گرمابدر به رویان قسمت اول

كه زيبا بنده ام را دوست ميدارم ، تو بگشا گوش دل پروردگارت با تو ميگويد

ترا در بيكران دنياي تنهايان ، رهايت من نخواهم كرد ، رها كن غير من را

آشتي كن با خداي خود ، تو غير از من چه ميجويي ؟ تو با هر كس به غير از من چه ميگويي ؟

تو راه بندگي طي كن عزيز من ، خدايي خوب ميدانم ، تو دعوت كن مرا با خود به اشكي

يا خدايي ميهمانم كن كه من چشمان اشك آلوده ات را دوست ميدارم

طلب كن خالق خود را ، بجو ما را تو خواهي يافت كه عاشق ميشوي بر ما و عاشق ميشوم بر تو

كه وصل عاشق و معشوق هم ، آهسته ميگويم ، خدايي عالمي دارد .

 IMG_4181.jpg

طلوعی دل انگیز در گردنه خاتون بارگاه

در دنيا دو نوع انسان وجود دارد ، انسانهايي كه به دنبال راه هاي هموار و از قبل آماده مي روند و انسانهايي كه به دنبال راههاي ناهموار و ناشناخته اند .

 IMG_4207.jpg

عبور از تنگه یونزا یا اژدها

احتمالا" من هم جزو دسته دوم هستم و ذاتا" يك مسير را نمي توانم دوبار طي كنم و از تكرار مكررات بيرازم مگر اينكه مجبور باشم و هميشه دنبال مسيرهاي جديد و تازه هستم .

 4.jpg

مسیر حرکت از گرمابدر تا علمده ( رویان )

اينبار ميخواهم گزارش سفري را برايتان بازگو كنم كه بسيار ماجراجويانه بود ، سفر از گرمابدر به رويان يا همان علمده سابق يعني تقريبا" از تهران تا شمال آنهم با دوچرخه كوهستان در مدت دو روز و نيم .

 IMG_4229.jpg

فکر اینکه باید از لا به لای کوهستان البرز مرکزی تا شمال بری هیجان انگیزه

از مدتها قبل اين مسير در ذهنم بود و تصميم داشتم با پاي پياده اين مسير را فقط تا بلده طي كنم ولي كاملا" با مسير آشنا نبودم تا اينكه در سايت wikiloc آقاي حجازي track اين مسير را قرار داده بودند و بلافاصله اجراي اين برنامه با دوچرخه به ذهنم خطور كرد .

 IMG_4236.jpg

مهدی ، علي ، محمد

اجراي اين برنامه را با امير يكتا و محمد گائيني مطرح كردم و با موافقت آنها  ، مهدي گنجي و علي رزمخواه هم با ما همراه شدند و شديم يك تيم 5 نفره

 IMG_4179.jpg

باز هم اطلاعاتم كافي نبود لذا از طريق كتاب دوچرخه كوهستان نوشته آقاي محمد علي معمار صادقي و شهريار صادقي اطلاعات اين مسير را مطالعه كردم و كمك خيلي خوبي بود تا با مشكلات اين مسير آشنا شوم .

IMG_4449.jpg 

روز چهارشنبه 31 خرداد ماه 91 ساعت 17 تهران را به مقصد میدان فشم با یک ون ترک میکنیم و پس از رسیدن به این میدان وارد جاده سمت راست میشویم یعنی به سمت لالان , زایگان , آبنیک , حسندر و در نهایت گرمابدر

 IMG_4306.jpg

جاده بعد از محیط بانی گرمابدر خاکی میشود و ما تصمیم داریم تا گردنه خاتون بارگاه با ماشین این مسیر را طی کنیم تا قبل از تاریکی هوا به دشت لار برسیم ولی پس از 3 کیلومتر به مسیرهای ناهموار میرسیم و مجبور به پیاده شدن از ماشين میشویم.

 IMG_4303.jpg

عبور از رودخانه لار

ساعت 19:45 دقيقه پس از بستن خورجین ها رکاب زنی را تا بالای گردنه 3120 متری خاتون بارگاه شروع میکنیم . در جنوب گردنه خاتون بارگاه قلل پیرزن کلون و مهرچال خودنمایی میکنند که مسیر دسترسی به آنها روستای امامه میباشد . راس ساعت 21 به بالای گردنه 3120 متري خاتون بارگاه می رسیم

IMG_4329.jpg

دشت لار

و جهت پیدا کردن یک مکان امن جهت برپایی چادرهایمان به سمت پایین سرازیر میشویم . هوا تاریک شده و با کمک نور چراغ قوه هایمان 120 متری پایین می آییم و خوشبختانه ساعت 21:30 در ارتفاع 3000 متری در کنار يك جوی آب ، مکان مناسبی جهت اطراق و شبمانی پیدا میکنیم . طبق دستگاه جی پی اس 8 کیلومتر رکاب زده ایم .

IMG_4452.jpg

صبح روز 5 شنبه با نمايي فوق العاده از ابر و مه از خواب بر مي خيزيم . ابرها در زير پاي ما هستند و منظره اي رويايي را بوجود آورده اند .

