به مناسبت ولادت حضرت معصومه (س) و روز ملی دختران

                                          فریده شفیعی ثانی – کارشاس ارشد الهیات و معارف اسلامی

ضیافت حضور

از عرش خدا باران سپیده می‏بارید؛ هلهله فرشتگان شادی آسمانیان را هویدا می‏کرد؛ ماه با لبخند، بذر نقره می‏پاشید و ستارگان در بزمِ شادیِ عرشیان، آسمان شهر را با حضورشان چراغانی می‏کردند. ملائک، شادباش‏های خداوندی را در سریرهای نور به سرزمین مدینه می‏فرستادند. شهر غرق در شور، شکفتن گلی از گلستان اهل‏بیت پیامبر صلی‏الله‏علیه‏و‏آله‏وسلم را انتظار می‏کشید و خانه امام‏موسی‏بن‏جعفر علیه‏السلام خود را آماده ضیافت تولّدی بزرگ می‏دید. به ناگاه، فضا از عطر حضور پر شد؛ انتظار به پایان رسید؛ خنده‏ها شکفت و نوزادی زیبا به ناز دیده باز گشود. پدر که لبخند را هدیه حضور کودک خود کرده بود، نام او را به یادِ مادر خویش فاطمه نهاد.

بانوی آب و آیینه

میلاد سراسر نور حضرت فاطمه‏معصومه علیهاالسلام ، گلِ زیبای مهر محمدی، زینت شاخسار ولایت، نجمه آسمان امامت، کریمه اهل‏بیت، آسیهِ صداقت‏ها، مریم‏پاکی‏ها، خدیجه مهربانی‏ها و فاطمه خوبی‏ها، بانوی آب و آیینه و آفتابْ بر شیفتگان و رهروان راهش تهنیت باد.

بوی بهشت برین

در تنگنای گرمی هوا و در کمبود کیمیای آب، در گوشه‏ای از کویر بزرگ ایران، قرن هاست که شهری قامت آراسته است. در دامن این شهر، گنبدی طلایی با گلدسته‏هایی بلند چون نگینی زیبا بر انگشتری شهر خودنمایی می‏کند. در زیر این بارگاه نورانی، بانویی بزرگ آرمیده است که نامش «فاطمه» و مرقدش زیارتگاهی روح افزاست. مردمان که به پاکی‏اش ایمان دارند او را «معصومه» می‏خوانند و چون بارگاهش را سرچشمه کرامت و مهر می‏دانند «کریمه اهل‏بیت»اش گفته‏اند. قرن هاست که آنان بوی بهشت برین را از مرقد پاک او می‏بویند و جلوه دوباره زهرای اطهر را در حریم حرم او می‏جویند. بارگاه حضرت معصومه علیهاالسلام زینت شهر قم، پناهگاه پاکان و صالحان و نقطه امید دین باوران است.

حضرت معصومه علیهاالسلامدر یک نگاه

مطابق بسیاری از مدارک تاریخی، حضرت فاطمه‏معصومه علیهاالسلام در روز اول ماه ذیقعده سال 173 ق در شهر مدینه دیده به جهان گشود. پدر آن حضرت امام هفتم شیعیان، حضرت‏موسی‏بن‏جعفر علیه‏السلام ، است که او را «ابوالحسن اول» نیز نامیده‏اند. برطبق شواهد تاریخی، مادر حضرت معصومه علیهاالسلام همان مادر حضرت رضا علیه‏السلام و زنی پاک و باایمان بوده است. برای ایشان نام‏هایی چون خیزران، ام‏البنین و نجمه روایت شده است؛ اما پس از آن‏که امام رضا علیه‏السلام از ایشان متولد شد، او را «طاهره» نامیدند.

شکوهمندیِ شرافت

حضرت فاطمه‏معصومه علیهاالسلام در شرافتِ دودمان و طهارت نسل، مقامی به بلندای آسمان دارد. او حیات خود را وام‏دارِ پدری است که سرچشمه فیض الهی و استمرار سلسله نور پیامبری است. او از زلال محبت مادری پاک و باایمان سیراب شده و در جوار شکوه عظمت روح برادری چون امام‏رضا علیه‏السلام بالیده و دامن پرمهرش مأمن محبت به فرزند برادری بوده که لیاقت مدال پرافتخار وصایت خداوندی را داشته است. و این شکوهمندی و شرافت چه زیبا در زیارتنامه‏اش تجلّی یافته: «السلامُ عَلَیکِ یا بِنتَ رسولِ اللّه‏،...السلامُ علیکِ یا بنتَ ولیِّ اللّه‏، السلام علیکِ یا اُخْتَ ولیِّ اللّه‏، السلامُ علیکِ یا عمّةَ ولیِّ اللّه‏»

