توپولف 154

توپولف-۱۵۴ هواپیمایی میان‌برد و ساخت شرکت توپولف در کشور روســــیه اسـت که نخستین بار در ۴ اکتبر۱۹۶۸ (میلادی) به پرواز در آمد. این هواپیما قابل مقایســـــــه با بویینگ ۷۲۷ است اما مصرف سوخت بیشتر و اندازه کابین کمتری دارد.

توپولف ۱۵۴ هواپیمای مسافربری مناسب برای مسیرهای متوسط هوایی کـــــــــه در پروازهای داخلی روسیه و سایر کشورهای شوروی سابق ، همچنین تا انــدازه ای در اروپای شرقی و ایران به کار خود ادامه می دهد .
توپولف ۱۵۴ مدل توسعه یافته ای از هواپیماهای توپولف ۱۰۴ (Tu - 104) ، آنــتونف ۱۰ (An – 10) و ایلوشین ۱۸ (ll-18) می باشد . معیار طراحی در توسعه این ســــــــــــه هواپیما تا اندازه ای متفاوت بود که شامل،قابلیت پرواز در فرودگاههای کوچک و پــرواز در ارتفاع بالا می باشد.
برای دستیابی به این اهداف در طراحی توپولف ۱۵۴ از ســـه موتور  Kuznetsov NK-8  که قابلیت پرواز بهتر را میدادند استفاده شد ، همچـنین این موتورها نسبت مناسـبی را از نیروی جلوبرنده به وزن ایجاد می‌کردند.
اولین پرواز توپولف ۱۵۴ در چهارم اکتبر ۱۹۶۸ انجام شد و اولین محـــصول آزمایشی آن در سال ۱۹۷۱ برای شرکت ایرفلوت (Aeroflot) ساخـــــــته شد و در سال ۱۹۷۲ (Feb 1972) سرویس دهی آن به صورت رسمی به شرکت های هواپیمائی آغاز شد.

سه موتور مدل های مختلف هواپیمای توپولف گوناگون میـــــــــــــــــــــباشد که شامل موتور  Kuznetsov برای مدل Tu-154 اولیه ، نمونه بهینه ســازی شده آن در مدل Tu-154A با قدرت موتور بالاتر و تحمل وزن بیشتر بهنگام بلند شـــــــــــدن (Max Takeoff Weight) و باز هم افزایش قدرت در Tu-154B جهت تحمل وزن بیشــــــــتر هنگام بلند شدن و همچنین Tu-154S نمونه هواپیمای باری ‏Tu-154B می باشد.

محصول کنونی Tu-154M می باشد که اولین پرواز خود را در سال ۱۹۸۲ انـــــجام داد . تولید این هواپیما تحولی بزرگ‌تر در عرصه ساخت هواپیماهای توپولف به حـــساب می آمد که با موتورهای قابل اطمینان Soloviev نســـــبت به نمونه های قبلی بســــــــیار اقتصادی تر و سریعتر بود.

آمــار
نزدیک به ۹۰۰ هواپیمای توپولف در مدل های گوناگون ساخته شــــــده که از این تعداد ۳۲۵ فروند آن مدل Tu-154M می باشد. در ایران شرکت های هواپیمائی ایـران ایرتور، ماهان، تابان، آریا، کیش ایر و کاسپین از مدل Tu-154M این هواپیما اســـــــــــــتفاده می‌کنند.

مشخصات

پیشرانه

 سه عدد Kuznetsov NK-8

وزن

۵۵۳۰۰ کیلوگرم

حداکثر سرعت

۹۷۵ کیلومتر/ساعت

سرعت اقتصادی

۹۰۰ کیلومتر/ساعت

برد

۳۹۰۰ کیلومتر

حداکثر وزن قابل تحمل درمدل معمولی

۹۰۰۰۰ کیلوگرم

حداکثر وزن قابل تحمل درمدل M

۱۰۰۰۰۰ کیلوگرم

فاصله دو سر بال ها

۳۷.۵۵ متر

مساحت سطح بال

۵.۲۰۱ مترمربع

طول

۴۷.۹ متر

ارتفاع

۱۱.۴ متر

ظرفیت در مدلAوB

158 الی ۱۶۴

ظرفیت در مدل M

۱۸۰ نفر

 
منبع:ویکیپدیا


مطالب مشابه :


توپولف 154

پایگاه صنعت و هواپیمایی در ایران شرکت های هواپیمائی ایـران ایرتور، ماهان ویکیپدیا
گردشگري مذهبي

شرکت هواپیمایی ماهان. ( سایت ویکیپدیا) 2-2 سفر به منظور شركت در كنفرانس ها ، جلسات و جشن هاي
سایت های ژاپن

ژاپن در ویکیپدیا خريد اينترنتي هواپيمائي ماهان سازمان هواپیمایی کشوری
پایان نامه ها، پروژه، کارعملی، کارورزی، برنامه نویسی و مقالات رشته كامپيوتر و IT

۷۷٫تاریخچه ویکیپدیا. ۱٫تجزیه و تحلیل سیستم آژانس هواپیمایی. منابع ارشد ماهان.
ادامه شهر شیراز

ویکیپدیا. شرکت‌های هواپیمایی ، آسمان ، ایران ایرتور ، کیش‌ایر ، ماهان
برچسب :