پرونده نویسی : چگونگی نوشتن خلاصه پرونده

نوشتن خلاصه پرونده در واقع به نگارش اوردن حاصل زحمات کادر پزشکی برای بیمار است. واضح است که بیمار نیز هزینه هنگفتی را برای این زحمات پرداخت نموده است.خلاصه پرونده باید چند مشخصه داشته باشد 

الف : Accuracy داشته باشد یعنی دقیق بوده و فاقد اشتباه باشد.

ب: Adequacy  داشته باشد. یعنی با کفایت بوده و روشن و گویا باشد.و پیوستگی منطقی بین داده ها و جود داشته باشد.

 ثبت اطلاعات فردی و ثبت مدبرانه موارد انجام شده برای بیمار  به همراه  مهر و امضا پزشک معالج  الزامی است. در صورتیکه بیمار در طول بستری در چند بخش بستری باشد لازم است با هماهنگی گروهها فقط یک خلاصه پرونده کامل داشته باشد.

 وجود برگ اصلی خلاصه پروند ه در پرونده الزامی بوده و فقط کپی ان به بیمار داده می شود.

اگر بتوانیم ایرادات ذیل را که در خلاصه پرونده ها مشاهده می شود  رفع کنیم انگاه می توانیم یک خلاصه پرونده خوب به دست بیمار بدهیم. 

1- بدخطی و اشفتگی در نگارش : از مهمترین ایرادات است .اگرچه برخی دانشجویان بد خط هستند اما علت بدخطی و اشفتگی نگارش در عده دیگر بدلیل بی حوصلگی در هنگام نوشتن خلاصه پرونده می باشد .

2- طولانی بودن خلاصه پرونده : خلاصه پرونده باید مختصر ، مفید و دارای ساختار باشد.  طولانی بودن خلاصه پرونده به علل زیر می باشد.

الف: نوشتن جزئیات کامل شرح حال : در حالی که شرح حال باید مختصر و مفید باشد اما ناقص نباشد. خلاصه پرونده  بهتر است بصورت نگارش یک داستان باشد نه بصورت جملات پراکنده و غیر مرتبط با یکدیگر.بطوریکه خواننده را تا پایان واقعه جذب نماید.

ب: نوشتن تمامی ازمایشات موجود در پرونده : بجز موارد استثنا ضرورتی برای این کار وجود ندارد . به عنوان مثال بیماری که در بدو بستری پتاسیم 3 میلی اکی والان داشته که پس از 4 روز درمان با پتاسیم وریدی به میزان 60 میلی اکی والان در روز به 4 میلی اکی والان رسیده است . ممکن است شما در طی این چهار روز هشت بار پتاسیم از بیمار چک کرده باشید اما ذکر انها ضرورت ندارد و فقط پتاسیم اول و اخر و اقدام انجام شده برای ان کافی است.

پ: نوشتن کامل گزارشات رادیولوژی و ... : در اکثریت موارد ذکر نرمال بودن کافی است . به عنوان مثال ممکن است توصیف سونوگرافی شکم در پرونده  5 خط باشد اما شما می نویسید : سونوگرافی شکم نرمال است. در مورد اندوسکوپی به عنوان مثال دوم می نویسید  اندوسکوپی فوقانی انجام شد که بجز گاستریت ناحیه انتر یافته دیگر گزارش نشده است. 

مثال 

  نکته  :قبل از نوشتن خلاصه پرونده در بالای برگه نام و نام خانوادگی بیمار ، نام بخش ، شماره پرونده ، پزشک معالج و تاریخ بستری و ترخیص ذکر می گردد.  

