انواع چیدمان و جانمایی كالا در انبارها

نویسنده: Hamid Nouri

انواع چیدمان و جانمایی كالا در انبارها

چیدمان به روشهای متفاوتی که  جهت چینش(انبارش) و نگهداری اقلامدر محوطه انبارها و راهرو ها و  محوطه های رو بازسازمان اطلاق  می شود. اصطلاحان چیدمان در انبارها را می توان موقعیت قرارگرفتن کالاها در انبار نامید.  بدیهی است که منظور از پیشنهاد چیدمان برای یک پروژه خاص انتخاب مناسب ترین راه و ارائه آن برای کنار هم قرار دادن و به اصطلاح چینش مناسب اقلام در کنار هم می باشد.

براحتی می توان ادعا کرد که از مفهوم چیدمان بغیر از مقوله انبار در بسیاری از سازمانها، ادارات،  فروشگاه ها،  پارکینگ ها و مکان های عمومی،  یا حتی سازمان های نظامی و ارتشها استفاده میشود. شاید بتوان گفت  نظامیان اولین نفراتی بودند که از مفهوم چیدمان و یا همان آرایش در آموزش ها و جنگها بهره جستند. لیکن از زما نی که انبارها به مفهوم امروزی در صنابع مختلف شکل گرفتند همواره چیدمان (layout – location) یکی از مسائل مهم در انبارها بوده است در وحله  اول پیدا کردن جای مناسب جهت ایجاد فضاهای انبار و یا به اصطلاح چینش انبار در سطح سازمان و یا جایگذاری انبار در سایت مد نظر مدیران انبار بوده است و در مرحله بعدی موقعیت قرار گرفتن هر کالا در انبار به نحوی که براحتی قابلیت ردیابی داشته باشد و دسترسی آسانی را به آن داشته باشیم، جزء مسائل مهم انبارها بوده است.

مهارت انتخاب چیدمان بخش مهمی از استراتژی انبار می باشد به نحوی که یک چیدمان خوب و موثردر انبار می تواند به عنوان یک مزیت رقابتی برای سازمان دیده شود. همچنین یک چیدمان مفید و قابل انعطاف می تواند سازمان را برای رسیدن به اهداف خود سوق دهد. این مهم را می توان در شرکتهای پخش که دارای انبارهای بسیار با موقعیتهای  جغرافیایی متفاوت داخلی و خارجی  و شبکه های پخش مویرگی و حتی بازارهای خاص خرده فروشی هستند براحتی حس کرد.  در جایی دیگر می توان قابلیت ارتقاء سازمان را در انبارهای شرکتهای تولیدی با داشتن خطوط مونتاژ و بهره گیری از چیدما ن موثر و منعطف مشاهده نمود. در شرکت های پروژه محور بدلیل تفاوت عمده ای که در ماهیت کاری مشاهده می شود ناچار به استفاده تلفیقی از روشهای استاندارد چیدمان در بخش کالا هستیم. به همین دلیل است که مدل های مختلط یعنی استفاده از انواع چیدمان در سازمان های پروژه محور انعطاف پذیری و پوششهای لازم را توسط انبار به بخش های اجرایی پروژه می دهد به عنوان مثال می توان با بهره گیری از چیدمان فرایندی کلیه مصالح سنگی و سیمان را در قسمت بچینگ جهت چینش پیش بینی کرد.

برای چیدمان به شکل عام روشهای گوناگونی وجود دارد انتخاب و استقرار هریک از این روشها رابطه تنگاتنگی با صنعت و یا بهتر بگویم گردش اقلام خواهد داشت جهت یادآوری به چند نوع روش استاندارد که در مقوله چیدمان کاربرد زیادی دارد اشاره میکنم.

الف ) چیدمان های ثابت

ب ) چیدمان های فرایندی

ج ) چیدمان های تولیدی

د ) چیدمان های خدماتی

ه ) چیدمان های اداری

و ) چیدمان های فروشگاهی

ز ) چیدمان انباری

همانطور که دیده می شود چیدمان در انبار یکی از روشهای استاندارد چیدمان می باشد که در این زمینه چیدمان انباری برایند فاکتورهای مختلفی است. یعنی فاکتورهای زیادی بروی انتخاب نوع چیدمان در انبارتاثیر می گذارند، از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد.

