

حلوای آرد سفید

مواد لازم :
آرد سفید نرم 125 گرم، شکر 200 گرم، گلاب 1.5 لیوان
روغن مایع 100 گرم، زعفران یک قاشق چایخوری، هل یک قاشق چایخوری، آب بمقدار لازم

طرز تهیه :
آرد را در قابلمه ای ریخته روی حرارت قرار داده مرتب هم می زنیم تا کمی تفت داده شود سپس روغن را اضافه کرده باز کمی با روغن تفت می دهیم سپس قابلمه را از روی حرارت برداشته گلاب و شکر را اضافه کرده با قاشق خوب مخلوط می کنیم . مایه پف کرده و غلیظ شده ، حالت خمیری پیدا می کند . هل و زعفران را در کمی آب داغ قبلاً خیس می کنیم . به مایه اضافه کرده هم می زنیم اگر غلظت مایه به دلخواه بود حلوا را در ظرف کشیده تزیین می کنیم اگر غلظت آن زیاد بود باز مقداری آب اضافه کرده آنرا مخلوط می کنیم تا بحد دلخواه برسد . اگر نیاز بود که آب اضافه کنیم چند دقیقه ای بعد از اضافه کردن آب باز آنرا روی حرارت قرار می دهیم و بعد در ظرف می کشیم .

نکته:رنگ حلوای ما بستگی به مقدار تفت دارد اگر آرد طلائی شود حلوا روشن واگر سیر تفت شود حلوا قهوه ای میشود

حاج بادام

مواد لازم :
زرده تخم مرغ 2 عدد ، پودر قند 200 گرم (چنانچه کم شیرین خواستیم 150 گرم)
گلاب نیم استکان کوچک، جوش شیرین 1 قاشق مرباخوری
هل بمقدار لازم ، پودر بادام بمقدار لازم

طرز تهیه :
زرده . پودر قند را با همزن خوب می زنیم تا کاملاً سفید و نرم شود ، جوش شیرین را در گلاب حل کرده اضافه می کنیم ، پودر بادام را آنقدر می ریزیم که بتوانیم از خمیر گلوله هایی به اندازه یک نخود برداریم ، روی هر کدام یک خلال بادام یا پسته گذاشته در فر با حرارت ملایم می پزیم ، در زمان پخت در فر را باز نمی کنیم . ضمناً این خمیر 10 دقیقه بماند بهتر است .

توک

مواد لازم :
آرد 200 گرم، پنیر گرویر 200 گرم، نمک 0.5 قاشق چایخوری
کره 180 گرم ، بیکینگ پودر 0.5 قاشق چایخوری

طرز تهیه :
آرد را داخل کاسه ای ریخته ، وسط آنرا گود کرده ، کره نرم شده را قطعه قطعه کرده همراه با نمک و بیکینگ پودر با نوک انگشتان مخلوط می کنیم . سپس پنیر را که قبلاً رنده کرده ایم اضافه نموده و با این مواد مخلوط می کنیم تا خمیر صاف و نرمی بدست آید .خمیر را روی میز که کمی آرد پاشیده ایم به ضخامت 2 میلی متر پهن کرده ، با قالبهای گرد قالب زده در سینی می چینیم البته با فاصله. روی هر توک را کمی زرده تخم مرغ می مالیم و چند دانه نمک درشت می پاشیم . بمدت 20 دقیقه با حرارت 350 درجه فارنهایت یا 175 درجه سانتی گراد در طبقه وسط می پزیم تا سطح توکها طلایی شود .