عاشق برادر

دوران کوتاه زندگانی حضرت‏معصومه علیهاالسلام همواره در اندوهِ ستم عباسیان گذشت. هنوز بیش از ده بهار از زندگانی را پشت سر ننهاده بود که دست بیداد هارون الرشید دستان نوازش‏گر پدر را از سر او کوتاه کرد و دریایی از اندوه را بر قلب شریفش جاری ساخت؛ اگر چه قبل ازآن نیز زندان‏های جور هارون، کم‏تر، مجالی برای دیدار پدر فراهم ساخته بود. بعد از پدر، حجت خدا و دادرس مردمان، برادر بزرگوارش حضرت علی‏بن‏موسی‏الرضا، تنها مایه آرامش او بود. آن حضرت با دیدار برادر غم‏ها را از یاد می‏برد و به کانون زندگی‏اش نور و صفا می‏بخشید. همین عشق ویژه به برادر بود که باعث شد نتواند فراق او را تحمل کند و به اشتیاق دیدار برادر مدینه را به قصد مرو ترک گوید.

رتبه‏ای همانند معصومان

در تعالیم آسمانی، به ویژه در قرآن، از زنان بزرگ و کاملی سخن رفته که خداوند مقام بلندشان را ستوده است. در فرهنگ شکوهمند اسلام نیز از زنانی سخن به میان آمده است که با تعالی روح و کسب کمالات معنوی، این ظرفیت را یافتند که بیش از دیگران فروغ جاویدان و نور الهی ولایت را دریافت کنند. حضرت زینب و حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام ، مصداق روشن این زنانند؛ زنانی که ستایش امامان معصوم را برانگیخته، گاه رتبه‏ای بلند، همسان و همانند معصومان یافته‏اند.

معصومه علیهاالسلام

شاخسارِ خوش بویِ فاطمه معصومه علیهاالسلام در بیت رسالت و در خانه امامت رویید و در جوار سراسر نور امامان معصومی چون حضرت موسی‏بن‏جعفر و علی‏بن‏موسی‏الرضا بالید. از رهنمودهای آن رهبران الهی خوشه‏ها برگرفت و در پرتو آن، جان خویش را از ناپاکی‏ها دور نگاه داشت. اوج تقوا و طهارتِ روحِ آن بانو چنان بود که او را معصومه نامیدند. این نشان افتخار از سوی حضرت رضا علیه‏السلام به ایشان عطا شد و بیانگر اوج قداست و طهارتِ نفسِ این بانوی آسمانی است.

محدثه

ذخایر والای روایات اسلامی که اکنون در پیش روی همه دین باوران و حقیقت جویان است، حاصل رنج عالمان و محدثان بسیاری است که در حفظ و پاس داشتِ این گنجینه گران مایه خالصانه کوشیده‏اند. در میان اصحاب حدیث به شماری از بانوان با فضیلت برمی‏خوریم که نام خود را در زمره محدثان ثبت کرده‏اند. از جمله عناوینی که بلندی مرتبه علم و آشنایی کریمه اهل‏بیت، حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام ، را با معارف بلند اسلامی نشان می‏دهد، محدثه بودن آن حضرت است. بزرگان علم حدیث، روایات بسیار از آن حضرت نقل کرده‏اند. روایاتی که از این بانوی بزرگ نقل شده به دلیل شخصیت والایش مورد توجه محدثان شیعه و سنی قرار گرفته است.

پدر به فدایش

از راهی دور به قصد دیدار مولایشان آمده بودند. وقتی به مدینه رسیدند، خستگی در تن هایشان باقی ماند؛ چون شنیدند که سرورشان موسی‏بن‏جعفر علیه‏السلام به سفر رفته است. پرسش‏هایی که داشتند بر کاغذی نوشته به فاطمه معصومه علیهاالسلام دختر گرامی آن مولا سپردند. فردا روز که به عزم بازگشت به وطن و خداحافظی، باردیگر به منزل امامشان آمدند، آن حضرت هنوز از مسافرت برنگشته بود، اما حضرت معصومه پاسخ سوالات را نوشت و به آنها داد. آنان شادمانْ مدینه را ترک کردند. در اثنای راه، حضرت موسی‏بن‏جعفر علیه‏السلام را دیدند و همه ماجرا را برایشان باز گفتند. حضرت چون پاسخ پرسش‏ها را دید، موجی از شادی در دلش هویدا شد و سه بار فرمود: «پدر به فدای چنین دختری باد».

