خواص بلوط

بلوط Quercus spp

 

جالينوس حكيم براى بريدن تب از من استفاده مى كرد!
ميوه من ضد اسهال است !
برگ مرا براى التيام جراحت ها بكار ببرید!
از ميوه ام براى اطفالى كه در رختخواب ادرار مى كنند استفاده كرده و نتيجه بگيرید!
استعداد چاقى را در افراد ضعيف المزاج زياد مى كنم ...
و صدها خاصيت ديگر كه در برگ ، ريشه و پوست من نهفته است .
فارسى من بالوت و معرب آن بلوط است ، در مازندران به درخت من دارمازى ، در كردستان به نوعى ديگر از درخت من پرو، در لرستان به نوعى ديگر آن ((برارمازو)) مى گويند. من داراى انواع و اقسام مى باشم ولى در ايران 9 نوع من مي رويد كه يك نوع من شاه بلوط و 8 نوع ديگر بلوط است .
شاه بلوط داراى ميوه اى درشت و روغن دار بوده ، و بسيار مغذى است ، ولى خواص دارويى آن از انواع بلوط كمتر است . در هندوستان نيز نوعى شاه بلوط مى رويد كه ميوه ى آن درشت تر بوده و در اروپا به نام ((مارون )) خوانده مى شود. در كتابهاى قديم شاه بلوط را قسطل - قسطانيه - كستانه اغاجى - طراس و بلوط الملك خوانده اند.
قسمت مورد استفاده من پوست - برگ - ريشه و برجستگيهايى كه در اثر گزش حشرات روى انواع من روييده و به نام مازو معروف است مى باشد ريشه هاى باريكى كه در روى ميوه من است ، و همچنين پوست نازك روى ميوه من كه به جفت معروف است مصارف طبى و صنعتى دارد، به عقيده جالينوس براى بريدن تب دارويى بهتر از پوست درخت من نيست .
قسمتهاى مختلف گياه من علاوه بر داشتن چندين نوع ويتامين و عوامل دارويى ، داراى مقدار زيادى جوهر مازو است ، جوهر مازو كه به زبان علمى ((تانن )) ناميده مى شود و عده اى فارسى آن را جفت گذاشته اند داراى طعمى گس است و پوست بعضى از ميوه ها و گياهان و همچنين نارس ‍ بعضى از ميوه ها مثل خرمالو - انار - سيب - به و غيره كه داراى طعمى گس مى باشند، داراى ((تانن )) هستند.
جوهر مازو يكى از عوامل مهم غذايى است كه هضم مواد سفيده اى را آسان كرده و بدن انسان براى نوسازى و ترميم ضايعات بوجود آن احتياج دارد. جوهر مازو آب دهان و ساير رطوبات بدن را جمع مى كند، اسهال را بند مى آورد، اسهال خونى را معالجه مى كند و از خونريزى جلوگيرى مى كند براى درمان آنژيم ، ورم لوزه - گرفتگى صدا - زرد زخم و انواع جرب دارويى بسيار مفيد است .
برگهاى مرا در تابستان و ميوه مرا در پاييز مى چينند و پوست مرا از ساقه هاى جوان گرفته و در هواى آزاد خشك مى كنند. ميوه من دير هضم است ، ولى چون هضم شود ارزش غذایی بسيار داشته و جلوى اسهال را مي گيرد و از خونريزى سينه و معده جلوگيرى مى نمايد، جهت خفقان و قى كه در اثر سنگينى معده باشد مفيد است ، براى دلپيچه و زخم معده و روده نافع است ، قطره قطره آمدن ادرار را معالجه مى كند. ضماد آن با پى خوك كه به آن نمك زده باشند، جهت ورم حالب ورمهاى سخت و آبدار سودمند است ، سوخته آن براى معالجات جلدى و جوشهاى صورت و زخم هاى چركى و آبدار (زرد زخم ) مفيد مى باشد. حمول آن جهت بند آوردن ترشحات رحم نافع است ، و چون ميوه مرا با هم وزن آن كندر و روغن زيتون سرشته و به اطفالى كه در رختخواب ادرار مى كنند چند روز متوالى بخورانند، معالجه خواهند شد و همين مخلوط براى كسانى كه ادرارشان تيره و سنگ دار است مفيد مى باشد. مقدار خوراك ميوه من تا پانزده مثقال است . ريشه هاى باريك روى پياله ميوه من در قطع سيلان ترشحات رحم منافع زياد دارد. برگ درخت من جهت التيام جراحات تاز سودمند مى باشد. خاكستر چوب من بهترين گرد دندان بوده ، و اين خاكستر جهت درمان زخمهاى خوره اى مفيد است ، آبى كه هگام سوختن چوب بلوط به دست مى آيد، بهترين خضاب جهت ابرو مى باشد. پوست درخت من به علت داشتن جوهر مازو منافع دارويى زيادى داردت ولى به علت داشتن بوى نا مطبوع بطور خوراكى كمتر از آن استفاده مى شود و چون داراى اثر ضد عفونى كننده مى باشد، بيشتر براى پانسمان زخمها به كار مى رود. شستشو با جوشانده يا دم كرده 30 در هزار آن جهت از بين بردن ترشحات بى رنگ زنانه و جلوگيرى از خونريزى بواسير تجويز شده است .
از پوست ساقه هاى جوان من جهت مصارف دارويى و پوست ساقه هاى كهنه و مسن آن در دباغى و چرم سازى استفاده مى شود. چوب درخت من محكم بوده و جهت ساختن قايق و كشتى به كار مى رود، و در نجارى و منبت كارى از آن استفاده زياد مى شود.
شاه بلوط: ميوه من ارزش غذایی بسيار دارد و براى چاق شدن اشخاص ضعيف المزاج يك غذاى مناسب مى باشد. پوست و چوب درخت من قابض ‍ بوده ، جوشانده آن براى معالجه اسهال خونى به صورت تنقيه تجويز شده است . دم كرده پنجاه در هزار برگ من به مقدار سه فنجان در روز جهت سرفه ، ونزله تجويز مى شود.
ميوه : داراى 5/2 درصد روغن قابل استخراج مواد غذايى است . جفت يعنى پوست نازكى كه در روى مغز من است ، داراى تانن فراوان بوده و خواص آن را دارد.
ساير محصولاتى كه از درخت بلوط به دست مى آيد
علاوه بر منافع زيادى كه پوست -برگ - ريشه و ساقه و ميوه و جفت آن دارد، از درخت بلوط محصولات ديگرى نيز به دست مى آيد كه مهمترين آنها گز علفى قرمز دانه و مازوست !

