«صنایع دستی»

صنایع دستی:مجموعه ای از هنر وصنعت ما اطلاق می شود که با استفاده از مواد اولیه  بومی وانجام  مراحل تولیدی  به کمک دست وابزار دستی  موجب تهیه  وساخت محصولاتی می شود که ذوق هنری  وخلاقیت  فکری سازنده  به نحوی تجلی یافته است .

31.gif

 صنایع دستی محلی شامل: انواع حصیرهایی که با برگ درختان خرما ساخته می شود- سوند بافی- انواع سبدهای کوچک و بزرگ به نام های پری- تولک- دوز یا کمبار می باشد .

22.gif

گلابتون دوزی :یکی ازحرفه های سنتی وبومی است که دراین شهرانجام می گیرد که عبارت است از طرح های زیبا ومنقوش روی پارچه  با نوارهای طلایی گلابتون .گلابتون راجهت تزئین وزیبائی لباس های زنان وبرای روسری وشلوار محلی به کار می برند ابزار گلابتون دوزی عبارتند از :قلاب ،کم و تسمه .

شیوه ی کار بدین طریق است که پارچه ی منقوش را به بوسیله ی تسمه بر روی کمه محکم کرده و با سوزن قلاب نخ های گلابتون را بر روی پارچه می دوزند .از گلابتون دوزی برای شلوار هایی که  با شک و زر و کاموا است استفاده می کنند .

24.gif

خوس دوزی: خوس عبارت است از یک نوار باریک وبراق که برای تزئین لباس و روسری کاربرد دارد این نوار ها در رنگ های طلایی و نقره ای و.... بر تور یا حریر به سبک خاصی بافته می شود و از این لباس ها و روسری ها بیشتر در مراسم شادی مانند عروسی استفاده می کنند.

25.gif

شَک و زری بافی :شک دوزی نوار های تزئینی که در لباس های محلی کاربرد دارد این نوار ها جزء صنایع دستی است که با نوار های خوس طلایی و نقره ای و کاموای نازک به دست توانمند بانوان بافته می شود وبیشتر در پارچه شلوار ها مورد استفاده قرار می گیرد و پیرزن ها هم بیشتر در سر آستین ها و یقه های لباس به کار می برند.

28.gif

پری( زنبیل ): این وسیله بیشتر از برگ درختان خرما بافته می شود و از آن برای جمع آوری خرما   مورد استفاده قرار می گیرد.

29.gif

[لازم است به این نکته اشاره شود که بیشتر این صنایع توسط زنان خانه دار و افراد پیر انجام می گیرد. مردان جوان هیچ تمایلی برای انجام و یادگیری این صنایع ندارند.]

30.gif

font size=


مطالب مشابه :


آشنایی با هنر بافتنی با میل و کاموا پودمان صنایع دستی بافت کاروفناوری هشتم

مطالب کمک درسی جهت تدریس پودمان صنایع دستی بافت کاروفناوری هشتم. آشنایی با هنر بافتنی با
«صنایع دستی»

صنایع دستی: دوزند .از گلابتون دوزی برای شلوار هایی که با شک و زر و کاموا است استفاده می
بافت{بافتنی با کاموا.پارچه.دستبند دوستی.قلاب بافی.تابلو فرش.شبه قالی}

{بافتنی با کاموا.پارچه.دستبند دوستی.قلاب بافی.تابلو فرش.شبه هنری-صنایع دستی. تاريخ :
آشنایی با هنر صنایع دستی کپو بافی

دو روش برای تزئین این سبدها وجود دارد.کپوها زمینه ساده حصیری دارند و با کاموا به رنگهای شاد
چادرشب ‌بافی

چادر از ابریشم، پشم، پنبه و کاموا صنایع دستی به طور توسعه صنایع دستی با برنامه
"چادر شب" بافی حاصل ذوق و هنر زنان روستایی گیلان

زنان استان گیلان است که در تولید این چادر از ابریشم، پشم، پنبه و کاموا صنایع دستی با
برچسب :