معرفی عمره سعادت

معرفی  عمره سعادت

بعد از اعلام مصوبات مجلس شورای عربستان در سال ۱۳۷۹ و تاکید هیئت دولت این کشور مبنی بر واگذاری اجرای عملیات عمره و قراردادهای مربوطه به بخش خصوصی، وزارت حج عربستان نسبت به صدور مجوز برای بیش از ۲۰۰ شرکت سیاحتی عربستان به منظور عقد قرارداد با شرکت‌های مشابه سیاحتی و زیارتی در کشورهای اسلامی اقدام نمود.

به طور کلی سه دلیل اساسی را برای این تصمیم جدید دولت و وزارت حج عربستان می‌تواند بر شمرد.

۱- افزایش اعزام زائر به عربستان از طریق واگذاری امور اجرایی به بخش خصوصی و برداشتن محدودیت‌های صدور ویزا.

۲- بالا بردن میزان درآمد حاصل از عمره از طریق معرفی برنامه‌های مشخص عمره و فروش آن با قیمت تعیین شده در قالب برنامه نرم افزاری جدید.

۳- راه اندازی سیستم جدیدی تحت عنوان مخاع و اعمال کنترل و نظارت جدی بر ورود و خروج زائر و در واقع ساماندهی جامع عمره.

لازم به ذکر است در سال ۷۹ انجام عملیات عمره به شرکتهای دولتی نظیر میقات شجره واگذار گردید که بعد از مشکلات مالی فراوان این شرکتها برای مردم، امور عمره از سال ۸۰ به شرکت ارس وابسته به کانون جهانگردی و اتومبیلرانی واگذار شد که در سال۸۳ بنا بر تصمیم سازمان و در جهت بهبود ساختار اجرائی ،امور اجرائی عمره به موسسه عمره سعادت واگذار به گونهای که اجرای عمره از اواخر همین سال تا کنون توسط سازمان انجام گرفته است.

 

تاسیس مؤسسه به عنوان راهکار جدید عمره سال ۱۳۸۴

از آنجا که در دستور مقام معظم رهبری صراحتاً تاکید گردیده بود که عملیات عمره می‌بایستی به صورت متمرکز توسط سازمان حج و زیارت و یا از طریق ایجاد شرکت‌های وابسته به سازمان حج و زیارت تصدی شود. لذا بعد از پیگیری‌های جدی و مستمر بعثه مقام معظم رهبری و ریاست سازمان حج و زیارت، مصوبات شورای عالی حج به منظور تاسیس مؤسسه سعادت ابلاغ گردید. و با اخذ استعلام‌های لازم از شورای محترم نگهبان و دیوان عدالت اداری نهایتاً مجوزهای قانونی برای تاسیس مؤسسه نیز صادر گردید. در واقع تاسیس مؤسسه آن‌هم با ترکیب هیئت مدیره و هیئت امناء متشکل از معاونین و مدیران بعثه و سازمان حج را می‌توان به عنوان تحولی اساسی و نقطه‌ی عطفی در تقویت ساختار عمره سازمان حج و زیارت دانست. جمع‌بندی عملیات عمره سال ۱۳۸۳و مقایسه‌ی آن با سال‌های گذشته نیز بیانگر این واقعیت است که موفقیت‌های به‌دست آمده بعد از تاسیس مؤسسه عمره سعادت مرهون حرکت صحیح در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری بوده است.

همانطور که اشاره شد موسسه فرهنگی عمره سعادت در سال ۱۳۸۳به صورت وابسته به سازمان حج وزیارت و توسط سازمان تاسیس گردید. موسسه توانست در ابتدای فعالیت خود تقریبا همه نیروهای خدوم و ایثارگر را که از سال ۱۳۸۰در همین راستا فعالیت می کردند جذب و تقریباً با همان پیکر بندی خدمتگزاران آزاده و ایثارگر و با بهره مندی از تجربیات ارزنده همکاران سازمان حج و زیارت ادامه طریق نمود.

موسسه فرهنگی سعادت در همان ابتدای فعالیت خود در سال ۱۳۸۳با اعزام حدود چهارصد و هفتاد هزار نفر زائر برگ زرین دیگری بر عملکرد ایثارگران در نظام مقدس جمهوری اسلامی و در سنگر خدمت رسانی به ضیوف الرحمن برداشت به طوریکه ادامه این روند موفقیت آمیز که جز با استئنات به ذات یگانه و مدد جوئی از اهل بیت و خلوص نیت و پاکی عزیزان آزاده و ایثارگر میسر نمی شد توانسته در طی ۵سال تاسیس خود تا کنون بالغ بر سه میلیون نفر زائر را در موسم عمره خدمت رسانی نموده است.

