راهنمایی تحصیلی در رابطه با روشها مطالعه

th?id=H.4683933427171772&pid=15.1

کسی که می خواهد از گهواره تا گور علم بیاموزد و یا حداقل در طول مدت تحصیل با کمترین زحمت حداکثر بهره را در علم آموزی ببرد، لازم است بهترین روش را برگزیند. در مورد روشهای مناسب مطالعه مطالبی مطرح شد. اینک در تکمیل آنها به ذکر موارد دیگری مبادرت می شود:

- جون دانش آموز باید مطالب را به نحوی فراگیرد که بتواند در امتحان توفیق به دست بیاورد، بنابراین دقیق خواندن از اهمیت خاصی برخوردار است.

- برای انجام تکالیف و مراجعه با کتابهای منبع، وقوف بر مطالب کتاب و پیدا کردن مبحث مورد نیاز ضروری است. در این مورد خواندن اجمالی و سریع کارساز خواهد بود.

- برای آنکه مطالب فراگرفته شده با دقت خوانده شده است، عمق پیدا کند، طرح سوالات و پاسخگویی به آنها یعنی خواندن تجسسّی مفید است.

- برای خواندن و مطالعه ی دقیق، سازمان دادن و مرتّب کردن، تشخیص مهم از غیر مهم، علامتگذاری و حاشیه نویسی و خلاصه کردن از ضروریات است. این فنون فهم مطالب و یادآوری سریعتر آنها را افزایش می دهد و تسلط بر مطلب را محقق می سازد.

- بهترین روش خواندن، خواندن بی صدا و استفاده از نوار در موارد ضروری است. خواندن با صدای بلند، بویژه در فضای باز و یا بلند خواندن در فضای بسته به علّت ایجاد مزاحمت برای دیگران و وجود عوامل حواسپرتی بدترین روشهای مطالعه است. این روشها بازده یادگیری را به حداقل کاهش می دهد.

- بهترین محل مطالعه اطاقی دور از سرو صدا و بدون وسایل سرگرمی و عوامل حواسپرتی نظیر تلفن و تلویزیون و مشابه آن است. در مورد زمان نیز آنچه از اهمیت زیادی برخوردار است، مطالعه ی منظّم در طول سال است، نه انباشته کردن دروس برای شب امتحان و فشار شبانه روزی برای یادگیری در زمان امتحان. این روش علاوه بر آن که سطح یادگیری را کاهش می دهد، سلامتی دانش آموز را نیز به خطر می اندازد.

 

امکانات و تهمیدات لازم جهت انجام فعالیت های راهنمایی و مشاوره:

مشاوره جهت انجام فعالیت های مشاوره ای در ابتدای سال تحصیلی باید نسبت به فراهم نمودن امکانات اولیه کار از طریق مدیر و واحد آموزشی اقدام کند. حداقل امکاناتی که برای فعالیت یک مشاور لازم است به شرح زیر می باشد.

1.    اتاق مشاوره: به منظور انجام مشاوره های فردی و گروهی با دانش آموزان و اولیای آنان و تکمیل و نگهداری پرونده های مشاوره ای و لزوم رعایت اصل رازداری در امر مشاوره وجود یک اتاق مستقل تحت عنوان اتاق مشاوره در واحد آموزشی ضروری است.

2.    تجهیزات اتاق مشاور شامل: الف)میزکار   ب)صندلی به تعداد کافی برای مراجعان   ج)کمد و فایل مناسب جهت نگهداری پرونده های مشاوره ای و آزمون های روانشناختی   د)کمد کتابخانه جهت نگهداری کتاب، فیلم و بروشورهای مختلف جهت استفاده دانش آموزان و تشکیل بانک اطلاعات تحصیلی- شغلی   ه)یک دستگاه رایانه (درصورت امکان)

3.    صندوق ارتباط با مشاور: (در مکان مناسب و در دسترس دانش آموزان نصب می گردد.)

4.    تابلوی اعلانات: ویژه اطلاع رسانی مشاوره و پاسخ به سؤالات صندوق ارتباط با مشاور.

فعالیتهای مستمر مشاوران:

تعریف: فعالیتهای مستمر به مجموعه ای از فعالیتهای مشاور گفته می شود که جزو اصلی ترین وظایف مشاور است و مشاور باید همواره در راستای تحقق فعالیتهای مذکور در طول سال تحصیلی انجام وظیفه کند به طور مثال: انجام مشاوره فردی و گروهی از جمله فعالیتهای مستمر است که مشاور به منظور کاهش و کنترل آسیب های روانی- اجتماعی و ارتقای بهداشت روان (فردی و اجتماعی) دانش آموزان به طور مداوم آن را در دستور کار خود قرار می دهد. در این بخش فهرستی از فعالیتهای مستمر با برخی راه کارهای اجرایی آن ذکر می شود که مشاور علاوه براستفاده از این راه کارها می تواند باتوجه به شرایط و موقعیت واحد آموزشی از روش های دیگری نیز مطابق با موازین علمی و تخصصی برای تحقق فعالیت پیش بینی شده استفاده کند.مطالب مشابه :


انگیزه‌های رازداری

از مثال‌های بارز در این مورد می‌توان به رازداری در که رازداری در مطالبی را
رازداری پزشکی یا سر حرفه ای

در مورد رای و 1- مطالبی که بیمار قوانین پزشکی در مورد رازداری در کلیه کشورهای
راهنمایی تحصیلی در رابطه با روشها مطالعه

در مورد روشهای مناسب مطالعه مطالبی مطرح شد. اینک در در مورد زمان نیز اصل رازداری در امر
اصل راز داری حرفه ای

با دوست مورد رازداری مفهومـی باشد.چنانچه مطالبی میخواستید در فسمت
بخش نکات اصول حسابرسی

مطالبی در خصوص سوالات 11ـ تصمیم نهایی در مورد اینکه حسابرسان 52ـ رازداری جزء اصول
از شر افکار جنسی خلاص شوید

در مورد مشکل خود البته باید این دوست شما انسان رازداری در این کلینیک مطالبی در مورد
بازرسي قبل از حمل( PSI) چيست ؟

مطالبی در ارتباط با الف- حفظ رازداری : صادر کننده بايد بعضي اطلاعات در مورد اين شرايط را
حرفه حسابرسی و کشف تقلب

گرچه، چنین مقرراتی موجب کاهش رازداری در محیط را در مورد و مطالبی در خصوص
مقاله حسابرسی

احکام قابل اجرا در مورد کلیه ت ـ رازداری ـ حسابدار حرفه ای ت ـ بیان مطالبی حاکی از
کار و وظایف مشاور

مطالبی در خصوص مشاوره فکری ، تعهد ، رازداری ، نظم و پیشگیرانه مورد
برچسب :