تميز كردن لوازم خانگي


براي از بين بردن زردي لوازم خانگي سفيد (از جمله ماشين لباسشويي، يخچال و آبميوه گيري)، محلولي از نصف پيمانه مايع سفيد كننده، نصف پيمانه جوش شيرين و چهار پيمانه آب گرم را با اسفنج روي سطح مورد نظر بماليد. پس از ده دقيقه، در صورت امكان محل را آبكشي و يا با دستمال مرطوب تميز كنيد.

- قسمت بيروني و ديواره هاي وسايل برقي را بعد از پاك كردن با دستمال مرطوب، به وسيله پنبه آغشته به الكل صنعتي براق و تميز كنيد.

- بخش هاي قابل شستشوي آبميوه گيري ممكن است در اثر استفاده زياد رنگ گرفته باشند. براي پاك كردن و نيز جلوگيري از رنگ گرفتن آنها، يك دوم فنجان مايع سفيد كننده، يك چهارم فنجان جوش شيرين و چهار فنجان آب گرم را با هم مخلوط كنيد و با اسفنج روي قسمت هاي مورد نظر بماليد. همچنين مي توانيد به مدت ده دقيقه آنها را در اين مايع بخيسانيد. سپس بشوييد و كاملاً خشك كنيد.

- اثر انگشت بچه ها بر صفحه تلويزيون منظره نازيبايي به وجود مي آورد. تلويزيون را هنگام تميز كردن خاموش كنيد. ابتدا با يك دستمال خشك غبار آن را بگيريد؛ و سپس با پنبه آغشته به محلول آب و الكل صفحه تلويزيون را تميز كنيد. الكل لكه هاي چرب و اثر انگشت را برطرف مي كند. توصيه مي شود از دستمال حوله اي و پرزدار استفاده نكنيد. ديواره هاي غيرشيشه اي تلويزيون را نيز مي توانيد با پارافين مايع براق كنيد و با دستمال خشك، چربي اضافي را بگيريد و براق كنيد. اين روش براي تميز كردن ضبط صوت و ويدئويي كه رنگ تيره دارند هم مناسب است.

اتو
ازبين برندهِ خط اتو
تا به حال پيش آمده كه بخواهيد خط اتوي شلوار را عوض كنيد يا دم پاي شلوار را باز كنيد، اما خط اتوي قبلي لباس را نازيبا كرده باشد؟ براي اين مشكل هم راه حلي وجود دارد؛ اسفنجي آغشته به سركه سفيد را روي محل مورد نظر بماليد تا خط اتوي قبلي برطرف شود. سپس شلوار را بشوييد و دوباره اتو كنيد.

پاك كنندهِ جرم و گچ اتو
اتوهاي بخار در اثر استفاده از آب هاي سنگين هر چند وقت يك بار گچ مي گيرند و راه عبور بخار در آنها مسدود مي شود. براي جرم گيري اتوي بخار و رفع گچ، مقداري سركه سفيد (سركه تصفيه شده) داخل محفظه آب آن بريزيد. بعد از 24 ساعت، آن را خالي كنيد؛ و سپس با چند بار پر و خالي كردن از آب، محفظه را شستشو دهيد.
رسوبات و گچ داخل محفظه از بين خواهد رفت.

تميزكردن اتو:
1- اتو را به شدت گرم كنيد و سپس روي پارچه خشن و بي مصرفي بكشيد تا تميز شود.
2- در صورتي كه كف اتوي شما از جنس تفلون نباشد ، مي توانيد با كشيدن يك تكه سنباده به كف اتو آن را تميز كنيد

يخچال
- براي تميز كردن ديوارهاي داخلي يخچال از محلول جوش شيرين و آب كمك بگيريد. براي اين منظور يك تا دو قاشق جوش شيرين را در يك چهارم ليتر آب گرم حل كنيد و يخچال را با آن پاك كنيد. سپس با دستمال تميز خشك نماييد. جوش شيرين بوي نامطبوع يخچال را از بين مي برد.