توتک مخصوص صبحانه

مواد لازم :
آرد الک شده 2 فنجان، بیکینگ پودر 3 قاشق چایخوری
نمک 0.5 قاشق چایخوری، کره 0.25 فنجان، شیر دو سوم الی سه چهارم فنجان

طرز تهیه :
مواد خشک را با یکدیگر سه بار الک نموده در کاسه بریزید ، کره را داخل آن بیندازید و با نوک چنگال آنرا خرد نموده ، داخل ذرات آرد توزیع کنید بطوریکه تمام مواد خشک بصورت گلوله های ریز در آید . وسط مواد را گود نموده ، شیر را داخل آن بریزید و مخلوط کنید به اندازه ای که مواد خشک و تر مخلوط گردد ولی گلوله های ریز آن صاف نشود . خمیر باید نرم باشد . آنرا روی یک سطح صاف که کمی آرد پاشیده اید بیاندازید و 10 الی 12 مرتبه ورز دهید بعد خمیر را به کلفتی 1.25 سانتی متر باز کنید و آنرا با قالب گرد هشت سانتی متری یا با ته یک لیوان قالب بزنید (برای تسهیل در کار قالب زدن آنرا هر مرتبه در آرد فرو کنید). نانها را در سینی شیرینی پزی (آنرا چرب نکنید) بچینید . یک تخم مرغ را با یک قاشق سوپخوری شیر و یا خامه بزنید و روی نانها را با برس از این مایه بمالید بعد سینی شیرینی پزی را در حرارت 450 درجه فارنهایت در فر قرار دهید . مدت پخت 12 الی 15 دقیقه می باشد . از مواد فوق 16 عدد نان صبحانه بدست می آید . برای مصرف نان را در حالی که گرم است از کلفتی به دو قسمت ببرید و وسط نان کره بگذارید .

 ترایفل انگلیسی

مواد لام :
کمپوت زرد آلو یا مارمالاد زردآلو 2 فنجان، یک کیک اسفنجی کوچک (گرد 25 سانتی متر) 1 عدد
شربت غلیظ 2 قاشق سوپخوری، کرم وانیلی یا کرم پاتیسیر بدون خامه 1 دستور
خامه 1.5 فنجان، پودر قند 4 قاشق سوپخوری، خلال بادام یا پسته 2 قاشق سوپخوری
میوه تازه فصل بمقدار لازم

طرز تهیه :
کمپوت را در آبکش ریخته و آب آنرا نگه دارید . پوست و هسته زردآلوها را بگیرید و آنها را له کنید تا بصورت پوره در آید . کیک اسفنجی را به دو طبقه تقسیم کرده روی یک طبقه آن یک فنجان پوره زردآلو بمالید و طبقه دوم را روی آن قرار دهید و کیک را به چهار گوشهای 2*2 سانتی متر ببرید . نیمی از چهار گوشها را در ته یک کاسه بلور بچینید . شربت را روی آن بپاشید . بقیه پوره زردآلو را روی کیکها بریزید و کنار بگذارید . نصف کرم را روی پوره زردآلو و کیک بریزید و کاسه را در یخچال قرار دهید تا کاملاً سرد شود . خامه را در ظرفی جداگانه با تخم مرغ زن برقی بزنید و کم کم پودر قند را اضافه کنید و به زدن ادامه دهید تا سفید و سفت شود و شکل بگیرد . نیمی از آنرا روی کرم بریزید . طبقات کیک و کرم را یکبار دیگر روی خامه تکرار کنید و خامه باقیمانده را روی آن بریزید و روی خامه را با میوه های فصل یا خلال پسته و بادام تزیین کنید . این دسر برای 8 تا 10 نفر کافی است .

تافی شکلاتی

مواد لام :
کره 60 گرم، شیر خشک 1 پیمانه، کاکائو یک سوم پیمانه
وانیل کمی ، شیر یک سوم پیمانه، پودر قند 0.5 پیمانه

