همـه‌چیز دربـاره مجمـوعه "شـام ایـرانی


روال این برنامه به طور خلاصه و ساده به این ترتیب است که: "هر هفته چهار شرکت‌کننده که تا حالا هم‌دیگر را ندیده‌اند، برای هم شام درست می‌کنند و مخفیانه به هم امتیاز می‌دهند. هم خنده است، هم دعوا؛ گهگاهی هم خراب‌کاری!" برنامه در هر قسمت از تهیه غذا تا برگزاری مراسم مهمانی و صرف شام با میزبان همراه می‌شود و ساختاری مستندگونه دارد. یک گوینده هم روی تصاویر معمولا صحبت می‌کند که بار طنز برنامه را افزایش می‌دهد. Dave Lamb، کمدین انگلیسی، صحبت‌کردن روی برنامه Come Dine with Me انگلیسی را برعهده دارد.

حالا مجموعه شام ایرانی با تفاوت‌هایی نسبت به نمونه‌های جهانی آن به بازار آمده است. اولین تفاوت این است که در این مجموعه از هنرمندان نام‌آشنا و مطرح برای جذابیت بیشتر استفاده شده است. در هر سری از این مجموعه خوانندگان موسیقی پاپ و سنتی، بازیگران سینما و ورزشکاران رشته های مختلف با هم رقابت می کنند. از طرف دیگر این برنامه در شبکه نمایش خانگی عرضه می‌شود و قرار است
هر هفته یک قسمت از آن با قیمت ۲۵۰۰ تومان عرضه شود. از آن‌جایی که هر سری چهار شرکت‌کننده دارد پس در مدت چهار هفته یک سری کامل می‌شود؛ یعنی ۱۰۰۰۰ تومان برای هر سری این برنامه! اولین نکته برای بینندگان این است که بهتر بود سری اول به طور کامل در یک بسته عرضه می‌شد تا با پایین‌آمدن هزینه‌ها، از نظر اقتصادی هم خرید آن برای بخشی از مخاطبان توجیه بیشتری داشته باشد. موسسه سینما 24 تهیه کنندگی این برنامه را برعهده دارد و سازنده این برنامه بیژن بیرنگ، تهیه‌کننده و برنامه‌ساز باسابقه تلویزیون است. بیژن بیرنگ کارگردانی مجموعه های "خانه سبز"، "همسران"، "محله بر و بیا"، "محله بهداشت" و "همچون سرو" را در کارنامه خود دارد.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


در سری اول شام ایرانی که هدف آن نشان دادن فرهنگ و آداب درست کشور ایران می باشد، اشکان خطیبی، رامبد جوان، سروش صحت و مهدی پاکدل که همگی از هنرمندان مشهور عرصه سینما و تلویزیون هستند، با هم رقابت می‌کنند. در سری دوم که تصویربرداری و تدوین آن انجام شده است بهاره رهنما، شقایق دهقان، سحر زکریا و لادن طباطبایی حضور دارند.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


اشکان خطیبی از بازیگران جوانی است که در آثار مختلفی حضور داشته و مخاطبان بیشتر او را با سریال "این راهش نیست" و فیلم "سوت پایان" به یاد می‌آورند. او میزبان شب اول برنامه شام ایرانی بود که تصمیم گرفت در رستوران خودش به نام نعناع در خارج از تهران از مهمانانش پذیرایی کند که همین موضوع برای مخاطبان برنامه شام ایرانی جای سوال دارد.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net


سروش صحت، کارگردان، نویسنده و بازیگر محبوبی است که بیشتر در زمینه طنز فعالیت کرده و مجموعه "ساختمان پزشکان" آخرین کاری بود که از او پخش شد. از فیلم‌های مهمی که او به عنوان بازیگر در آن‌ها حضور داشته می‌توان از "نان، عشق و موتور هزار"، "گاوخونی" و "تقاطع" نام برد و از بازی‌های تازه او نیز می‌توان به فیلم موفق "سن‌پطرزبورگ" اشاره کرد.


گروه اینترنتی پرشیـن استار | www.Persian-Star.org


مهدی پاکدل بازیگر پرکار و توانایی است که بیشتر در دو عرصه تلویزیون و تئاتر فعالیت دارد. او به غیر از بازیگری در عکاسی، گرافیک و تدوین هم فعال است. مخاطبان تئاتر او را با نمایش‌های تحسین‌شده "خشک‌سالی" و "دروغ" (اجرای اول) و "نوشتن در تاریکی" (هر دو نمایش از محمد یعقوبی) به یاد می‌آورند و بینندگان تلویزیون نیز از نقش‌آفرینی او در سریال "اولین شب آرامش" خاطره خوشی دارند.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


رامبد جوان هم نیازی به معرفی ندارد. نویسنده، کارگردان، بازیگر و مجری محبوبی که به غیر از ساخت سریال و نقش‌آفرینی در مجموعه‌های مختلف، تاکنون سه فیلم سینمایی با نام‌های "اسپاگتی در هشت دقیقه"، "پسر آدم، دختر حوا" و "ورود آقایان ممنوع" ساخته که این دو تای آخر با موفقیت تجاری عظیمی همراه بودند به طوری که فیلم ورود آقایان ممنوع با اختلاف فراوان با دیگر فیلم‌ها عنوان پرفروش‌ترین فیلم سال ۹۰ را به خود اختصاص داد.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


به هر حال سری اول مجموعه شام ایرانی با حضور این چهار هنرمند عرضه شده است. طبق روال این مجموعه ابتدا مهمانان درباره منوی میزبان نظر می‌دهند و مراحل آماده‌کردن غذا توسط میزبان نمایش داده می‌شود. سپس به مراسم شام می‌رویم و در نهایت مهمانان به میزبان برای کیفیت پیش‌غذا، غذای اصلی و دسر و البته مهمان‌نوازی‌اش امتیاز می‌دهند.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


