انواع درب MDF (ام دی اف) (1)

انواع درب MDF (ام دی اف) (1)


برای مشاهده تصاویر درب ها ی MDF و HDF روی عکس درب زیر کلیک کنید

                                             103.jpg                

از MDF به گونه های مختلف برای ساخت درب استفاده می شود که در این نوشتار کاربرد انواع ورق هایMDF  در تولید انواع درب بررسی خواهیم کرد.شما می توانید اطلاعات تکمیلی دیگری  را در رابطه با ام دی اف (MDF) در بخش مقالات سایت مطالعه کنید.

انواع MDF موجود در بازار ایران عبارتند از:

الف)MDF  خام

ب) MDF روکش ملامینه و کاغذی

ج) MDF روکش PVC

د) MDF روکش چوب

در ادامه کاربرد آنها در تولید انواع درب ام دی اف (MDF) بررسی خواهد شد.

الف)ام دی اف (MDF) خام بیشتر با ضخامت 3 میلی متر برای ساخت درب های کمد دیواری مورد استفاده قرار می گیرند.که حتما بایستی رنگ شوند. این ورق ها تنها با رنگ های روغنی قابل رنگ می باشند.

البته برخی از تولید کنندگان درب های ضد آب ABS  روکش های  ABSخود را بر روی درب های 3  میل MDF خام پرس می کنند استفاده از این درب ها به عنوان درب خام برای تولید درب ضد آب ABSتوصیه نمی شود.برای اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید.

ب)ام دی اف(MDF) با روکش کاغذی و ملامینه

استفاده از MDF های 3 میل کاغذی و ملامینه برای ساخت درب های کمد دیواری مرسوم است.البته از MDF های با ضخامت بالاتر هم برای تولید درب های پارتیشن های اداری استفاده می شود که شیوه تولید این دسته از درب ها با درب های معمول متفاوت می باشد.

لازم به ذکر است درب های روکش ملامینه نیز با ضخامت 5 میل وجود دارد که در این درب ها روکش ملامینه قاعدتا بایستی بر روی HDF پرس شود.اما امکان پرس آن بر روی MDF نیز وجود دارد.

ج)ام دی اف(MDF) با روکش PVC

معمولا  در این حالت مانند ورق های MDF با روکش ملامینه و یا کاغذی ورق به صورت شیت به بازار عرضه نمی شود.و با توجه به کاربرد آن روکش  PVC بر روی MDF خام وکیوم می شود.در ادامه شیوه تولید ورق های مورد نیاز در صنعت درب را توضیح می دهیم و در پایان مزایا و معایب این ورق ها را نسبت به ورق های روکش ملامینه بررسی خواهیم کرد.

مراحل تولید درب های MDF روکش PVC

برای ساخت این گونه درب ها معمولا ابندا طرح مورد نظر برای درب را به وسیله دستگاه CNC روی ورق های  MDF خام  با ضخامت های مورد نظر خریدار اجرا می شود و سپس با استفاده از این ورق های MDF درب به مرحله تولید می رود.پس از ساخت درب ،درب ساخته شده را برای وکیوم کردن روکش PVC وارد دستگاه ممبران می شودو  روکش های PVC با ضخامت های 0.2ویا 0.4 میلی متر بر روی درب وکیوم می شود به طوری که PVC به طور کامل در تمامی شیار ها حرکت کرده و پس از روکش کردن درب MDF طرح اجرا شده با دستگاه CNC کاملا قابل مشاهده است.

                                             pvc..jpg                      

لازم به ذکر است در حال حاضر بیشترین استفاده از MDF های روکش PVC در تولید درب های ضد سرقت ایرانی و درب های ضد سرقت ترکیه می باشد.البته استفاده از MDF روکش PVC برای درب های داخلی آپارتمان ها نیز بسیار رواج دارد.

                                           101b.jpg                        

همچنین با تصور ضد آب بودن دربهای PVCبسیاریدرب های روکش PVC را برای درب های حمام و توالت نیز استفاده می کنند.این تصور که درب های ام دی اف روکش PVCضد آب هستند غلط است شما می توانید اطلاعات بیشتر را اینجا پیدا کنید.

