بارش عشق دراربعین (7)

 

                      هرکجا درمسیر صف دیدیم برای کباب بود!

یکی ازاین‌ها که سیگار می‌کشد به من تعارفی می‌کند می‌گویم :لااشرب! نمی‌خورم! عرب در مورد هر چیز که از دهان وارد معده می‌شود این‌گونه اصطلاحی دارد . مثل آب و شراب و شربت و سیگار و آجیل و..

بحث را عوض می‌کنم و با لحنی شوخی ولی خیلی جدی می‌گویم شما عراقی‌ها چند قاتل دارید! یکی‌اش این سیگار است دیگری دهین – غذایی حلوامانند و مرکب از روغن و شکر و آرد و..که بسیار چرب و شیرین است .هر مغازه که در نجف و کربلا دهین می‌فروشد در کمتر از ساعتی بیست‌تا سینی بزرگ را می‌فروشد!

بعدباخنده می‌گویم و اما عامل آخر، بستر! یکی از آن‌ها که می‌گوید نظامی بوده و دوری از فراش! را نمی‌توانسته تحمل کند لذا از کارش استعفا داده حرفم را تأیید می‌کند و جملاتی می‌گوید و تأکید می‌کند نمی‌توانستم مدت‌ها از همسرم دورباشم لذا از کارم استعفا دادم !جملاتی با شوخی به او می‌گویم که نمی شود دراینجا بنویسم. اصولا من باعراقیها خیلی شوخی می‌کنم برای همین، خیلی راحت با من صمیمی می شوند .

یکی از آن‌ها از خدمات ایران به عراقیها دردفع حملات داعش حرف می زند. می‌گویم این‌ها رفتنی هستند وخدا شما را نصرت خواهد داد. همان نظامی استعفا داده  که سی وچند ساله می نمایاند ،جمله عجیبی می‌گوید  : ماعراقیها برای مردن به دنیا می آئیم! به او می‌گویم انشالله وضعتان درست می شود شما ملت بزرگی هستید.

هسته فکری داعش بعثیهاهستند. تجربه نشان داده تروریستها درجاهایی که اشغال می کنند قادربه حکومت نیستند.

در راه یکی از آن‌ها از من می پرسد  ابواسحق-مختار- کجاست؟ به کربلا آمده است؟منظورش آقای فریبرزعرب نیا بازیگر نقش مختاراست. باخنده پاسخ می دهم: نمی دانم. می‌گوید درعراق شایع شده پیاده در راه دیده شده است. بعد موبایلش را ازجیب در می آورد و عکس  بازیگر نقش ابراهیم ابن مالک اشتر را که پرچمی بردوش دارد ودرمیان پیاده روندگان به سوی کربلاست، نشان می دهد ومی‌گوید ولی ابراهیم اشترآمده! این هم تصویرش!معلوم می شود چقدراین تصویر دست به دست گشته  تا به  دست او رسیده است.

هرسال که  به عراق می روم بیشتر متوجه تاثیر سریال مختار که نزد عراقیها به کنیه اش- ابواسحق- معروف است می شوم.  تهیه این سریال از کارهای خوب سیمای جمهوری اسلامی بود.جوان عراقی می‌گوید اینقدربعد ازاین سریال مختاردربین عراقیها معروف شد که عراقیهای زیادی از جمله یکی از فامیلهای نزدیک من ،نام فرزندخود را ابواسحاق ومختار گذاشته است!

سالها قبل هم درمسیر بغداد یکی از پلیسهای بین راه بغداد، کربلا از من خواست سلام او را به مختار برسانم!  در حالی که از او  که پاسپورتهایمان را بررسی کرد،خداحافظی می کردیم با تبسم گفت :بلغ سلامی الی المختار!

