تهیه رادیو کنترل برای هواپیمای مدل (بروز رسانی 15/11/87)

كنترل حركت در هواپيما هاي مدل توسط سيستم راديو كنترل انجام ميشود كه شامل بخش فرستنده و گيرنده مي باشد.امواج ارسال شده از فرستنده توسط مدار گيرنده دريافت و به صورت فرمان الكتريكي به سرووها منتقل و باعث حركت سطوح كنترلي و در نتيجه تغيير مسير مدل مي گردد. 

و اما راديو كنترل براي مدلي كه مي سازيد را يا بايد به صورت حاضري از فروشگاههاي مخصوص مدلهاي پروازي خريداري كنيد كه قيمت آن بسته يه تعداد كانالها و مدل و مارك كارخانه سازنده متغير مي باشد ولي معمولا يك ست راديو كنترل ۴ كاناله شامل فرستنده،گيرنده و ۳ يا ۴ عدد سروو حدود ۱۵۰ هزار تومان مي شود كه البته براي همه از جمله مبتديان قابل تهيه نيست و هزينه زيادي برايشان مي باشد.

                       RC%20Radio%20Control.jpg

راه دیگر برای تهیه رادیو کنترل استفاده از فرستنده و گیرنده مدلهای حاضری دیگر مثل هواپیماها و ماشین های مدل ارزان قیمت میباشد که البته معمولا ۲ کاناله هستند که در شکلهای زیر نمونه هایی از آنها را مشاهده می کنید.

       2ch.%20rc%20plane.jpg

       rc%20car-2.jpg

البته تهیه رادیو کنترل ماشین های مدل راحتتر هست و ارزانتر هم تمام می شود و با قیمتی حدود ۷ یا ۸ هزار تومان می توانید یک ماشین رادیو کنترلی نسبتا خوب خریداری کنید که غیر از قسمت رادیو کنترل آن از موتور ها و بقیه قطعات آن هم می توانید استفاده نمایید.ولی در صورت امکان از مدلی که در زیر شکل آن دیده می شود تهیه کنید چون رادیو کنترل آن برد زیادی دارد و نقشه مدارات آن را هم بدست آورده ام و امکان بهبود و تغییرات نیز در آن وجود دارد. 

              RC%20Car.jpg

در این ماشین ها مدار فرستنده با ولتاژ ۳ ولت (۲ عدد باطری قلمی) و مدار گیرنده با ولتاژ ۹ ولت (۶ عدد باطری قلمی) کار میکند و بردی حدود ۳۰ متر را پوشش می دهد.
برای استفاده از این رادیو کنترل جهت هواپیمای مدل اولین و مهمترین چیزی که می بایست تقویت کرد برد فرستنده هست که حداقل نیاز به ۷۰ تا ۱۰۰ متر می باشد. برای افزایش برد در یک فرستنده کنترل از راه دور ۲ راه وجود دارد ۱-افزایش طول آنتن۲- افزایش ولتاژ کار فرستنده رادیو کنترل.
معمولا در ماشین های مدل از آنتن های مفتولی و فنری به طول حدود ۳۰ سانتی متر استفاده می شود که البته برای استفاده مورد نظر ما کم می باشد و باید از آنتن های تلسکوپی به طول ۷۰ تا ۱۰۰ سانتی متر استفاده کنید که براحتی و از فروشگاههای فروش لوازم و قطعات الکتریکی و به قیمتی حدود ۱۰۰۰ تومان قابل تهیه می باشد.همچنين به انتهاي آن يك روبان قرمز رنگ به طول حدود ۳۰ سانتي متر ببنديد كه براي مشخص شدن جهت وزش باد در موقع پرواز دادن مدل مفيد مي باشد.

                      Tower%20Antenna.jpg

در مورد افزایش ولتاژ تغذیه مدار فرستنده هم باید بگویم که در اصل ولتاژ کار مدار این گونه ماشین های مدل ۹ ولت میباشد ولی چون نیازی به برد زیاد نیست و همچنین افزایش تعداد باطری ها هم فرستنده را سنگین میکند و هم گرانتر تمام می شود از ولتاژ ۳ ولت استفاده می شود.شما می توانید جای باطری دو تایی فرستنده را بریده و از باطری های شارژی پک شده مانند همانیکه برای مدلتان تهیه کرده اید استفاده کنید.

در اینجا هم شکل بردهاي مدار فرستنده و گیرنده ماشین مدل که باز شده ،نشان داده شده است.
 