کریمه اهل‏بیت

از دیر باز آستان قدس حضرت معصومه علیهاالسلام منشأ هزاران کرامت و عنایت الهی بوده است. قرن‏هاست که قلب‏های ناامید، دل به درگاه نورانی‏اش می‏بندند. دست‏های تهی، از مهر جاری‏اش سرشار می‏شوند و انسان‏های بی‏پناه در جوار لطفش پناه می‏گیرند؛ زیرا آن حضرت را عبد صالح خدا و واسطه فیض الهی می‏دانند. سفره بی‏کران کرم حضرت معصومه نیز همواره بر زائران حاجتمند گسترده است. بارگاه لطف و فیض سرشار آن حضرت باعث شده که ایشان را به وصف زیبای «کریمه اهل‏بیت» بخوانند.

زیارت نامه‏ای خاص

در فرهنگ اسلامی بر استمداد از روح بلند اولیا و خاصان بارگاه الهی و بزرگداشت مقام رفیع آنان تاکید بسیار شده است. در روایات تنها در مواردی بسیار نادر برای امام زاده‏ای زیارت نامه‏ای خاص رسیده است. اما برای حضرت معصومه علیهاالسلام از برادر بزرگوارشان امام رضا علیه‏السلام زیارت نامه‏ای وارد شده است. از این رو مردمان حضرت معصومه را چون دیگر امامان زیارت می‏کنند و با او به گفت و گو می‏ایستند و از روح بزرگش یاری می‏طلبند و این خود والاییِ مقام و منزلت این بانو را می‏رساند.

فضیلت زیارت حضرت معصومه علیهاالسلام

در روایاتْ نسبت به زیارت مرقد بانوی برگزیده، حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام ، سفارش فراوان شده است و این خود نشان از فضیلت‏های بی‏شمار و مقام والای آن بانو دارد. سه امام معصوم زیارت آن حضرت را ترغیب و تشویق کرده و اجرای بزرگ برای آن بیان کرده‏اند. جاکه چنین پاداش عظیمی بعد از امام رضا علیه‏السلام ، درباره هیچ کدام از فرزندان حضرت موسی‏بن‏جعفر نیامده است.

دختر روح و جسم پیامبر صلی‏الله‏علیه‏و‏آله‏وسلم

در زیارت نامه‏ای که امام رضا علیه‏السلام در شأن حضرت معصومه علیهاالسلام آورده‏اند، آن بانو با عناوینی چون دختر رسول خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله‏وسلم ، دختر فاطمه و خدیجه علیهاالسلام ، دختر امیرالمؤمنان علی علیه‏السلام ، دختر حسن و حسین علیهاالسلام دختر ولی خدا، خواهر ولی خدا و عمه ولی خدا خوانده شده‏اند. این تعبیرات بلند، تنها بیانگر شرافت دودمان آن حضرت نیست، بلکه نشان دهنده آن است که حضرت معصومه علیهاالسلام از نظر معنوی و مقامات عالیِ ملکوتی ،به راستی فرزند روح و جسم پیامبر صلی‏الله‏علیه‏و‏آله‏وسلم و امامان معصوم است، و به حقیقت، دختر جسمانی و روحانی پیامبر و امام معصوم فضیلتی بسیار ارزشمند به شمار می‏رود.