طرز تهیه :
کره را بطریق بن ماری در قابلمه کوچکی آب می کنیم سپس پودر کاکائو شیر وانیل ، شیر خشک ، شیر تازه را اضافه کرده روی حرارت ملایم قرار می دهیم و با قاشق چوبی مرتب هم می زنیم حدود 10 دقیقه مایه باید کم کم از ظرف جدا گردد و کمی سفت شود در این زمان 2-3 دقیقه اجازه می دهیم کمی خنک شود بعد تافی آماده شده را در کیسه با ماسوره (ستاره ای) ریخته در کپسولهای کاغذی که آنرا قبلاً کمی چرب کرده ایم فشار می دهیم بصورت شکوفه هایی درشت تر از فندق سپس آنرا در یخچال قرار داده تا تافی ها سفت شود سپس در ظرف دلخواه چیده بعد سرو شود . در ضمن زمانی که تافی را داخل کپسولهای کاغذی فشار می دهیم حتماً باید دستکش پارچه ای بدست داشته باشید چون بسیار داغ است و اگر سرد شود دیگر قابل فشار دادن نمی شود .

تارت کنگره (رویه بادامی)

مواد لازم برای تهیه کرم روی مارمالاد :
بادام 75 گرم، شکر 175 گرم، سفیده تخم مرغ 3 عدد
مواد لازم جهت خمیر تارت :
آرد 350 گرم، کره 175 گرم، نمک کمی
زرده تخم مرغ 1 عدد، ماست یا شیر 0.5 لیوان

طرز تهیه :
شکر و بادام را مخلوط می کنیم و با سفیده تخم مرغ ها با قاشق چوبی خوب می زنیم (بمدت 3 دقیقه) نیم قاشق از این مخلوط را روی مارمالادها ریخته و از خمیر نوارهای باریکی تهیه می نماییم و بصورت ضربدر روی تارت می گذاریم و لبه های آنرا محکم می کنیم . این تارت ها را بمدت یکساعت می گذاریم بماند و سپس بمدت 25 دقیقه در فر با حرارت 300 درجه می پزیم .
طرز تهیه :
آرد و نمک را در ظرف گودی می ریزیم و کره را قطعه قطعه کرده در وسط آن می ریزیم ، با نوک انگشتان و یا با کف دست آنرا می مالیم ، سپس یک زرده تخم مرغ اضافه کرده و این کار را تکرار می کنیم ، آرام آرام ماست را ریخته و تا خمیر کاملاً بهم بچسبد ، خمیر را روی سطح صافی باز کرده ، آن را چندین بار تا می کنیم و خمیر را بمدت یک ساعت در جای خنک در کیسه می گذاریم سپس آنرا روی سطح صافی پهن می کنیم . تعداد 18 دایره 6 سانتی متری می بریم و در قالبهای تارت می گذاریم . باندازه 0.25 قاشق مربای توت فرنگی مارمالادی می ریزیم .

تارت بادام2

مواد لازم جهت تزیین روی تارت :
کره 125 گرم، بادام خلال شده 150 گرم
عسل (شکر) 100 گرم , شیر 2 قاشق سوپخوری
مواد لازم :
آرد 200 گرم، شکر 100 گرم، کره 100 گرم
تخم مرغ 4 عدد، بیکینگ پودر 1 قاشق چایخوری، شیر 3 قاشق سوپخوری

طرز تهیه :همه مواد را مخلوط کرده روی حرارت می گذاریم و بهم می زنیم تا جوش آید (7 دقیقه طول می کشد). مرتب بهم می زنیم تا آماده گردد ، روی کیک مالیده در فر می گذاریم تا رنگ بگیرد .
طرز تهیه :کره را آب کرده با شکر و تخم مرغ مخلوط کرده ، آرد و بیکینگ پودر را با هم مخلوط کرده به کره و تخم مرغ می افزاییم و خوب بهم می زنیم ، شیر را اضافه می نماییم . قالب را چرب کرده در قالب می یزیم و در فر می گذاریم . نیم پز که شد از فر بیرون آورده و مخلوط زیر را آماده کرده روی آن می مالیم و مجدداً در فر می گذاریم . قالب این تارت ، قالب مکعب مستطیل می باشد بفرم قالب کیک انگلیسی .