                           RC Car Transmitter1

                                                بردمدار فرستنده رادیو کنترل

                              Reciver-Top pc Board

                                                برد مدار گیرنده رادیو کنترل

تعداد كانالهاي فرمان در اين راديو كنترل ۲ تا مي باشد كه در ماشين كنترلي براي حركت به جلو ، عقب ، راست و چپ استفاده مي شوند. 

براي شروع باید ابتدا برد مدار گیرنده را با جدا کردن سیمهای متصل به جا باطری و کلید و آنتن و همچنین موتورها از داخل ماشین کنترلی خارج نمایید.در شکل زیر سیمهای برد گیرنده نمایش داده شده است.برای دیدن تصویر واضح آنرا ذخیره و سپس مشاهده نمایید. 

Wiring Plan                
در روی برد گیرنده ۲تا سیم قرمز و مشکی مربوط به ولتاژ + و - باطری می باشد که در سر راه آن یک کلید قرار می گیرد،همچنین یک سیم بلند(حدود ۳۰ سانتي متر) هم به جای آنتن می بایست استفاده شود و به محل مورد نظر روي برد گيرنده لحيم شود، ۲ تا از سيمها هم كه به موتور اصلي ماشین وصل بوده به موتور هواپيما متصل مي شود و ۲ تا سيم ديگر كه به موتور چرخ جلویي ماشين وصل بوده به موتور سروو هواپيماي مدل مي بايست متصل گردد. 

مهمترین قطعه مدار فرستنده و گیرنده رادیو کنترل ۲ تا آی سی میباشد به نامهای TX-2B و RX-2B كه داراي عملكرد پنجگانه اي هستند(فرمان حركت به جلو،عقب،راست،چپ و توربو) که آی سی اولی Encoder و دومي Decoder مي باشد و در شكلهاي زير به صورت جداگانه نشان داده شده اند.

  TX-2B    RX-2B

                           IC فرستنده                                                   IC گيرنده

 و اما در شكل زير نقشه شماتيك مدار فرستنده و گيرنده راديو كنترل مورد نظر نمايش داده شده است كه جهت ديدن تصوير بصورت بزرگتر و واضح تر ابتدا آنرا در سيستم خود ذخيره و سپس مشاهده نماييد.

       Rx-Tx Schematic Circuits

نكته اي كه در مورد عملكرد مدار رادیو کنترل ماشین های مدل وجود دارد اينست كه از حالت پنجم IC فرستنده و گيرنده (حالت Turbo) استفاده نشده است بدليل اينكه مدار براي ماشين راديو كنترلي طراحی شده و ضروري نيست ولي براي استفاده جهت هواپيماي مدل بهتر است كه استفاده شود زيرا سرعت را مي توان در 2 حالت كند و تند كنترل كرد.در شكل زير كه مربوط به پشت برد گيرنده هست ،پايه شماره 12 IC كه همان پايه توربو مي باشد با فلش قرمز رنگ نشان داده شده است كه استفاده نشده و به جايي متصل نيست. 

         Reciver-Back pc Board

در نقشه شماتيك مدار گيرنده قسمت هايي كه با رنگ قرمز نشان داده شده است در برد واقعي كنترل از دور ماشين مدل وجود ندارد و در صورت نياز بايد اضافه گردد كه شامل ۲ ترانزیستور ‍‍‍C945 و C8550 كه با Q3 نشان داده شده و يك مقاومت ۱ كيلو اهم ميباشد كه در شكل زير مي توانيد بصورت واضحتر آنها را مشاهده نماييد.


  Schematic 2
      
در مورد مدار فرستنده هم كه باز از پايه حالت توربو استفاده نشده است احتياج به اضافه كردن قطعه به آن مدار نيست و فقط بايد كليد فرمان به جلو را 2 حالته نماييد كه با يكسري تغييرات كوچك در مدار فرستنده يا كليد فرمان به جلو و عقب فرستنده مي توان آنرا انجام داد.همچنين بايد كليد فرمان حركت به سمت عقب (دور معكوس) را غير فعال كنيد چون در هواپيما نيازي به آن نيست،البته مي توان از آن براي كارهاي ديگري استفاده كرد كه بعدا گفته خواهد شد. 

در مورد اتصال موتور ها به مدار گيرنده هم به اين صورت هست كه موتور اصلي هواپيما به محل اتصال موتور جلو و عقب برنده و سروو موتور هم به محل اتصال موتور چپ و راست كننده ماشين كنترلي وصل میشوند.  

