آشنای با تارخچه و مقررات بدمین تون :

 

آشنای با تارخچه و مقررات بدمین تون  :

 

 

  آشنایی > تاریخچه بدمینتون در جهان

 

 

 
 

 

 

 

ه طور كلی دقیق معلوم نیست ورزش بدمینتون نخستین بار در چه كشوری ابداع شده، بعضی معتقدند كه شروع آن از كشور چین بوده است و بعضی می‎گویند هندوستان یا انگلستان، اما اكثراً معتقدند آغاز آن در شهر پونا هندوستان بوده و به همین منظور در هندوستان آن را پوناه می‎نامیدند.

این بازی توسط افسران انگلیسی ازهندوستان به انگلستان برده شده و از آنجا كه دوك بیفورت به این بازی علاقمند بود و در خانه ییلاقی خود (كه به نام قصر بدمینتون نامیده می‎شد) برای سرگرم كردن مهمانان خود از این بازی استفاده می‎كرد. پس ازآن بازی پونا را بدمینتون نامیدند. تا سال 1887 بدمینتون دارای قانون و مقررات خاص و مدونی كه مورد قبول همگان باشد نبود.
قوانین اصلی این رشته ورزشی درسال 1877 در كراچی (درآن زمان جز كشور هندوستان بود) تنظیم و درسال 1887 در انگلستان اصلاح و تدوین گردید و در سال 1890 مجدداً اصلاح شد. قوانین فعلی كمی با قوانین سال 1890 اختلاف دارد. ورزش بدمینتون به سرعت از كشور انگلستان به كشورهای ایالات متحده آمریكا، كانادا، استرالیا و زلاندنو گسترش یافت. درحال حاضر كشورهای چین، اندونزی، مالزی، دانمارك، كره جنوبی و انگلستان جزء تیم‎های برتر این رشته ورزشی به حساب می‎آیند. این رشته ورزشی در مدت زمان كوتاهی ازطرف مردم مورد استقبال قرار گرفت و علت اساسی آن این است كه این رشته ورزشی بازی ایده آل خانواده‎ها می‎باشد. بدین معنی كه تمامی اعضای خانواده بدون توجه به سن و جنس می‎توانند دراین رشته فعالیت نمایند و درضمن تجهیزات آن سبك و قابل حمل است و در همه جا قابل اجرا می‎باشد. ناگفته نماند كه جذابیت آن بیشتر به خاطر پرواز بی‎همتای توپ است و این رشته ورزشی برای سلامتی تن و روان مفید و در ضمن هیجان و لذت در این بازی به حدی است كه می‎توان اوقات فراغت را با این بازی سپری نمود. درسال 1873 اولین كلوپ بدمینتون در انگلستان شكل گرفت.

 • درسال 1890 اولین دوره قهرمانی در انگلستان برگزار شد.
 • درسال 1893 اولین فدراسیون بدمینتون درانگلستان تأسیس گردید.
 • درسال 1899 اولین دوره مسابقات ال انگلند برای آقایان برگزار شد.
 • درسال 1900 اولین دوره مسابقات ال انگلند برای بانوان برگزار شد.
 • درسال 1903 اولین دوره مسابقات بین‎المللی انگلستان و ایرلند برگزار شد
 • درسال 1934 فدراسیون جهانی بدمینتون I.B.F تأسیس گردید. اولین رئیس آن سرجرج توماس بود و اولین اعضاء آن كشورهای انگلیس، استرالیا، دانمارك، هند، مالایا، نروژ، سوئد، ایالات متحده آمریكا، مكزیك و هلند بود، درحال حاضر 140 كشور عضو آن میباشد.
 • درسال 9/1948 اولین دوره جام توماس (مسابقات تیمی مردان) برگزار گردید و در بازی نهایی تیم مالایا (مالزی) تیم دانمارك را مغلوب ساخت.
 • این مسابقه هر دو سال یكبار برگزار می‎گردد.
 • درسال 7/1956 اولین دوره جام یوبر (مسابقات تیمی بانوان) برگزار شد و اولین برنده این دوره تیم ایالات متحده آمریكا بود.

