مقاله و تصاویری از دوربین رقومی عکسبرداری هوایی Ultra CAMx

منبع : وبسایت جامع نقشه برداری

مقاله و تصاویری از دوربین رقومی عکسبرداری هوایی Ultra CAMx

http://hfarahani48.blogfa.com

معرفی:

این سنسور در سال 2006 توسط Vexcel imagin GMBH,graz,  کشور اتریش تولید و به مرحله فروش رسید . این کمپانی 100 درصد تحت مالکیت مایکروسافت بوده  که این شرکت تا 2006 May ، قصد نمایش کل زمین یا شبیه سازی مجازی زمین  از مناطق شهری را داشت . این پروژه عظیم از تصاویر هوایی با کیفیت برای عکسبرداری از مناطق شهری بهره برداری نموده  که فرآیند آن  در یک پروسه زنجیر وار بصورت اتوماتیک  انجام خواهد شد.

kamery1.png

 تاریخچه: دوربین Ultracam  در سال 1992 در اتریش بعنوان یکی از وسایل فتوگرامتری شناخته شد،که اولین تولیدات آن اسکن دقیق فیلم به عنوان اولترا اسکن 5000 بود. و پس از آن در  May 2003 سیستم عکسبرداری دیجیتال بنام UltracamDتولید که می توانست جایی برای خود در دنیای نقشه برداری جدید باز کند که جوابگوی نیازها و همچنین کاربردهایی در زمبنه های گوناگون و سناریوهای مختلف بود.  سه سال بعد سیستم عکسبرداری دیجیتال بنام Ultracam x  تولید شد . map.gif توضیحات:  -سیستم دوربین Ultracam x یک سیستم توسعه یافته در تکنولوژی سنسور، ذخیره و ارسال داده می باشد و به عنوان یک مرکز پیشرفته و با تجربه و به صورت یک پکیج کامل عمل میکند.  
-این دوربین شامل سنسور ، بانک ذخیره(Storage) و سیستم ضبط یا Capture و همچنین مانیتور جهت کنترل و دارای بخش ذخیره قابل جایگزین شدن و تعویض حین ماموریت  می باشد. و نرم افزاری که کاربری دوربین و پردازش تصاویر را بعد از ماموریت پرواز، پروسه و فرایند تصویر برداری را کامل می کند. علاوه بر آن نرم افزاری که اجرای اتوماتیک مثلث بندی هوایی را در آماده سازی مدل شبیه سازی کمک می کند .
  ucx_clip_image001.gif مزایای سنجنده: 
-دارای 14430 پیکسل در جهت عرض و 9420 پیکسل در جهت طول مسیر می باشد. -دارای سیستم اپتیکی بسیار عالی در محدوده سیاه و سفید با فاصله کانونی  mm100 و دارای فاصله کانونی mm33 در محدوده طیف الکترو مغناطیسی یا باند رنگی                      می باشد. -دارای بخش ذخیره ای معادل 4700 فریم تصویر در یک بانک ذخیره اطلاعات که فضای موجود در این بخش نا محدود بوده و میتواند  به تعداد زیادی حین ماموریت جایگزین شوند. -دارای سیستم سریع انتقال داده جهت پیش پردازش توسط ایستگاه گیرنده زمینی 5078218851_cb43313d0b_o.jpg
 
دوربین ۸ لنزی:

این بخش حاوی هشت لنز می باشد،که چهار لنز آن مربوط به تصاویر PAN ، سه لنز مخصوص تصاویرRGB و یک لنز برای اخذ تصاویر طیف مادون قرمز نزدیک(NIR)  می باشد.

مشخصات عمومی دوربین:

· فاصله كانوني:   101.40ميليمتر

· تعداد آرایه های سطحی:   13 آرایه سطحی با ابعاد  4000 در 2700 پیکسل می باشد

· تعداد دوربینها: 4 دوربین سیاه سفید که در ردیف وسط قرار گرفته اند و 4 دوربین که در اطراف قرار گرفته اند و در محدوده های رنگی سبز آبی قرمز و مادون فرمز نزدیک تصویر برداری می کنند.

هر 4 دوربین دارای یک صفحه کانونی و ابعاد قاب یکسان می باشند با این تفاوت که در هر قاب چیدمان آرایه های سطحی ذکر شده متفاوت می باشد. در صفحه کانونی و داخل قاب دوربین a، 4 آرایه سطحی قرار گرفته که بعنوان مبنا مطرح می باشد. در صفحه کانونی و داخل قاب دوربین b، 2 آرایه سطحی در صفحه کانونی و داخل قاب دوربین c ،2 آرایه سطحی در صفحه کانونی و داخل قاب دوربین d، 1 آرایه سطحی قرار گرفته اند.