نوشته : علی کرمی کارشناس محیط زیست

منبع:

 

http://www.aroosezagros.blogfa.com/post-70.aspx

 

 

 

 

 

خواص باور نکردنی بلوط

 

با بلوط دندان‌های خود را سفید کنید

برای سفید کردن دندان‌ها می‌توان از خاکستر پوست بلوط استفاده کرد

.بلوط با نام علمی «Quercus sp » دارای گونه‌های مختلف در کشور است که میوه‌های آن درشت و از نوع فندقه با پوشش پیاله‌ای مانند هستند.

 درختان بلوط در جنگل‌های شمال و غرب کشور به حالت خودرو می‌رویند و پوست نرم شاخه‌های جوان، برگ‌ها و میوه‌های خشک آن اثرات دارویی قابل توجهی دارند.

بلوط طبعی سرد و خشک دارد و ویژگی‌هایی نظیر ضد اخلاط خونی، قلیایی کننده خون و انعقاد خون را داراست.

جوشانده برگ یا پوست بلوط به دلیل داشتن تانن فراوان اثر ضد‌التهاب به روی مخاط بدن داشته و از آن می‌توان در درمان ورم لوزه‌ها، حنجره‌ و بواسیر استفاده کرد.

مخلوط آرد میوه بلوط همراه با کاکائو بهترین داروی گیاهی برای درمان اسهال کودکان است

برای درمان خون دماغ می‌توان از جوشانده پوست بلوط استفاده کرد.

دمکرده برگ بلوط برای ترک پوست دست و لب، شب‌ادراری و بی‌اختیاری ادرار توصیه شده است.

بلوط علاوه بر اثراتی که دارد، مضراتی را نیز داراست و باعث سوء مزاج، سردرد و چاقی می‌شود

 و از آنجائیکه باعث منعقد شدن خون می‌شود گاهی اوقات سبب لخته شدن و گرفتگی رگ‌ها نیز می‌شود.

 

منبع:

ویستا/گرد آوری:گروه آشپزی وتغذیه سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/cooking_nutrition.html

 

 

 

 

آشنایی با خواص درمانی بلوط

در : فواید مواد غذایی, پزشکی و سلامت

بلوط میوه‌ای پرطرف‌دار و خوشمزه است که قسمت‌های مختلف میوه و گیاه اصلی آن خواص درمانی فوق‌العاده مفیدی برای بدن دارند.

بلوط

بلوط نام نوعی درخت و همچنین میوه آن است که دارای پوستی سخت می‌باشد. درخت بلوط یا درخت مازو که عمری طولانی حدود ۵۰۰ سال (گاهی حتی تا ۲۰۰۰ سال دارد) در ایران بیشتر در دردامنه رشته کوه زاگرس وجود دارد. استان‌های فارس، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهار محال و بختیاری و ایلام دارای جنگل‌هایی از بلوط هستند که در نوع خود از بی نظیرترین جنگل‌های جهان می‌باشند.دشت برم، بزرگترین دشت بلوط ایران در کازرون و در غرب استان فارس قرار گرفته است. چوب این درخت از مرغوبترین چوب‌هاست و ذغال آن نیز مرغوب است. این موضوع یکی از دلایل بریدن بی رویهٔ این درختان می‌باشد که این جنگل‌ها را تهدید می‌کند.(میوه بلوط اروپایی بشکل کره‌ای با قطرتقریبی ۲٫۵ سانتیمتر و میوه بلوط در حاشیه‌های زاگرس جنوبی ایران به اندازه تقریبی یک فشنگ اسلحه ژ-۳ می‌باشند)

به گزارش ایسنا، درخت بلوط عمر طولانی دارد و دارای پوست خاکستری و تاج گرد و عریض است.

به گفته متخصصان طب گیاهی، تانن‌ها، اسید پیروگالیک، کاتشین و کورستین از عمده ترین مواد موثر در این گیاه هستند و بلوط یکی از غنی‌ترین گیاهان دارویی از نظر میزان ذخیره تانن محسوب می‌شود.

عکس میوه بلوط - عکس درخت بلوط

خواص پزشکی بلوط :

به گزارش شبکه خبری تورنتونیوز، برگ درخت بلوط تازه برای ترمیم و بهبود جراحات و زخم‌ها مفید است و از پیشرفت و وسعت جراحت و زخم جلوگیری می‌کند. بلوط به دلیل وجود تانن زیاد، قابض بوده و خاصیت ضد اسهال دارد. تانن مایعات اطراف را به خود جذب می‌کند و در اسهال‌های آبکی حاد، دفعات اسهال را کاهش می‌دهد.

همچنین بلوط به علت دارا بودن ترکیبات فلاوونوئیدی خواص ضدالتهابی فوق‌العاده‌ای دارد و این تاثیر را در مخاط روده و پوست نشان می‌دهد. بعلاوه این گیاه ترشحات اضافی بافت را به خود گرفته و در عین حال حساسیت و تحریک‌پذیری را کاهش می‌دهد. با توجه به خواص فوق این گیاه در درمان اگزما، اسهال، بواسیر، التهاب مقعد، کورک، التهاب لبه پلک و التهاب واژن بسیار موثر است.