- قفسه ها و كشوهايي را كه مي توان بيرون آورد مي توانيد با آب گرم و مايع ظرفشويي بشوييد و پس از خشك شدن دوباره در يخچال قرار دهيد.

- پشت يخچال را تميز نگاه داريد. براي پاك كردن اين قسمت دوشاخه يخچال را بيرون آوريد؛ و دستگاه را كمي جلو بكشيد. به وسيله جاروبرقي گردوغبار پشت يخچال را بزداييد. به اين ترتيب دستگاه بهتر كار مي كند و عمر بيشتري خواهد داشت.

ظرفشويي و دستشويي

تميز كنندهِ سينك (ظرفشويي)

- سينك ظرفشويي (sink) معمولاً از جنس استيل است. بهتر است از مواد سفيد كننده قوي براي تميز كردن استفاده نكنيد، زيرا رنگ استيل كدر مي شود.بلكه پارچه اي را به سركه سفيد آغشته كنيد و بر سطح ظرفشويي مالش دهيد.


- جوش شيرين براي تميز كردن سينك هاي استيل عالي عمل مي كند. اين ماده را به عنوان پودر تميز كننده به كار گيريد.
- نمك ماده طبيعي مناسب براي ضدعفوني كردن سينك است. براي اين منظور نمك خشك را روي سطح آن بپاشيد و پس از نيم ساعت بشوييد.

و همچنين كرم جيف ترگيه در سايز كوچك با سرپوش آبي هم ميتواند كمك كند .

- براي تميز كردن سينك هاي آلومينيومي و چيني محلول پودر ماشين لباسشويي توصيه مي شود. بعد از آبكشي، با روزنامه مچاله شده سينك را برق بيندازيد.
همچنين براى از بين بردن لكه ها و رسوبات آب روى سينك، پارچه اى را به سركه سفيد آغشته كنيد و روى سطح را با آن مالش دهيد.

تميز كردن اجاق گاز:
اگرغذا يا شيرسررفته واجاق گازتان را كثيف كرده و تميزكردن آن برايتان مشكل است، كافي است تا مقداري رب گوجه فرنگي را روي لكه ها ماليده و شب تا صبح بگذاريد، بماند. صبح با استفاده از يك اسفنج يا ابر نرم و مقداري آب گرم وصابون ، لكه ها را پاك كنيد.

و يا ميتوانيد اجاق‌ گاز را با آمونياك‌ پاك‌كنيد
اگر مي‌خواهيد اجاق‌ گاز خود راتميز و شفاف‌ كنيد كافي‌ است‌ يك‌ شب‌پس‌ از اتمام‌ كار با اجاق‌ همه‌ قسمتهاي‌داخل‌ و سطح‌ روي‌ اجاق‌ را با پنبه‌آغشته‌ به‌ آمونياك‌ مرطوب‌ كنيد و شب‌تا صبح‌ آن‌ را به‌ همان‌ حال‌ بگذاريد.
صبح‌ فردا پارچه‌ تميزي‌ را با نمك‌و آمونياك‌ آغشته‌ كنيد و تمام‌ قسمت‌هارا پاك‌ كنيد و با يك‌ كهنه‌ خشك‌، همه‌جا را خشك‌ كنيد. اجاق‌گاز شما شفاف‌خواهد شد و براي‌ تميزي‌ حفاظهاي‌روي‌ شعله‌ نيز از محلول‌ وايتكس‌استفاده‌ كنيد.

سركه‌ و چربي‌ دو دشمن‌ديرين‌!

براي‌ پاك‌ كردن‌ چربي‌ روي‌ اجاق‌گاز، يخچال‌ و نظاير آن‌ پارچه‌اي‌ را درسركه‌ خيس‌ كرده‌، روي‌ آن‌ بماليد. بهترو آسانتر پاك‌ و تميز مي‌شود به‌ طوركلي‌ سركه‌ و چربي‌ دشمن‌ ديرين‌يكديگرند .