تارت بادام

مواد روی تارت :
کره 200 گرم ، خلال بادام 300 گرم ، عسل 4 قاشق غذاخوری پر
نگین پسته مقداری
مواد لازم :
روغن جامد 200 گرم، پودر قند 100 گرم
وانیل 0.5 قاشق چایخوری، تخم مرغ 2 عدد، آرد بحدیکه خمیر بدست آید حدوداً 400 گرم

طرز تهیه مواد روی تارت :کره و عسل را روی حرارت قرار داده خلال بادام را اضافه کرده هم زده از روی حرارت بر می داریم . خمیر را که از فر در آوردیم وقتی خنک شد این مایه را روی آن پهن کرده سپس رویش نگین پسته پاشیده داخل فر قرار داده تا رویش طلایی گردد .
طرز تهیه :روغن و پودر قند و وانیل را با همزن خوب زده تخم مرغ را دانه دانه اضافه کرده تا کاملاً ثاف و یکدست گردد . همزن زا خاموش کرده آرد را کم کم می افزاییم تا خمیر لطیفی بدست آید و بدست نچسبد . این خمیر احتیاج به چنگ زدن ندارد و فقط با دست آرام مخلوط کرده در قالب 35*45 یا 35*35 به ضخامت 2 تا 3 میلی متر پهن کرده در فر گذاشته تا رویش طلایی گردد ضمناً چند سوراخ بر روی خمیر زده تا پف نکند .

پیراشکی کرم دار

مواد لازم :
آرد 4 پیمانه، شکر 0.5 پیمانه، تخم مرغ 2 عدد
وانیل 3/1 قاشق چایخوری، کره آب شده 3/1 پیمانه
نمک 3/1 قاشق چایخوری ، شیر داغ 0.5 فنجان، آب گرم 0.5 فنجان
مایه خمیر 2 قاشق غذاخوری

طرز تهیه :مایه خمیر را در نیم فنجان آب گرم حل کرده اجازه دهید پف کند سپس شیر داغ ، شکر ، نمک ، وانیل و کره آب شده را مخلوط کرده ، 1 پیمانه آرد اضافه کنید و با همزن کمی بزنید سپس تخم مرغها را دانه دانه شکسته ، بهم زدن ادامه دهید . بعد مایه خمیر حل شده را اضافه کرده همزن را خاموش کنید آنگاه ما بقی آرد را کم کم اضافه نموده تا خمیر بدست آید . خمیر نباید بدست بچسبد . حدود چند دقیقه بر روی سنگ ورز داده آنگاه کاسه بزرگی را چرب کرده خمیر را در آن می غلتانیم و رویش را با پلاستیک می پوشانیم . پس از دو ساعت روی میز آرد پاشیده خمیر را به ضخامت 4 تا 5 میلی متر پهن کرده با دهانه لیوان قالب می زنیم . تکه ای کرم کاستارد برداشته روی خمیر قرار داده یک خمیر دیگر رویش قرار داده اطراف آنرا مرطوب کرده خوب فشار دهید تا بهم بچسبد . در سینی که آرد پاشیده قرار دهید و پس از این که تمام پیراشکی ها آماده شد یکربع زیر پوشش قرار دهید تا دوباره پف کند آنگاه در روغن فراوان با حرارت ملایم سرخ کنید . بهتر است پس از سرخ شدن یک ربع در فر با حرارت 300 درجه فارنهایت در طبقه وسط بماند .

 

شیرینی با خرده شکلات

مواد لازم :
کره 0.5 فنجان، شکر 0.25 فنجان، شکر قهوه ای 2 قاشق سوپخوری
تخم مرغ 1 عدد، وانیل 0.25 قاشق چایخوری،آرد الک شده 1 فنجان
نمک 0.25 قاشق چایخوری،جوش شیرین 0.5 قاشق چایخوری،خرده شکلات 1 فنجان

طرز تهیه :
در بعضی از فروشگاه های معتبر خرده شکلات بطور حاضر در پاکتهای در بسته بفروش می رسد ولی اگر تهیه آن مشکل بود 25 گرم شکلات ورقه ای را خریده و آنرا روی تخته ای قرار دهید و با کارد تیز آنرا به اندازه یک عدس خرد کنید .