 

منبع:

http://www.alamto.com/%D8%A2%D8%B4%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B5-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%D9%8A-%D8%A8%D9%84%D9%88%D8%B7.html

 

 

 

خواص بلوط

خواص بلوطبلوط میوه ای پرطرفدار و خوشمزه است ،آیا از خواص درمانی این میوه اطلاعی دارید؟

 

خانواده:
Fagaceae

مشخصات:
 درختی با عمر  طولانی است که  دارای پوست خاکستری و تاج گرد و  عریض می باشد.برگها  به رنگ سبز تیره ،به شکل تخم  مرغ با حاشیه ای مواج و بدون دمبرگ می باشند.گلهای نر بصورت  گروهی روی یک  پایه و به شکل  آویزان می رویند،گلهای ماده بر  روی دمگل های بلند از بغل برگها میرویند و در گروه های 2 – 5 تایی بوده و دارای کاسه ای هستند که از فلس پوشیده شده است و میوه داخل همین کاسه تشکیل می شود .

پراکندگی:
 مناطق معتدل جنوب اروپا،قفقاز وآناتولی در ایران در آذربایجان و خراسان  یافت می شود.

بخش های مورد استفاده:
 پوست درخت و مازو ( ترشح صمغی پوست درخت که ناشی از فعالیت لارو حشره بر روی آن میباشد )

ترکیبات شیمیائی:
 تانن ها،اسید پیروگالیک،کاتشین و کورستین از عمده ترین مواد موثره می باشند.بلوط یکی از غنی ترین گیاهان داروئی از بابت میزان تانن ( 8-20%) می باشد .{ از دیگر گیاهان  علف نقره ای،نعنا،قره قات و هماملیس را می توان نام برد.}
 خواص:
* ضد اسهال :
بدلیل وجود تانن زیاد،قابض ( مایعات اطراف را به خود جذب می کند ) بوده و در اسهال های آبکی حاد،دفعات اسهال را کم می کند.
 * ضد التهاب : به خاطر ترکیبات فلاونوئیدی خواص ضد التهابی دارا می باشد و این اثررا در مخاط روده ، پوست و بواسیر نشان می دهد.

* کاهنده ترشحات : با اثر قابض ترشحات اضافی بافت را بخود گرفته و در عین حال ایجاد حساسیت و تحریک نمی کند.

موارد مصرف:
 درمان* اگزما : بخصوص در اگزمای حاد که ترشحات زیادی دارد با کم کردن ترشحات و کاهش التهاب موثر می باشد.{کمکی (کمپرس ، حمام )}

* اسهال : با کاهش ترشحات روده ای منجر به کاهش دفعات اسهال می گردد .{کمکی ( خوراکی)}

*  بواسیر : با کاهش تورم عروق منجر به کم شدن تورم و التهاب هموروئید می شود. {کمکی (حمام ، کمپرس)}
 * التهاب مقعد : در التهاب انتهای روده بزرگ و مقعد موثر می باشد . {کمکی (حمام ،تنقیه ،موضعی)}

* کورک : منجر به رسیدن کورک و سر باز کردن آن می شود . {معادل ( کمپرس)}

*  التهاب لبه پلک : منجر به کاهش التهاب ، تورم و درد می گردد . { کمکی ( کمپرس)}

*  التهاب واژن : در خانم هائی که ترشحات زیاد زنانگی همراه با سوزش دارند ، موثر میباشد . {کمکی ( حمام ، موضعی)}
  موارد منع مصرف و احتیاط:
*  در مواردی که سطح وسیعی از پوست آسیب دیدگی دارد بدلیل احتمال جذب غیر قابل کنترل تانن ها  مصرف موضعی و حمام ممنوع است .
 *  در اگزما های  خونریزی دهنده  محدودیت مصرف دارد.

*  در نارسائی قلبی  متوسط و پیشرفته  منع مصرف دارد .

*  در عفونتهای پوستی  منع مصرف دارد.
تداخلات داروئی:
*
  در صورت مصرف توام با آلکالوئیدها و داروهای قلیائی احتمال رسوب دارو و کاهش جذب آنها وجود دارد .

* تانن بلوط منجر  به رسوب نمکهای  آهن شده و عدم  جذب کافی آهن  را موجب می شود.
مصرف  در دوران بارداری:
 بدلیل نبود مطالعات کافی با احتیاط صورت گیرد.

مصرف  در دوران شیردهی:
 با احتیاط صورت گیرد.  تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ - دکتر محمد رضا رضوانی www.seemorgh.com/healthاختصاصی سیمرغ    خواص بلوط و پوست آننویسنده: حسین چراغی - ۱۳۸٩/٢/۱۳
تهیه کننده : مجید مکاری
منبع : راسخون

درخت بلوط یا درخت مازو که عمری طولانی حدود ۵۰۰ سال (گاهی حتی تا ۲۰۰۰ سال دارد) در ایران بیشتر در دردامنه رشته کوه زاگرس وجود دارد. استان‌های لرستان ،کهگیلویه و بویراحمد ، چهار محال و بختیاری و ایلام دارای جنگل‌هایی از بلوط هستند که در نوع خود از بی نظیرترین جنگل‌های جهان می‌باشند. چوب این درخت از مرغوبترین چوب‌هاست و ذغال آن نیز مرغوب است. این موضوع یکی از دلایل بریدن بی رویه‌ی این درختان می‌باشد که این جنگل‌ها را تهدید می‌کند .
بلوط درخت بومی در مناطق معتدله است . ارتفاع این درخت در بعضی نواحی تا 50 متر و قطر تنه آن به 3 متر نیز می رسد . برگهای درخت بلوط پنجه ای و مانند انگشتان دست می باشد . میوه درخت بلوط که به نام بلوط معروف است مانند فندق بوده و در پیاله ای جای می گیرد .