1 – تجرب، هنر و آشنایی انبارداران به صنعت مورد نظر

2 – گردش اقلام

3 – ابعاد و اندازه

4 – نوع کالا

5 – نوع انبار

6 – وسایل مورد نیاز جهت جابه جایی و بارگذاری در قفسات (Loading – Unloading)

7 – محل و یا نوع مصرف

8 – عمر مفید یا تاریخ انقضاء

9 – امکان مشاهده و لمس

10 – سهولت در تردد پرسنل انبار با ایجاد راهرو های مناسب و استاندارد

11 – چیدمان به نجوی که امکان مقایسه و یا استفاده از کالای مشابه را داشته باشیم.

12 – دسترسی آسان به کالاهای فصلی

13 – حتی الامکان چیدمان به نحوی باشد که اقلام موجود در انبار قابل شمارش باشند.

14 – چیدمان آشکار(عدم پنهان شدن کالا در پشت کالاهای دیگر)

15 – دسته بندی بر اساس کدینگ

16 – استفاده بهینه از فضا

17 – کاهش خسارت مواد بر اثر چیدمان نادرست

18 – تعداد پرسنل اجرایی شاغل در انبار

19 – الگوی گردش مواد و جریان اطلاعات

20 – شناسایی و ردیابی کالا در انبار (Location)

البته فاکتورهای بیشتری بر چیدمان در انبارها تاثیر گذار هستند و موارد فوق المانهای شاخص و ملموس در این زمینه محسوب می شوند. به نظر من اگر بخواهیم به این عوامل موثر بر روی چیدمان در انبار ارزش گذاری کنیم بیشترین مقدار مختص آیتم اول یعنی تجربه، هنر و آشنایی پرسنل شاغل در انبار به متریال مورد گردش و فرایند تولید یا اجرا در پروژه خواهد بود یعنی یک Material Man خوب که فراید تولید اشنا باشد بهترین چیدمان را در صورت داشتن تجربه کافی در کار انبار پیاده خواهد کرد. همانطور که قبلا اشاره شد انتخاب یک چیدمان صحیح در انبار سازمان می تواند علاوه بر کاهش هزینه ها و دوباره کاری ها و اصلاح فرایند گردش مواد یک مزیت رقابتی برای سازمان به شمارآید. در این زمینه بدلیل وضوح انتخاب سرفصلها و طولانی شدن مبحث از توضیح آنها خودداری به عمل می آید.شاید بتوان گفت مهمترین هدفی که از پیاده سازی چیدمان مناسب در انبارها دنبال میکنیم این است که همواره بدنبال روشی در چیدمان اقلام در انبار باشیم به نحوی که گردش کالا و مواد دارای جریانی ساده و مناسب از مرحله دریافت تا مرحله تحویل کالا به مشتری را تضمین نماید.

منبع: http://www.anbaresh.com

برای مطالعه بیشتر در این زمینه کلیک کنید:

PG-85

انبارداری

PG-90

مدیریت ابزار

PG-95

کالیبراسیون

 


مطالب مشابه :


برخی نکات و ضوابط شهرداری برای طراحی معماری

پارکینگ مورد نیاز مجموعه های ورزشی اعم از فاصله ستونها برای چیدمان مناسب واح های پارک 5
تبدیل پارکینگ به اتاق زیبا - اتاق کودک - اتاق خوب - تزیین اتاق

هنر و مهارتهای زندگی - تبدیل پارکینگ به اتاق زیبا - اتاق کودک - اتاق خوب - تزیین اتاق
چیدمان و جانمایی در انبار (Layout & Location in Warehouse)

مديريت انبار(Warehouse Management) - چیدمان و جانمایی در انبار (Layout & Location in Warehouse) - انبار داری
شناخت عرصه های مختلف در خانه های مسکونی

برای این فضا طرح های مختلف را با توجه به نحوه چیدمان پارکینگ ممکن است جدا از
قصه راه ندادن کوهنوردان به پارکینگ گنجنامه !!!

دیار الوند - قصه راه ندادن کوهنوردان به پارکینگ گنجنامه !!! - اخبار و تصاویری از کوهستان .
نحوه چیدمان درخت در ماکت

یــه مـشت بــچـه مــــعمـار . - نحوه چیدمان درخت در ماکت - »6سازه برتر دنیا برای پارکینگ
انواع چیدمان و جانمایی كالا در انبارها

نگهداری و تعمیرات در کلاس جهانی - انواع چیدمان و جانمایی كالا در انبارها - پورتال جامع
برچسب :