در قسمت اول اشکان خطیبی تصمیم گرفته که از مهمانانش در رستورانش پذیرایی کند که این جای سوال و انتقاد است؛ چرا که روال این برنامه به این ترتیب است که در خانه پذیرایی انجام شود چراکه همین آماده‌کردن شام در خانه جذابیت بیشتری دارد تا مثل یک رستوران از مهمانان پذیرایی شود. مهمانان هم به این موضوع چند بار اشاره کردند و به نظر می‌رسد باید پذیرایی در منزل به یکی از شروط اصلی این برنامه تبدیل می‌شد. اشکال دیگر این است که منوی اشکان خطیبی یک منوی بیش از حد مفصل بود که در اینجا هم باید این شرط در برنامه گذاشته می‌شد که فقط یک نوع غذا را می‌توان در منو قرار داد. انتقاد دیگر هم حضور رامبد جوان در زمان آماده‌سازی غذای اشکان خطیبی بود که معمولا در نمونه‌های جهانی تاکید می‌شود که میزبان غذا را به تنهایی بپزد. هرچند که حضور رامبد جوان در آشپزخانه رستوران بیشتر از آنکه به اشکان خطیبی کمک کند باعث زحمتش شد!


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


اشکال دیگر هم این است که بیژن بیرنگ نتوانسته به خوبی از پس گویندگی برنامه برآید و مثل نمونه‌های خارجی بامزه باشد. البته در نمونه‌های خارجی گوینده پس از ضبط برنامه روی آن صحبت می‌کند اما در شام ایرانی خود بیژن بیرنگ در زمان ضبط برنامه حضور دارد و شرکت‌کنندگان به او غذا هم تعارف می‌کنند!


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


اما جذابیت برنامه در شوخی‌ها و صحبت‌های رامبد جوان و سروش صحت است که در بعضی قسمت‌ها واقعا بامزه از آب درآمده و تماشاگر را حسابی می‌خنداند. حاضرجوابی‌های رامبد جوان و خاطره تعریف‌کردن‌ها و دسیسه‌های سروش صحت برای اول‌شدن در برنامه آن را جالب و جذاب ساخته است.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


در نمونه‌های جهانی سعی بر این است که برنامه حالت نقش‌آفرینی نگیرد و طبیعی و مستندگونه باشد و به نظر می‌رسد برنامه شام ایرانی هم در این زمینه نسبتا موفق عمل کرده و شرکت‌کنندگان در مقابل دوربین راحتند.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net


یک تفاوت دیگر شام ایرانی با نمونه‌های جهانی این است که امتیاز شرکت‌کنندگان به میزبان، نقدی است و از ۱۰۰ هزارتومان محاسبه می‌شود؛ یعنی مثلا یک شرکت‌کننده می‌تواند به میزبان ۸۰ هزار تومان امتیاز بدهد. امتیازدادن هم با ریختن پول داخل یک قلک انجام می‌شود. البته قرار است مخاطبان شام ایرانی هم با ارسال پیامک به بهترین میزبان از نظر خودشان رای بدهند.


گروه اینترنتی پرشیـن استـار | www.Persian-Star.org


در هر حال باید منتظر ماند و دید در ادامه آیا شام ایرانی می‌تواند موفق باشد یا خیر. بدون شک برنامه‌هایی با این سبک و فرم مخاطبان زیادی دارند و شام ایرانی باید با توجه به نظرات مخاطبان، پیش برود تا در جذب مخاطب موفق باشد.


مطالب مشابه :


دانلود شام ایرانی خانم ها شب اول

دانلود شام ایرانی خانم ها شب اول لادن طباطبایی، شقایق دهقان، سحر ابزار رایگان
دانلود رایگان سری دوم شام ایرانی (خانم ها) به صورت کامل

دانلود رایگان سری دوم شام ایرانی بهاره رهنما، شقایق دهقان دانلود رایگان فیلم
دانلود رایگان سری دوم شام ایرانی (خانم ها) به صورت کامل

دانلود رایگان سری دوم شام ایرانی دانلود تک ترانه های ایرانی دانلود موسیقی و ترانه
همـه‌چیز دربـاره مجمـوعه "شـام ایـرانی

همـه‌چیز دربـاره مجمـوعه "شـام ایـرانی دانلود آهنگ جدید ایرانی شقایق دهقان
خبر فوق العاده : پخش سری جدید «شام ایرانی» از فردا

«شام ایرانی» پیش از این شاهد لادن طباطبایی، شقایق دهقان » دانلود دوبله
“شام ایرانی” برای خانم‌ها سرو نمی‌شود

شام ایرانی” برای رایگان در رهنما، سحر زکریا، شقایق دهقان و لادن
دانلود سریال پژمان با لینک مستقیم از قسمت 1 یکم تا 20 بیستم رایگان

سام درخشانى، بهاره رهنما، شقایق دهقان های ایرانی+دانلود رایگان > شام ایرانی
دانلود سریال شب های برره با لینک مستقیم و کیفیت عالی

شیری، شقایق دهقان دانلود رایگان تمام شام ایرانی ( ) دانلود رایگان
دانلود سریال ساختمان پزشکان با لینک مستقیم و بدون سانسور

دانلود رایگان بیژن بنفشه خواه، محمد شیری، شقایق دهقان دانلود برنامه شام ایرانی
دانلود سریال طنز بسیار زیبای دزد و پلیس با لینک مستقیم و بدون سانسور

دانلود رایگان بهنام تشکر، هومن برق‌نورد، شقایق دهقان، مهران مجموعه شام ایرانی.
برچسب :