 

ویژگی‌های عمره سال ۱۳۸۴

  از آن‌جا که اجرای صحیح عملیات عمره و فراهم نمودن امکانات مناسب موجب ایجاد فضای آرام و توٱم با آرامش به منظور بهره‌مند شدن زائرین از توفیق عظیم این سفر مقدس می‌شود. لذا طی جلسات متعدد کارشناسی تلاش گردید تا با آسیب‌شناسی عمره‌ی سال ۱۳۸۳نسبت به برنامه‌ریزی راهکارهای جدید جهت احقاق حقوق زائرین اقدام گردد.

در سنوات گذشته نیز کراراً مشاهده می‌شد که درگیر شدن زائرین با مسائل ناخواسته و صنفی همچون موضوعات اقامت، تدارکات و ... موجب می‌گردد تا در دوره کوتاه سفر وقت و فکر زائر به‌جای بهره گرفتن از فضای معنوی عمره متوجه مشکلات و مطالبات مادی گردد.

 

اهداف و خدمات

از آنجائیکه ارائه نوع خدمات به زائرین  و کاروانها متمایز از ارائه یک تور سیاحتی و گردشی است و علاوه بر پرداختن به امور جاری اقامت و حمل و نقل و تغذیه زائرین خدمتگزاران می بایست شرایطی را فراهم کنند تا زائران بدون دغدغه فکری بتوانند به امور فرهنگی که از طریق بعثه مقام معظم رهبری برایشان تدارک دیده شده است نیز پرداخته و شرایطی آرام مهیا شود تا زائران بهرهمندی بیشتری از لحظات پرفیض حضورشان داشته باشند.

موسسه در این راستا با بهرمندی از تجارب و تلاش مستمر و شبانه روزی و بکارگیری سخت افرا و نرم افزار های مناسب و در راس این فعالیتها برنامه ریز منظم و مدون سعی دارد تا حلاوت این سفر مقدس در نزد زائران دوچندان شود.

از جمله اهداف موسسه می توان به بخش‌های کلی اهداف زیر اشاره کرد:

 • انجام امور اخذ روادید مربوطه زائرین در ایران با هماهنگی کارگزاران
 • اخذ روادید و تسریع در روند امور روادید با هماهنگی و ارتباط با شرکتهای طرف قرارداد و سفارتخانهای عربستان سعودی در تهران و مشهد
 • کاهش هزینه های زائرین با هدف ارئه خدمات بهینه و بهتر
 • ارائه خدمات اسکان و اقامت و استفاده از هتلهای با کیفیت
 • درجه بندی متناسب  هتل های محلهای اقامتی متناسب با هزینه ها و نظارت بر کیفیت و کمیت خدمات هتلی درآنها
 • برنامه ریزی صحیح حرکتی و پروازی کاروانها با هماهنگی با شرکتهای هواپیمایئ ایرانی و عربی
 • بکارگیری خدمات فرودگاهی در جهت رفاه بیشتر حال زائرین
 • تامین اقلام تدارکاتی و خوراکی با کیفیت در مدت اقامت زائرین
 • توزیع منظم و به موقع و کنترل شده اقلام تدارکاتی در هتلها با ایجاد برنامه مشخص و تائید شده تغذیه و تدارکات
 • ایجاد سیستم تغذیه مناسب با ذائقه ایرانی در وعدهای نهار وشام با بهرمندی از آشپزهای ایرانی و متبحر به صورت مکانیزه
 • بکارگیری عوامل خدماتی مجرب و آموزش دیده و باسابقه  در سازمان حج  در هتلها
 • ایجاد سیستم منظم و دقیق خدمات حمل و نقل زمینی بین شهری در عربستان
 • ارائه سرویس مناسب خدمات زیارت دوره  اماکن زیارتی مدینه منوره و مکه مکرمه
 • ایجاد سرویس منظم و شبانه روزی زیارت حرم در مکه و در مناطقی از مدینه
 • ارائه و مدیریت خدمات امداد و پیگیری و بیمه زائرین در عربستان
 • هماهنگی کامل و سازمان یافته با هیئت پزشکی در ارائه خدمات پزشکی به زائرین
 • هماهنگی با بعثه نمایندگی ولی فقیه در ارائه خدمات فرهنگی به زائرین
 • نظارت دقیق بر عملکرد شرکتهای سعودی طرف قرارداد با شرکتهای ایرانی
 • ایجاد سیستم کنترل کیفیت و ارزشیابی در عمره به منظور بهبود مناسب امور در هر سال و سنوات آتی
 • بکارگیری و مدیریت صحیح همه نیروهای خدماتی به صورت متمرکز
 • ایجاد سیستمهای نظارتی در جهت حل مشکلات زائرین با هماهنگی واحدهای مربوطه در حراست و نظارت سازمان
 • افزایش تعداد زائر متناسب با امکانات و خدمات به نحوی که در سال گذشته فقط ۸۰۰هزار نفر زائر مشرف شدند.
 • ایجاد گروه‌های خاص عمره گذار دانشجویی ، دانش آموزی، طلاب و غیره در عربستان با هماهنگی نهادهای مربوطه

در این میان بهره مندی از نظرات زائرین در برهه‌های زمانی مختلف بسیار حائز اهمیت بوده و به‌کارگیری آن در هر مرحله توانسته است به رفع نواقص موجود کمک نماید که به همین منظور فرم نظر سنجی زائرین برای تبادل نظر و اخذ اطلاعات آنها در همین وب‌سایت قراداده شده خواهد شد.