ترکیبات شیمیایی بلوط:

در پوست و برگ درختان بلوط دارویی وجود دارد که نامش تانن است که از نظر شیمیایی مشابهت نزدیک با یکدیگر دارند. پوست شاخه‌های جوان گونه‌ دارویی مذکور دارای ۱۵ تا ۲۰ درصد و در شاخه‌های مسن ۵ تا ۱۰ درصد از نوعی تانن فیزیولوژیکی یعنی اسید کوئرسی تانیک محلول در آب و قندی به نام کوئر سیت، ۱/۶ درصد اسید گالیک، اسید مالیک و یک ماده تلخ به نام کوئرسین، فلوروگلوسین، موسیلا‌ژ و مواد پکتیکی، مواد رزینی و اکسالات کلسیم و نوعی ماده رنگی قرمز به نام قرمز بلوط و به مقدار کم کولا کاتشین است. میوه بلوط دارای ۵ درصد ماده روغنی، ۶/۶۵ درصد پروتئین، ۷ درصد از قندهای مختلف، ۴۴/۳ درصد آمیدون ۳/۲ درصد پنتوزان و معادل ۷ درصد از نوع تانن می‌باشد. در گال)galle( که بر روی برگ و جوانه‌های بلوط تحت اثر حشرات مخصوص ایجاد می‌شود، نوعی تانن به نام اسید گالوتیک یافت می‌شود که در برگ، میوه و مخصوصا در گال درختان مخلوط بلوط و غیره وجود دارد.

خواص داروئی:

از قسمت‌های مختلف درختان بلوط استفاده‌های درمانی به عمل می‌آید که به شرح زیر می‌باشد: تانن این ماده مهم گیاهی در اعضای درختان بلوط فراهم می‌شود و خواص مختلفی دارد مانند رسوب دادن آلبومین به وجود آوردن پوشش محافظ برای بافت‌ها و جلوگیری از عفونی شدن، تاثیر داشتن فرآورده‌های تانن در درمان سل و همچنین فراهم آوردن موجبات التیام زخم‌ها به علاوه مانند سدی از پیشرفت میکروب‌ها جلوگیری می‌نماید. به کار بردن آنها از ترشح زیاد مخاط‌ها ممانعت به عمل می‌آورد. پکتین نیز از دیگر موادی است که مانند تانن عمل انقباض را به وجود می‌آورد و در گیاهان فراوان یافت می‌شود، پکتین هموگلوکزیدی است که تحت اثر فرمانی به نام پکتاز به صورت اسید پکتیک تغییر شکل می‌دهد این ماده خاصیت بند آورنده خون با اثر قاطع است و دلیلش این است که با مصرف آن انعقاد خون بالا می‌رود. اعضای مختلف درختان بلوط به علت داشتن تانن اثر قابض، بند آورنده خون و تقویت کننده عمل بعضی از اعضای بدن را دارند. برگ درخت بلوط اثر محرک و قابض ولی به نحو ضعیفی را دارد، که به صورت جوشانده‌های غلیظ یا به صورت غرغره در معالجه ورم لوزتین و حنجره مورد استفاده قرار می‌گیرد. پوست درخت بلوط به علت داشتن تانن فراوان کمتر در مصارف داخلی به کار می‌رود. در مصرف داخلی برای مدت طولانی باعث خستگی معده و احساس درد در عضله قلب می‌شود. علاوه بر تحریک دستگاه هضم، عوارض دیگری از قبیل درد معده و حالات تشنجی نیز ظاهر می‌کند. پوست درخت بلوط پادزهر خوبی برای مسمومیت‌های ناشی از فلزات است. ارزش درمانی پوست بلوط در استعمال خارجی بیشتر از مصارف داخلی آن است.
جوشانده پوست بلوط به صورت حمام‌های موضعی، لوسیون، غرغره و شستشو به صورت‌های مختلف جهت درمان بیماری‌ها توصیه شده است. از جوشانده مذکور به صورت حمام‌های موضعی در مواردی مانند: اولسرهای سرطانی،‌ التهاب غدد به علت انسداد مجاری آنها،‌ خون‌‌مردگی، سودا، بیماری‌های پوستی مزمن دیگر مانند اگزما و واریس استفاده می‌توان کرد.
در موارد خون آمدن از بینی می‌توان به این طریق عمل کرد؛ ابتدا ۱۵ گرم پوست درخت بلوط و ۲ گرم زاج را در یک و نیم لیتر آب وارد کرد و سپس بر اثر جوشاندن حجم، آن را به یک لیتر تقلیل داد و با پنبه آغشته به جوشانده مذکور، حفرات بینی را شستشو داده، با این عمل خون به سهولت بند می‌آید. برای تهیه لوسیون‌ها جهت استعمال خارجی معمولا از جوشانده ۱۰۰ گرم پوست درخت بلوط در یک لیتر استفاده می‌شود. از مخلوط آرد میوه درخت بلوط با آرد گندم در بعضی نواحی نان تهیه می‌گردد.
میوه درخت بلوط مصارف درمانی بسیاری دارد.
اگر میوه بلوط را قطعه قطعه کرده و در یک استکان آب وارد کنید و مصرف نمایید جهت رفع دل‌پیچه‌های ناشی از نفخ موثر است.
در دوران‌های قبل میوه بلوط را بو می‌دادند تا تانن آن با این عمل کاهش یابد. سپس از آن در تهیه نوعی قهوه استفاده می‌کردند. این قهوه که دارای دکسترین است جهت رفع اسهال و درمان آنزیم‌های داخل روده‌ها، سوء هضم درد معده، نزله‌های مزمن،‌ کم‌خونی، نرمی استخوان، سیاه‌سرفه و درمان سل در مراحل اولیه سستی و ضعف استخوان‌ها به کار می‌رفته است.
مخلوط آرد میوه بلوط بو داده با کاکائو بهترین دارو جهت رفع اسهال‌های ساده اطفال است. برجستگی‌هایی که بر روی برگ یا جوانه انواع بلوط به وجود می‌آید دارای تانن فراوانی است. گال به عنوان مقوی معده، قابض و رفع کننده خونروی‌ها به کار می‌رود.
مقدار مصرف گرد آن ۰/۵ تا یک گرم و چند دفعه در روز مخلوط در عسل و یا جوشانده ۵۰ در هزار آن است.
میوه بلوط دارای ۵ درصد پروتئین، ۷ درصد چربی، ۷۰ تا ۸۰ درصد هیدروکربن است و از بلوط شیره‌ای حاصل می‌گردد که در لفظ محلی استان ایلام آن را (شوکه) گویند.
شوکه برای ناراحتی‌های معده مفید می‌باشد، ۲۸ گرم برگ بلوط را در نیم‌لیتر آب دم کرده و در هر ساعت یک قاشق چای‌خوری تا یک استکان کوچک از آن مصرف شود، برای درمان سرفه عادی و تشنج بسیار مفید است. پوست بلوط به سختی کنده می‌شود. ابتدا پوست را با چاقو شکاف دهید، بعد آن را در آب جوش بیندازید و بعد از چند دقیقه آن را بیرون بیاورید، سپس پوست آن به راحتی کنده می‌شود.
برای درمان انواع بیماری‌ و ناراحتی‌های گلو مثل آنژین، ورم لوزه و گرفتگی صدا می‌توان از این جوشانده استفاده کرد. ابتدا ۵۰ تا ۶۰ گرم از پوست ساقه‌های جوان بلوط را که خشک کرده‌اید بکوبید و به صورت پودر درآورده و در یک لیتر آب سرد به مدت ۱۲ دقیقه بجوشانید سپس آن را خشک کنید و روزی ۳ بار آن را در دهان مزمزه کرده و بعد دور بریزید. این جوشانده برای ناراحتی‌‌های گلو، زرد زخم و اگزما بسیار مفید است. توجه داشته باشید که پوست بلوط را در ظرف‌های فولادی بجوشانید زیرا که تانن موجود در بلوط آهن را می‌خورد. پوست درخت بلوط، بواسیر و زخم‌هایی را که در اثر سرمازدگی و عرق ایجاد می‌شوند از بین می‌برد.
استفاده از مواد طبیعی به جای مواد افزودنی،‌ اثر بهتر و سالمتری در بدن می‌تواند بگذارد.
بلوط از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است .خواص میوه بلوط میوه بلوط از قدیم الایام مورد مصرف بوده و از آن به عنوان غذا استفاده می کرده اند . حتی اگر آنرا خشک و در کرده و با در گندم مخلوط می کنند و از آن نان تهیه می نمایند . می توان بلوط را بوداده و سپس آنرا در کرده و از آن چائی تهیه کرد . مقدار مصرف آن یک قاشق چایخوری در یک لیوان آب جوش می باشد . این دم کرده را می توان برای مورد زیر بکار برد .
1. بواسیر را برطرف می کند .
2. اسهال ساده و اسهال خونی را رفع می کند .
3. درد معده و گاز معده را برطرف می کند .
4. برای رفع کم خونی موثر است .
5. نرمی استخوان را درمان می کند .
6. برای تقویت عمومی بدن موثر است .
7. برای معالجه اسهال اطفال ،در بلوط را با کاکائو مخلوط کرده و دم کرده آنرا به اطفال می دهند .
خواص درخت بلوط برای استفاده از پوست درخت بلوط می توان آنرا دم کرده و با عسل مخلوط کنید و یا اینکه یک قاشق در آنرا در یک لیوان آبجوش ریخته و به مدت 10 دقیقه دم کنید .
1. خونریزیها را متوقف می سازد .
2. درمان کننده بواسیر خونی است .
3. خاصیت ضد عفونی درد .
4. ادرار را زیاد می کند .
5. ترشحات زنانه را از بین می برد . مصارف خارجی پوست درخت بلوط برای استفاده خارجی از جوشانده پوست درخت استفاده می شود . بدین منظور باید 15 گرم پوست درخت را در یک لیتر آب جوش ریخته و بگذارید به آرامی بجوشد تا حجم آن به دو سوم تقلیل یابد .
از این جوشانده می توان بعنوان کمپرس استفاده کرد و یا آنرا در وان حمام ریخته ودر آن استراحت نمود .
1. خون مردگی را درمان می کند .
2. اگزما را از بین می برد.
3. برای درمان بیماریهای پوستی در وان حمام که در آن جوشانده پوست درخت بلوط را ریخته اید به مدت یکربع ساعت استراحت کنید .
4. اگر واریس درید این قسمتها را با جوشانده پوست بلوط کمپرس کنید .
گز علفی در اثر نیش زدن حشره ای مخصوص به برگ و یا شاخه های درخت بلوط ماده ای به بیرون تراوش می کند که در اثر مجاورت با هوا سفت شده و به صورت دانه هایی به قطر 2 سانتیمتر بر روی ساقه و یا برگ ظاهر می شود . برای استفاده از گز شاخه های درخت را تکان می دهند تا دانه های گز به زمین بریزد . البته این دانه ها مخلوط با برگ و پوسته درخت است که باید تمیز شود . گز علفی از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است . برای استفاده طبی از گز علفی می توان آنرا با عسل مخلوط کرد و یا جوشانده آنرا تهیه نمود .( 50 گرم در یک لیتر آب جوش ) خواص گز علفی.
1. قابض است .
2. خونریزیها را متوقف می سازد .
3. مقوی معده است .
4. تقویت کننده دستگاه تنفسی است .
5. سینه را نرم و صدا را صاف می کند .
6. سرفه ها را برطرف می کند .
7. تنگی نفس را درمان می کند.
8. برای معالجه بواسیر گز علفی را با عسل مخلوط کرده و بر روی بواسیر بگذارید .
مضرات : مضرات خاصی برای آن بیان نشده است .
دیگر دانستنی ها در مورد بلوط و درخت آن

واریته‌ها

Quercus.robur درختی بلند ، دارای برگهایی با برندگی دندانه‌ای نوک تیز یا بریدگی عمیق کنگره‌دار. این درخت به علت رشد زیاد برای فضاهای کوچک و متوسط مناسب نمی‌باشد. دارای یک واریته ستون مانند است که برای فضاهای کوچک مناسب است. برای خاکهای گچ‌دار Quercus.petraea که خیلی شبیه بلوط معمولی است مناسب می‌باشد. بلوط سریع‌الرشد ترکی (Quercus.corris) دارای رشد سریع و جوانه‌های زمستانه با ریشک بلند است.
بلوط قرمز (Quercus.rubra) نیز به سرعت رشد می‌کند و به صورت یک درخت بزرگ تا ارتفاع 24 متر می‌رسد و اگر در خاک اسیدی کاشته شود برگها در پایان فصل به ارغوانی می‌گرایند. بلوط دائم سبز (Quercus.ilex) بابرگهای کشیده بدون دندانه که می‌توان آن را به صورت درختچه نیز تربیت نمود و از آن به عنوان پرچین استفاده کرد چون هرس شدید را به خوبی تحمل می‌کند.