 IMG_4257.jpg

پس از صرف صبحانه و بستن خورجين ها ساعت 8 صبح شروع بحرکت میکنیم و از طريق جاده خاكي در مدت 15 دقيقه و با عبور از كنار يك معدن زغال سنگ به تنگه يونزا يا تنگه اژدها مي رسيم . اين تنگه خود به تنهايي يكي از جاذبه هاي اين منطقه است .

 IMG_4286.jpg

جاده خاكي در ابتداي اين تنگه به پايان مي رسد و ما بايستي مسير مالرو سمت راست را ادامه دهيم و وارد تنگه شويم . تنگه اي سنگلاخ با دو ديواره بلند كه از دو طرف سر به آسمان كشيده و رودخانه اي نه چندان خروشان كه از ميان آن در حال گذر است و ما مجبوريم دوچرخه ها را در دست گرفته و از تنگه عبور كنيم .

 IMG_4276.jpg

بعد از تنگه وارد يك جاده خاكي ميشويم كه منتهي به دشت لار ميشود ولي قبل از رسيدن به دشت لار با چادرهاي عشاير مواجه خواهيم شد كه از عشاير مهدي شهر يا همان سنگسر هستند و جهت ييلاق به اين منطقه خوش آب و هوا كوچ كرده اند .

IMG_4274.jpg

 در اين منطقه خيلي خيلي بايد مراقب سگهاي عشاير باشيم . يادتان باشد اگر با دوچرخه هستيد به هيچوجه ركاب نزنيد و فكر نكنيد ميتوانيد از دست آنها فرار كنيد و اگر پياده هستيد ندويد .

 IMG_4265.jpg

چه ركاب بزنيد و چه نزنيد و چه بدويد يا ندويد بهرحال آنها به سمت شما خواهند آمد چرا كه شما غريبه هستيد . بهترين راه حل اين است كه شما حركت نكنيد و بايستيد . مطمئنا" عشاير با صداي پارس سگها به سراغ شما خواهند آمد و شما ميتوانيد با تكان دادن دست خود به عشاير ، به سگها بفهمانيد كه دوست هستيد نه دشمن

 IMG_4219.jpg

يك خانم مهربان عشايري كه به همراه دخترش در حال ريختن ماست داخل يك كيسه و تهيه كشك هستند به گرمي از ما با كشك هاي لقمه اي پذيرايي ميكنند . بد نيست بدانيد كه كشك با وجود حجم كم داراي كلسيم ، پروتئين ، چربي ، نمك و نياسين يا همان ويتامين ب 3 است.

 IMG_4224.jpg

با كودكان و نوجوانان عشايري

بعد از عبور از عشاير به رودخانه لار ميرسيم كه در اين فصل از سال پر آب و بسيار سرد است . با كمي جستجو منطقه عريض رودخانه را پيدا ميكنيم تا بتوانيم به راحتي از آن بگذريم .

IMG_4304.jpg

قله سرافراز و پر هيبت آسمانكوه 

نام اين منطقه پشم لشم است و درياچه يا بهتر بگويم بركه اي هم در نزديكي اين منطقه بنام كرزك دره وجود دارد كه بخاطر ذيق وقت نتوانستيم از آن ديدن كنيم .

 IMG_4321.jpg

علي ، رودخانه و دشت لار ، قله پالون گردن

در سمت شمال شرقي ، قلل سر به فلك كشيده پالون گردن و خلنو به وضوح ديده ميشوند و در جنوب قله زيبا و پر ابهت آسمان كوه خودنمايي ميكند .

IMG_4440.jpg

قله زيباي چپكرو ( اين قله شباهت زيادي به قله آزادكوه دارد )

از ميان دشتهاي گل زرد عبور ميكنيم تا در سمت چپمان به اولين دره مي رسيم نام اين دره آب سفيد است و آبشار آب سفيد يا آبشار قو از دور كاملا" مشخص است و مسير ما به سمت آبشار است .

IMG_4273.jpg

نمايي از گردنه پاكبود 

پس از يكساعت و با عبور از كنار عشاير منطقه و همينطور يك كاروانسراي مخروبه در ساعت 11 صبح به آبشار دو طبقه و فوق العاده زيباي قو يا آب سفيد در ارتفاع 2800 متري ميرسيم كه از زيبايي و جذابيت چيزي از آبشارهاي استان لرستان كم نداشت .

 IMG_4249.jpg

آبشار قو

پس از يكساعت استراحت و خوردن چاي و لذت بردن در كنار آبشار قو ، جاده خاكي را دوباره ادامه ميدهيم تا به منطقه عشايري سرخك برسيم . در اين اينجا جاده خاكي به اتمام ميرسد و وارد مسير مالرويي ميشويم كه به جاده برنج معروف است . شايد به اين دليل كه در زمانهاي قديم با استفاده از اين جاده برنج مصرفي مردم اينسوي كوه تامين ميشده است .

