نژاد دالماسین

dalmatian6.jpg
dalmatian2.jpg

نژاد دالماسین

هیچ نژادی همچون نژاد دالماسین سابقه قابل توجه ندارد. زمان ایجاد این نژاد آنچنان قدیمی است که محققین برسرمنشاء آن به توافق نرسیده اند. اما در اینکه این نژاد قدیمی بوده و درخلال قرنها دستخوش تغییرنگشته است متفق القول هستند . حکاکی ها و نقاشی ها و نوشته های قدیمی مدارک خوبی به حساب می آیند. اما به طور دقیق نمی توانند محل ظهور اولین سگ خالدار را مشخص نمایند .

ولی احتمالا تعداد این سگها درکشور رومانی زیاد بوده است. عده ای ازمولفین نیزاعتقاد دارند که این سگ مربوط به ناحیه دالماشیا واق درغرب یوگسلاوی است. منابعی وجود دارد که نژاد دالماسین ازاواسط قرن 18 وجود داشته است وهیچ شکی وجود ندارد که دودمان آن کاملا باستانی است .

فعالیت های این نژاد بسیاروسیع است . این سگ درجنگها حضورداشته و به عنوان محافظ ونگهبان در مرزهای دالماشیا وکرواسی بکارگرفته شده اند. این سگ به عنوان بارکش و به عنوان سگ گله استفاده می شده است . درشکارموشها وحیوانات موذی بسیارعالی است. به علاوه استعداد زیادی درفعالیت های ورزشی و به خصوص شکارپرندگان دارد . به خوبی قادربه دنبال کردن و آوردن اشیاء و شکار گوزن و گراز است.


dalmatian13.jpg


قدرت بالای حافظه و یادگیری باعث بکارگیری آن در سیرکها و اقدامات نمایشی شده است . به طورخلاصه می توان گفت که درخلال و گذشت سالها هوشیاری و جذابیت آن باعث گشته است که هر عملی را که سایرسگها انجام دهند این سگ نیز به عهده گیرد . اما شاید مهم ترین استعدادی که از زمانهای قدیم دراین نژاد بوده و از حکاکی یک سگ خالدار بر روی یک ارابه در مصر بدست آمده است توانائی آن در کشیدن ارابه می باشد. این استعداد تنها در این نژاد مخشص گردیده است .


از لحاظ بدنی این نژاد برای کارطراحی شده است . درساختاربدنی آن سرعت و توان تحمل سختی ها به طرز زیبائی ممزوج شده اند. گام برداشتن آن مخلوطی از زیبائی ، حرکت و چابکی است. غریزه ارابه کشی در وجود اوست . به دلیل لکه های سطح بدن این سگ به هیچ نژادی شبیه نیست. این نژاد دارای بدنی قوی و ممتاز است. لذا دارای ویژگیهای اشرافی است. این نژاد می تواند یک سگ نگهبان ایده آل باشد . ادب خود را نسبت به بیگانگان حفظ می کند. اما غریزه نگهبانی و محافظت آن بسیارقوی است. به هنگام تولد کاملا سفید رنگ است. به سرعت رشد می کند. برای ورزش یا نمایش ایده آل است . موجود سرسختی است و برای هر نوع شرایط آب و هوائی مناسب است و به حداقل مراقبت ها نیازدارد .


dalmatian1.jpg


مشخصات استاندارد دالماسین


مشخصات عمومی :

بدن دالماسین به طرز ویژه این خالدار ، باوقار ، قوی ، عضلانی و فعال است . از لحاظ رفتاری بدون خجالت و هوشیار است . تحمل بدنی آن زیاد بوده و دارای سرعت قابل توجهی است .

سر :

اندازه سر نسبت به سایراعضا متناسب است. دارای طول مناسب و فاقد پوست شل می باشد. جلوه سر حاکی از استعداد و هوشیاری است . چشم ها بطور متوسطی در موقعیت خود قراردارند. دارای اندازه ای متوسط وشکل گرد هستند . رنگ چشمها قهوه ای یا خاکستری است و هرچه رنگ آن تیره تر باشد بهتر است . گوشها دارای اندازه ای متوسط هستند . در قاعده پهن تر بوده و به طرف نوک گوش نازکتر می شوند . گوشها نازک و نرم بوده و کاملا چسبیده به سر قرار می گیرند . بالای جمجمه پهن است و دارای یک شیارکم عمق می باشد . بینی کاملا پیگمانته است .dalmatian3.jpg


گردن :

انحنای زیبائی دارد وازطول مناسبی برخورداراست .


سینه :

عمیق است وازپهنای متوسطی برخوردارمی باشد. پائین سینه تاحد آرنجها گسترش می یابد. پشت مسطح و قوی است. کمر کوتاه و عضلانی و کمی خمیده است .

دم :
در امتداد خط پشت است و نباید خیلی پائین قرارگیرد . در قاعده قوی است و به سمت نوک آن نازک می شود و تا ناحیه پس زانو می رسد . دم حالت فر خورده ندارد . اما بصورت کمی منحنی و به سمت بالا نگه داشته می شود .