مقام بلند حضرت معصومه علیهاالسلام

شخصیت عظیم و روح الهی حضرت معصومه علیهاالسلام در زبان مورخان و عالمان دین چنین توصیف شده است. محدث گران قدر حاج شیخ عباس قمی به هنگام بحث از دختران حضرت موسی‏بن‏جعفر می‏نویسد: «بر حَسب آنچه به ما رسیده، افضل آنها سیده جلیله معظّمه، فاطمه بنت امام‏موسی علیه‏السلام ، معروف به حضرت معصومه، است». پژوهشگر معاصر، علامه بزرگوار حاج شیخ محمدتقی‏تستری، صاحب قاموس الرجال نیز می‏نویسد: «در میان فرزندان امام کاظم علیه‏السلام با آن هم کثرتشان بعد از امام رضا علیه‏السلام کسی هم سنگ حضرت معصومه علیهاالسلام نمی‏باشد»

ماه منیر قم

خاک پاک دارالایمان قم، مدفن بیش از چهار صد تن از امام زادگان شایسته تعظیم و تجلیل است. در میان این چهار صد اختر تابناکی که در آسمان معنویت قم نور افشانی می‏کنند تربت پاک شفیعه روز حشر و کریمه اهل‏بیت چون ماه تابانی همه آنها را تحت الشعاع انوار درخشان خود قرار داده و دیار مقدس قم را شکوهی بی‏پایان و عظمتی کم نظیر بخشیده است؛ به گونه‏ای که همه روزه هزاران عاشق دل سوخته، از هر شهر و دیار و کوی و برزن، بر آن ضریح نقره فام چونان نشانی از کوی دوست بوسه می‏زنند و شمیم بهشتیِ قبر پنهان زهرای مرضیه علیهاالسلام را از آن استشمام می‏کنند.

بیت النور

حضرت معصومه علیهاالسلام از عالی‏ترین نمونه‏های بندگی خدا در خاندان ولایت و امامت است. عبادت و شب زنده داری آن حضرت در اقامت هفده روزه‏شان در قم، گوشه‏ای از یک عمر خضوع و خشوعِ آن زاده عبد صالح خدا در برابر ذات پاک الهی است. حجره‏ای که آن حضرت در مدت اقامت خود در قم در آن جا مشغول عبادت بود، هم اکنون به«بیت النور» معروف و تا دامنه قیامت هدایتگر و الهام بخش بندگان عاشق عبادت و ولایت است و چه خوش سروده‏اند اهل ذوق:

خود سجده گاه دختر موسی‏بن‏جعفر است                    این جایگاه که چون ماه و اختر است

منبع فیض الهی

عالمان دینی پیوسته در حل مشکلات خویش از روح بلند ائمه و اولیای خدا استمداد می‏جسته‏اند. عالم بزرگوار مرحوم محدث قمی در حالات بزرگْ فیلسوف اسلامی، مرحوم ملاصدرای شیرازی آورده است: «مرحوم ملاصدرای شیرازی به خاطر بعضی مشکلات از شیراز به قم مهاجرت فرمود و در قریه کَهَکْ اقامت نمود. آن حکیم فرزانه هرگاه مطالب علمی بر او مشکل می‏شد، به زیارت حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام می‏آمد و با توسل به آن بزرگوار مشکلات علمی برایشان حل می‏شد و از [سوی[ آن منبع فیض الهی مورد عنایت قرار می‏گرفت».

هجرت به قم

در سال 201 ق، یک سال پس از سفر تبعید گونه حضرت رضا علیه‏السلام به شهر مرو، حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام که فراق برادر را بر نمی‏تافت همراه عده‏ای از برادران خود برای دیدار امام و تجدید عهد با ایشان بدین دیار روی آورد. کاروان حضرت در بین راه گرفتار عده‏ای از دشمنان اهل‏بیت و ماموران حکومتی می‏شود و در جنگی نابرابر عده‏ای از همراهان حضرت به شهادت می‏رسند. حضرت معصومه علیهاالسلام در حالی که از اندوه بسیار، ناتوان شده بود از همراهان خویش می‏خواهد که ایشان را به قم ببرند. بزرگان قم در استقبالی کم نظیر حضور آن حضرت را گرامی داشتند. آن بزرگوار هفده روز در شهر قم به سر برد و در این مدت مشغول عبادت و راز و نیاز با پروردگار متعال بود و واپسین روزهای عمر پربرکت خویش را با خضوع و خشوع در برابر ذات پاک الهی به پایان رساند.

وجودی پربرکت

از شهر قم، در قاموس سراسر نور اهل‏بیت به عظمت و بزرگی یاد شده. این دیار مقدس در طول تاریخ اسلام همواره از بزرگ‏ترین مراکز نشر معارف حیات بخش اسلام بوده است و تربیت یافتگان مکتب فقه و حدیثش احیاگر فرهنگ غنی اهل‏بیت بوده‏اند. اما این شکوه و عظمت آن‏گاه فزونی یافت که خاک پاک این سرزمین، مدفن بزرگ یادگار آل رسول و عصاره فضایل آل بتول حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام گردید. هجرت زینب گونه و غروب جان سوز آن بانو در این سرزمین، حرم اهل‏بیت بودن آن را تفسیر کرد و سرچشمه‏ای پربرکت از گنجینه‏های نور شد.

