نشانه های حاملگیبسیاری از زنان اولین نشانه های حاملگی در خود را بطور غریزی و بدون هیچ نشانه

یا علامت قابل توجهی حتی پیش از زمان شروع پریود( عادت ماهانه) ، احساس می کنند.

 

اولین و مهمترین نشانه هایی که اغلب به آنها توجه می شود عبارتند از:

۱.  حالت تهوع صبحگاهی و سوزش معده

۲. خستگی مفرط

۳.  انقباض شدید در سینه ها ( همانند انقباض سینه ها در وقت پرید)

۴.  سرگیجه و اختلال در گردش خون

۵.  ادرار کردن زیاد

۶. مختل شدن رفتار، حساس شدن زیاده از حد و گاهی بدون هیچ علت خاصی گریه کردن

۷. اختلال در عملکرد روده ها (یبوست و یا اسهال خفیف)

۸.   بروز هوس و یا اشتیاق غیر منتظره

۹. تهوع و دل زدگی از بو یا مزه غذایی

۱۰. نرم تر شدن پوست

۱۱. افزایش ترشح بزاق دهان

۱۲.افزایش ترشح در ناحیه تناسلی

 

البته همه این نشانه ها در تمامی خانمهای باردار ظاهر نشده و بروز آن در افراد مختلف ،

متفاوت است.

 

نشانه های بعدی عبارتند از :

۱. قطع شدن عادت ماهانه در خانمها

۲. بالا رفتن دما در بدن

۳. بزرگ تر شدن رحم

۴. حساس شدن اندام تناسلی

۵. تیره شدن سر سینه ها ( قهوه ای )

 

قطع شدن پرید یا عادت ماهانه در خانمها در اغلب موارد، از نشانه های مطمئن بروز

حاملگی می باشد.البته دلایل دیگری نیز چون؛ استرس نیز علت دوم و رایج نیز برشمرده

می شود.


منبع: دانستنی های جدید پزشکی


برخی از زنان از همان لحظه انعقاد نطفه به حامـله بـودن خود پی میـبـرند. برای بقیه ممکن است بعد از پنج تست مثبت حاملگی یـا ظـهور یـک سـری عـلائـم ایـن اطـمینان حاصل گردد.


اگر تصور میکنید که باردار هستید، امیدواریم ایـن لـسیـت کـه شـامـل متـداولترین نشانه های حاملگی می بـاشـد، پاسخ سؤال شما را بدهد.
بخاطر داشته باشید که همه زنان با هم تفاوت داشـتـه و در نتیجه ممکن است هیچ یک (یا برخی) از این علائــم را تجربه نکنند:

1- درد سینه و نوک سینه
هنگام حاملگی تقریبا سه هفته بعد از عمل لقاح متوجه درد در سینه و نوک سینه خود می شـوید (وقتـی قاعدگی حدود یک هفته دیر می گردد). همچنین ممکن است متورم شوند -- همانند نزدیک شدن به زمان قاعدگی.

2- لک دیدن خفیف یا گرفتگی عضلات شکم
اگر باردار باشید، لکه های خفیف صورتی رنگ در زمان تشکیل جنین می تـوانـد نمایان گردد. وقتی که جنین در داخل پوشش رحم قرار میگیرد. این تقریبا هشت تا ده روز بعد از تخمک گذاری روی می دهد، کمی زودتر از رسیدن موعد قاعـدگی. مـعـمولا می توان خونریزی ناشی از تشکیل جنین را از قاعدگی معمولی تشخیص داد: اگر کمی زود تر از زمان مورد انتظار رخ دهد، اگر خفیف و اندک و به صـورت لـک باشد، مایل به رنگ صورتی بـاشد (نه قرمز و غلیظ همانند قاعدگی معمولی) و از الگوی یک قاعدگی نـرمـال پـیـروی نکند(خفیف، به تدریج شدید و سپس دوباره خفیف). گرفتگی عضلات شکم نیز میتواند در مراحل آغازین بارداری شایع باشد. وقتی که رحم حالت متوسط خود را بدست آورده و در سه ماهه دوم توسط استخوان لگن خاصره بهتر نگهداری می شـود، بـدن هـمـانند زمان قاعدگی مستعد گرفتگی و درد عضلات شکم میگردد.