طرز تهیه شیرینی با خرده شکلات :
کره و دو نوع شکر و تخم مرغ و وانیل را مخلوط نموده خوب بزنید تا سفید شود و پف کند مواد خشک را بتدریج داخل کره و شکر نموده و خوب مخلوط کنید بعد خرده شکلات و گردو را داخل خمیر کنید و هم بزنید . یک سینی شیرینی پزی را چرب نموده و خمیر را با قاشق مرباخوری بفاصله های 5 سانتی متری به روی سینی بوم مخروط بگذارید و در حرارت 350 درجه فارنهایت آنرا بپزید مدت پخت 8 الی 10 دقیقه از خمیر بالا در حدود 30 تا 40 عدد شیرینی بدست می آید (شیرینی را بلافاصله بعد از پخت بروی پنجره مشبک خنک کنید)

شیرینی اسکاتلندی

مواد لازم :
کره 1 فنجان، شکر 1 فنجان،تخم مرغ 1 عدد زرده و سفیده ان جدا شده باشد
آرد الک شده 1 فنجان، دارچین 1 قاشق چایخوری،

خلال پسته یا بادام 1 فنجان، نمک 0.25 قاشق چایخوری

طرز تهیه :
کره و شکر را با هم مخلوط کرده بزنید تا پف کند زرده تخم مرغ را اضافه کرده و مخلوط کنید آرد و دارچین را اضافه کنید و با دست آنرا مالش دهید تا بطور یکنواخت مخلوط شود این خمیر را در یک سینی شیرینی پزی به ابعاد 2*28*40 پهن کنید و با کف دست آنرا صاف و یکنواخت کنید . سفیده تخم مرغ را بزنید و با یک برس کوچک آنرا روی خمیر بمالید بعد مغز پسته خرد شده را بر روی خمیر بپاشید و با دست آنرا کمی فشار بدهید که بچسبد این شیرینی را در حرارت فر 275 درجه بمدت 30-40 دقیقه بپزید و شیرینی را به محض بیرون آوردن از فر به چهار گوشهای 3 سانتیمتری ببرید و بگذارید تا خنک شود شش دو جین شیرینی از خمیر فوق بدست می آید .

شکوفه نارگیلی

مواد لازم :
آرد برنج 400 گرم، پودر نارگیل 200 گرم، پودر قند 250 گرم
روغن جامد 200 گرم، زرده تخم مرغ 2 عدد

طرز تهیه :نارگیل را با آرد برنج خوب آسیاب می کنیم تا کاملاً نرم شود . روغن جامد را گرم کرده تا آب شود ، بعد در جای خنک می گذاریم تا ببندد و سپس با پودر قند و تخم مرغها خوب می زنیم تا پودر قند حل شود . مخلوط نارگیل و آرد را اضافه کرده خوب مالش می دهیم و با چرخ گوشت 2 تا 3 بار چرخ می کنیم ، وقتی خمیر آماده است که بتوانیم از آن به اندازه فندق گلوله کنیم . وسط گلوله ها را با شیئی به اندازه یک عدس گود می کنیم و در فر با حرات ملایم می پزیم . این شیرینی باید سفید از فر در آید . قبل از سرد شدن در گودیها پودر پسته می پاشیم .

سوهان کنجدی

مواد لازم :
شکر 1 لیوان، کره 50 گرم، کنجد بو داده 1 لیوان، گردو خرد شده بو داده 0.5 لیوان

طرز تهیه :
شکر را روی حرارت قرار می دهیم تا کارامل شود (آب شود) کره را اضافه کرده و سپس کنجد و گردو را که بو داده ایم داخل آن می ریزیم و خوب هم می زنیم مایه آماده شده را بر روی تخته یا یسنی ریخته و خیلی زود با وردنه خیس آنرا صاف و نازک می کنیم و رویش نگین پسته پاشیده و بصورت لوز لوز می بریم و پس از خنک شدن در ظرف می چینیم .