 

 

فاطمه ثانی

حضرت معصومه علیهاالسلام ، فاطمه ثانی و جلوه دوباره زهرای اطهر است. حرمش حریم آل محمد صلی‏الله‏علیه‏و‏آله‏وسلم و مزارش زیارت گاه عارفان و دلدادگان خاندان رسالت است. شکوهمندی گنبد و بارگاهش، تسلی بخش جان سوخته دلانِ قبر پنهان صدیقه کبراست و مرقدش بهشتی از معنویت و چشمه‏ای از فیض و کرامت را در خود پنهان دارد. عالمان شریعت آستان بوس حرم اویند و عاشقان ولایت جرعه نوش مقامش. درود خداوندی نثار روان پاک او و همه اهل‏بیت پیامبر باد.

 

نگین قم

شهرها انگشترند و «قم» نگین

قم، هماره حجّت روی زمین

تربت قم قبله عشق و وفاست

شهر علم و شهر ایمان و صفاست

مرقد «معصومه» چشم شهر ما

مهر او جان‏های ما را کهربا

دختری از اهل‏بیت آفتاب

وارث دُرّ حیا گنج حجاب

در حریمش مرغ دل پر می‏زند

هر گرفتار آمده در می‏زند

هر دلی این‏جاست مجذوب حرم

جانْ اسیر رشته جود و کرم

دیده پاکان به قبرش دوخته

عصمت و پاکی از آن آموخته

لطف بی‏انتها

آیتی از خداست معصومه

لطف بی‏انتهاست معصومه

عطر باغ محمدی دارد

زاده مصطفی است معصومه

پرتوی از تلألؤ زهرا

گوهری پربهاست معصومه

ماه عفّت نقاب آل کسا

دختر مرتضی است معصومه

اختری در مدار شمس شموس

یعنی اخت الرضاست معصومه

زائران، یک در بهشت این جاست

تربتش باصفاست معصومه

در توسل به عترت و قرآن

باب حاجات ماست معصومه

 

 


مطالب مشابه :


زندگینامه میرزای قمی

::: سما ::: - زندگینامه میرزای قمی - خدایا گناه هان بندگانت را بیامرز
یمین و یسار من

سما - یمین و یه سفر دو سه روزه به قم و تهران . البته این سفر اصلا در برنامه هام نبوده
عمق فعالیت در سایت دانشگاه آزاد اسلامی سما قم

میعادگاه دانشجویان حسابداری دانشگاه آزاد - عمق فعالیت در سایت دانشگاه آزاد اسلامی سما قم
پیمایش غار کهک قم

گروه کوهنوردی آموزشکده عالی سما ۱۰ بود که به روستای کهک واقع در سی کیلومتری جنوب قم بعد
تشییع پیکر 4 شهید مدافع حرم در قم + تصاویر

آ سمـــــــــــــــــــا نیهـــــــــــا - تشییع پیکر 4 شهید مدافع حرم در قم + تصاویر
ای دختر و خواهر ولایت

اى دختر و خواهر ولايت بر ارض و سما مليكه در قم. معصومه به كتيبه و به عصمت. در كوى تو زنده، جان
به مناسبت ولادت حضرت معصومه (س) و روز ملی دختران

دبیرستان دخترانه سما بجنورد - به مناسبت ولادت حضرت معصومه (س) و روز ملی دختران ماه منیر قم.
کارگاه آشنایی با نحوه تحریر دفاتر مشاغل

علاقه مندان جهت ثبت نام به واحد it دانشکده سما قم مراجعه یا
اس ام اس وفات حضرت معصومه (س)

اس ام اس وفات حضزت معصومه (س) اى دختر و خواهر ولايت بر ارض و سما مليكه در قم معصومه به كتيبه و
معرفی سایت های قرآنی

مرآت سما - معرفی سایت های قرآنی - ، دفتر آيت ‌ الله سيستانی، قم ـ قرآن، شيعه، ائمه اطهار
برچسب :