درمسیر مکرر تابلوهایی از فریبرزعرب نیا در کنار تصاویر بعضی از ائمه ! دیده می شود که نشان از تاثیر این سریال تاریخی در میان مردم عراق دارد. غیر عراقی اش را نمی دانم. مهمترین دلیل این شیفتگی عراقیها این است که مرحوم مختار که با انتقام خون امام حسین از ستمگران سپاه کوفه دل اهل بیت را شاد کرد، اهل عراق بود.

از امام  سجاد علیه السلام درباره مختار روایتی است که رحم الله المختار بنو دورنا و انعش ایتامنا.خدا مختار را رحمت کند که خانه های ما را که با قتل حسین خراب شده بود ،آباد کرد ویتیمان پدر از دست داده ما را زندگی و شادابی بخشید.

 بیش از نیم ساعت با این جوانها تند تند راه رفتن و حرف زدن  وحرف شنیدن باعث شد ازهمراهانم که خیلی از عراقی ها آهسته تر راه می روند ،دور شوم.یکی ازعراقیها از اینکه مرا از همراهانم جدا کرده و به حرف گرفته است عذر خواهی می‌کند.تشکری می‌کنم و با آن‌ها خداحافظی می‌کنم و بر روی صندلی کنار جاده برای استراحت می نشینم .حدود ده دقیقه بعد همراهانم بدون اینکه متوجه من بشوند ازجلویم رد می شوند. سخت گرم گفتگو با همدیگر هستند. می گذارم رد شوند. پشت سرشان راه می افتم وصدایشان می زنم. جا می خورند ومی پرسند اینجا چکار می‌کنم .  چکیده همه ماجرا را برایشان توضیح می دهم تا آن‌ها هم کمی ازتاریخ کوفه و ماجرای کربلا را بدانند.

دو ساعتی  که از راه می رویم.مردی حدودا 50 ساله با قامتی بلند و با صورتی گشاده و در نهایت مهربانی که بعدها معلوم شد سید و از اولاد رسولخداست  و می گفت کارمند شهرداری کفل است راه ما را می بندد و با اصرار ازما می خواهد شب و شام را در حسینیه اش اتراق کنیم. حسینیه ای کوچک که بیست نفرجامی گیرد. دعوتش را می پذیریم تاهم نمازی بخوانیم وهم شامی بخوریم.نیم ساعت به اذان مغرب باقی مانده است .

 


مطالب مشابه :


چگونه سرعت اینترنت را افزایش دهیم.یا کاری کنیم که فرض شود مودم سوخته است.

بزرگترین سایت ترفندهای کامپیوتری - چگونه سرعت اینترنت را افزایش دهیم.یا کاری کنیم که فرض
اوای سکوت

اما لطفا" خبر دهین
فلفل قرمز

این ماده تحریک نمیشود، در سبد روزانه تان این داروی قرمز را جای دهین.رنگدانه های طبیعی
ما حسینی هستیم

دانلود فایل صوتی نوحه ما حسینی هستیم با صدای کربلایی امین دهین 1391 محل بازارنو
جیره غذایی طوطی کوتوله برزیلی یا فیشر لاوبیرد

خریداری کرده و ابتدا در بالای ظرف اصلی که دانه و تخمه ها هستن قرار دهین در روزهای بد
باغ کوچک سپیدار

خاتره 89 - باغ کوچک سپیدار - وبلاگ دانشجویان خدمات اجتماعی 89 دانشگاه شاهد - خاتره 89
گریه

دانلود فایل صوتی نوحه گریه با صدای کربلایی امین دهین 1393 محل ابوعلی بهبهان دانلود فایل صوتی
بارش عشق دراربعین (7)

می‌گویم شما عراقی‌ها چند قاتل دارید! یکی‌اش این سیگار است دیگری دهین
ایـران قـدیـم (چه مقام های بالایی داشتیم)...

شدن خبر شوین حتما در خبر نامه عضو شوین اگر هم لذت بردین به ما رای دهین و توی نظر سنجی ما
تمرینات دینامیک سیالات

white کپی گرفتن دوستان اگه جواب سوال ها رو دارین لطفا در وبلاگ قرار دهین
برچسب :