گونه‌های بومی

Quercus.castaneifera درجنگلهای شمال ، Quercus.sessilifolia بلوط کوهی مخصوص نواحی مرتفع جنگل ، Quercus.macranthera بلوط آذری مخصوص نقاط بسیار بلند ، Quercus.atropatana گز و مازو ، بلوط جنگلی در نقاط نیمه مرطوب. Quercus.persica مازوی گزانگبین در نقاط خشک.

زیستگاه طبیعی

درخت بلوط در خاک پر رس مرطوب رشد می‌کند، ولی خاک‌های شنی را نیز تحمل می‌نماید. این درخت در مناطق جنگلی و پست یافت می‌شود. بلوط سفید یک گیاه بومی آمریکای شمالی است که از آن استفاده‌های دارویی می‌شود.

هرس

هرس گونه‌های خزان کننده در آذر ماه و گونه‌های همیشه سبز در فروردین انجام می‌گیرد.

تکثیر

بوسیله کشت بذر بطور معمول انجام می‌پذیرد. دو گروه بلوط موجود است: گروه بلوطهای سیاه (که میوه‌ها در سال دوم می‌رسند) و گروه بلوطهای سفید (که میوه‌ها در همان سال اول می‌رسند). بذر گروه بلوطهای سفید یا بدون دوره استراحت یا دوره استراحت کوتاه بوده و به جز چند اسثتناء به محض رسیدن در پاییز قابل کشت هستند. بذر گروه بلوطهای سیاه دارای دوره رشد جنینی بوده و نیاز به استراتیفیه شدن (0 تا 2 درجه سانتیگراد) برای یک تا سه ماه دارند. میوه‌ها اغلب مورد حمله سر خرطومی (مخصوصا در انبار) قرار می‌گیرند. فرو بردن میوه ها در آب ْ49 درجه سانتیگراد به مدت 30 دقیقه از میزان خسارت آفت بسیار خواهد کاست.
در موقع کاشت ابتدا بذرها را درون ظرف آب فرو برده و آنهایی که شناور می‌مانند غیر قابل کاشت هستند. جهت جلوگیری از رشد طولی ریشه به خاطر اینکه بتوان نهال بذری را به راحتی جابجا کرد بهتر است در زیر محل بذرکاری از صفحات سیمی مشبک مسی استفاده نمود. نوک ریشه اصلی به این صفحه برخورد کرده و از رشد باز می‌ماند. روشهای مختلف پیوند با موفقیت بر روی بلوطها انجام می‌پذیرد فقط پیوند بلوطهای گروه سفید روی پایه‌های این گروه و پیوند بلوطهای گروه سیاه بر روی پایه‌های این گروه امکان پذیر است. تکثیر بلوط از راه قلمه یا خوابانیدن معمولا با عدم موفقیت همراه بوده است.

خواص چوب بلوط

چوب بلوط فشره و محکم است و نماد قدرت و استقامت می‌باشد و از گذشته‌ خیلی دور یکی از مهم‌ترین مصالح ساختمانی در اروپای شرقی بوده است. در گذشته علاوه بر مصرف انبوه الوار بلوط در ساختمان‌سازی ، از چوب بلوط برای ساختن کشتی‌های بازرگانی و جنگی استفاده گسترده می‌شده است .
درخت بلوط در میان مردم کشور‌های اسکاندیناوی ، یونان و روم محل سکونت الهه‌ باروری و نشان دهنده‌ قدرت و باروری بوده است. روزگاری از تمام قسمت‌های درخت، استفاده‌های پزشکی به عمل می‌آمده است.

 

در افسانه‌های عامیانه قرون وسطا آمده که تماس یک میخ با قسمت صدمه‌ دیده‌ی بدن و سپس فرو کردن همان میخ در درخت بلوط سبب می‌شده است که بیمار شفا یابد. زمانی برگ‌های بلوط را بر روی زخم و بریدگی‌های بدن می‌گذاشتند تا زخم التیام پیدا کند، اما امروزه گیاه پزشکان تنها از پوست درخت بلوط استفاده دارویی می‌کنند. خاصیت قابض‌کنندگی پوست بلوط ، عامل قطعی درمان اسهال‌های شدید می‌باشد و خاصیت گندزدایی و ضد میکروبی آن برای مداوای عفونت‌های گلو تجویز می‌شود. چای پوست بلوط یک تقویت‌کننده است و مخلوط پوست و میوه‌ی درخت بلوط یک پادزهر را بوجود می‌آورد. میوه‌ درخت بلوط معمولا برشته و آسیاب می‌شود و از آن قهوه تهیه می‌نمایند .

منابع :

بلوط http://daneshnameh.roshd.ir
خواص درمانی بلوط http://www.jadidtarin.com
بلوط http://fa.wikipedia.org
بلوط Oak Bark گز علفی (شیره بلوط) http://www.irteb.com
بلوط «داروئی» http://daneshnameh.roshd.ir
بلوط http://aftab.ir

به نقل از فردای لرستان

 

 

 

 

خواص میوه بلوط


بلوط را همچون فندق از پوست سبز رنگ جدا و پوسته قهوه‌ای مایل به قرمز آن را شکسته و به صورت خام، تفت داده شده و حتی آب‌پز میل می‌کنند.
بلوط

 

تا به حال میوه بلوط را دیده‌اید؟ این میوه ظاهری مشابه فندق دارد و درخت آن به صورت وحشی یا کشت شده در مناطق معتدلی چون مازندران، کردستان و لرستان رویش دارد و طرفداران پروپا قرص آن مردمان استان گیلان هستند. این میوه در بازار کمیاب است، اما در برخی میوه‌فروشی‌ها یا مغازه‌های مدرن به صورت بسته‌بندی شده یا فله‌ای به فروش می‌رسد.

