موتورسیکلت های مینی

مینی موتورسیکلت ها به عنوان یک وسیله نقلیه دوچرخ کم مصرف، انقلابی در صنعت حمل و نقل درون شهری ایجاد کرده اند.

 

در ابتدا مینی موتورسیکلت ها به عنوان یک وسیله نقلیه دوچرخ لوکس معرفی شدند و کم کم با توجه به هزینه های فزاینده سوخت، رکود اقتصادی و البته قیمت بسیار پایین آنها، جای خود را در میان استفاده کنندگان باز کردند و انقلابی در صنعت حمل و نقل پدید آوردند.

مینی موتورسیکلت، موتورسیکلتی شبیه به روروک بچه ها (مینی موتورسیکلت پایی) با یک صندلی، جا پای تخته مانند و چرخ های کوچک و کم ارتفاع است. در طراحی کلاسیک بدنه مینی موتورسیکلت تخته صافی به عنوان جا پایی در وسط آن قرار دارد. این طراحی به دلیل آن است که در اکثر مینی موتورسیکلت ها موتور و سیستم حرکتی متصل به اکسل عقب بوده یا در زیر صندلی راننده قرار دارد.

بر خلاف موتورسیکلت های معمولی که موتور روی بدنه قرار دارد در مینی موتورسیکلت موتور روی چرخ عقب قرار می گیرد. در اکثر مینی موتورسیکلت ها سیستم انتقال قدرت دستی، موتور روی اکسل عقب و کلاچ و میله تعویض دنده روی دسته چپ فرمان قرار دارد.

از ویژگی های برجسته بدنه مینی موتورسیکلت ها وجود سپر جلو برای محافظت پاها بوده و طراحی به گونه ای است تا تمام یا اکثر قسمت های مکانیکی از دید مخفی باشد. معمولا فضایی در زیر صندلی یا جلوی پاها هم برای قرار دادن برخی بارها تعبیه شده است.

اکثر مینی موتورسیکلت ها دارای موتورهای کم حجم تک سیلندر هستند. البته بعضی از انواع مینی موتورسیکلت ها (که بزرگ تر از نمونه های معمولی هستند) دارای موتورهایی با دو سیلندر و تا حجم ۴۰۰ تا ۸۵۰ سی سی نیز هستند. چرخ های مینی موتورسیکلت معمولا از چرخ های موتورسیکلت های معمولی کوچک تر بوده و رینگ آنها از فولاد فشرده یا آلومینیوم ریخته گری شده، ساخته شده و چرخ عقب و چرخ جلو یکسان طراحی می شوند تا در مواقع ضروری بشود جابه جایشان کرد. برخی مینی موتورسیکلت ها دارای چرخ زاپاس هم هستند. اکثر مینی موتورسیکلت های جدید از دوشاخ جلوی معمولی استفاده می کنند که دو سر محور جلو به آن محکم می شود و بعضی دیگر دارای بازوی چرخ عقب دوقلو هستند. استفاده از خصوصیات مینی موتورسیکلت های پایی و به کارگیری آنها در طراحی موتورسیکلت ها از اواخر قرن ۱۸ آغاز شد. سال ۱۹۸۴ اولین موتورسیکلت موجود برای خرید مشتریان توسط هیلده براند و وولف مولر تولید شد. تنه این موتورسیکلت شبیه مینی موتورسیکلت بود. مخزن سوخت آن روی لوله ای شیبدار در جلوی موتور نصب شده بود. موتور دو سیلندر آن هم در زیر تنه قرار داشت. سیلندرها هم به موازات تنه قرار گرفته بود.

موتور با آب خنک می شد و رادیاتور در بالای گلگیر عقب نصب شده بود. این اولین وسیله نقلیه دوچرخی بود که نیروی محرکه آن توسط موتور و نه بوسیله پدال تولید می شد و به تولید انبوه رسیده و فروخته شد. حداکثر سرعت این وسیله نقلیه ۴۰ کیلومتر بر ساعت بود.

چرخ عقب مستقیما توسط میله پیستون و به شیوه ای شبیه به حرکت چرخ لکوموتیو بخار به حرکت در می آمد. تنها چند صد نمونه از این موتورسیکلت ساخته شد؛ چراکه به دلیل قیمت بالا و مشکلات فنی این پروژه، هر دو نفر (هیلده براند و وولف مولر) در این پروژه با شکست مواجه شدند.