IMG_4441.jpg

گردنه پاکبود 

 ما بايستي با دوچرخه هاي سنگين تا گردنه پاكبود يا گردنه قو پيش برويم . مسير كاملا" پاكوب است ولي شيب مسير تا گردنه بسيار تند است و حركت دادن دوچرخه ها كه وزن خورجين هايشان هر كدام حدود 10 تا 15 كيلو گرم ميباشد خود ، كاري طاقت فرسا و بسيار مشكل است .

 IMG_4267.jpg

تقريبا" هر 20 متر صعود يك دقيقه استراحت ميكنيم . ساعت 15 بر روي گردنه اول پاكبود به ارتفاع 3280 متري مي رسيم و خوشحال از اينكه سربالايي ها به اتمام رسيده و حالا بايد وارد دره كوشكك شويم و تا خود روستاي يالرود سرازير شويم .

 IMG_4331.jpg

ولي غافل از اينكه گردنه اصلي پاكبود ارتفاعي بالغ بر 3400 متر دارد و فاصله اين دو گردنه نيز بيش از يك كيلومتر ميباشد و ما بين اين دو گردنه چندين يخچال برفي كوچك مشاهده ميشود كه بايستي با احتياط از روي آنها بگذريم .

IMG_4425.jpg

عبور از روی یخچالهای عظیم گردنه پاکبود 

هوا عالي و باد خنكي در حال وزيدن است و هر از چند گاهي لكه هاي ابر ظاهر و سپس با وزش باد به اشكال مختلفي در مي آيند شاید اینها بخاطر اینکه ما دیگه وارد استان مازندران شده ایم .

 IMG_4435.jpg

 در اين فكرم كه چرا به اين گردنه پاكبود ميگويند شايد در زمستانها بخاطر برودت هوا و شدت سرما پاهاي هر تازه واردي در اين منطقه كبود ميشود .

 IMG_4215.jpg

قسمت دوم و پایانی سفر از گرمابدر به علمده با دوچرخه را چهارشنبه هفته آینده بخوانید .

 نكات مهم :

·         اين برنامه را ميتوان بشرط آمادگي جسماني بالا دو روزه اجرا كرد ، روز اول از گرمابدر تا بلده و روز دوم از بلده تا علمده

·         داشتن كيسه خواب و چادر الزامي است چرا كه اگر شما حتي بتوانيد يك روزه خود را به بلده برسانيد بايد احتمال پنجر شدن و يا حوادث ديگر را هم بدهيد .

·         برای جاسازی دوچرخه ها در درون ون ، چرخهای جلو دوچرخه ها و صندلی عقب ون را باز نمودیم .

·         اين سفر ، يك برنامه ماجراجويانه سخت است ، اگر تجربه و توان جسماني كافي داريد براي اين سفر برنامه ريزي كنيد در غير اينصورت با مشكل مواجه خواهيد شد .

·         بدون راهنما ، يا نداشتن مسير جي پي اس و يا به تنهايي اقدام به اين سفر نكنيد .

·         در بيشتر مسير از آنتن موبايل خبري نيست .

·         براي رد شدن از محيط باني گرمابدر احتياج به مجوز سازمان محيط زيست مي باشد ، هر چند كسي از ما مجوز نخواست ولي سعي كنيد با مجوز وارد شويد .

·         تلفن اداره كل حفاظت محيط زيست استان تهران 77355781  و اداره محيط زيست لار 01223242441

·         بهترين زمان براي اجراي اين برنامه اوايل تابستان است .

گزارش و عکسهای دیگر دوستان و همسفران

امیر یکتا


مطالب مشابه :


فاصله تهران تا نزدیکترین ساحل شمال

فاصله تهران تا نزدیکترین ساحل شمال از تهران تا محمودآباد رویان ( علمده )
مشهد به رشت مسير اول1057 كيلومتر، مسير دوم 1222كيلومتر

از ميدان قائم مشهد مقدس تاچناران ۵۰ كيلومتر است و فاصله چناران تا نتيجه فاصله تهران
گردو

رویان - گردو در بعضي از گونه هاي گردو هر در خت بين5 هزار تا 7 هزار گردو در يك فاصله درخت تا
گرمابدر به رویان قسمت اول

مسیر حرکت از گرمابدر تا علمده ( رویان ) از تهران تا شمال دارد و فاصله اين دو
سفر به شمال ایران

بعد از رسیدن به تهران این چهار مسیر را شهر رویان. این مسیر(از تهران تا
مورچه‌ها حساب می‌دانند!

، اما هنوز در این مورد که مورچه ها چگونه قادر به اندازه گیری دقیق فاصله تا بحال چقدر
تاریخجه وموقعیت جغرافیایی شهرستان نور

بخش چمستان به مركزیت شهری به همین نام كه در فاصله ۱۵ تهران و از مغرب به تا شهر رویان را
گشتی در مزرعه حیوانات “رویان”

در این روش تخمك‌های نابالغ گوسفند نژاد فشم تهران رویان جهاد دانشگاهی تا فاصله هفت
برچسب :