نكته مهم ديگر هم اينست كه چون در هواپيماي مدلي كه مي سازيم از برد الكترونيكی كنترل سرعت موتور (Speed Control) استفاده نمي كنيم موتورها و مخصوصا موتور اصلي كه سرعت چرخش بالايي دارد آمپر زيادي مي كشند كه باعث داغ شدن يا حتي سوختن ترانزيستور هاي خروجي مدار گيرنده میشود،براي حل اين مشكل مي بايست از ملخ هاي كوچك مثلا حداكتر به طول 8 سانتي متر استفاده كرد و يا براي ملخ هاي بزرگتر از گيربكس براي كاهش سرعت و افزايش قدرت موتور استفاده كرد كه در مباحث قبلي توضيح داده شده است.

                                      8cm-props.jpg 

همچنين براي سروو موتوري كه مي سازيد ميبايست از موتور الكتريكي استفاده نماييد كه ولتاژ كار آن حداقل 6 تا 9 ولت باشد در غير اين صورت باعث داغ شدن و سوختن ترانزيستور هاي خروجي متصل به آن خواهد شد. 

                         Speed Controller 40A

اميدوارم مطالب ارائه شده در مورد راديو كنترل برايتان مفيد واقع شده باشد.مطالب اين بخش در آينده كاملتر خواهد شد. 
لطفا نظرات خود در مورد مقاله راديو كنترل را بصورت عمومي و در قسمت نظرات همين بخش مطرح نماييد.

موفق و پيروز باشيد.               


مطالب مشابه :


ساخت هواپیمای رادیو کنترل با استفاده از مدار های ماشین اسباب بازی!!!!!!!!!!!!

البته تهیه رادیو کنترل ماشین های مدل راحتتر هست و ارزانتر هم تمام می شود و با قیمتی حدود ۷ یا ۸ هزار تومان می توانید یک ماشین رادیو کنترلی نسبتا خوب خریداری
اموزش ساخت یه رادیو کنترل ساده و کوچک!!!

24 ژوئن 2012 ... البته تهیه رادیو کنترل ماشین های مدل راحتتر هست و ارزانتر هم تمام می شود و با قیمتی حدود ۷ یا ۸ هزار تومان می توانید یک ماشین رادیو کنترلی نسبتا
ساخت ماشین کنترلی

ساخت ماشین کنترلی. برای ساخت انواع ربات ها باید در اولین گام علاقه ی خود خود را نسبت به این کار ها نشان دهید.زیرا علاقه داشتنبه این کار ها امید شمارا نسبت به
ساخت ماشین موشکی

ساخت ماشین موشکی، از یک سو به عنوان یک وسیله‌ی تفریحی و از سویی دیگر به عنوان یک ابزار کمک آموزشی می‌تواند دانش‌آموزان را با مفاهیم واکنش‌های فیزیکی از قبیل
ماشین کنترلی حرفه ای

اخبار ماشین های کنترلی - ماشین کنترلی حرفه ای - اخبار جدید از ماشین های کنترلی که در سال ... ماشینهای رادیو کنترلی سوختی حرفه ای Caster Racing ساخت تایوان.
تهیه رادیو کنترل برای هواپیمای مدل (بروز رسانی 15/11/87)

3 فوریه 2009 ... آموزش طراحي،ساخت و پرواز هواپيماهاي مدل راديو كنترل ... البته تهیه رادیو کنترل ماشین های مدل راحتتر هست و ارزانتر هم تمام می شود و با قیمتی حدود ۷ یا ۸ هزار تومان می توانید یک ماشین رادیو کنترلی نسبتا خوب خریداری کنید که غیر از
آموزش ساخت ماشین 3دی مکس

دانلود و آموزش رایگان - آموزش ساخت ماشین 3دی مکس - دانلود و آموزش رایگان نرم افزار ... I hidden the rest of the car to have better control of the faces I was working on):
همه ی خودرو های ملی ساخت ایران

موتور این خودرو نیز ساخت پژو است. قالبهای اصلی بدنه خودرو (قطعات بیرونی یا به اصطلاح قالبسازان آتر ) ساخت شرکت ... ۴- سیستم Cruise control یا کنترل گشت.
ساخت قطعات صنعت نفت و طراحي و ساخت نخستين گيربکس توربين بادي

به گزارش معدن نيوز؛ شرکت قالبهاي سايپا، توانمندي هاي خود در زمينه طراحي و ساخت ماشين هاي فرز CNC، طراحي و ساخت قالب بدنه خودرو، انواع فيکسچرهاي کنترلي و
نقش PLC در اتوماسیون صنعتی

مکانیزه کردن سیستم‌ها و ماشین آلات (اتوماسیون صنعتی ) مقوله بسیار مهم و پرطرفداری ... یک کنترلر داخلی با CPU برای پردازش داده‌ها و اجرای برنامة کنترلی سیستم و
برچسب :