 

بلوط از فندق درشت‌تر و هر یک یا چند عدد آن درون پیاله‌ای سبز رنگ و خاردار قرار گرفته است. بلوط را همچون فندق از پوست سبز رنگ جدا و پوسته قهوه‌ای مایل به قرمز آن را شکسته و به صورت خام، تفت داده شده و حتی آب‌پز میل می‌کنند.

مزه آن مانند فندق خوشایند و دلچسب نیست، اما به دلیل غنی بودن از املاح و ویتامین‌ها ارزش غذایی بالایی داشته و مانند اجزای آجیل مغذی است.

امروزه در صنعت از بلوط در کیک، بستنی و حتی از آرد آن به عنوان حجم دهنده در برخی از انواع نان‌ها استفاده می‌شود.

 

بعد از ورزش بلوط بخورید!

بلوط حاوی نشاسته، چربی، پروتئین، فیبر و املاحی چون آهن، کلسیم، منیزیم و ویتامین‌های گروه B است. میزان نشاسته بلوط در مقایسه با فندق بیشتر و چربی آن کمتر است. به دلیل فیبر بالایی که دارد خاصیت سیرکنندگی داشته و به دلیل دارا بودن اسیدهای چرب غیراشباع فاقد کلسترول بوده و پتاسیم آن ادرارآور است. ویتامین‌های گروه B آن باعث عملکرد بهتر سیستم عصبی می‌شود و به دلیل نداشتن گلوتن، برای مبتلایان به سلیاک محدودیت مصرف ندارد.

بلوط یکی از غنی‌ترین گیاهان از نظر میزان تانن بوده و به دلیل وجود این

ترکیب، منقبض کننده و ضداسهال است

این را هم بدانید شاه بلوط درشت‌تر، روغن‌دارتر و مغذی‌تر از بلوط است. این میوه تقویت‌کننده بدن و چاق‌کننده بوده و مصرف آن برای افراد ضعیف توصیه شده است. به گفته متخصصان مصرف بلوط بعد از فعالیت‌های ورزشی مفید است. چرا؟ به دلیل آن که منیزیم و کلسیم بالایی داشته و با تسکین عضلات از گرفتگی و کوفتگی آن‌ها می‌کاهد.

 

بلوط درمان‌کننده التهابات

بلوط یکی از غنی‌ترین گیاهان از نظر میزان تانن بوده و به دلیل وجود این ترکیب، منقبض کننده و ضداسهال است. به جهت دارا بودن ترکیبات فلاونوییدی خواص ضدالتهابی داشته و با کاهش تورم عروق انتهای روده منجر به کم شدن التهاب هموروئید (بواسیر) می‌شود. نتایج بررسی‌ها نشان داده است شاه‌بلوط و عصاره آن به عنوان درمان حمایتی در حفظ عملکرد غشای دیواره وریدها و بهبود جریان خون در نارسایی مزمن وریدی استفاده می‌شود. از التهاب عضلات و رگ‌های واریسی کاسته و موجب بهبود و بازگشت خون به قلب می‌شود.

 

موارد منع مصرف

* علاوه بر میوه بلوط پوست، برگ و ریشه درخت آن هم خواص درمانی دارد، اما باید بدانید مصرف زیاده از حد بلوط به دلیل تانن زیاد از میزان جذب آهن بدن می‌کاهد.

* همچنین با برخی داروها تداخل ایجاد کرده و ساپونین آن باعث تحریک لایه مخاطی معده و برگشت اسید می‌شود.

* مصرف بلوط در دوران شیردهی و بارداری باید تحت نظر پزشک باشد.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع: جام جم - فاخره بهبهانی

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=236131

 

 

 

بلوط نام نوعی درخت و همچنین میوه آن است که دارای پوستی سخت می‌باشد. کلمه بلوط را درخت بلوطمی‌توان به صورت عمومی در مورد صدها گونه‌ی درخت از رده‌ی Quercus به کار برد. این رده ، بومی نیمکره شمالی است که شامل گونه‌های برگ‌ریز و همیشه سبز می‌باشد ، که از نواحی سردسیر تا گرمسیری آسیا و آمریکا گسترش دارند. درخت بلوط یا درخت مازو که عمری طولانی - حدود ۵۰۰ سال (حتّی گاهی تا ۲۰۰۰ سال) - دارد ، در ایران بیشتر در در دامنــه‌ی رشته کوه زاگــرس می‌رويـد. استـــان‌های فــارس ، لرستــان ، کهگیـــلــویــه و بویراحمد ، چهار محال و بختیاری و ایلام دارای جنگل‌هایی از بلوط هستند ، که در نوع خود از بی‌نظیرترین جنگل‌های جهان به حساب می‌آيند. دشت برم ، بزرگترین دشت بلوط ایران ، در کازرون و در غرب استان فارس قرار گرفته است. چوب این درخت از مرغوب‌ترین چوب‌هاست و زغال آن نیز مرغوب است. این موضوع یکی از دلایل بریدن بی رویهٔ این درختان می‌باشد که این جنگل‌ها را تهدید می‌کند.

   برگ‌های دوک مانند درخت بلــوط ، در هــر طــرف 3 تا 7 لوب دارنــد و گل‌های شاتــوتی در کنــار آنهــا ظاهـــر می‌شــوند. در فصــل پاییز گلهای بارور درختِ ماده ، میوه‌های بلوط به رنگ قهوه‌ای مایل به سبــز را تولید می‌کنند. میوه بلــوط اروپــایی به شکل کره‌ای با قطــر تقریبی ۲.۵ سانتیمتر ، و میوه بلــوط در حاشیــه‌های زاگــرس جنــوبی ایــران به انــدازه‌ی تقریبــی یک فشنــگ اسلحـــه‌ی ژ-۳ می‌باشد.

