تلویزیون‌های LCD برق را می‌بلعند

سليقه خريداران و تغيير آن هميشه در بازارهاي مختلف تعيين‌كننده ‌است. در بازارهاي رقابتي محصولات ديجيتال اما انگار اين موضوع تاثير‌گذاري بيشتري دارد تا جايي كه اين روزها تمايل كاربران به تماشاي فيلم‌ها، انجام بازي‌هاي كامپيوتري و يا ضبط مسابقات ورزشي باعث شده است تا شركت‌هاي توليد‌كننده به طراحي و توليد تلويزيون‌هايي با اندازه‌هاي بزرگتر و با كيفيت‌تر رو بياورند.

به نوشته «دنيای اقتصاد»، در واقع با افزايش رونق در بازار انواع تلويزيون‌هاي LCD به خصوص HDTVها و افزايش كاربردهاي مختلف آن‌ها، كاربران و خريداران هم به تدريج استفاده از تلويزيون‌هاي با كيفيت با اندازه‌هاي بزرگتر را به تماشاي برنامه‌هاي تلويزيوني در تلويزيون‌هاي كوچك‌تر ترجيح دادند.

اين همان اتفاقي است كه بازار انواع تلويزيون‌ها را دچار تحول كرد. به اين ترتيب تغيير سليقه كاربران همراه با گسترش تكنولوژي‌هاي جديد جعبه‌هاي جادوي قديمي را به تصوري از پرده‌هاي سينمايي تبديل كرده است.

با اين اوصاف شركت‌هاي توليد‌كننده براي حفظ سهم خود از اين بازار با سليقه كاربران همراه شده‌اند تا در نتيجه تلويزيون‌هاي بزرگتر در سال‌هاي اخير به محصولات پرفروش بازار انواع تلويزيون تبديل شوند.

اين روند اما گويا نگراني فعالان محيط‌زيست و طرفداران مصرف بهينه انرژي را به همراه داشته است، تا جايي كه آن‌ها را به فكر وضع قوانين جديد براي طراحي و توليد نسل‌هاي آينده انواع تلويزيون‌ها به خصوص تلويزيون‌هاي پرطرفدار HDTV انداخته است. با اين اوصاف كارشناسان انرژي در آمريكا به عنوان بزرگترين بازار تلويزيون‌هاي HDTV (با وضوح تصوير بالا) زودتر از كارشناسان در كشورهاي ديگر به فكر افتاده‌اند.

قوانين سخت براي كاهش مصرف

افزايش اندازه تلويزيون‌ها و به دنبال آن‌ها افزايش مصرف انرژي به تدريج مي‌تواند بحران‌هاي جدي در زمينه صرفه‌جويي و ذخيره انرژي به وجود بياورد؛ اين همان موضوعي است كه كارشناسان كميسيون انرژي در شهر كاليفرنيا را به فكر وضع قوانين جديد براي توليدكنندگان اين محصولات انداخته است. به اين ترتيب آن‌ها در روز هجدهم ماه نوامبر گذشته مقررات الزامي و مهمي را براي توليد‌كنندگان تلويزيون‌هاي HDTV وضع كردند تا بر اساس آن‌ها از ابتداي سال 2011 تلويزيون‌هاي HDTV با اندازه‌هاي بزرگتر از 58 اينچ مصرف انرژي تا سه برابر كمتر از تلويزيون‌هاي امروزي داشته باشند و مصرف اين تلويزيون‌ها از سال 2013 هم به كمتر از نصف مصرف اين تلويزيون‌ها در حال حاضر كاهش پيدا كند. اين كميسيون اعلام كرده است كه با اجراي اين مقررات جديد انتظار مي‌رود تا شهروندان كاليفرنيا بيش از يك ميليارد دلار در سال در هزينه‌هاي مصرف برق خود صرفه‌جويي كنند.

آمار منتشر شده از سوي اين كميسيون نشان مي‌دهد كه مصرف برق شهروندان كاليفرنياي طي 30 سال گذشته برابر 7000 كيلو وات ساعت در سال براي هر نفر بوده، در حالي كه اين رقم در اين سال‌ها به 12000 كيلو وات ساعت رسيده است تا در نهايت مصرف برق اين شهر را در سال به 9 ميليارد كيلو وات ساعت برساند. به همين دليل هم اين كارشناسان معتقدند اين قوانين حتي در سال‌هاي آينده و با ورود تكنولوژي‌هاي جديد مانند تلويزيون‌هاي سه بعدي به بازار بايد سخت‌تر هم بشوند.

در واقع آمار نشان مي‌دهد كه تلويزيون‌هاي HDTV اين روزها بيش از 10 درصد از مصرف برق ساكنان اين شهر را به خودشان اختصاص داده‌اند، در حالي كه اين ميزان براي يك دهه گذشته تنها كمتر از 3 درصد بوده است.

هر چه بزرگتر، پرمصرف‌تر

وضع چنين قوانيني معمولا آنقدر كه اعتراض توليدكنندگان تلويزيون‌هاي پلاسما را به دنبال دارد، توليدكنندگان تلويزيون‌هاي LCD را چندان نگران نمي‌كند. در حقيقت با وجود آنكه تلويزيون‌هاي پلاسماي HDTV همچنان به خاطر رنگ سياه غالب، كنتراست بسيار بالا و سرعت بالاي تغيير تصاوير بهترين انتخاب براي تماشاي مسابقات ورزشي و فيلم‌هاي اكشن هستند، اما هميشه به خاطر مصرف بالاي انرژي در بازار شناخته مي‌شوند.

