طرح درس هنر

طرح درس روزانه ی هنر                                    

                                  

موضوع : کار با گل رس                                      

پایه ی تحصیلی : چهارم

هدف کلی : آشنایی با رشته های هنری ( کار دستی )

اهداف جزیی :

1-   آشنایی با طبیعت و آفریده های خداوند

2-   آشنایی با رشته ی سفالگری

3-   آشنایی با ابزار و وسایل کار سفالگری

4-   آشنایی با نحوه ی به کار گیری ابزار و وسایل

5-   تقویت هماهنگی بین دست و چشم و حافظه

6-   تقویت نیروی تفکر و تخیل

7-   تقویت روحیه ی همکاری و مشارکت

8-   تقویت روحیه ی انتقاد و انعطاف پذیزی

9-   تقویت علاقه و نگرش به آثار هنری

10- تقویت خلاقیت و نو آوری ودست ورزی

11- دقت وکنجکاوی در محیط پیرامون

اهداف رفتاری :

فراگیرپس ازپایان درس باید قادر باشد :

1- با گل رس یک وسیله بسازد .( مهارتی )

2- وسایلی را که در ساخت وسیله استفاده می شوند نام ببرد .( شناختی )

3- نسبت به کار سفالگری علاقه نشان دهد . ( نگرشی )

4- چند نمونه از کاربرد وسیله های سفالی را نام ببرد . ( شناختی )    

5- با الهام از طبیعت و تصورات ذهنی و خلاقیت خود یک وسیله بسازد . ( مهارتی )

6- مهارت و قدرت لازم برای استفاده از ابزار و وسایل را از خود نشان دهد . ( مهارتی )

7- در مورد آثار دیگران قضاوت کند . ( نگرشی )

8- در موقع انتقاد از خود انعطاف پذیری نشان دهد . ( نگرشی )

9- در مورد اثر خود یه کلاس توضیحاتی را ارائه دهد . ( مهارتی )

10- در برگزاری نمایشگاه با معلم و فراگیران مشارکت و همکاری کند . ( مهارتی )

فضا و مدل کلاس : دانش آموزان به صورت انفرادی در کلاس کار انجام می دهند .

وسایل موردنیاز:

گل رس آماده ، دستمال کاغذی ، روز نامه ، گواش ، قلم مو ، آب ، کاور، دست ساخته های مختلف

ایجاد انگیزه :

       معلم هنگام ورود به کلاس تعدادی وسایل ساخته شده با گل رس توسط دانش آموزان سالهای قبل یا کلاس های دیگر و یا چند نمونه از دست ساخته های خود را به کلاس آورده و در برابر دید دانش قرار داده و در آنها انگیزه ی کافی برای کار با گل و ساخت یک وسیله را ایجاد می کند .

ارزشیابی ورودی :

     معلم از دانش آموزان می خواهد که در محیط اطراف خود دقت و توجه کنند و چند نمونه از وسایلی را که با گل درست شده اند را نام ببرند که فراگیران معمولا ًبه وسایلی مانند گلدان ، کوزه و ..... اشاره می کنند .

اصول مورد توجه در هنگام انجام کار :

1- با دقت و ظرافت وسیله ی خود را بسازند .

2- نظافت روی میزها و کلاس را رعایت کنند .

3- برای ساختن وسیله از تصورات ذهنی خود استفاده کنند

4- در ساختن وسیله ی مورد نظر ابتکار و خلاقیت داشته باشند.

5- در انتهای کلاس از آثار آنها نمایشگاهی برگزار می شود ویک اثر به عنوان بهترین کار انتخاب می شود .

 ارائه ی درس :

       مرحله ی اول : دانش آموزان کاور های خود را پوشیده و روی میز خود روز نامه ای را پهن کرده و لوازم کار خود را روی آن قرار دهند و توجه داشته باشند که گل رس را در داخل پلاستیکی قرار دهند و به مقداری که نیاز دارند از آن بردارند تا گل آنها در اثر مجاورت با هوا خشک و غیر قابل استفاده نشود .

     مرحله ی دوم : معلم مقداری گل رس را در دست می گیرد و به عینی طریقه ی ورز دادن و بازی انگشتان با گل را به فراگیران نشان می دهد وتذکرمی دهد که برای نرم و انعطاف پذیر بودن گل هر چند وقت یکباردست خود را به آب زده و گل را ورز دهند .

        مرحله ی سوم : دانش آمنوزان آزادانه و به صورت انفرادی و با استفاده از تصورات ذهنی و قوه ی ابتکار و خلاقیت و الهام گیری از طبیعت وسیله ی  مورد نظر خود را درست کنند
معلم به عنوان راهنما در بین فراگیران حضور پیدا می کند و آنها را جهت ساختن وسیله راهنمایی می کند و هرگزفکر و ایده ی خود را به آنها القا نمی کند و الگویی ارئه نمی دهد .

     مرحله ی چهارم : دانش آموزان دست ساخته های خود را در مقابل نور آفتاب قرار دهند تا کاملا ً خشک شوند و بعد از خشک شدن با الهام گیری از زیبایی طبیعت با گواش اثر خود را رنگ آمیزی وتزیین کنند .

    مرحله ی پنجم : معلم با همکاری و مشارکت فراگیران آثار آنها را در برابر تخته ی سیاه روی میز می چیند ونمایشگاهی از آثار آنها برگزار می کند وازفراگیران  می خواهد در مورد آثار یکدیگر نقد و بررسی کنند و هنگم نقد کردن احترام دوستانشان را داشته باشند و همچنین در مقابل نقد آثار خود انعططاف پذیری داشته باشند و درباره ی اثر خود توضیح دهند ودر آخر به کمک فراگیران بهترین اثر را اننتخاب می کنند تا در نمایشگاه پایان سال از آن استفاده کنند.

ارزشیابی : معلم با توجه به اصولی که در ابتدای کار بیان کرده بود و هم چنین با توجه به تفاوت های فردی دانش آموزان واستعداد وتوانایی آنها اثر آنها را مورد ارزیابی قرار دهند .

تکلیف خلاقیتی :

1- یک وسیله ی زیبا با گل رس یا خمیر بازی و یا گل چینی درست کرده و کلاس ارائه دهند .

2- تصاویر ی از آثار سفالگران بزرگ شهر یا کشور خود را تهیه کرده وبه کلاس ارائه دهند .

 


مطالب مشابه :


سئوالهای متداول مجسمه سازی با گل

سئوالهای متداول مجسمه سازی با گل اینکه گل رس ترک شویم که گل آماده کار است ویا




آموزش مجسمه سازی ازچهره

های مختلف وتاثیراتی که بر بیننده میگذارد انجام داده ام .در این کار سعی دارم با گل رس که




طرح درس هنر

موضوع : کار با گل رس پایه ی تحصیلی : چهارم. هدف کلی : آشنایی با رشته های هنری ( کار




کار با گل رس در کلاس هنر

آشیانه ی فرهنگ - کار با گل رس در کلاس هنر - شرح فعالیتهای کلاس اول2 در دبستان فرهنگ




گل بازی (2 )

برای بازی با گل رس كودكان از مجموعه حواس‏شان از قبیل دیدن، لمس كردن و بوییدن استفاده می




مسابقه ی پرلز

تکه ی کوچک گل رس با خود فکر کرد : این که انسان هنگام کار کردن با گل رس چه احساسی دارد. د)




برچسب :