شهرستان شبستر

شهرستان شبستر

 

sh1.jpg


اینم مختصر توضیحی درباره شهرستان شبستر مهد علم و فرهنگ که پرورش دهنده بسیاری از مدیران و مسئولان کشور بوده است :

200px-Shabestar_shahrestan.png

شهرستان شَبـِستَر

 از شهرستان‌های استان آذربایجان شرقی در ایران است. مرکز این شهرستان شهر شبستر است.

شهرستان شبستر در غرب آذربایجان شرقی با وسعت ۲۷۵۰ کیلومتر مربع قرار گرفته و در بین شهرستان‌های مرند، تبریز، ورزقان، خوی، سلماس و دریاچه ارومیه قرار گرفته‌است. شهرستان شبستر از شهرستان‌های واقع در جادهٔ ترانزیت تبریز – ارومیه بوده و در مسیر خط آهن ایران - ترکیه واقع شده‌است. کوه می‌شو با جهت شرقی–غربی با طول بیش از یکصد کیلومتر و عرض سی کیلومتر مانند دیواری سرتاسر شمال منطقه را می‌پوشاند و این شهرستان را از شهرستان مرند و خوی جدا می‌کند. این کوهها در امتداد کوههای قره داغ قرار گرفته و بلندترین قله آن علی علمدار می‌باشد.

شبستر، شهر دانشگاهی است و به‌رغم جمعیت اندک آن، دانشجوی بسیاری در خود جا داده‌است. دانشگاه آزاداسلامی واحد شبستر، دانشگاه آزاد واحد خامنه، دانشگاه آزاد واحد صوفیان، دانشگاه آزاد واحد تسوج، دانشگاه پیام نور شبستر و دانشگاه پیام نور بنیس و دانشگاه جامع علمی کاربردی شبستر از دانشگاه‌های این شهرستان ۱۲۰ هزار نفری است.

بندر شرفخانه، دریاچه ارومیه، و کوه‌های می‌شو داغ، از مظاهر طبیعی این شهرستان هستند.

صیفی‌جات سیس و میوه‌های شندآباد و کارخانه‌های آجرپزی وایقان و كارخانه هاي نساجي خامنه از مشخصه‌های این شهرستان هستند.شهر فرهنگي، تاريخي و قهرمان پرور خامنه ودرختان چنار كهنسال آن و همچنین شهر کوزه‌کنان به ساخت سفالینه شهرت دارد و محصولات سفالین آن به اکثر نقاط کشور صادر می‌شود.


شهرستان شبستر تا عصر قاجاریه جزو املاک قاجاران بوده و بعداز انقراض این سلسله املاک و دارائی شاه جزو املاک دولتی درآمد. تااینکه درسال ۱۳۱۱ این ناحیه ازعرصه دولت درآمده و به مالکین رقبات(ارثی)انتقال داده شده‌است

نقشه شهرستان شبستر

ویژگیهای طبیعی

کوه می‌شو (می‌شوداغ) در گذشته از نظر تنوع گونه‌های زیستی منطقه‌ای ارزشمند به حساب می‌رفت و اکنون با تخریب زیستگاه‌ها و کم شدن شمار جانداران روبرو است.

می‌شو داغ در اشل اکوسیستمیک آذربایجان زیستگاهی پیرامونی و پشتوانه‌ای برای بقای بیوتای اندمیک آذربایجان محسوب می‌شود. وجود بیش از ۳۸۵ گونه گیاه شناخته شده و پوشش گیاهی و تنوع گونه‌ای اندمیک مخصوص و منحصر به می‌شو بیانگر ارزش و اهمیت پوشش گیاهی این منطقه‌است.

منطقه می‌شو از لحاظ قرار داشتن در میان مناطق حفاظت شده مرکان و منطقه شکار ممنوع یکانات از سمت شمال و شمال غربی و پارک ملی دریاچه ارومیه از سمت جنوب، و داشتن فون جانوری تنوع زیستی (بیوم) ارزشمند دارای اهمیت فراوانی است.

farabit_d4061b1157f6bfb384e1319ff7c9a69e

عارف شهير شهرستان شبستر - شيخ محمود شبستري


سعدالدين يا نجم‌الدين محمودبن عبدالكريم شبستري از بزرگان مشايخ عرفان ايران است وي در سال 687 هجري در قصبه شبستر هفت فرسنگي تبريز متولد شد از شرح حال وي تفصيلي در دست نيست ولي ار اخبار و آثار چنين نتيجه گرفته مي‌شود تحصيلات و رشد فكري وي در آذربايجان بوده و سرانجام از عارفان بنام زمان خود بشمار رفته است و اوقات خود را در درس و بحث گذرانده و در سال 720 هجري در تبريز زندگي را بدرود گفته است.