برطرف كردن جرم اجاق گاز :
[ البته من نميدونم كه اين مواد روي در اجاق گاز استيل چه تاثيري ميتونه داشته باشه . براي اينكه محتاطانه عمل كني بهتره روي يك گوشه آن امتحان كني كه بك وقت تمام گاز لكه لكه نشه ! قسمت پاك كردن سينك استيل رو تو يكي از اين قسمت ها بخون . فكر نكنم جوش شيرين لطمه اي به استيل گاز بزنه . ولي به هرحال احتياط هميشه لازمه !!! ]

مخلوط چهار قاشق جوش شيرين و چهار قاشق آب داغ را با استفاده از يك مسواك نرم و كهنه روى جرم هاى اجاق گاز بماليد و بعد از ۱۰ دقيقه با اسفنج پاك كني

شيوه اي آسان و ارزان براي داشتن فر تميز
براي تميز كردن فر گاز مي توانيد در منزل يك پاك كننده ارزان بسازيد. يك قاشق چايخوري مايع ظرفشويي، يك قاشق چايخوري آب ليموترش و يك و نيم قاشق چايخوري مايع سفيد كننده را در يك ليوان آب گرم حل كنيد. محلول را با اسفنج به ديوارهاي داخل فر بماليد و بگذاريد 45دقيقه بماند. سپس با دستمال مرطوب چند بار سطوح را تميز كنيد.
اين پاك كننده مواد خشك شده و چربي هاي سوخته را از ديواره ها جدا مي كند.

پاك كردن فر از مواد شوينده و شيميايى در پايان كار نكته مهمى است. آثار مواد پاك كننده را چندين بار با دستمال مرطوب پاك كنيد.

تميز كردن مايكروفر
اگر مايكروفر نياز به تميز شدن دارد، محلول دو قاشق غذاخوري آب ليموترش با بيكينگ پودر در يك پيمانه آب را مدت چهار تا شش دقيقه در مايكروفر بجوشانيد. سپس با دستمال ديواره ها را تميز و خشك كنيد.

همچنين ميتوان نيمي از يك ليموترش بزرگ را در كاسه اي آب قرار دهيد و بگذاريد پنج تا ده دقيقه (بسته به ميزان كثيفي دستگاه) در مايكروويو بجوشد. بخار ليمو باعث تبخير لكه هاي چرب مي شود و بوي بد را از ميان مي برد. در پايان با يك دستمال كتاني خشك ديواره هاي داخل دستگاه را تميز كنيد.

دستمال آغشته به آب ليموترش تازه يا الكل نيز براي تميز كردن مايكروويو و از بين بردن چربي ها بسيار سودمند است. هرگز از دستمال زبر، اسكاچ يا سيم ظرفشويي براي تميز كردن دستگاه استفاده نكنيد. براي پيشگيري از پاشيدن چربي غذا به ديواره ها بهتر است هنگام پخت روي غذاهاي چرب را با سلفون بپوشانيد.

ظروف
تميزكنندهِ قهوه جوش و كتري
اگر قهوه جوش يا كتري جرم بسته يا آلوده شده، براي پاك كردن آن لازم نيست به مواد شيميايي متوسل شويد. كافي است مقدار مساوي سركه سفيد و آب را با هم مخلوط كنيد و درون ظرف بريزيد و بگذاريد بجوشد. زمان لازم براي جوشيدن محلول، به سختي جرم بستگي دارد. با اين شيوه مي توانيد به سادگي از شر اين رسوبات نجات يابيد.

جلا دادن ظروف آلومينيومي
براي زدودن لك هاي سطوح داخلي ظروف آلومينيومي، كافي است ظرف را از آب داغ پر كنيد و به ازاي هر ليتر آب، دو قاشق خمير مايه به آن بيفزاييد. سپس ده دقيقه محلول درون ظرف را بجوشانيد تا لكه ها آرام آرام محو شوند. در پايان، ظرف را به شيوه معمول بشوييد و خشك كنيد.