سوهان کره ای

مواد لازم :
عسل 2 قاشق غذاخوری، خلال بادام 1 لیوان، آب 0.5 لیوان
کره 100 گرم، شکر 1 لیوان، زعفران یک سوم قاشق چایخوری

طرز تهیه :
شکر ، آب و عسل را روی حرارت قرار می دهیم و حدود 10 دقیقه می جوشانیم سپس خلال بادام را اضافه کرده کمی که خلال بادام برشته شد کره را اضافه کرده می گذاریم مایه پخته شود . زعفران را در یک قاشق غذاخوری آب حل کرده اضافه کرده و مایه را هم می زنیم . در این زمان مایه باید کف باشد . مقداری از آن را در آب سرد ریخته با دندان امتحان کنید باید ترد باشد مایه سوهان را به هر صورتی که دوست داشتید در سینی بریزید تا خنک شود . پس از اینکه کاملاً خنک شد از ظرف جدا کرده در ظرف دلخواه می چینیم .

سوهان افشار

مواد لازم :
آرد جوانه گندم 25 گرم ، آرد سفید 15 گرم ، شکر 200 گرم
کره 150 گرم، عسل 2 قاشق غذاخوری، بادکا 1 قاشق غذاخوری
زعفران 0.5 قاشق چایخوری که در کمی آب گرم حل می کنیم
هل 0.5 قاشق چایخوری ، گلاب 0.25 لیوان، خلال بادام بو داده و خلال پسته 150 گرم

طرز تهیه :
آرد فید و آرد جوانه گندم را همراه با شکر در ظرفی مسی روی حرارت قرار داده مرتب هم می زنیم قبل از این که شکر آب شود . گلاب را اضافه کرده و باز آنرا هم می زنیم تا جوش آید . کره را اضافه کرده سپس عسل و بادکا را مخلوط مایه کرده آنرا مرتب هم می زنیم که نسوزد . بعلت داشتن آرد مایه حساس است . بعد از اینکه مقداری از مایه را در آب سرد امتحان کردیم و ترد و شکننده بود هل و زعفران حل شده را به آن اضافه کرده پس از چند جوش شعله را خاموش می کنیم . از مایه مقداری بر داشته بر روی کاغذ آلومینیوم ریخته با پشت قاشق کاملاً نازک و صاف می کنیم رویش را خلال پسته و خلال بادام بو داده می پاشیم و با کف دست بر روی آن فشار داده تا فرو رود . پس از این که کاملاً خنک شد از کاغذ آلومینیوم جدا کرده در ظرف می چینیم .

سس شکلاتی

مواد لازم :
کاکائوی خالص 3 قاشق سوپخوری، کره 1 قاشق سوپخوری
وانیل 0.25 قاشق چایخوری، پودر قند الک شده 1.5 فنجان، شیر داغ 2 قاشق سوپخوری

طرز تهیه :
کره را در قابلمه کوچکی گذاشته آنرا روی آتش ملایم آب کنید و کاکائو را با آن مخلوط کنید بعد وانیل را اضافه نموده و بلافاصله پودر قند را در داخل آن نمایید و هم بزنید تا مخلوط شود بتریج شیر داغ را قاشق قاشق داخل مایه بالا نموده و بعد اضافه کنید خوب بزنید تا کاملاً صاف شود (اگر سفت بود یکی دو قاشق شیر به آن اضافه کنید)

ستاره های پنیر و کنجد

مواد لازم :
آرد 1 فنجان، فلفل قرمز مقدار کمی ، کره 60 گرم
پنیر رنده شده 4/3 فنجان، پنیر تند رنده شده 1 قاشق سوپخوری (پنیر پارامیان(
سیب زمینی پخته 0.5 فنجان، زرده تخم مرغ 1 عدد، دانه های کنجد 3/1 فنجان