اتو فوتویل هم ازجمله مینی موتورسیکلت هایی بود که در فرانسه و در سال ۱۹۰۲ ساخته و عرضه شد. این وسیله نقلیه اساسا یک موتورسیکلت رکاب وسط بود (پاها بین تنه قرار می گرفت). بعلاوه صندلی آن بر خلاف زین های سنتی، دسته دار بود. تولید این وسیله تا سال ۱۹۲۲ ادامه یافت.

 

 

مینی موتورسیکلت های امروزی

​ وسپا GTS۳۰۰ سوپر با ظاهری مسابقه ای حدود ۷ دهه است که طراحی بدنه مینی موتورسیکلت های وسپا تغییر چندانی نداشته است، اما در مورد وسپا جی.تی.اس ۳۰۰ باید گفت که در زیر این ظاهر آشنا، یک موتور تک سیلندر توفانی با حجم ۲۷۸ سی سی پنهان شده که می تواند با سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت به شما سواری دهد. اگرچه نیمرخ سیاهرنگ این موتورسیکلت ایتالیایی ظریف و اسپرت است، اما گشتاور موتور آن را تبدیل به یک سورتمه شهری سرگرم کننده می کند.

 

یاماها زوما ۵۰ اِف

از سال ۱۳۷۸ تاکنون شرکت یاماها توانسته بیش از ۷۹ هزار مینی موتورسیکلت زوما بفروشد. با تزریق مجموعه ای از فناوری ها و تغییرات به روز، این موتورسیکلت نازک در سال جاری ارتقای مناسبی داشته است. موتور دو زمانه زوما تبدیل به موتور ۴۹ سی سی چهار زمانه شده که با مایع خنک می شود. میزان مصرف سوخت آن به رقم استثنایی ۵/۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر رسیده، اما برای رسیدن به حداکثر سرعتش که ۶۴ کیلومتر بر ساعت است، مدتی زمان لازم دارد. زوما مجهز به سیستم ناوبری گارمین است که حداکثر سرعت قانونی در مناطق مختلف را مشخص می کند و نیازی به نگرانی در این مورد نیست.

 

ب.ام.و سی ۶۵۰ جی تی

اولین یورش ب.ام.و به بازار مینی​موتورسیکلت بسیار جسورانه خواهد بود. هنگامی که مدل های جدید سی ۶۰۰ و سی ۶۵۰ جی تی در پاییز امسال به بازار معرفی شوند، جنگجویان آلمانی خواب سامورایی های ژاپنی را آشفته خواهند کرد. هر دو مدل جدید بی.ام.و از موتور ۶۴۷ سی سی با قدرتی معادل ۶۰ اسب بخار سود می برند. تکیه گاه سرنشین عقب قابل تنظیم بوده و شیشه جلوی مینی موتورسیکلت هم به صورت الکتریکی تنظیم می شود.

 

 

هوندا پی.سی.ایکس

اگر از نظر شما مینی موتورسیکلت های ۵۰ سی سی بسیار ضعیف بوده و ۱۵۰ سی سی ها هم خیلی بزرگ هستند، پیشنهاد ما به شما پی.سی.ایکس ۱۲۵ سی سی است. چرخ های بزرگ ۱۴ اینچی این مدل باعث کاهش انقباض حرکتی که در مینی موتورسیکلت موروثی است، می شود. ترمزهای متصل جلو و عقب هم باعث توقف سریع تر مینی موتورسیکلت می شود.

شاید برای رانندگان قد بلند این موتور کمی تنگ به نظر برسد، اما در زیر صندلی فضای بسیار خوبی برای قرار دادن کلاه و وسایل دیگر وجود دارد. گنجایش باک موتور فقط ۶ لیتر است که با توجه به مصرف ۲ لیتر در هر یکصد کیلومتر، می توان ساعت ها با آن راند بدون این که نگران تمام شدن بنزین بود.

 

 

هلیوم EV

مدل هلیوم یکی از مقرون به صرفه ترین و در دسترس ترین محصولات خط تولید مینی موتورسیکلت های کمپانی EV برای مشتریان است که با استفاده از باتری پیشرفته آن می توانند، مسافتی معادل ۷۷ کیلومتر را با سرعتی معادل ۶۴ کیلومتر بر ساعت طی کند. اگر بخواهید این مسافت را افزایش دهید، باید کمی سر کیسه را شل کنید و یک باتری بزرگ تر بخرید؛ آن وقت می توانید حداکثر برد موتورسیکلت کوچکتان را به ۱۷۷ کیلومتر افزایش دهید. وجود برنامه کاربردی همراه با جی پی اس و مکان​یاب ایستگاه شارژ باتری این موتور کوچک را به آینده گره زده است.