همچنين براي پاك كردن اين ظروف مي توانيد از سركه استفاده كنيد: چند قاشق سركه داغ داخل ظروف بريزيد. ظروف شما كاملاً نو و درخشان مي شود

جلادهندهِ ظروف و سطوح برنجي

براي اين كار با پارچه اي آغشته به روغن زيتون ، سطح مورد نظر را مالش دهيد. سپس يك قاشق چايخوري نمك را در يك فنجان سركه سفيد حل كنيد و به ميزان كافي به آن آرد بيفزاييد تا حالت خميري پيدا كند. خمير را با پارچه اي نرم روي سطوح بكشيد. سپس وسيله را با آب بشوييد و خشك كنيد تا برق بيفتد.

اين روش را هم امتحان كنيد: مقداري سركه خالص را روي سطح ظرف بريزيد. نمك را روي آن بپاشيد و با پارچه مالش دهيد. سپس با آب گرم بشوييد و با پارچه تميز خشك كنيد تا وسيله جلا يابد.

در اين زمينه، خمير آب ليمو و جوش شيرين هم مؤثر است؛ اما آن را روي سطوح ظرف بماليد و پنج دقيقه بگذاريد بماند. سپس با آب گرم بشوييد و با دستمال تميز خشك كنيد تا ظرف نو و براق شود.

- اگر مي خواهيد ظروف برنجي كدر را براق كنيد، از مخلوط نمك و سركه بهره بگيريد. خمير حاصل را با پارچه اي لطيف روي قسمت كدر بماليد.

جلا دهندهِ ظروف و وسايل مسي
پاك كردن وسايل مسي گاهي دردسرساز است. در اين زمينه مخلوط سركه و نمك به ياري شما مي آيد. كافي است وسيله را به همراه يك قاشق غذاخوري نمك، يك فنجان سركه سفيد و مقداري آب به مدت چند ساعت در ظرفي بجوشانيد. سپس آن را با محلول صابون و آب داغ بشوييد و در نهايت آب بكشيد و خشك كنيد.

شيوه ديگر اين است كه يك قاشق چايخوري نمك را در يك فنجان سركه سفيد حل كنيد و به آن آرد بيفزاييد تا حالتي خميري بيابد. خمير را روي سطوح ظرف بماليد و پانزده دقيقه تا يك ساعت آن را كنار بگذاريد. سپس با آب گرم شيء مسي را بشوييد و با پارچه نرم و تميز آن را خشك كنيد تا براق شود.
- ظروف مسي را با ماليدن ليموترش براق كنيد. براي پاك كردن قسمت هاي بسيار كثيف نصف يك ليموترش را در نمك فرو ببريد و روي قسمت مورد نظر بماليد.

تميز كنندهِ ظروف و وسايل برنزي
اگر وسايلي از جنس برنز در منزل داريد و براي تميز كردن آنها با مشكل مواجه شده ايد، نگران نباشيد. با تهيه اين خمير از اين مشكل خلاص خواهيد شد. يك قاشق چايخوري نمك را در يك فنجان سركه سفيد بريزيد و به آن آرد كافي بيفزاييد تا به صورت خمير درآيد. خمير را بر سطح مورد نظر بماليد و پانزده دقيقه تا يك ساعت آن را به حال خود رها كنيد. سپس با آب گرم و تميز آن را بشوييد و خشك كنيد. اين فرمول براي تميز كردن سطوح و ظروفي كه از جنس كروم هستند نيز مؤثر است.

- براي از بين بردن بوي نامطبوع و تند ظروف پلاستيكي نو، ابتدا آنها را بشوييد و خشك كنيد. سپس يك تا دو روز در فريزر بگذاريد.

- براي براق كردن ظروف شيشه اي آنها را در محلول آب و سركه بخيسانيد و سپس بشوييد.

- اگر روي ظروف چيني،ملامين و پلاستيك لكه قهوه يا چاي مشاهده مي كنيد، با دستمال مرطوب آغشته به جوش شيرين آن را پاك كنيد.

- براي تميز كردن كارد زنگ زده، يك سيب زميني را نصف كنيد و سطح بريده آن را در جوش شيرين فروكنيد. سپس تيغهِ كارد را با آن مالش دهيد تا براق شود.