دستها :

شانه ها و کتف عضلانی هستند و رو به عقب قرارمی گیرند . طول بازو تقریبا با ستیغ کتف برابراست . آرنج کاملا درمجاورت بدن است . قسمت تحتانی دستها عمودی وقوی است .

پاها :

قوی و عضلانی هستند . مفصل زانو کاملا خمیده است . چنانچه ازعقب به پاها نگاه شود ، قسمت تحتانی پاها کاملا موازی است .dalmatian4.JPG


پنجه ها :

گرد و متراکم بوده و دارای بالشتک هایی ضخیم و الاستیک می باشند. انگشتان دارای انحناء مناسبی هستند.


پوشش خارجی :

موها کوتاه و متراکم و نرم هستند . به هیچ وجه حالت پشم یا ابریشمی ندارند .


رنگ و لکه ها :

رنگ زمینه سفید است . لکه های بدن سیاه یا جگری رنگ هستند . این لکه ها حالت گرد و مدوردارند و حاشیه های آن کاملا مشخص می باشد . اندازه آنها کاملا متفاوت است . معمولا لکه های موجود بر روی سر ، پاها و دم کوچکتر از لکه های بدن می باشد.


اندازه بدن :

مناسب ترین ارتفاع بدن درناحیه جدوگاه 47 الی 57 سانتی مترمی باشد.


اين سگ نام خود را از ساحل دالماسيا در جمهوري چك گرفته و نخست در انگلستان به عنوان يك سگ شكار كه پرندگان را با خود به نزد شكارچي مي برد مورد استفاده قرار گرفته است.

پوشش :

كوتاه ، زبر و شفاف و براق

رنگ :

رنگ سفيد در زمينه بهمراه لكه هاي سياه و يا قهوه اي جگري، لكه اي گرد و بخوبي قابل تشخيص هستند .

خصوصيات ظاهري :

سري دراز و جمجمه اي پهن، چشماني كه نسبتاً با فاصله از هم قرار گرفتند (افزايش ميدان ديد) ، گوشهايي با اندازه متوسط ، سينه اي عميق ، دمي بلند كه در انتها به طرف بالا تاب برداشته است.


dalmatian5.jpg


نگهداري :

نيازمند تمرين و تحرك بسياري است و همچنين احتياج به برس كشيدن روزانه و مرتب دارد (ريزش موهاي زياد) .

خصوصيات رفتاري :

سرزنده و حساس ، كنجكاو ، رفتاري ملايم

غذا : متوسط
فضا : زياد
برس كشيدن : كم

تمرين : زياد

این سگ متعلق به ناحیه دالماشیا Dalmatian واقع درقسمت غربی یوگسلاوی سابق است. این نژاد بسیارقدیمی بوده ودارای فعالیتهای بسیارمتنوعی است. حضوردرجنگ انجام عمل حفاظت ونگهبانی درمرزهای دالماشیا وکرواسی وکشیدن بارو هدایت گله و شکارموش جزفعالیتهایی است که وی آنها را تجربه کرده است. این حیوان حافظه بسیارخوبی دارد و امکان ندارد تعلیمی را که یاد گرفته فراموش کند و بهمین خاطر در سیرک ها برای انجام حرکات نمایشی بکارمی رود.

سگهای دالماسین 47 تا 57 سانتیمترقد دارند . زمینه بدن آنها معمولا سفید بوده و دارای لکه های سیاه یا جگری رنگ است. دالماسین سگی بسیار تمیز می باشد و ازکثیف کردن خود امتناع می ورزد. وی علاقه خاصی به آب و شامپو دارد لذا اگردنبال یک سگ تمیز و پاکیزه می گردید توصیه می کنیم دالماسین را بعنوان همدم خود انتخاب کنید.

بدن دالماسین به طرز ویژه ای خالدار ، باوقار ، قوی ، عضلانی ، فعال و از لحاظ رفتاری بدون خجالت و هوشیار است . تحمل بدنی او زیاد است و دارای سرعت قابل توجهی می باشد. دارای طول مناسب و فاقد پوست شل است . بالای جمجمه پهن است و دارای یک شیار کم عمق می باشد . دم در امتداد خط پشت قرار دارد و نباید خیلی پایین قرار گیرد و حات فر خورده ندارد . موها کوتاه ، متراکم و نرم است . رنگ آن سفید است و لکه های بدن سیاه یا جگری رنگ هستند . معمولاً لکه های موجود بر سر ، پاها و دم کوچکتر از لکه های بدن می باشند .


dalmatian6.jpg


خلق وخو

دالماسین برای شکار و دویدن در کنار اسب سواران پرورش یافته است . بازیگوش ، شاد ، باوقار و بسیار می باشد و به همراهی و دوستی با انسانها نیاز دارد . عدم فعالیت بدنی کافی در روز او را به یک حیوان عصبی ، کلافه و ناراحت تبدیل می کند . علاقه دارد تا تمامی اوقات را در کنار صاحبش بگذراند و به همین سبب برای نگهداری در حیاط و بصورت تنها مناسب نمی باشد .