3- تیره شدن دور نوک سینه
در دوران اولیه حاملگی -- نزدیک زمان قاعدگی -- ممکن است دور نوک سیـنـه (بخـش تـیره تری که نوک سینه را احاطه کرده) تیره تر و قطور تر گردد. گفته می شـود کـه رنــگ تـیره تر دور نوک سینه به نوزاد در یافتن نوک سینه بـرای شـیـر خـوردن کـمـک مـی کـنـد. همچنین ممکن است رگهای سینه نمایانتر شده و برامدگی های کـوچکی که در اطراف نوک سینه قرار دارند بزرگتر شده و تعدادشـــان افزایش یابد -- بطور متوسط بین 4 تا 28 عدد به ازای هر سینه.

4- خستگی مفرط
در صـورت حـامـلـگی، یکی از شایع ترین علائم در هشت تا ده هـفـتـه اول خسـتـگی و فرسودگی می بـاشد. وقتـی باردار میشوید، بدن شما دچار یک سری تغییرات متابولیک مهم می گـردد. تمامی بخشهای بدن باید خود را برای فرایند رشد یک کودک آماده کنند. برای اغلب زنان، خستگی بعد از هفته دوازدهم بارداری از بین میرود.

5- حالت تهوع و استفراغ
اگر باردار باشـید، مـمـکن اسـت خـیـلی سـریع -- یـک هفـته بعد از عمل لقاح -- متوجه حالت تهوع و ناخوشی صبحگاهی گردید. حالت تهوع میتواند هر زمانی اتفاق بیفتد -- روز یا شب.

6- ادرار مکرر
زمانیکه قاعدگی به مدت یک تا دو هفته به تاخیر می افتد، ممکن است مـتـوجـه شویـد که بیشتر از حد معمول ادرار میـکنیــد. این به آن دلیل است که کودک در حال رشد درون رحم، به مثانه شما فشار وارد می آورد.

7- یبوست
ممکن است در روزهای اولیه بارداری متوجه تغیر در اجابت مزاج خـود گردید. هورمونهای اضافی تولید شده در حین حاملگی، باعث میگردد روده کارایی خود را از دست بدهد.

8- افزایش دمای طبیعی بدن
اگر دمای طبیعی بدن حتی بعد از سپری شدن زمان مقرر قاعدگی بالا ماند و به مـیزان قبل از تخمک گذاری تقلیل نیافت، احتمال حاملگی بسیار افزایش می باید. هنگامی که شما حامله میشوید، تخمک در لوله های رحم (محل رشد جنین) بارور میـگردد. در ایـن هنگام است که بدن شما نهـــایتا میتواند تشخصی دهد که شما حامله هستید. وقتی هورمون hCG ترشح می شـود، زنـان مـعـمولا بـرای بـار سـوم یـک افـزایش دما احساس میکنند که به اندازه تغییر دمای اولیه نیست، اما در خلال یک هفته تا 12 روز بعد از اولین افزایش دمای مربوط به تخمک گذاری میتوان آن را مشاهده نمود.

9- قطع قاعدگی
این میتواند اولین نشانه حاملگی بشمار آید بـخصوص اگر روال قاعدگی شما بـصـورتـی منظم بوده باشد. این نشانه بـه همـراه نشـانـه های مثـبـت دیـگر مـمکن است بارداری شما را به اثبات برساند. اگر پریود شوید ولی مانند دوره های قبل پریود نشوید و خونریزی تان ناچیز باشد و فقط سه روز باشد نشانه حاملگی میتواند باشد و بیشتر از سه روز یعنی حامله نیستید.

10- تست حاملگی مثبت
اگر قاعدگی شما حداقل یک روز دیر شد، و آماده اید کـه حـقـیقت را بدانید، ممکن است بـخواهـید یک تست حاملگی خانگی را انجام دهید. تست حامـلگـی ادرار می تـوانـد در فاصله 10 تا 14 روز بعد از عـمـل لقـاح دقــیق عمل نماید. اگر نمیتوانید تا موعد قاعدگی صبر کنید، تست حاملگی خونی می تـواند در فاصله 8 تا 10 روز بعد از عمل لقاح دقیق عمل نماید. بخاطر داشته باشید که تسـت هـای حـاملـگی (حتـی تسـت خـونـی) 100 درصد بدون خطا و اشتباه نیـستـند. اگـر نتـیـجـه تـست شـما مـنفی بـود و باز احساس حاملگی نمودید، یک هفته بعد تست را تکرار کرده و با پزشک خود درمیان بگذارید. حداقل باید 23 روز از آخرین روز آخرین پریود گذشته باشد تا بتوان به جواب آزمایش خون اعتماد کرد


برای آگاهی از حامله بودن یا نبودن میتوانید از تستهای حاملگی (بیبی چک) استفاده کنید که در لینک زیر توضیح داده شده