چطور پنجره‌اي تميز داشته باشيم؟
بهترین راه برای آنکه همیشه پنجره تمیزی داشته باشیم، اين است که یک برنامه مرتب برای تمیزکردن پنجره‌ها طرح ریزی کنیم.
دو بار تمیز کردن داخل و خارج پنجره در هر سال، کاری واجبي‌است که نباید از آن غافل شد و یا آن را پشت گوش انداخت.

اگر شيشه پاك كن شما تمام شده، دست نگه داريد و خودتان در منزل به روشي بسيار ساده آن را تهيه كنيد:

- در يك افشانه سه قاشق غذاخوري آمونياك، يك قاشق سركه و مقداري آب سرد بريزيد. اين محلول را روي سطح شيشه اي مورد نظر اسپري كنيد و با دستمال يا روزنامهِ تميز پاك كنيد. جالب است بدانید ذرات موجود در روزنامه از غبار گرفتن شیشه جلوگیری می‌کند.

-روش ديگر اين است كه يك چهارم فنجان سركه را در دو ليتر آب گرم حل كنيد و با دستمال آغشته به اين محلول شيشه را پاك كنيد. همچنين مي توانيد محلول را روي سطح شيشه اسپري كنيد و با روزنامه خشك كنيد.

-دو قاشق غذاخوری آمونیاک محلول با نیمی از لیوان الکل صنعتی و نصف قاشق چای‌خوری پودر ماشین لباسشویی را مخلوط کرده و پس از اضافه کردن مقداری آب آن را در یک بطری اسپری شیشه‌شورهای قدیمی‌تان بریزید. می‌توانید سه قاشق سرکه یا آبلیمو هم اضافه کنید و با خیال راحت شیشه‌هاتان را پاک كنید و مطمئن باشید که بسیار تمیز می‌شود

- دو پيمانه آب، نصف پيمانه الكل و يك قاشق چايخوري مايع ظرفشويي، محلولي معجزه آسا براي تميز كردن شيشه ها و آينه است. محلول را روي شيشه اسپري كنيد و با دستمال تميز شيشه را پاك كنيد.

- اگر در مقداري آب گرم، دو تا سه قاشق آب ليموترش تازه بريزيد و براي تميز كردن شيشه ها از آن استفاده كنيد نتيجه خوبي حاصل مي شود.

- شيشه هاي رسوب گرفته را با مخلوط آب و سركهِ سفيد تميز كنيد.

- لكه هايي را كه به وسيله حشرات روي پنجره ها به وجود مي آيد، مي توانيد با چاي سرد از ميان ببريد.

- خراش هاي نازك روي شيشه را مي توان با مقداري خمير دندان برطرف كرد.

یک طرف آنها را به شکل عمودی و طرف دیگر را به شکل افقی تمیز کنید تا اگر لکه‌ای وجود دارد بهتر دیده شود.
برای به جا نماندن هیچگونه خط یا لک بر روي شيشه‌ها، از یک اسفنج برای خشک کردن پنجره‌های بزرگ استفاده کنید.
خط‌های روی پنجره را با مالیدن کمی خمیر دندان محو كنید.

تمیز کردن پنجره را در روز ابری انجام دهید، زیرا آفتاب سریعاً مواد تمیزکننده را خشک می‌کند و فرصتی برای درست تمیز کردن شما باقی نمی‌ماند.
توصيه مي شود در روزهاي بسيار سرد كه شيشه ها يخ زده اند آنها را پاك نكنيد. در اين وضعيت شيشه بسيار ترد و شكننده مي شود و امكان شكستن آن زياد است.

برای بیشتر براق‌شدن پنجره‌ها، هنگام خشک کردن آنها از لباس‌های نخی تمیز که به آنها احتیاجی ندارید، استفاده کنید.