با مبنا قرار دادن تصویر حاصل از دوربین a و ثبت تصاویر حاصل از سه دوربین بعدی به دوربین اول و با موزائیک کردن  9 آرایه سطحی یک تصویر یکپارچه به ابعاد 11500  در 7500   مطابق شکل e ساخته می شود.  

 بر اساس مکانیزم تصویر برداری 4 دوربین سیاه سفید هندسه پرسپکتیو عکس تکامل یافته به مثابه گرفتن آن با یکی از دوربینها با فاصله کانونی ثابت می باشد. البته این موضوع وقتی صادق می باشد که ادعای سازنده در ارتباط با یکی بودن صفحه کانونی  و فاصله کانونی 4 دوربین صادق باشد. و در حین اجرا و تصویر برداری تاخیر زمانی اخذ تصویر سه دوربین آخر نسبت به دوربین اول بگونه ای با سرعت هواپیما تنظیم شده باشد که مرکز سه لنز پشت سری نسبت به مرکز لنز اول در سطح دقت عناصر توجیه خارجی شیفت داشته باشند.

· ابعاد تصوير تکامل یافته:  11500 پيكسل در جهت عمود بر پرواز و 7500 پيكسل در جهت پرواز  می باشد که بدین ترتیب رزولیشن آن حدود 86 مگا پیکسل می باشد.

· اندازه فيزيكي پيكسل: 9 ميكرون

  ultracamx.jpg

ultrac.jpg

اتصال تصاویر اخذ شده  توسط سنسورهای چهارگانه جهت تشکیل یک تصویر یکپارچه

kamery3.png

 

واحد ذخیره سازی اطلاعات:

سیستم ذخیره سازی  در دوربین UltraCamx موجب افزایش فعالیتها و ماموریتهای هوائی می شود و همچنین شرایط کاری برای خدمه این سیستم راحتتر می شود این قسمت شامل بخش مجزای اطلاعات برای ذخیره سازی تصاویر می باشد. سیستم ذخیره سازی قابلیت ذخیره بیش از 4700 تصویر در هر واحد را دارد بنابر این برای ماموریتهائی در مقیاس وسیع بسیار ارزشمند می باشد و قابلیت تعویض با یک بخش دیگر در زمان کوتاه را دارا می باشد که این قابلیت می تواند تعداد تصاویر اخذ شده در یک پرواز را افزایش داد 

aerialphoto_03.jpg

 وسیله پروازی:

1334121.jpg

نمونه تصاویر:

MicroSoftUltraCamProductImage.jpg

ultracam-aerial-imagery.jpg

cir-orthophoto-alphen-aan-den-rijn_euros

sydney-harbour-ultracam.jpg

image_6.png

14000dklnwormer_eurosense_b.jpg

پردازش تصاویر رقومی دوربین UltraCAMD با نرم افزار فتو مد              دیدن

مقاله: تحلیل قابلیت هندسی تصاویر دوربین هوایی  Ultra CAM-D       دانلود


مطالب مشابه :


تصویربرداری هوایی

این انحراف از زاویه موجود میان لنز دوربین و سطح " فتوگرامتری " هنر یا اجزای دوربین:
کاربرد فتوگرامتری برد کوتاه در مهندسی معکوس

تقسیم می گردد. امروزه On-line و Off-line در کل فتوگرامتری صنعتی به دو بخش کلی کاربرد زیادی در صنعت
کاربرد لیزر اسکنر در مهندسی نقشه برداری

اسکنر فتو لیزری در واقع یک توتال استیشن روباتیک است که به همراه دوربین فتوگرامتری
نقشه برداری

اجزای ربات زیرآبی که از دوربین تلویزیونی افزار های فتوگرامتری رقومی یک
مقاله و تصاویری از دوربین رقومی عکسبرداری هوایی Ultra CAMx

دوربین Ultracam در سال 1992 در اتریش بعنوان یکی از وسایل فتوگرامتری شناخته شد،که اجزای محدود
کاربردهای نقشه برداری در زمینه های مختلف

پیاده کردن اجزای ساختمانها و پروژه با دوربین های ژئودزی ، فتوگرامتری
تجربیات کارگاهی- نقشه برداری پروژه عمرانی

همه چیز درباره نقشه برداری و نرم افزارهای مربوطه و فتوگرامتری اجزای ساختمانی دوربین
لغات و اصطلاحات تخصصی نقشه برداری

11- فتوگرامتری از نوع دوربین های نجومی است و از یک لوله یک یکی از اجزای دستگاه زاویه
مهندسی عمران-نقشه برداری چیست؟

11- فتوگرامتری-- Fotogrammetry از نوع دوربین های نجومی است و از یک لوله یک یکی از اجزای دستگاه
هواپيماهاي عكسبرداري هوايي و انواع فيلم هاي عكسبرداري هوايي(آموزش فتوگرامتری)

(آموزش فتوگرامتری) ضمناً باید فضای کافی برای نصب دوربین و پروژه و پایان نامه اجزای
برچسب :