   بلوطها درختانی هستند دارای شکل توپر ، حجیم و گسترده با تاجی گنبدی شکل و برگ‌های موج‌دار در لبه ، و همچنین میوه‌ای که درون یک محفظه فنجان مانند قرار دارد. بلوط یک بخش اساسی از نواحی روستایی ما در غرب کشور است که به صورت درخت و درختچه وجود دارد. برگ‌های کنگره‌دار بلوط ممکن است بیضی شکل یا کشیده و باریک باشند. این درختان دارای تنه‌ای بزرگ هستند و با برگ‌های فراوانی که دارند ، در تصفیه هوا و سایه افکنی نقش بسزايی دارند.

 

انواع بلوط

   ۱- Quercus.robur : درختی است بلند ، دارای برگهایی با برندگی دندانه‌ای نوک تیز یا بریدگی عمیق کنگره‌دار. این نوع بلوط يک واریته‌ی ستون مانند دارد و به علت رشد زیاد برای فضاهای کوچک و متوسط مناسب نمی‌باشد.

   ۲- Quercus.petraea : اين نوع بلوط خیلی شبیه بلوط معمولی است و برای خاک‌های گچ‌دار مناسب می‌باشد.

   ۳- بلوط سریع‌الرشد ترکی (Quercus.corris) : دارای رشد سریع و جوانه‌های زمستانه با ریشک بلند است.

   ۴- بلوط قرمز (Quercus.rubra) : به سرعت رشد می‌کند و به صورت یک درخت بزرگ تا ارتفاع 24 متر می‌رسد و اگر در خاک اسیدی کاشته شود ، برگ‌ها در پایان فصل به ارغوانی می‌گرایند.

   ۵- بلوط دائم سبز (Quercus.ilex) : بلوط هميشه سبز دارای برگ‌های کشیده و بدون دندانه می‌باشد و می‌توان آن را به صورت درختچه نیز تربیت نمود. از اين نوع بلوط می‌توان به عنوان پرچین استفاده کرد ، چون هرس شدید را به خوبی تحمّل می‌کند.

بلوط قرمز

بلوط سبز

 

گونه‌های بومی بلوط

   ۱- Quercus.castaneifera : درجنگل‌های شمال

   ۲- Quercus.sessilifolia : بلوط کوهی مخصوص نواحی مرتفع جنگل

   ۳- Quercus.macranthera : بلوط آذری مخصوص نقاط بسیار بلند

   ۴- Quercus.atropatana : گز و مازو ، و بلوط جنگلی در نقاط نیمه مرطوب

   ۵- Quercus.persica : مازوی گزانگبین در نقاط خشک

 

زیستگاه طبیعی

   درخت بلوط در خاک مرطوب و دارای رُس زياد ، رشد می‌کند؛ البته خاک‌های شنی را نیز تحمّل می‌نماید. این درخت در مناطق جنگلی و پست یافت می‌شود. بلوط سفید یک گیاه بومی آمریکای شمالی است که از آن استفاده‌های دارویی می‌شود.

 

تکثیر

   تكثير اين گياه به طور معمول و به وسیله کشت بذر انجام می‌پذیرد. دو گروه بلوط موجود است :

   - گروه بلوطهای سیاه : بذر اين گروه از بلوطها دارای دوره رشد جنینی بوده و نیاز به استراتیفیه شدن (0 تا 2 درجه سانتیگراد) برای یک تا سه ماه دارند. میوه‌ها اغلب مورد حمله سر خرطومی قرار می‌گیرند (مخصوصا در انبار). فرو بردن میوه‌ها در آب ْ49 درجه سانتیگراد به مدت 30 دقیقه از میزان خسارت آفت بسیار خواهد کاست. میوه‌ی بلوطهای سياه در سال دوّم می‌رسند.

   - گروه بلوطهای سفید : بذر اين گروه از بلوطها ، یا بدون دوره‌ی استراحت بوده و یا دوره‌ی استراحت کوتاهی دارند (به جز چند اسثتناء ، كه به محض رسیدن در پاییز قابل کشت هستند). در گروه بلوطهای سفيد ، میوه‌ها در همان سال اوّل می‌رسند.

   در موقع کاشت ، ابتدا بذرها را درون ظرف آب فرو می‌برند و آنهایی را که شناور می‌مانند ، دور می‌اندازند ، چون غیر قابل کاشت هستند. جهت جلوگیری از رشد طولی ریشه ، بهتر است در زیر محل بذرکاری از صفحات سیمی مشبک مسی استفاده نمود (تا بتوان ن


مطالب مشابه :


روشی اسان برای درمان بواسیر

درمـــــان بواســـیــر جهت تشخیص نحوه پاکسازی به متخصصان طب سنتی لیست مواد
خواص میوه معروف پاییزی انار

لیست صفحات. صفحه پزشکان و متخصصان تغذیه خواص انار را به ۵۰ برای کسانی که بواسیر دارند
خواص میوه هاو سبزیجات وغذا هایی که برای سلامتی مفید است

متخصصان تغذیه كه توصیه به انبه برای افراد گرم مزاج بخصوص آنها که مبتلا به بواسیر و
انواع عرقیات سنتی و خواص آنها

لطفا جهت دستیابی به لیست کلیه مطالب به هاحتماً از متخصصان این التهاب گلو و بواسیر.
تاثیر ورمی کمپوست لیست گیاهان دارویی

تاثیر ورمی کمپوست لیست کم اشتهایی، بواسیر، ورم لثه توسط انجمن متخصصان
آلوئه ورا

متخصصان پوست ‌و مو 4-این ماده ممكن است سبب تشدید اولسرها، بواسیر، التهاب لیست تمام
انار

برای کسانی که بواسیر دارند این متخصصان انگلیسی در یک بررسی جدید دریافته لیست تمام
خواص بلوط

مخاط بدن داشته و از آن می‌توان در درمان ورم لوزه‌ها، حنجره‌ و بواسیر متخصصان طب گیاهی
رگ گیری در طب سنتی

لیست مواد غذایی درمان بواسیر به نظر بیشتر کارشناسان زیبایی اندام و متخصصان جوان‌سازی
مــختصری از فـوایـد مـصرف انـــار

تصفیه می‌کندولی متخصصان تغذیه، فواید زردی و بواسیر مفید است لیست تمام پیوند
برچسب :