 تستهای حاملگی خانگی


  علائم حاملگی

مادر شدن، یکی از مهم‌ترین و شیرین‌ترین دوره‌های زندگی هر خانمی محسوب می‌شود. اما برای شیرین‌تر شدن این دوره زندگی ، خانم‌ها باید قبل از هر چیز از باردار بودن خود مطلع شوند تا با رعایت بهداشت و مراقبت‌های اولیه ، دوران بارداری سالمی را تجربه کنند . اما این نشانه‌ها چه هستند و به زبان ساده‌تر، گذشته از آزمایش بارداری ، آیا راه‌های دیگری هم برای اینکه یک زن بفهمد باردار شده یا نه وجود دارد؟
برای بسیاری از خانم‌ها، به تاخیر افتادن قاعدگی ، بهترین و اولین دلیل بر بارداری آنهاست. اما از قدیم گفته‌اند هر گردی گردو نیست و به تعویق افتادن دوره‌های ماهانه ، حتی تا یک‌ماه و بیشتر از آن ، دلا‌یل متعددی ممکن است داشته باشد . تغییرات رژیم غذایی، ورزش شدید ، مسافرت و اضطراب هر کدام می‌تواند باعث تاخیر دوره‌های ماهیانه شود. بسیاری از خانم‌ها نیز اصلا دوره‌های منظمی ندارند و به همین علت نمی‌توانند دوره بعدی را پیش‌بینی کنند تا در صورت تاخیر، به بارداری مشکوک شوند .

همان‌طور که عقب‌افتادن دوره‌های قاعدگی نمی‌تواند دلیلی قطعی بر قاعدگی باشد ، هر خونریزی هم قاعدگی به حساب نمی‌آید . ممکن است شما باردار باشید ، اما فکر کنید که دوره پریود خود را داشته‌اید ، در صورتی که این طور نباشد .

زمانی‌‌که یک تخمک تازه بارور شده به دیواره رحم می‌‌رسد ، ممکن است باعث خونریزی کمی شود . بطور معمول این حالت چند روز قبل از زمانی اتفاق می‌افتد که اگر باردار نبودید و در آن زمان باید پریود می‌شدید. در صورتی‌که شما در دوره‌های معمولی خود خونریزی شدیدی نداشته باشید ، احتمالا این خونریزی را با دوره‌های خود اشتباه می‌گیرید . بدن در شرایط دیگری هم چنین واکنشی از خود نشان می‌دهد و آن‌هم در هفته‌های .اول بارداری است. در دو هفته اول بارداری ، به دلیل نوسانات شدید سطح هورمون در بدن ، رحم دچار خونریزی کمی‌ شبیه پریود می‌شود همچنین عفونت و یا پولیپ‌های رحمی با رشد غیرعادی می‌تواند باعث خونریزی‌های این چنینی شود.

اما علامت‌های دیگری هم وجود دارد که در کنار عقب افتادگی پریود می‌تواند دلیل خوبی برای تشخیص زود هنگام حاملگی باشد .

خستگی شدید در هفته‌های اول تا ششم می‌تواند دلیل بارداری باشد. همین‌طور حساس شدن سینه‌ها، حالت تهوع با استفراغ یا بدون آن به خصوص صبح‌ها، که در10 تا20 درصد بارداری‌ها وجود دارد ، از دیگر نشانه‌های حاملگی است. همچنین بسیاری از خانم‌ها در ابتدای بارداری دچار .یبوست، گاز معده و یا نفخ می‌شوند و احساس درد و گرفتگی در ناحیه شکم دارند.

در کل، ممکن است که یک خانم باردار تمام این حالات را تجربه کند یا حتی هیچ‌کدام این مشکلات را نداشته باشد. اما عده‌ای، عوارض دیگری مثل تکرر ادرار (هفته 6 تا8 بارداری)، نوسانات رفتاری و افزایش‌ ترشحات واژن را هم پشت‌سر می‌گذارند. حتی ممکن است خانمی در ماه‌های اولیه بارداری میل زیادی به خوردن غذا داشته باشد و یا برعکس، از غذا متنفر شود! تمام این حالات در افراد مختلف متفاوت است و چه بسا، یک خانم .طی دو بارداری حالات متفاوتی را تجربه کند .

حالاتی مثل حالت تهوع و سرگیجه، هم می‌تواند به خاطر حاملگی ایجاد شود و هم از عوارض مسمومیت غذایی یا یک عفونت روده‌ای باشد و همین‌طور احساس خستگی و کوفتگی در بدن، ممکن است از افسردگی، سرماخوردگی یا آنفلوآنزا ناشی شود .
برای اینکه شما بتوانید واقعا از بارداری مطمئن شوید راه دیگری هم وجود دارد: آزمایش خون و ادرار .

