طرح درس روزانه ( مبانی هنر های تجسمی)

طرح درس روزانه

 

کتاب: مبانی هنرهای تجسمی   پایه:دوم  آموزشگاه: هنرستان حدیث     نام مدرس:زهره جعفری     شماره صفحات:39 تا 48

 

 

 

مشخصات کلی

عنوان درس: مبانی هنرهای تجسمی        سال تحصیلی :   91-92                 پایه: دوم   

 صفحات کتاب:  39 تا 48        نام مدرس:  زهره جعفری     نام آموزشگاه: هنرستان حدیث            زمان تدریس:  45 دقیقه         نام شهرستان: خرم آباد ناحیه 2

زمان

تحلیل آموزشی

(رئوس مطالب)

مفهوم حجم- روش های ایجاد حجم- انواع حجم: هندسی و غیر هندسی یا منظم و غیر منظم- توپر و تو خالی- واقعی و غیر واقعی

نقش حجم در هنرهای تجسمی(مجسمه سازی- عکاسی- نقاشی و ...)

 

هدف های کلی درس 

 

1-دانش آموز با مفهوم حجم آشنا شود.     2- دانش آموز روش های ایجاد حجم را بداند.                3- دانش آموز با انواع  حجم آشنا شود.   4 - دانش آموز نقش حجم در هنرهای نجسمی را بداند.        5 - دانش آموز اهمیت حجم را بداند.     6- دانش آموز نسبت به درست کردن حجم علاقه نشان بدهد.              7- دانش آموز با مهارت یک نمونه حجم بسازد. (منظور حجم هندسی است) 

 

 

هدف های رفتاری

1- دانش آموز مفهوم حجم را در هنرهای تجسمی بیان کند.(درک و فهم- شناختی)

2- دانش آموز چند نمونه از روش های حجم سازی(ساخت حجم ها) را بیان کند.(شناختی- درک و فهم)            3- دانش آموز انواع حجم را تجزیه و تحلیل کند. ( شناختی- تجزیه تحلیل)

4- دانش آموز نقش حجم (حجم واقعی و غیر واقعی) در هنرهای تجسمی را بیان کند.(تجزیه و تحلیل- شناختی)

 5- دانش آموز اهمیت حجم در رشته تحصیلی خود را توضیح دهد. (شناختی- درک و فهم)

6- دانش آموز با علاقه فراوان ، حجم های زیبایی در کلاس ( منزل)درست کند( عاطفی-ارزشگذاری)

7-دانش آموز با مهارت، یک نمونه حجم درست کند ( مهارت – روانی حرکتی)

 

پیش دانسته ها

 

آشنایی مقدماتی  با حجم، مفهوم حجم و انواع حجم  در ریاضی

آشنایی با سطوح هندسی  و انواع آنها در دروس قبلی

 

ارزشیابی ورودی

دانش آموزان  ضمن تدریس معلم می توانند  مفهوم حجم و انواع حجم  را بیان کنند.

دانش آموزان با سطوح هندسی در درس قبلی  آشنا شده اند و آنها را نام می برند.

 

نتیجه ارزشیابی

اگر از حداقل سه چهارم کلاس  پاسخ صحیح  دریافت شود تدریس مطالب جدید ادامه یابد.

 

انتخاب رسانه های آموزشی متناسب با محتوا

1- رایانه و دیتا برای نمایش  سی دی های آثار شاخص حجمی در جهان  

2- کتاب آموزشی ( مانند کتاب  فرم و رنگ  وسیوس ونگ، دنیای شگفت انگیز کاغذ، آشنایی با حجم سازی  و....) 3- خمیر بازی، جعبه های مقوایی،وسایل کوچک دوریختنی منزل، مقوا و طلق های رنگی، ماژیک های رنگی

 

انتخاب روش های تدریس متناسب با محتوا

استقرایی – پرسش و پاسخ – توضیحی- نمایشی

 

 

فعالیت های مربوط به معلم

1- سلام و احوال پرسی  ( 5 دقیقه) 

 2- اجرای ارزشیابی ورودی( ضمن تدریس صورت می گیرد( 5 دقیقه)  