حافظه بسیار قوی دارد و خاطراتش را تا سالهای زیادی به یاد می آورد. به دویدن و بازی کردن علاقه زیادی دارد . معمولاً باسایر حیوانات به خوبی کنار می آید اما گاهی اوقات نسبت به سایر سگها و همچنین نرها نسبت به یکدیگر حالت تهاجمی دارند . می توان آنها را بعنوان سگ نگهبان تربیت کرد . دیدبان خوبی می باشد . تعداد توله ها در این نژاد زیاد است و گاهی به پانزده عدد نیز می رسد .

وزن و ارتفاع


وزن در نرها : 25 کیلوگرم
وزن در ماده ها : 25 کیلوگرم


ارتفاع در نرها : 50-60 سانتیمتر
ارتفاع در ماده ها : 50-55 سانتیمتر


مشکلات سلامتی


ناشنوایی در 10-12 درصد از توله ها وجود دارد و باید قبل از خرید به این نکته توجه کرد که بهترین سن برای آزمایش آن شش هفتگی می باشد. توله های ناشنوا معمولاً برای آموزش مشکل دارند و رفتاری عصبی و ترسو پیدا می کنند. بیماری سنگ کلیه و حساسیت پوستی نیز قابل ذکر می باشد. میزان اسید اوره (Uric Acid) در این نژاد بیش از سایر نژادها دیده می شود بنابراین بهتر است در تغذیه آنها از میزان پروتئین کمتری بهره گرفت.

شرایط نگهداری

برای نگهداری در آپاتمان پیشنهاد نمی شود مگر آنکه در روز به او اجازه دویدن و فعالیت بدنی کافی داده شود. در داخل خانه جنب و جوش زیادی دارد و یک حیاط متوسط محل مناسبی برایش می باشد. این نژاد نباید در فصل سرما خارج از خانه نگهداری شود.


فعالیت بدنی

این نژاد بسیار پر انرژی است و به فعالت بدنی زیاد نیاز دارد. دالماسین عاشق دویدن است.


طول عمر

حدود 10-12 سال.


آراستن

دالماسین دوبار در سال ریزش موی فصلی دارد. این نژاد بسیار تمیز است و برس کشیدن منظم و استحمام در مواقع ضروری پیشنهاد می شود

هیچ نژادی همچون دالماسین سابقه قابل توجه ندارد. زمان ایجاد این نژاد آنچنان قدیمی است که محققین بر سر منشأ آن به توافق نرسیده اند. احتمالاً تعداد این سگها در کشور رومانی زیاد بوده است. عده ای از مؤلفین نیز اعتقاد دارند که این سگ مربوط به ناحیه دالماشیا واقع در غرب یوگسلاوی است. منابعی وجود دارد که نژاد دالماسین از اواسط قرن 18 وجود داشته و هیچ شکی وجود ندارد که دودمان آن کاملاً باستانی است.

گروه

سگهای غیر ورزشی ، سگهای شکاری


dalmatian7.JPG


dalmatian8.jpg


dalmatian9.jpg


مطالب مشابه :


دالماسین ( dalmatian)

خريد و فروش حيوانات خانگی - دالماسین ( dalmatian) - در اين سايت شما میتوانيد حيوان خانگی مورد نظر
نژاد دالماسین

اما به طور دقیق نمی توانند محل ظهور اولین سگ خالدار را دالماسین سگی بسیار تمیز می باشد و
سگ خانگی

سگ حیوانی اجتماعی بوده و به صاحب خود وفادار می باشد.سابقه اهلی کردن این دالماسین . ه)
انواع نژاد سگ - قسمت دوم

☼☼☼ حیات وحش ☼☼☼ - انواع نژاد سگ - قسمت دوم - حیوانات خانگی،پرندگان زینتی،ماهیان آکواریومی
گرفتن ناخن سگ

سگ دالمیشن و سگ مالینویز - گرفتن ناخن سگ برچسب‌ها: ناخن سگ, نگهداری, دالماسین, نژاد
کتاب اندروید مسمومیت در سگ ها

سگ دالمیشن و سگ مالینویز - کتاب اندروید مسمومیت در سگ ها کتاب نگهداری سگ, دالماسین,
تصاویری از سگ ها 2

دامپزشکان شهید باهنر کرمان - تصاویری از سگ ها 2 - - دامپزشکان شهید باهنر کرمان
عکس های زیبا از دالمیشن

سگ دالمیشن و سگ مالینویز - عکس های زیبا از دالمیشن برچسب‌ها: سگ, دالمیشن, دالماسین,
راهنمای خرید سگ

درمانگاه دامپزشکی پاد - راهنمای خرید سگ - مشهد مانند دالماسین، سالوکی و کولی .
برچسب :