طرز تهیه :
آرد و فلفل را در یک کاسه الک کنید و اب کره بهم بمالید ، پنیر و سیب زمینی و زرده تخم مرغ را بهم بزنید و روی سطح آرد زده به آرامی ورز دهید تا صاف شود ، روی آنرا پوشانده و 30 دقیقه در یخچال بگذارید . خمیر را روی سطح آرد بضخامت 3 میلی متر پهن کنید و ستاره های 5 سانتی متری از خمیر ببرید و آنها را در کنجد خرد کنید ، ستاره ها را روی سینی چرب طوری قرار دهید تا سمت کنجد دار بطرف بالا باشد ، با حرارت ملایم ، حدود 15 دقیقه بپزید ، تا خوشرنگ شود .

ساق عروس

مواد لازم :
زرده تخم مرغ 2 عدد، وانیل یک سوم قاشق چایخوری
شیر 1 استکان ، روغن مایع 2 قاشق غذاخوری
آرد بحدیکه خمیر بدست آید حدود 200 گرم

طرز تهیه :
زرده تخم مرغ ، روغن مایع ، وانیل و شیر را در ظرفی با قاشق مخلوط کرده آرد را آرام آرام اضافه می کنیم تا خمیر بدست آید که خمیر باید لطیف باشد . این خمیر را حدود یک تا دو ساعت در زیر پوشش در جایی قرار می دهیم . روی میز کمی آرد پاشیده از خمیر لواش نازکی پهن کرده و لواش را دور نی های مخصوص که باید صاف و کوتاه باشد می پیچیم . لواش حدود 1.5 دور ، دور نی پیچیده شود . سر لواش را کمی فشار می دهیم که کاملاً بچسبد بعد لواش را بفواصل یک بند انگشت بصورت حلقه بطوری می بریم که لواش دور نی بریده شده ولی از نی جدا نشود . بعد روغن فراوان در ظرفی ریخته روی حرارت داغ می کنیم . نی ها را در داخل روغن انداخته حرارت را ملایم می کنیم تا لواش کمی طلایی شود بعد نی ها را از داخل روغن خارج کرده بعد از خنک شدن با دست از نی جدا کرده و داخل آنها را با مایه بادام و قند (پودر قند)و هل پر می کنیم و در خاکه قند می غلطانیم و در ظرف می چینیم و رویش را با پودر پسته سبز تزیین می کنیم .
مواد داخل ساق عروس :
مغز بادام سفید شده پودر شده 200 گرم
هل سائیده شده 1 قاشق مرباخوری
منبع- سراشپز


مطالب مشابه :


شیرینی بادامی

شیرینی بادامی. طرز منوی زیر مشاهده می فرمایید طرز تهیه انواع غذاها و شیرینی ها را در
حاج بادام

حاج بادام . طرز تهیه : زرده . پودر قند را با همزن خوب می زنیم تا کاملاً سفید و نرم شود ، جوش
14.. غذا های محلی و سنتی استان قم

سوهان عسلی سوهان کنجدی سوهان بادامی و غیره تهیه و طرز تهیه: حاج حسين چهار پسر
غذاها وخوراکیهای سنتی استان قم

سوهان عسلی سوهان کنجدی سوهان بادامی و غیره تهیه و طرز تهیه: حاج حسين چهار پسر
تهیه غذاها- خوراکها- شیرینیها- خوردنی های ایرانی-شیرینی ها- قسمت سوم

طرز تهیه: آرد را در حاج بادام . مواد لازم : زرده تخم مرغ 2 عدد ، پودر قند 200 گرم (رویه بادامی)
این شیرینی ها برای عید عالی هستند + تصاویر

وبلاگ شخصی حاج قربان محمد
آشنایی با صنعت تولید سوهان........

در آن سال‌ها افرادی به نام هادی حاج حسین سوهانی بادامی، سوهان گزی طرز تهیه
برچسب :