درخواست تأمین دلیل در صلاحیت شورای حل اختلاف است که دلایل و امارات مورد درخواست در حوزه آن واقع است،

به گزارش خبرنگار حقوقي‌قضايي باشگاه خبرنگاران، هرگاه شخصی احتمال دهد که دلایلی موجود است و در صورتی که بخواهد در دادگاه اقامه دعوی نماید، در آینده دسترسی به آنها دشوار یا مشقت بار خواهد شد و یا دسترسی به آنها بطور کلی از بین خواهد رفت اعم از اینکه این دلایل در اختیار خود وی باشد و یا نزد طرف دعوای آینده  یا شخص ثالث باشد ، می‌تواند از دادگاه تامین آن‌ها را بخواهد ، در اینجا مقصود از تامین ملاحظه ، صورت‌برداری و یا تهیه گزارش و ثبت کتبی دلیل می باشد. " سيد علي شاه صاحبي " وکيل دادگستري در اين زمينه به سئوالات باشگاه خبرنگاران پاسخ مي‌دهد.  
 
 باشگاه خبرنگاران : تأمین دلیل یعنی چه و منظور از آن چیست؟

شاه صاحبی : تأمین در لغت به معنای ایمن کردن، آرام دادن و حفظ کردن است ، دلیل عبارت از امری است که اصحاب دعوا برای اثبات یا دفاع از دعوا به آن استناد مي‌نمایند و در اصطلاح حقوقی، تأمین دلیل عبارت است از محافظت دلایل موجود برای امکان استفاده از آن در آینده .  
 
 بعنوان مثال، شما دلائل و مدارکی دارید که در حال از بین رفتن است یا ممکن است از بین برود و فعلا هم برای طرح دعوی یا استفاده‏ از این دلائل آماده نمی‌‏باشید و هدفتان این است که این دلائل فعلا در جای امنی محفوظ بماند ، در این صورت بهترین راه تأمین دلیل است . هرچند تامین دلیل برای حفظ و صورت برداری از ادله است و اینکه تا چه حدی قاطع دعوا باشد ، بستگی به نظر قاضی رسیدگی کننده خواهد داشت  .
 
 
باشگاه خبرنگاران : مصادیق استفاده از تامین دلیل چه مواردی است ؟  
 
شاه صاحبی:  به عنوان مثال اتومبیلی با اتومبیل شما تصادم و خسارت وارد کرده است و طرف شما حاضر به پرداخت خسارت نیست .در این موقع می‌خواهید که خسارت وارده برآورد شود تا اگر خواستید بعداً از طریق طرح دعوا ،خسارت را وصول کنید در موقع محاکمه ،خسارت‏ معلوم باشد و یا اینکه مثلاً شما مستاجر ملکی هستید و پس از انقضاء مدت اجاره جهت عدم تعلق خسارت و اجرت‌المثل و مطالبه مبلغ ودیعه خود ، تخلیه و خالی بودن عین مستاجره را صورت مجلس و تامین دلیل می کنید.
 
 
باشگاه خبرنگاران : دادخواست « تأمین دلیل» چه موقع بایستی داده شود و چه نکاتی باید در آن رعایت شود ؟  
 
شاه صاحبی:  زمان درخواست تامین دلیل می‌تواند قبل از اقامه دعوا و یا در حین رسیدگی باشد و مي‌تواند کتبی یا شفاهی باشد و به هر حال بایستی حاوی نكات زیر باشد:
 
 مشخصات درخواست كننده در ستون«خواهان» ، مشخصات طرف مقابل در ستون‏ «خوانده» و موضوع تامین دلیل در ستون «خواسته» و در قسمت شرح دادخواست نیز  اوضاع و احوالی كه موجب درخواست تأمین دلیل شما شده را اشاره کرده و از دادگاه‏ درخواست جمع ‏آوری و تامین دلیل می‏نمائید .
 
 باشگاه خبرنگاران : وظایف عضو مجری قرار چیست ؟

شاه صاحبی:  عضو مجری قرار موظف است فقط آنچه را که مورد نظر متقاضی است صورت‌برداری کند نه بیشتر و نه کمتر. مثلا اگر موضوع اجرای قرار تحقیق از شهود در یک موضوع خاص باشد، حق ندارد در خصوص مسایل دیگر از شهود تحقیق کند یا اگر موضوع اجرای قرار صورت‌برداری از اسناد معینی باشد، حق ندارد علاوه بر آن اسناد از سندهای دیگر که مورد تقاضا نیستند صورت‌برداری کند.
گاهی ممکن است تقاضای تامین دلیل همزمان برای چند دلیل باشد، مثلا تصادفی واقع و خسارتی به اتومبیل وارد شده است، در این مورد متقاضی می‌تواند از دادگاه تقاضای تامین دلیل برای "شهادت شهود"، "معاینه محل" و "جلب نظر کارشناس" کند.
 
 
باشگاه خبرنگاران : مرجع صالح برای رسیدگی به درخواست تأمین دلیل کجاست ؟

شاه صاحبی: درخواست تأمین دلیل در صلاحیت شورای حل اختلاف است که دلایل و امارات مورد درخواست در حوزه آن واقع است، مگر در نقاطی که شورای حل اختلاف تشکیل نشده باشد که در این صورت باید به دادگاه مزبور داده شود.

منبع : http://www.yjc.ir


مطالب مشابه :


آموزش الکترونیکی (مجازی) دروس حوزوی

امکان دریافت دروس اساتید برجسته حوزه های فایل صوتی تدریس و دروس صوتی
درخواست تأمین دلیل در صلاحیت شورای حل اختلاف است که دلایل و امارات مورد درخواست در حوزه آن واقع است،

انتشار و اشاعه در فضای مجازی فایل های صوتی تدریس حقوق فایل صوتی دروس
تدریس شرح لمعه - ادامه متاجر توسط استاد وجدانی

آموزش های صوتی دروس حوزه علمیه پایه تدریس شرح لمعه
دانلود رایگان فایل های صوتی درس متون فقه با تدریس روح الله خلجی

دانلود رایگان فایل های صوتی درس متون فقه با تدریس روح الله خلجی دانش آموخته حوزه و
دانلود فایل صوتی تدریس نقد کتاب « بداية الحکمة »

دانلود فایل صوتی تدریس نقد فایل های صوتی این سری از دروس شامل و شیخیه، در حوزه
ثبت‌نام متقاضیان شرکت در آزمون وکالت ماده 187

انتشار و اشاعه در فضای مجازی فایل های صوتی حوزه های دروس : فایل صوتی تدریس
“قرار نظارت قضایی” و تغییرات قرار تامین کیفری در قانون جدید آیین دادرسی کیفری

انتشار و اشاعه در فضای مجازی فایل های صوتی حوزه قضایی با دروس : فایل صوتی تدریس
دانلود فایل صوتی ـ تصویری مناظره نصیری ـ رهدار

دانلود فایل صوتی دروس سطح حوزه را ادامه داد و همزمان در مدرسه علمیه رسالت به تدریس دروس
برچسب :