 

 

Boxx

اگرچه این مینی موتورسیکلت الکتریکی پیشگام در عرصه مینی موتورسیکلت ها ممکن است شبیه بخاری کوچکی باشد که روی دو چرخ سوار است، اما در حقیقت این نوع طراحی در برگیرنده خلاقیت و نوآوری بسیار زیادی است. با استفاده از روش ساخت بدنه آلومینیومی بدون جوش خوردگی، وزن کل این مینی موتورسیکلت تنها ۵۴ کیلوگرم است.

طراحان با قرار دادن پکیج موتورهای کوچک روی چرخ ها موجب صرفه جویی در فضای اشغال شده توسط مینی موتورسیکلت شده اند. این اردک عجیب و غریب می تواند مسافت ۳۲ کیلومتر را با سرعت ۴۸ کیلومتر بر ساعت بپیماید. با خرید یک باتری لیتیوم ـ پلیمر اضافی می توان این مسافت را دو برابر کرد. انتظار می رود ​ این مینی موتورسیکلت پاییز امسال وارد بازار شود.


مطالب مشابه :


خودتان موتور مینی جت بسازید

8 ژانويه 2010 ... با سلام. در قسمت اول نحوه کار انواع موتور های جت را توضیح دادم در قسمت دوم قراره که نحوه ساخت یه مینی جت را توضیح بدم؛. از نوشته های قسمت اول میشه
سفر با موتورسیکلت هوندا125

خصوصا موتور سیکلت طرح هوندا۱۲۵که ازاین به بعد اختصارا با نام موتور سیکلت ..... خودرو های تصادفی ( موتور سیکلت و سواری و کامیون و اتوبوس و مینی بوس)که به
موتورسیکلت های مینی

در ابتدا مینی موتورسیکلت ها به عنوان یک وسیله نقلیه دوچرخ لوکس معرفی شدند و کم کم با توجه به هزینه های فزاینده سوخت، رکود اقتصادی و البته قیمت بسیار
دانلود دو جلد کتاب طراحی موتورهای مینی جت

حجم. توضیحات. 10.5 MB. دو جلد کتاب طراحی موتورهای مینی جت با نامهای Model Jet Engines و Home Built Model Turbines همراه با نرم افزار اجرا کننده مجموعاً 213 صفحه.
موتور مینی جت سیمرغ

5 ژوئن 2010 ... موتور مینی جت سیمرغ. با سلام پست بعدی پاسخ به سوالات شما. تست گرم موتور مینی جت سیمرغ. تست در حالت 60 درصد RPM. تکمیل و اتمام سکوی
اطلاعات فنی مینی بوس هیوندای (کروٍس)

موتور, مدل: D4AL. قدرت موتور: ۱۱۵ hp at 3400 rpm. حداکثر گشتاور موتور: ۲۹۰ Nm at 2000 rpm. تعداد سیلندرها: ۴عدد، خطی. حجم کل سیلندرها: ۳۲۹۸ cc. تعداد و آرایش
طبقه بندی موتور سیکلت ها

موتورسیکلت های فراجاده ای یا آف رود .Scooter 3. - اسکوتر ها .Moped 4. موتور گازی . Mini Bike 5. موتورسیکلت های کوچک یا مینی .6 موتور سیکلت های A.T.V یا هم جارو
آلودگی موتور دوزمانه

وبلاگ فوق تخصصی مکانیک خودرو - آلودگی موتور دوزمانه - اطلاعات ... دولت به منظور اجرايي كردن اين طرح همزمان با جمع آوري چهار هزار دستگاه ميني بوس فرسوده پيشنهاد
راهنمای محل شماره های موتور و شاسی در بازدید اولیه انواع اتومبیل اتوبوس و مینی بوس

راهنمای محل شماره های موتور و شاسی در بازدید اولیه انواع اتومبیل اتوبوس و مینی بوس. نوع وسیستم محل حک شماره موتور محل حک شماره شاسی محل نصب پلاک مشخصات 1
کویر مرنجاب

صدای موتور مینی بوس مانند سازی است که برروی تصاویری که در دو طرف جاده از جلوی چشمهایمان می گذرند لحظه ای از نواختن نمی ایستد. جاده به پیش می رود و ما هم در تعقیب
برچسب :