برای جلوگیری از جای چکه‌های آب، پنجره‌ها را از بالا به پایین تمیز کنید

- براي از بين بردن لكه هاي سياه كه در گوشه هاي پنجره به وجود مي آيد، از مسواك كهنه استفاده كنيد. به اين ترتيب كه آن را در مخلوط آب و مايع سفيد كننده وارد كنيد و سپس روي محل مورد نظر بكشيد.

شستن پرده كركره افقي:
براي شستن پرده كركره از اين روش كمك بگيريد: ابتدا پرده ها را پايين بكشيد. حالا همين طور كه پرده ها پايين است آن را ازجايگاه درآوريد و روي زمين پهن كنيد و با آب و پودر شوينده و برس نرم ابتدا يك طرف پرده را كاملاً برس بكشيد . سپس با كمك يك نفر ديگر پرده را برگردانيد وطرف ديگر را هم برس بكشيد . پس از شستن دو طرف پرده، از يك سمت شروع به آبكشي نماييد و آن را لوله كنيد ؛ حالا پرده ها را ايستاده كنار ديوار قرار دهيد تا آب آنها برود و خشك شوند.

پاك كنندهِ کاشي و سراميك
مخلوط يك چهارم پيمانه جوش شيرين، نصف پيمانه سركه و يك پيمانه آمونياك در يك سطل آب گرم، براي پاك كردن و زدودن رسوبات و آلودگي از سطح كاشي و سراميك فوق العاده است.

تميز كردن كاشي اطراف شومينه:
اگر آجرهاي اطراف شومينه كثيف شد ، از سركه استفاده كنيد . قلم مو را داخل سركه سفيد زده و روي آجرها بكشيد . و با دستمال خشك ، آجرها را كاملاً تميز كنيد.

تميز كنندهِ وان حمام
اگر سطح وان حمام جرم گرفته و پاك كردنش دردسر دارد و از محلول هاي شيميايي هم نمي توانيد استفاده كنيد، اين روش را به كار بگيريد؛ مقداري سركه روي اسفنج بريزيد و با آن محل مورد نظر را مالش دهيد. سپس پودر جوش شيرين را روي سطح بريزيد و با اسفنجي مرطوب بماليد. در
پايان آن را با آب تميز بشوييد تا به نتيجه دلخواه برسيد.


تميز كنندهِ ديوار
براي تميز كردن ديوارهاي رنگ شدهِ منزل، تركيب نصف پيمانه آمونياك، يك چهارم پيمانه سركه سفيد و يك چهارم پيمانه جوش شيرين در يك سطل آب گرم را امتحان كنيد (منظور ديوارهايي با رنگ پلاستيك يا رنگ روغن است). اين تميز كنندهِ ارزان و قوي ديوارها را تميز و براق خواهد كرد.
ديوارها

- براي تميز كردن ديوارهايي كه رنگ روغني دارند، از اين محلول استفاده كنيد: يك سطل آب گرم، يك دوم پيمانه بوراكس (borax) ، يك دوم قاشق مرباخوري مايع ظرفشويي و يك قاشق غذاخوري آمونياك؛ حين استفاده از محلول حتماً دستكش بپوشيد. (بوراكس را مي توانيد از مغازه هاي مواد شيميايي - بهداشتي تهيه كنيد.)

- مخلوط يك پيمانه آمونياك، يك چهارم پيمانه جوش شيرين و يك دوم پيمانه سركه در يك سطل آب داغ نيز فرمول ديگري براي تميز كردن سطح ديوارهاي رنگ روغني و يا كاشي و سراميك است.

- لكه هاي مداد رنگي بچه ها روي ديوار را به وسيله يك مسواك كهنه و كمي خمير دندان پاك كنيد.

- لكه هاي مداد آرايشي يا مداد شمعي را با پنبه آغشته به روغن بچه پاك كنيد.

- شوره و سفيدك روي كاشي و سراميك را مي توان با مالش دادن يك تكه ليموترش يا دستمال آغشته به سركه روي سطح مورد نظر از بين برد.

- واكس اتومبيل تميز كنندهِ خوبي براي كاشي است. آن را به كار گيريد و پيش از خشك شدن با دستمال نرم مالش دهيد.