تحقيقات انجام شده در اين زمينه نشان مي‌دهد كه همچنان تلويزيون‌هاي تيوپي قديمي باصرفه‌ترين تلويزيون‌هاي از نظر مصرف انرژي برق هستند. اين تلويزيون‌ها در هر اينچ مربع خود حداكثر 23/0 وات برق مصرف مي‌كنند. اين در حالي است كه تلويزيون‌ها LCD و پلاسماي امروزي به ترتيب در هر اينچ مربع 27/0 و 36/0 وات برق مصرف مي‌كنند.
درست به همين دليل هم هست كه مساحت نمايشگر تلويزيون‌ها مهم‌ترين عامل در ميزان مصرف برق آن‌ها به حساب مي‌آيند.

در حالي كه تلويزيون‌هاي قديمي حداكثر اندازه 32 اينچي داشتند كه در نهايت مساحت نمايشگر آن به 490 اينچ مربع مي‌رسيد، تلويزيون‌هاي LCD با اندازه 42 اينچي اين روزها معمولا پرطرفدارتر بوده و مساحتي برابر 750 اينچ مربع دارند. اين در حالي است كه تلويزيون‌هاي پلاسما به خاطر كيفيت بسيار بالا اغلب در اندازه‌هاي بزرگتر هم خريداري مي‌شوند. در ميان اين تلويزيون‌ها معمولا پلاسماهاي 58 اينچي و بزرگتر كه مساحت 1440 اينچ مربعي و بيشتر دارند، با اقبال بيشتري در بازار مواجه مي‌شوند.

اين در حالي است كه همچنان تلويزيون‌هاي HDTV با اندازه‌هاي بزرگتر محبوبيت بيشتري در بازار پيدا كرده و فروش بيشتري هم دارند. آمارها و گزارش‌هاي تحقيقاتي هم اين موضوع را تاييد مي‌كنند.

آخرين گزارش موسسه تحقيقاتي iSuppli در اين مورد نشان مي‌دهد كه صادرات جهاني تلويزيون‌هاي LCD با اندازه بزرگ در فصل سوم سال 2009 نسبت به همين زمان در سال 2008 با افزايش 9/28 درصدي همراه بوده است و پيش‌بيني مي‌شود كه اين رقم براي فصل چهارم سال 2009 هم به رشد 1/57 درصدي برسد.

پيش‌بيني كارشناسان iSuppli براي كل سال 2009 رشد 6/18 درصدي صادرات جهاني تلويزيون‌هاي LCD با اندازه بزرگتر نسبت به سال 2008 و رسيدن آن به صادرات 7/ 516 ميليون دستگاهي است.

به عقيده كارشناسان، با وجود بحران اقتصادي و كاهش قدرت خريد كاربران و خريداران، انتظار مي‌رود بازار تلويزيون‌هاي HDTV با اندازه بزرگ تا پايان سال 2009 به طور كامل بهبود پيدا كرده و از ركود نجات پيدا كند. با اين همه اما پيش‌بيني مي‌شود درآمد حاصل از فروش جهاني تلويزيون‌هاي HDTV با اندازه بزرگ تا پايان امسال با كاهش 8 درصدي در مقايسه با سال 2008 همراه باشد. اين در حالي است كه قيمت اين تلويزيون‌ها در سال 2009 با افزايش هم رو‌به‌رو بوده است.

طبق اعلام موسسه iSuppli، قيمت تلويزيون‌هاي HDTV با اندازه 37 اينچ در ماه ژوئن اين سال تا 8/0 درصد افزايش پيدا كرده و قيمت تلويزيون‌هاي با اندازه 40 تا 42 اينچ با افزايش 4/1 درصدي نسبت به سال گذشته همراه بوده است.

با تمام اينها اما كارشناسان انرژي اميدوارند كه به دنبال نگراني‌هاي مربوط به بحران‌هاي آينده انرژي و افزايش تعرفه‌هاي مصرف انرژي، تلويزيون‌هاي HDTV با اندازه‌هاي بزرگتر در سال‌هاي آينده تقاضاي كمتري در بازار داشته و يا حتي دچار ركود نسبي شوند.

در واقع كارشناسان و فعالان بازار معتقدند وضع و اجراي قوانين جديد شايد تنها راه نجات بازار تلويزيون‌هاي بزرگ از ركود در سال‌هاي آينده باشند.


مطالب مشابه :


تلويزيون LED بخریم یا LCD؟

مطالب مفید و کاربردی - تلويزيون led بخریم یا lcd؟ - به وبلاگ مطالب مفید خوش امدید
پخش زنده برنامه‌هاي تلويزيوني در Nokia N77

N77 نوكيا يك تلويزيون خانگي را به Symbian بوده و در سه ماهه دوم سال 2007 با قيمت 370 دلار به
تلویزیون‌های LCD برق را می‌بلعند

طبق اعلام موسسه iSuppli، قيمت تلويزيون‌هاي HDTV با اندازه 37 اينچ در ماه ژوئن اين سال تا 8/0 درصد
تلويزيون‌هاي ليزري در دنياي سينماي خانگي

مهندسی اپتیک ولیزر - تلويزيون‌هاي ليزري در دنياي سينماي خانگي - وبلاگ تخصصی در زمینه مهندسی
برچسب :