این مسابقات هر دو سال یكبار برگزار می‎گردد. و در سال 1984 مسابقات جام توماس و جام یوبر به طور همزمان و به شكل جدید سه مرحله‎ای برگزار می‎گردد. در سال 1962 برای اولین با این رشته ورزشی بطور رسمی در بازی‎های آسیایی پذیرفته شد.

 • درسال 1977 اولین دوره مسابقات جهان در مالمو برگزار گردید.
 • درسال 1981 اولین دوره قهرمانی جهان به صورت انفرادی در كووالامپور برگزار شد.
 • درسال 1983 اولین دوره گراند پریكس بصورت انفرادی در جاكارتا برگزارشد.
 • درسال 1989 اولین دوره مسابقات جام سودرمن (مسابقات تیمی مختلط) اجرا گردید.
 • این مسابقات هر دو سال یكبار برگزار می‎گردد. اولین دوره آن دراندونزی برگزار و تیم میزبان به قهرمانی رسید.
 • درسال 1992 اولین مسابقات قهرمانی جوانان جهان در جاكارتا به صورت انفرادی برگزار گردید. درسال 1997برای اولین بار قهرمانی جوانان آسیا بصورت رسمی درمانیل فیلیپین برگزار شد.

بازی‎های المپیك، مسابقاتی است كه هر چهار سال یكبار همزمان با بازی‎های المپیك برگزار می‎گردد. اولین دوره مسابقات به صورت آزمایشی در سال 1988 در شهر سئول برگزار شد اما به صورت رسمی درسال 1992 در المپیك بارسلون اجرا گردید. دراین دوره بازی دو نفره مختلط برگزار نگردید. اما در سال 1996 آتلانتا تمام  بازی‎ها (یكنفره آقایان و بانوان- دونفره آقایان و بانوان- دونفره مختلط) برگزار شد.

مقررات بازی بدمینتون

مجموعه: ورزش عمومی

 

 

 

 

زمین بازی بدمینتون به شکل مستطیل می باشد و با خطوطی به عرض ۴۰ میلی متر کشیده می شود. خطوط زمین باید به سادگی قابل تشخیص بوده و بهتر است به رنگ سفید یا زرد کشیده شود.

 

 

زمین بازی :

 

زمین بازی بدمینتون به شکل مستطیل می باشد و با خطوطی به عرض ۴۰ میلی متر کشیده می شود. خطوط زمین باید به سادگی قابل تشخیص بوده و بهتر است به رنگ سفید یا زرد کشیده شود. طول زمین ۱۳/۴ متر - عرض زمین دو نفره ۶/۱۰ متر - عرض زمین یک نفره ۵/۳۰ متر می باشد. کلیه این خطوط جزو زمین محسوب می شود. ارتفاع پایه های تور ۱۵۵ متر می باشد.

 

 

توپ :

 

از مواد طبیعی یا مصنوعی ساخته می شود. باید از جنس چوپ پنبه که لایه چرمی دارد باشد. توپ چرمی باید دارای ۱۶ پرک باشد که به پایه وصل می شوند. وزن توپ باید بین ۴/۷۴ تا ۴/۵۰ گرم باشد.

 

 

راکت :

 

راکت بدمینتون معمولاً از جنس چوبی یا فلزی می باشد. راکت از قسمتهای: دسته - میله - گلو یا سه راهی - صفحه راکت (کله راکت) تشکیل شده است.

 

 

قرعه کشی :

 

برای شروع بازی داور مسابقه با سکه عمل قرعه کشی را انجام می دهد. نفر برنده قرعه کشی می تواند توپ یا دریافت (زمین) را انتخاب کند. برنده بازی کسی است که دو گیم از سه گیم را ببرد.