- براي پاك كردن لكه از روي آجر، سطح مورد نظر را با آجر مشابه ديگر بساييد و يا از تكه اي سنبادهِ نرم كمك بگيريد.


فرش
- پيش از تميز كردن فرش حتماً خوب جارو بزنيد تا گرد وغبار آن گرفته شود.

- با مقداري ماست لكه هايي را كه تازه روي فرش به وجود آمده پاك كنيد. براي اين منظور ماست را روي سطح لكه بريزيد و با يك قاشق جمع كنيد. سپس با دستمال تميز خوب خشك كنيد.

- گردوخاك لبه هاي قالي را با يك برس دستي نظافت پاك كنيد و سپس جاروبرقي بكشيد. براي تميز كردن اين قسمت مي توانيد از مخلوط آب و پودر لباسشويي و يك فرچه نرم كمك بگيريد؛ اما مواظب باشيد اين مخلوط به فرش آسيب نرساند. سپس اين قسمت را با دستمال خشك كنيد و هنگام پهن كردن، زير آن را كاغذ يا دستمال سفيد قرار دهيد تا نم فرش گرفته شود.

فرورفتگي روي قالي :
- قرار داشتن وسايل سنگين روي قالي فرورفتگي به وجود مي آورد. اگر تكه اي يخ روي محل مورد نظر بگذاريد و سپس با دستمال خشك آن را مالش دهيد به حالت اوليه برمي گردد.

شامپوي فرش :
- صابون لباسشويي و شامپوي فرش كه قلياي كمي دارند شوينده هاي خوبي براي فرش هستند. اگر شامپو فرش در دسترس نداريد، يك قاشق چايخوري مايع ظرفشويي و دو قاشق چايخوري نمك را در يك ليتر آب حل كنيد. آن را خوب بزنيد تا كف كند. كف را با يك گلوله تور كه زياد آب جذب نمي كند روي سطح فرش بماليد و با دستمال حوله اي خشك كنيد.


نرم نگه دارندهِ پتو
نرم و پرزدار نگه داشتن پتوهاي پشمي و كتاني پس از شستشو هميشه براي خانم ها دغدغه آفرين است؛ مشكلي كه با اضافه كردن دو فنجان سركه سفيد به آب مورد استفاده براي شستشو تا حد زيادي برطرف مي شود. البته به ياد داشته باشيد هرگز ماده شويندهِ بخاردار و سركه را با هم به آب نيفزاييد؛ زيرا گازي خطرناك از آن متصاعد خواهد شد

تميز كردن آباژورهاي كاغذي :
براي تميز كردن اين نوع آباژور، هرگز از اسفنج مرطوب يا پارچه ي نمدار استفاده نكنيد، بلكه كافي است هر روز سطح داخلي و بيروني آباژور را با يك پارچه نرم پاك كنيد و در مواردي كه خيلي كثيف شده آن را از روي لامپ برداريد و با يك مداد پاك كن سفيد و تميز به آرامي آن را پاك كنيد.


تميز كردن آباژورهاي پلاستيكي :
براي تميز كردن اين نوع آباژورها مي توان از آب نيم گرم و صابون استفاده كرد كافي است پارچه سفيدي را در اين محلول خيس كنيد و روي آباژور بكشيد، سپس با يك پارچه خيس ديگر آنرا تميز كرده و بلافاصله خشك كنيد.


تميزكردن آباژورهاي كاغذ مخملي :
اين نوع آباژورها را با يك برس معمولي يا جاروبرقي پاك كنيد.


نكته اي در مورد تميز كردن چرم:
اگربا گردگيري اوليه ، چرم تميز نشد، مقداري كف صابون درست كنيد و با فرچه، كف صابون را روي وسيله چرمي بماليد و با پارچه خشك كنيد . حالا صبر كنيد تا چرم ، خوب خشك شود، بعد آن را چرب كنيد و واكس بزنيد.


