ساخت هواپیمای مدل با استفاده از ظروف فومی

براي ساخت هواپيماي مدل مي توانيد از ظروف يك بار مصرف فومي غذا و ميوه استفاده كنيد كه كار جالب و مبتكرانه و همچنين مقرون به صرفه اي محسوب مي شود.

مراحل کار در زیر توضیح داده شده است:

مدلی که ساخت آن توضیح داده می شود یک هواپیمای سبک از نوع پایپر (piper) می باشد.
حدود ۱۰ عدد ظرف فومی برای ساخت این مدل کافی بوده كه ضخامت فوم ها هم در حدود ۳ ميلي متر مي باشد.

st1

مرحله اول بریدن لبه ظروف می باشد که باید توسط تیغه کاتر انجام شود.

st2

لبه دو تکه فوم بریده شده را روی هم انداخته و با یک برش صاف ببرید،به اين صورت لبه دو تا فوم براي اتصال به هم تطبيق كامل خواهد داشت.سپس تکه های فوم را به صورت طولی و از پهلو بهم چسبانده و با چسب نواری از پشت و رو فیکس کرده و بگذارید تا خشک شود.

st3

سپس الگوی مدلی که می خواهید بسازید را بر روی یک طرف فوم رسم نمائید.همچنین محل قرار گرفتن دیواره های عرضی (Former) را در داخل طرح بدنه مشخص و رسم کنید.این دیواره ها باعث اتصال دو قسمت بدنه و استحکام  آن شده و همچنین در نصب موتور و ارابه فرود کاربرد دارند. 

st4

طرح رسم شده بر روی فوم را ببرید و سپس آنرا روی یک فوم دیگر گذاشته و دو انتهای آنرا با چسب نواری فیکس کنید و یکی دیگر مثل آن برش بزنید.

st5

 دیواره های عرضی یا فورمرها را طبق نقشه مدل ببرید و سوراخ های مربوط به نصب موتور و اجزاء دیگر را در آنها ایجاد کنید.

st6

با استفاده از چسباندن فورمر ها در جای خودشان دو قسمت بدنه را به هم متصل کنید و همچنین انتهای بدنه را که محل نصب دم می باشد از سمت داخل به صورت اریب ببرید تا زاویه درست ایجاد شود و سپس به هم متصل کنید.

st7

 دو عدد ترکه چوب نازک که در فیکس کردن بالها کاربرد دارند را در زیر قسمتی که بال قرار می گیرد و بصورت عرضي (مطابق شکل) از داخل بدنه عبور داده و با چسب محکم کنید.بعدا بال مدل توسط دو عدد كش لاستيكي بر روي اين تيرك ها فيكس خواهد شد. 

st8

همچنین یک عدد الوار چوبی کوچک با مقطع مربعی که برای نصب موتور می باشد را مطابق شکل در محل خود در داخل فورمرهای دماغه مدل بچسبانید. 

st9

 یک تکه فوم را برای قسمت بالایی دماغه با انحنای لازم حالت دهید.

st10

 قسمت بالایی دماغه و همچنین شیشه جلویی مدل را در محل خود بچسبانید.

st11

 طرح سکان افقی و عمودی را بر روی فوم کشیده و برش بزنید و لبه های آنها را با زاویه ۴۵ درجه بوسیله سمباده انحنا دهید.

st12

سکان افقی و عمودی را در محلشان بچسبانید،مطمئن شويد كه آنها صاف و با زاويه قائم باشند.قسمت بالاي بدنه را تا محل قرارگيري بال بوسيله فوم مربوط به آن بپوشانيد و چسب بزنيد.

st13

st14

از نوار چسب شفاف به عنوان لولا برای اتصال دو قسمت متحرک سکان افقی و عمودی استفاده کنید.سرووها و رادیو کنترل و سیمهای هل دهنده مربوطه را مطابق شکل می توانید نصب نمائید.

st15

با استفاده از یک مفتول فنری مثل سیم پیانو ارابه فرود هواپيماي مدل را بسازید و  در محل خود قرار دهید و نصب نمائيد،همچنين از چرخهاي سبك براي آن استفاده كنيد.

st16 

قسمت زیر بدنه مدل را با استفاده از قطعه فومی مربوط به آن بپوشانید.

st17

دماغه مدل را اضافه كنيد و در داخل بدنه تنظيم نمائيد.

st18

لبه های بدنه مدل را با استفاده از سمباده نرم گرد کنید و دماغه را از محل اولین فورمر جلوئی ببرید.بعدا می توانید بعد از نصب موتور دوباره آنرا به بدنه متصل نمائید.

st19

بالهای هواپیمای مدل را برش بزنید و لبه های آنها را بهم چسب بزنید.

st20

زیر بال مدل و قسمت میانی آن که در داخل بدنه قرار می گیرد را جهت قرار گرفتن الوارهای چوبی نازک حالت دهنده بال مشخص کنید و خطوط آنرا رسم کنید.

st21

 با استفاده از یک لوله آلومینیومی نازک یک دکل بسازید و دو سانت از هر طرف آنرا اندکی خمیده کنید مطابق شکل برای ایجاد زاویه هفتی(dihedral) در بال مدل.  

 st22

کانال های قرارگیری الوار های بال را طبق خطوط رسم شده خالی کنید و سپس دکل های مربوطه و قطعات بال را بهم بچسبانید.لبه های قسمت جلوئی بال را با سمباده گرد کنید و لبه های قسمت عقبی را تیز کنید.

st23

 st24

تجهیزات رادیو کنترل و موتور را نصب کنید.آماده برای اولین پرواز شوید.

rc1

 rc2

 rc3

rc4

 

با كليك بر روي لینک زير مي توانيد نقشه یک هواپیمای پایپر با فرمت pdf که تقریبا مانند مدل بالا می باشد را دانلود و پرينت نمائيد:

 لينك دانلود نقشه

خوب ...... امیدوارم مطلب امروز مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته باشه،راستش براي آپلود كردن اين همه عكس و فايل خيلي وقت گذاشتم اونم با اين سرعت اينترنت و خيلي خستم كرد و حتي مجبور شدم كه حجم عكس ها رو كم كنم كه براي همين يه مقدار از كيفيت اونا كم شده ولي باز هم به اندازه كافي واضح و روشن هستند.

هر نظر و پيشنهادي داريد در قسمت نظرات بنويسيد و مطمئن باشيد كه خوانده مي شود هر چند كه نتوانم به آنها پاسخ دهم ولي باز هم از نظرات شما خوانندگان عزيز اين وبلاگ استقبال مي كنم.

موفق و پيروز باشيد.


مطالب مشابه :


عكس حنا - ظرف براي حنابندون (سري اول)

آرايشگاه بانوان(زنانه) درهمدان-خورشيدشهر - عكس حنا - ظرف براي حنابندون (سري اول) - عروس سرا و
تزیین ظرف میوه

از هر هنری سخنی - تزیین ظرف میوه - روبان دوزی،مدل لباس،تزیین شمع و
مدل های جدید سرویس چینی

جهیزیه عروس - مدل های جدید سرویس چینی - تالار گفتگو ( سه شنبه پانزدهم بهمن ۱۳۹۲ ) » جهیزیه
ساخت هواپیمای مدل با استفاده از ظروف فومی

حدود ۱۰ عدد ظرف فومی برای ساخت این مدل لبه های بدنه مدل را با استفاده از سمباده نرم
چطور با ظرف‌های بلور جاشمعی درست کنیم؟

با روش‌های زیر می‌توانید 5 مدل جاشمعی متنوع داشته باشید برای این مدل جاشمعی به ظرف
برچسب :