زهرا صادقی خانم 65 ساله دیابتی است که از سه روز قبل از بستری با تب و سرفه مراجعه نموده و با تشخیص پنومونی در بخش داخلی بستری شده است. در هنگام مراجعه بیمار تب 39 درجه و PR= 105 و RR  =30 داشته است ودر معاینه بالینی بجز رال در قاعده ریه چپ یافته قابل ملاحضه نداشته است. در ازمایش انجام شده WBC= 14000   با 80 % سگمانته و Hb = 12  با MCV  =80  , و PLT= 170000  داشته . اوره بیمار 53 اما کراتینین  1.2 بوده است. ALT,  ALT  ,UA ,UC  نرمال اما قند بیمار 295 بوده است.در CXR  که انفیلتراسیون در لوب تحتانی ریه چپ گزارش شده است . بیمار باتشخیص پنومونی تحت درمان انتی بیوتیک سفتراکسون به میزان 1 گرم وریدی هر 12 ساعت و ازیترومایسیت  500 میلی گرم درجا وسپس 250 میلی گرم در روز قرار گرفت.در روز سوم بستری بیمار دچار یک نوبت  استفراغ خونی  و  ملنا شد هموگلوبین بیمار به 10 گرم درصد افت کرد .بیمار دو واحد خون دریافت نمود که هموگلوبین به 11.5 رسید و پس از ان افت قابل ملاحضه نداشت. بیمار تحت درمان پانتوپرازول وریدی قرار گرفت . اندازه گیری پلاکت و تستهای انعقادی مثل PT,PTT نرمال بودند .  سونوگرافی شکم طبیعی گزارش شد اما اندوسکوپی فوقانی به نفع گاستریت اروزیو بدون خونریزی فعال گزارش شد. در روز ششم بستری بیمار با حال عمومی خوب و باتشخیص پنومونی باکتریال و استرس اولسر و با دستورات دارویی زیر مرخص گردید و قرار شد پس از یک هفته به  درمانگاه ....... مراجعه نماید. 

Cefexime 200 mg po q12 h

Azithromycine 250 mg po qd

Omeprazole 20 mg po qd 

AlMg S 30 cc po tid

Expectorant 5cc po tid 


مطالب مشابه :


پرونده نویسی : چگونگی نوشتن خلاصه پرونده

نوشتن خلاصه پرونده در واقع به نگارش اوردن حاصل زحمات کادر پزشکی برای بیمار است. واضح است که بیمار نیز هزینه هنگفتی را برای این زحمات پرداخت نموده است.
اموزش نوشتن خلاصه پرونده : کارورزان

نوشتن خلاصه پرونده یک هنر است . هنری اکتسابی که با تمرین و تلاش دسترسی به ان اسان است .خلاصه پرونده هایی که تاکنون دیده ام ایرادات فراوان دارد که با رفع این
خط مشی تکمیل و تحویل برگه خلاصه پرونده در زمان ترخیص بیمار

27 جولای 2013 ... در برگه خلاصه پرونده علت پذیرش،علایم و نشانه های بیمار تشخیص و اقدامات تشخیصی ودر مانی انجام شده داروهای دریافتی بیمار داروهای تجویز شده بعد
نمونه پرونده های حقوقی و جزایی

خلاصه پرونده | تقاضای صدور گواهی عدم امکان سازش · خلاصه پرونده | تهدید و قدرت نمایی با اسلحه یا چاقو ... خلاصه پرونده | قرار تامین خواسته بابت یک فقره چک.
گزارش و خلاصه پرونده چک در اولین دادگاه محکمه فرمایشی دادآفرین

گزارش و خلاصه پرونده چک در اولین دادگاه محکمه فرمایشی دادآفرین. جلسه در مورخ 191/8 /4 راس ساعت 11:30 با حضور استاد گرامی جناب آقای قاضی حقیقی و جمعی از اساتید
خلاصه چند پرونده کیفری

12 ا کتبر 2007 ... تخصصی حقوق و فقه - خلاصه چند پرونده کیفری - جهت دسترسی سریعتر به مطلب مورد نظر از موتور جستجوی پایین وبلاگ استفاده کنید.
خلاصه اولویتهای جدید رسیدگی به پرونده های ارسالی مهاجرت توسط DIAC

مهاجرت به استرالیا - خلاصه اولویتهای جدید رسیدگی به پرونده های ارسالی مهاجرت توسط DIAC - اطلاع رسانی و کمک به کسانی که قصد ورود به استرالیا را دارند.
خلاصه ای از پرونده خانم مرژه

دانشجویان کارشناسی ارشد حقوق بین الملل - خلاصه ای از پرونده خانم مرژه - وبلاگ تخصصی دانشجویان کارشناسی ارشد حقوق بین الملل دانشگاه آزاد واحد بین الملل قشم
خلاصه جلسه رسیدگی به پرونده ابطال انحصار وراثت وتقصیم ترکه

محکمه فرمایشی دادآفرین - خلاصه جلسه رسیدگی به پرونده ابطال انحصار وراثت وتقصیم ... به تاریخ 1391/12/24 در وقت مقرر پرونده کلاسه 91102 شعبه ویژه دادآفرین
پیگیری پرونده از درگاه خدمات الکترونیکی قضایی

فقط با داشتن این رمز است که یک شخص می تواند از خلاصه پرونده و روند کار پرونده ( اتفاقات و تصمیمات اخذ شده ) مطلع شود. . رمز شخصی را می توان به دو بدست آورد:.
برچسب :