زدايندهِ بو از لباس
سركه در زدودن بوهاي بد از لباس به خصوص بوي سيگار بسيار مفيد است. وان را از آب داغ پر كنيد و يك ليوان سركه در آن بريزيد. سپس لباس را بالاي آن آويزان كنيد تا در اثر بخار حاصل، بوي نامطبوع از بين برود. به جاي وان مي توان از تشت استفاده كرد. در اين صورت به يك فنجان سركه نياز است.

حفظ كنندهِ رنگ لباس هاي تيره
كمتر كدبانويي است كه براي شستن لباس هاي تيره رنگ مشكل نداشته باشد. اين لباس ها در حين شستشو رنگ زيادي از دست مي دهند و لباس بور و كدر مي شود. توصيه مي كنيم ابتدا لباس تيره (مقنعه، مانتو، چادر و...) را حدود بيست دقيقه در ظرفي حاوي آب و يك فنجان سركه سفيد بخيسانيد. سپس با ماده شوينده سبك مثل شامپو يا مايع لباسشويي آن را بشوييد و آب بكشيد. سركه سفيد مانع از دست رفتن رنگ لباس و در ضمن باعث براق ترشدن لباس مي شود.

چاره لباس سفيدي كه لك شده
اگر مي خواهيد يك لباس سفيد كه لك شده را دوباره سفيد كنيد به اين دستور العمل توجه كنيد:
نيم پيمانه پودر شوما + نيم پيمانه پودر ماشين ظرف شويي + يك پيمانه مايع سفيد كننده را مخلوط كنيد و لباس را 20 دقيقه در آن خيس كنيد.

دنياي مورچگان!
از وجود بي شمار مورچه در خانه رنج مي بريد؟ به در و ديوار، كابينت و همه جاي خانه مورچه آويزان است؟ شب ها از دست آنها آرامش نداريد؟ نگران نباشيد! كافي است مقدار مساوي سركه و آب را با هم مخلوط كنيد و كابينت ها، كف و هر جايي را كه امكان داشت، با اين محلول بشوييد تا مورچه ها از منزل شما دور شوند. براي اين منظور، قرار دادن زغال خشك يا تكه اي ليموترش در محل زندگي آنها نيز مؤثر است.


مطالب مشابه :


23 روش براي از بين بردن لكه از روي پارچه

2-بي رنگ كردن لكه به وسيله ي آب اكسيژنه چنانچه لكه كهنه باشد آن را با آب اكسيژنه ي بي رنگ و
آموزش قدم به قدم رنگ کردن مو

برای جلوگیری از ریختن رنگ روی لباس‌های خود از یك پیش‌بند یا لباس كهنه رنگ كردن
زنان مشکی پوش، باوقار و رسمی

اين رنگ لباس به اتو‌كردن اين لباس‌ها پوشش، رنگ‌‌ورو رفته و كهنه
اصول و مبانی رنگ و رنگ شناسی

خانم ها به منظور ایجاد تغییر در قیافه ی خود، با پر رنگ تر كردن رنگ لباس كهنه زرد
تميز كردن لوازم خانگي

كنيد و با يك‌ كهنه‌ خشك كردن ديوارهاي رنگ شدهِ منزل رنگ لباس
آموزش قدم به قدم رنگ کردن مو

برای جلوگیری از ریختن رنگ روی لباس‌های خود از یك پیش‌بند یا لباس كهنه رنگ كردن
دانستنی های اتو کشی

براى اتو كردن لباس هاى ابریشمى لباسهاي تيره رنگ پس از مدتي چينهاي كهنه بر اثر
اصول و مبانی رنگ شناسی

خانم ها به منظور ایجاد تغییر در قیافه ی خود، با پر رنگ تر كردن رنگ های لباس كهنه زرد
از بین بردن انواع لکه ها

گاهي مهرها در خانه رنگ سياه به كردن زنگ زدگي روي لباس كهنه و خشك است پاك كردن آن
روش های برطرف کردن لکه

اين دستور براي ديوارهاي رنگ اگر لباس شما بر اگر كهنه و خشك است پاك كردن آن
برچسب :