 

 

امتیازات گیمها :

 

در مردان ۱۵ تایی است و در نونهالان و بانوان ۱۱ تایی است. در بازیهای یک نفره و دو نفره مردان کسی که زودتر به امتیاز ۱۵ برسد برنده گیم محسوب می شود و در بانوان و در نونهالان هر کسی زودتر به امتیاز ۱۱ برسد برنده گیم محسوب می شود. هر کس ۲ گیم از ۳ گیم را ببرد برنده بازی است.

 

 

یسینیگ چیست؟

 

اگر در آقایان امتیاز به ۱۴- ۱۴ رسید و یا در بانوان به امتیاز ۱۰-۱۰ شد از کسی که زودتر به امتیاز ۱۴ و یا ۱۰ رسید سؤال می شود که آیا امتیاز اضافه می خواهد یا نه و اگر جواب مثبت باشد بازی به ۱۷ و ۱۳ ادامه می یابد و اگر جواب منفی باشد بازی در همان ۱۵ و ۱۱ به پایان می رسد. فردی که برنده گیم شد در گیم بعدی اولین سرویس را می زند.

تنها بازیکنی امتیاز کسب می کند که سرویس را زده باشد و توپ را در زمین بازیکن مقابل بخواباند.

 

 

تعویض زمین :

 

' بازیکنان بایستی در موارد زیر زمین را عوض کنند: ۱-پایان گیم اول ۲-پیش از شروع گیم سوم ۳-در صورت تساوی ۱بر۱ در گیم سوم در آقایان در پوئن ۸ و در خانمها و نونهالان در پوئن ۶ تعویض زمین صورت می گیرد.

 

 

سرویس :

 

زننده و گیرنده سرویس باید به صورت مورب در داخل محوطه سرویس و بدون تماس با خطوط محوطه سرویس قرار گیرند. از لحظه شروع سرویس تا پایان اجرای ضربه باید قسمتی از هر دو پای بازیکن در حالتی ثابت با زمین تماس داشته باشد. راکت زننده سرویس باید اولین را به پایه (کله) توپ بزند. هنگام برخورد توپ با راکت زننده سرویس تمام توپ باید از کمر سرویس زننده پایینتر باشد. میله راکت زننده سرویس از لحظه زدن ضربه به توپ باید به طرف پایین امتداد داشته باشد به نحوی که تمامی کله راکت از تمامی دست حامل راکت بازیکن پایینتر باشد. هنگام زدن سرویس اگر توپ با راکت زننده سرویس برخورد نکند خطا محسوب می شود زننده سرویس نباید قبل از آمادگی کامل گیرنده سرویس اقدام به زدن سرویس کند در بازیهای یک نفره ریا، تا زمانی که زننده سرویس امتیازی کسب نکند و یا اینکه امتیاز او در آن گیم زوج باشد زننده و گیرنده سرویس باید در زمین سمت راست قرار گیرند و تا زمانی که امتیاز زننده سرویس در آن گیم فرد باشد بازیکنان موظفند در سمت چپ زمین برای زدن سرویس و دریافت اقدام نمایند. اگر دریافت کننده سرویس مرتکب خطا شد و یا توپ در زمین وی متوقف شود زننده سرویس یک امتیاز کسب می کند و از طرف دیگر زمین اقدام به زدن سرویس بعدی می کند. اگر زننده سرویس مرتکب خطایی شود و یا اینکه توپ در زمین وی متوقف شود زننده سرویس حق زدن سرویس را از دست می دهد و آنگاه گیرنده سرویس حق زدن سرویس را به دست می آورد بدون اینکه امتیازی به طرفین داده شود.