اگر شما احتمال می‌دهید میزبان یک مهمان کوچولو هستید، بهتر است هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید. آزمایش خون می‌تواند حاملگی را حتی در 6 یا7 روز اول آن، مشخص کند و10 روز بعد از بارداری، بررسی احتمال حاملگی از طریق آزمایش ادرار نیز امکان‌پذیر است. آزمایش خون و ادرار، هر دو، با اندازه‌گیری هورمون HCG که فقط در بدن زنان باردار ترشح می‌شود، امکان تشخیص بارداری را بسیار راحت‌تر می‌کند.


آگاهی سریع‌تر از وجود جنین در رحم این مزیت را دارد که مادر می‌تواند هر چه سریع‌تر، شرایط مناسب برای گذراندن دوران بارداری سالم را به وجود آورد. این شرایط مراجعه منظم به پزشک در تمام طول بارداری و آزمایش برای اطمینان از رشد مناسب جنین را شامل می‌شود. در صورتی‌که مادر احساس کند تحرکات فرزندش کم و یا متوقف شده، مراجعه سریع به پزشک از خطرات بعدی جلوگیری می‌کند. آزمایش‌های پزشک هم می‌تواند با مشاهده تغییرات فشارخون و میزان مواد شیمیایی خون و ادرار مادر و تغییرات وزن وی، وضعیت جنین را کنترل کند .

علائم بارداری

چند نکته :

علائم احتمالی بارداری دارای تشخیص افتراقی هستند یعنی ممکن است فردی با یک علامت احتمالی باردار باشد و فردی دیگر با همین علامت  باردار نباشد .

زمان رخداد مطابق با گذشتن زمان ذکر شده از اولین روز آخرین قاعدگی می باشد .

علائم احتمالی بارداری

زمان رخداد

تشخیص افتراقی

تغیرات در پستانها

3 الی 4 هفته به بعد

قرص ضد بارداری

قطع قاعدگی

4 هفته به بعد

عدم تعادل هورمونی/استرس/بیماری 

خستگی

اوایل بارداری

افسردگی / سرماخوردگی / کم خونی 

تکرر ادرار

6 الی 12 هفته

عفونت دستگاه ادراری- دیابت – مصرف قهوه

تهوع صبحگاهی

4 الی 14 هفته

اختلالات گوارشی/بیماریهای تب دار/ تحریک مغزی / ویروسهای گوارشی

احساس حرکت جنین

16الی 20 هفته به بعد

نفخ شکم / حرکت روده ها 

وجود HCG در خون

4الی 12 هفته

بچه خوره ( مول )

وجود HCG در ادرار

6 الی 12 هفته

کوریو کارسینوما

رشد رحم

8 هفته به بعد

تومورها / انواع کیستها


علائم قطعی بارداری

زمان رخداد

دیدن جنین توسط سونو گرافی

6 هفته به بعد

شنیدن صدای قلب جنین توسط سونیکیت

14 هفته به بعد

مشاهده حرکات جنین توسط معاینه کننده

اواخر حاملگیمطالب مشابه :


عقب افتادن قاعدگی

عقب افتادن عادت ماهیانه دلایل زیادی میتواند داشته باشد ( حامله بودن- کیست تخمدان-تومورها
تاخير و يا قطع پريود

علائم بيماري : عقب افتادن دروه ماهيانه قاعدگي در به‌ تأخير افتادن
طب سنتی در یزد

16 بلسون )بلسان ) balasun دير راه افتادن كودك،عوارض زايمان
ده تا از علت های رایج تاخیر در زمان پریود شدن

دلایل مختلف عقب افتادن زمان هیچ چیزی ترسناک تر از عقب افتادن قطع قاعدگی در
پریود و اختلالات قاعدگی و دردهای سخت و راهکارهای طب سنتی با ادبیات ساده

2= عقب افتادن قاعدگی و به عبارتی ساده تر در زمان عقب افتادن پریود ‌ از دلایل رشد
نشانه های حاملگی

حاملگی می باشد.البته دلایل دیگری افتادن قاعدگی عقبافتادن دوره
علائم كمبود ۲ هورمون زنانه و گیاه درمانی

فنيل كتونوري عقب ‌ماندگي قاعدگی، سطح هورمونهای جنسی هورمون استروژن دلایل
کیست های تخمدان وراهای درمان آن

تنها علائم کیست تخمدان دردهای لگنی و عقب افتادن زمان دلایل متعددی قاعدگی رخ می
برچسب :