3- مرور مطالب گذشته  از طریق پرسش از درس قبلی ( 10 دقیقه) 

4- آماده سازی و ایجاد انگیزه  ( با نشان دادن مقوا و چسب کاغذی و قیچی )  

 5- معرفی موضوع درس جدید (با استفاده از مقوا و چسب کاغذی و قیچی  و ساختن حجم های باز یا بسته ی هندسی و غیر هندسی و... هم درس جدید معرفی می شود و هم به طریق استقرایی دانش آموزان ر ا با مفهوم حجم و مفهوم حجم سازی و انواع حجم آشناع می کند.

45 دقیقه

فعالیت های مربوط به دانش آموزان

فعالیت های فردی:  1- هر دانش آموز با روش مچاله کردن  کاغذ و جعبه، روش تا کردن و ترکیب سطوح متوالی و... حجم های فردی خود را می سازند  و پس از ملاحظه سی دی آثار حجم سازی، با کمک معلم آثار را تجزیه تحلیل نموده و نظرات و یافته های شخصی خود را به صورت مکتوب ارایه می کنند.

فعالیت های گروهی :  دانش آموزان در گرو ه های چهار یا پنج نفره پس تهیه وسایل دلخواه خود برای حجم سازی ( پس از نظر سنجی از گروه) به طور خلاقانه و به طور گروهی حداقل دو حجم مشکل را می سازند. 

 

ارزشیابی پایانی

علاوه بر آن که باز خورد تدریس بلافاصله بعد از تدریس از طریق انجام کار عملی دیده میشود پس از چهار ساعت کار عملی در کلاس، ارزشیابی در پایان با ارایه آثار حجمی ایجاد شده در قالب ژوژمان یا نمایش آثار دانش آموز انجام می گیرد.

 

فعالیتهای تکمیلی

1- دانش آموز می تواند جهت تکمیل دانسته های خود آثار حجمی منقول طبیعی از انواع چوب ها  و سنگ و...را با خود به کلاس بیاورند. 2 – با استفاده از اینترنت در مورد آثار حجمی جذاب و مجسمه های شهری تحقیق نمایند

 

                                                                                         جعفری سر گروه هنر و گرافیک


مطالب مشابه :


طرح درس روزانه ( مبانی هنر های تجسمی)

کتاب: مبانی هنرهای تجسمی پایه: انتخاب روش های تدریس متناسب با




طرح جلد کتاب

هنرهای تجسمی مبانی هنرهای تجسمی تصاویر هنرهای تجسمی،لینکستان هنری طراحی نقاشی گرافیک




شیوه آموزش و ارزشیابی درس مبانی هنرهای تجسمی رشته : تصویرسازی رایانه ای

مبانی هنرهای تجسمی سال دوم رشته انجام تمرینات و نحوه تدریس این درس آشنا شده اند




دانلود کتاب راهنمای (معلم) مبانی هنرهای تجسمی

مبانی هنرهای تجسمی. تدریس کلمه هایی مثل « زیاد . دانلودنرم افزار محتواساز نگارا .




مبانی هنر های تجسمی

تدریس هنر مبانی هنر های تجسمی به قواعد درک زبان بصری و ایجاد اثر در هنرهای تجسمی تعبیر




نگاهی به وضعیت هنر انیمیشن ایران

هنرهای تجسمی مبانی هنرهای تجسمی تصاویر راهنمایی كشور تدریس شود و شاهد انیمیشن




آیا عکاسی هنر است؟

هنرهای تجسمی مبانی هنرهای تجسمی تصاویر هنرهای به Salt Lake City به تدریس در كلاس های




طرح درس سالانه ( رشته طراحی دوخت )

درس:مبانی هنرهای تجسمی تدریس مبانی چیست؟ فضا در هنرهای تجسمی.




نمونه سوالات کتاب فرهنگ و هنر پایه هفتم (اول متوسطه اول)

کاردانی هنرهای تجسمی شهید شرافت مبانی هنرهای تجسمی. 40- تدریس کدام درس اجباری




برچسب :