 

 

بازیهای دو نفره :

 

هنگام شروع گیم و هر زمانی که یکی از طرفین حق زدن سرویس را به دست آورد، باید از قسمت راست زمین اقدام به زدن سرویس نماید. فقط سرویس گیرنده حق برگشت سرویس را دارد در صورتی که توپ به همبازی گیرنده سرویس برخورد کند و یا ضربه ای به توپ وارد کند خطا محسوب می شود و در این صورت به زننده سرویس یک امتیاز تعلق می گیرد، به جز اولین سرویس هر تیم که دو بار حق زدن سرویس را دارد. پس از برگشت سرویس توسط دریافت کننده هر یک از بازیکنان می توانند به توپ ضربه بزنند. در زدن سرویس اگر عدد پوئن فرد باشد نفر فردزن از سمت راست اولین سرویس را می زند و اگر پوئن زوج باشد نفر زوج زن در سمت راست اولین سرویس را می زند و نفر بعدی از طرف دیگر اقدام به زدن سرویس می کند. هر یک از بازیکنان برنده گیم، می تواند اولین سرویس گیم بعدی و هر از بازیکنان بازنده گیم نیز می تواند اولین دریافت کننده سرویس گیم بعد باشد. (پس از پایان هر گیم و در شروع گیم بعد می توان جای نفرات را عوض کرد).

 

 

 

اشتباهات (خطاهای) محوطه سرویس :

 

اگر بازیکن خارج از نوبت سرویس بزند.

به طور اشتباه از سمت دیگر سرویس زده باشد.

به طور اشتباه در سمت دیگر زمین برای دریافت سرویس ایستاده و سرویس زده باشد. اشتباه محوطه سرویس اگر بعد از زدن سرویس بعدی تشخیص داده شود، نباید اصلاح گردد ولی اگر قبل از زدن سرویس بعدی تشخیص داده شود، اگر هر دو اشتباه کرده باشند به جا داده می شود ولی اگر یکی از طرفین اشتباه کند و رالی به نفع او تمام بشود به جا داده می شود و چنانچه رالی به ضرر او تمام شود اشتباه اصلاح نمی شود.

 

 

خطاهای بازی بدمینتون :

 

۱)اگر سرویس صحیح زده نشود.

۲) اگر توپ در هنگام بازی خارج از محوطه زمین بازی فرود آید.

۳) از داخل بازدید تور عبور کند.

۴) از تور عبور نکند. (قبل از عبور از تور بیافتد.)

۵) به سقف یا دیوارهای دور زمین برخورد کند.

۶) به بدن یا لباس بازیکن برخورد کند و یا در اطراف زمین به هر شیء یا فردی تماس پیدا کند.

۷) اگر به توپ در زمین حریف ضربه زده شود.

۸) برخورد لباس ویل راکت به تور و نگهدارنده های او (پایه)

۹) زمانی که توپ در حال عبور از بالای تور است مانع ضربه زدن حریف شود.

۱۰) در طول بازی بازیکن به طور عمده متمرکز حریف خود را بهم بزند. (مثل ایجاد سر و صدا و حرکات غیر عادی و خصمانه)

۱۱) در حین بازی، گرفتن توپ با راکت و با کمی مکث به آن ضربه زده شود. (حمل شود)

۱۲)توسط بازیکن دو بار ضربه زده شود.

 

 

مواردی که به جا داده می شود :

 

۱) برای هر اتفاق پیش بینی نشده یا تصادفی به جا داده می شود.

۲) به جز زمان سرویس اگر توپ روی تور و یا بعد از عبور از آن در زمین حریف داخل مشبکهای تور گیر کند به جا داده می شود

۳) اگر زننده و گیرنده سرویس هر دو به طور همزمان هنگام سرویس مرتکب خطا شوند به جا داده می شود.

۴) اگر زننده سرویس قبل از اینکه گیرنده سرویس آماده دریافت باشد اقدام به زدن سرویس نماید به جا داده می شود

۵) اگر در جریان بازی توپ خورد شود و یا کله توپ از آن جدا شود به جا داده می شود.

۶) اگر داور خط ورود توپ را ندیده باشد و نتواند تصمیم بگیرد به جا داده می شود.