شيخ محمود شبستري سراينده مثنوي معروفي است بنام «گلشن راز» كه شرح‌هاي بسيار بر آن نوشته‌اند و از آن جمله شرح كمال‌الدين حسين اردبيلي متخلص به الهي در قرن دهم و شرح شاه داعي الي الله شيرازي به‌نام نسايم گلشن و شرح محمدبن يحيي بن علي لاهيجي تأليف در سال 877 هجري و شرح مظفرالدين شاه علي شيرازي و شرح ادريس بن حسام‌الدين بدليسي مورخ معروف قرن دهم تركيه و شرح شيخ بابا نعمت‌الله بن محمود نخجواني و شرح حال محمد ابراهيم ‌بن محمد علي شريعت‌مداري سبزه‌واري خراساني و نيز شرحي به عبدالرحمن جامي نسبت داده‌اند كه مورد ترديد مي‌باشد. و اين منظومه را به زبانهاي انگليسي و آلماني ترجمه كرده‌اند و از معروفترين كتابهاي عارفان ايران است و در ماه شوال سال 717 هجري امير حسيني هروي سؤالهايي از وي به نظم كرده و او جواب آنها را به نظم داده و اين مثنوي را ترتيب داده است. به غير از اين مثنوي، مثنوي ديگر به نام شاهدنامه و ديگر به نام سعادت نامه سروده است و خود تصريح مي‌كند كه شاعر نبوده و اين وسيله را براي اظهار مطالب خويش پيش گرفته است. در نثر نيز چند رساله تأليف كرده كه از جمله‌ي آنها حق‌اليقين و مرآت‌المحققين است.

 شيخ محمود شبستري در حل و فصل مسائل ديني و حكمي بسيار دقيق بوده و در آن موضوع مرجعيت و شهرت بسزا داشته است. دانش‌دوستان از اطراف و اكناف به حضورش شتافته و حل مجهولات خود را از او درخواست مي‌كردند. چنانكه معروفترين اثر خود يعني مثنوي «گلشن راز» را در چنين موردي در جواب سؤال هاي مرد بزرگي از خراسان به نام امير سيد حسين هروي مريد و خليفه شيخ بهاءالدين ملتاني كه او هم خليفه شيخ شهاب‌الدين عمر سهروردي بود سروده است.

 اين كتاب كه به‌طور تقريب هزار بيت مي‌شود عبارت است از فهرست موجزي از اصطلاحات و تعبيرات تصوف با توضيحاتي سهل وصريع است. كه در جواب 15 سؤال سروده و تنظيم شده است
اين منظومه را به اشاره شيخ خود بهاءالدين يعقوب تبريزي در پاسخ هفده سؤال منظوم مير حسين حسيني سادات هروي كه در آن عهد در خراسان اشتهار داشته هر بيتي را بيتي به صورت جواب سروده و بعدها ابيات ديگر بر آن افزوده و آن را گلشن راز ناميده است. ديگر آثار شيخ محمود شبستري به شرح زير است:

حق‌اليقين رساله‌ايست مشتمل بر حقايق و دقايق عرفاني- سعادت نامه- مرآت‌المحققين. مرگ وي در سال 720 هجري در سي و سه سالگي به شبستر واقع در هشت فرسنگي شمال غربي تبريز اتفاق افتاده است.


مطالب مشابه :


دانشگاه جامع علمی کاربردی

آغاز ثبت نام کارشناسی ناپیوسته ترمی دانشگاه جامع علمی کاربردی سال 92 ثبت نام کارشناسی
کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه علمی کاربردی

کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه علمی کاربردی شبستر بوده ای دانشگاه جامع علمی
اطلاعیه

دانشگاه جامع علمی آموزش علمي كاربردي شبستر: دانشگاه جامع علمی کاربردی
شهرستان شبستر

و دانشگاه پیام نور بنیس و دانشگاه جامع علمی کاربردی شبستر از دانشگاه‌های این
تاريخ، نحوه پرينت كارت و محل رفع نقص كارت شركت در آزمون

دانشگاه جامع علمی اسكو،آذرشهر،اهر،بناب ،جلفا ،شبستر ، دانشگاه جامع علمی کاربردی
11-شهرستان شبستر

پیام نور واحد بنیس و دانشگاه جامع علمی کاربردی شبستر از دانشگاه‌های این
بازخوانی سه پرونده قتل در تبریز

انجمن حقوق دانشگاه پیام نور شبستر جامع علمی- کاربردی دانشگاه جامع علمی
زيبايي‌هاي سفر به مرز‌هاي‌ شمال غربي ايران

دانشگاه جامع علمی دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد 2 ساعت 16 از تبريز به سمت شبستر و
بیوگرافی استاد سمیه امیرآبادی

مرکز علمی کاربردی جهاد انجمن حقوق دانشگاه پیام نور شبستر. دانشگاه جامع علمی
برچسب :