ساختار حقوقی

موسسه عمره سعادت با تشکیل هیئت امنا به ریاست رئیس سازمان حج و زیارت وبه شرح زیر تاسیس گردیده است و تعداد آن به شرح ذیل می باشد :

برای هر یک از شرکتهای تابعه

۱) اعضاء هیئت امناء ۳نفر

۲) اعضاء هیئت مدیره ۳نفر

اعضاء هیئت امناء موسسه ۷نفر

اعضاء هیئت مدیره موسسه ۵نفر ، بازرس اصلی ، بازرس علی البدل و حسابرس قانونی جمعاً  ۸نفر می شود .

 موسسه فرهنگی عمره سعادت به منظور انجام خدمات و عقد قرارداد با شرکتهای سعودی اقدام به تاسیس ۷ شرکت فرعی به نام‌های زیر جهت انجام بخشی از قرارداد زائرین متناسب با امکانات شرکت‌های طرف سعودی نموده است که به شرح زیر می باشد:

 • شرکت صراط نور
 • شرکت طریق الهدی
 • شرکت  میثاق نور
 • شرکت طلیعه فلق
 • شرکت وادی مقدس
 • شرکت معراج قدسیان
 • شرکت معراج عارفین
 • شرکت میثاق وادی عرفان


مطالب مشابه :


گفتگو با مدیرعامل شرکت عمره سعادت در مورد حج عمره سال آینده!

شرکت عمره سعادت برای عمره سال 92-91 با شرکت های سعودی طرف قرارداد تسویه حساب کرده و مصمم است جهت ارائه خدمات بهتر به زائرین پس از ماه مبارک رمضان با
معرفی عمره سعادت

دیار نور - معرفی عمره سعادت - وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص سفرهای زیارتی حج تمتع و عمره، عتبات عالیات و ... - دیار نور.
فاخر حج

وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص سفرهای زیارتی حج تمتع و عمره، عتبات عالیات و . ... موسسه فرهنگی عمره سعادت ... قابل توجه متقاضیان محترم ثبت نامی عمره 93 - 94.
توضیحات تکمیلی رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص عمره مفرده

رئیس سازمان حج و زیارت از افزایش 63 درصدی تعداد عمره گزاران و کاهش 15 درصدی ... زائران در عمره پیش رو هزینه اجرایی سازمان و مؤسسه فرهنگی عمره سعادت و هزینه های
مشخصات و مختصات هتل شعله مکه مکرمه

دیار نور - مشخصات و مختصات هتل شعله مکه مکرمه - وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص سفرهای زیارتی حج تمتع و عمره، عتبات عالیات و . ... موسسه فرهنگی عمره سعادت.
متقاضیان دارای اولویت تشرف آذربایجان غربی به عمره مفرده اعزام می شوند

موسسه فرهنگي عمره سعادت ... وی اظهار كرد: متقاضیان عمره مفرده یك هفته فرصت دارند كه برای ثبت نام اقدام كنند در غیر این صورت منصرف تلقی شده و از اولویت های بعدی
فهرست هتل‌های شهر مدینه منوره

دیار نور - فهرست هتل‌های شهر مدینه منوره - وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص سفرهای زیارتی حج تمتع و عمره، عتبات عالیات و ... - دیار نور. ... موسسه فرهنگی عمره سعادت.
اعلام آخرین وضعیت صدور ویزای عمره گزاران ایرانی

کاروان کوثر پیامبر(ص)اهواز20211 - اعلام آخرین وضعیت صدور ویزای عمره گزاران ایرانی - یا ربّ اين کعبه مقصود تماشاگه کيست که ... موسسه فرهنگي عمره سعادت.
وضعیت عمره از زبان رئیس سازمان حج

دیار نور - وضعیت عمره از زبان رئیس سازمان حج - وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص سفرهای زیارتی حج تمتع و عمره، عتبات عالیات و . ... موسسه فرهنگی عمره سعادت.
برنامه جلسات آموزشی و اجرایی عمره شرکت عرشیا گشت مرند تاریخ پرواز 16/12/92

7 مارس 2014 ... عمره سعادت ... تذکرات : آموزش مناسک عمره و بیان مسائل ضروری شرعی و اجرایی در همه ... جابجایی پرواز 10 کاروان عمره گزاران بدلیل کاهش صدور ویزا.
برچسب :