 

در هر یک از موارد بالا که به جا داده شد، بازی بدون اضافه نمودن امتیاز ادامه می یابد و بازیکنی که زننده سرویس بود دوباره سرویس می زند. وقت استراحت بین دو گیم اول و دوم حداکثر ۹۰ ثانیه است و بین گیم دوم و سوم حداکثر ۵ دقیقه است. بازیکن بدون اجازه داور حق ترک زمین را ندارد به جز در ۵ دقیقه استراحت بین گیم دوم و سوم. در حین انجام رالی مربی حق راهنمایی بازیکن خود را ندارد و فقط در زمان استراحت ۹۰ ثانیه و ۵ دقیقه می تواند بازیکن خود را راهنمایی کند. در بدمینتون چیزی به نام تایم اوت وجود ندارد و فقط بازیکن می تواند با اجازه داور آب بخورد یا حوله بگیرد. تعداد داور در بازیهای رسمی و بین المللی ۱۳ نفر هستند ولی می توان با ۳ داور بازی را برگزار کرد. در بدمینتون بازیکنان متخلف با کارتهای زرد و قرمز و مشکی جریمه می شوند. اگر بازیکنی رفتار غیر ورزشی انجام دهد با تذکر و کارت زرد همراه می شود و اگر بر آن کار اصرار ورزد با کارت قرمز جریمه می شود. بدین صورت که اگر صاحب سرویس باشد، سرویس را به بازیکن مقابل می دهند و اگر دریافت کننده باشد، یک امتیاز به بازیکن مقابل می دهند. اگر چنانچه بازیکن بر یک رفتار زشت و غیر ورزشی اصرار ورزد و کارت قرمز بگیرد و مجدد آن کار را انجام دهد داور، سرداور مسابقه را مطلع می کند و سرداور با کارت مشکی آن بازیکن را اخراج می کند.

 

 

تعداد بازیکنان هر تیم در آموزشگاهها :

 

در ابتدایی ۵ نفر و در راهنمایی و متوسطه هر تیم ۷ نفرند. در مسابقه بین دو تیم در ابتدایی دو بازی یک نفره و یک بازی دو نفره و دو بازی یک نفره در آخر و در راهنمایی و متوسطه دو بازی یک نفره و دو بازی دو نفره و یک بازی یک نفره در آخر انجام می شود.

منبع:www.aftab.ir


مطالب مشابه :


آشنای با تارخچه و مقررات بدمین تون :

تحقیقات دانش آموزی تحقیقات دانش آموزی همه جور تحقیق تا سال 1887 بدمینتون دارای قانون و
تحقیق چک

انواع تحقیق دانش اموزی. لذا بموجب ماده 13 اصلاحي قانون صدور چك 1355،‌صدور چك درباره وبلاگ
تحقیق دانش آموزی ( الهیات در غرب )قسمت

تحقیق دانش آموزی خدا قانون‌هايش را به خداي پدر است و هرچه بايد درباره خدا بدانيم
تحقیق دانش آموزی ( اختلافات اصولی تشیع و تسنن )

تحقیق دانش آموزی سنّت درباره قهرا همان طوری که قانون همه دنیاست، غنائم
تحقیق دانش آموزی و دانشجویی در رابطه با گیاهان سمی

تحقیق دانش آموزی و نكته اي كه در اينجا مطرح است اين است كه هيچ قانون كلي درباره گياهان
دانلود پایان نامه لیست 7

تحقیق های دانش آموزی و پايان نامه درباره گياه بررسی ماده 12 قانون کار در پرونده
مقاله : حقوق چیست

انواع تحقیق دانش اموزی. ناپذیر است؛ اما درباره مبانى این قانون، در اصطلاح، هر
تحقیق دانش آموزی ( الهیات در غرب )قسمت

تحقیق دانش آموزی های لوتر، عقیده او درباره کتاب برخلاف قانون باشد، آیا باز
برچسب :