نکته قابل توجه:

روکش های PVC به صورت رول بوده(همانند رول های پلاستیک و یا سفره ها) که وقنی درب درون سینی دستگاه قرار می گیرد تحت دمای با مکش زیاد روی درب وکیوم می شود به طوری که اگر شبکه بندی درون درب محکم نباشد درب تحت فشار خرد خواهد شد.از این رو معمولا شبکه بندی درب های روکش PVC چوبی و یا یونولیت می باشدو اگر قرار باشد از شبکه بندی معمولی استفاده کنیم بایستی ابتدا رویه درب روکش شود و بعد از روکش کردن رویه رویه را مانند تولید سایر درب ها بر روی کلاف پرس کرد.

که در این صورت باید به دو نکته توجه کرد:

1)چسب هایی که برای روکش کردن PVC بر روی  MDF استفاده می شود در دمای 80 درجه مجددا فعال می شوند از این رو اگر رویه روکش شده قبل از تولید درب آماده شود بایستی پرس رویه بر روی کلاف را با استفاده از دستگاه پرس سرد انجام داد.

در ادامه لازم به ذکر است با توجه به نکته گفته شده حمل و نقل درب های روکش PVC در تابستان حتما باید با ماشین های چادر دار صورت گیرد و برای بسته بندی درب ها نیز از کارتن به جای پلاستیک استفاده شود.

2) در صورتی که روکش کردن رویه درب قبل از تولید درب انجام شود کناره های درب باید جداگانه روکش شود که در این صورت میزان درزها زیاد خواهد شد.

در ادامه بد نیست مقایسه ای بین MDF های روکش ملامینه و MDF های روکش   PVC داشته باشیم:

چسبندگی روکش ملامینه به MDF خام بسیار بالا و عملا جدایی ناپذیر است اما بنابر دلایل متعدد MDF های روکش ملامینه تنها به صورت ورق های مسطح در بازار موجود است و در صورتی که بخواهیم طرحی را با CNC روی MDF روکش ملامینه اجرا کنیم  MDF خام زیرین نمایان می شود که علاوه بر بحث زیبایی از مقاومت ورق نیز کاسته می شود. اما در مورد MDF های روکش PVC همانطور که گفته شد می توان ابتدا هر طرح دلخواهی را با دستگاه  CNC و یا حتی با چسباندن قطعاتی به رو ورق خام و ایجاد طرح های برجسته تولید کرد و پس از آن ورق با طرح نهایی شده را روکش PVC کرد.این مزیت باعث شده این شیوه از روکش کردن MDF خام مورد توجه تولید کنندگان کابینت و مبلمان اداری و درب های آپارتمانی قرار گیرد.هرچند چسبندگی روکش PVC به میزان روکش های ملامینه نیست و در صورتی که شرایط مناسب برای تولید فراهم نباشد امکان ورقه کردن روکش PVC نیز وجود دارد.

د)استفاده از MDF روکش چوب در تولید درب های ضد سرقت ایرانی و همچنیندرب های ضد سرقت ترکیه بسیار زیاد می باشد.

                                                  104.jpg            

بیشترین استفاده از درب های روکش چوب مربوط به درب های ام دی اف(MDF) روکش ملچ می باشد.که ورق های مسطح آن با ابعاد 220*122   در بازار عرضه می شود.نکته قابل توجه در مورد MDF روکش چوب در این است که در گذشته و به طور محدود در حال حاضر روکش های جوب با ضخامت های کمتر از یک میلی متر بر روی نئوپان و یا MDF پرس می شد و در ساخت مبلمان و درب ازآن استفاده می کردند.که عمل پرس کردن روکش چوب در کارگاهها نیز قابل انجام می باشد. اما در حال حاضر ورق های MDF روکش چوب که عمدتا روکش ملچ نیز می باشند درکارخانه بدین صورت تولید می شوند که عملا می توان گفت  ازخمیر چوب کاغذهایی با رگه های چوب تقریبا منظم تولید و بر روی MDF کشیده می شود.قیمت ورق های MDF روکش چوب از این دست پایین تر از سایر MDF های روکش چوب می باشد.و بیشتر برای تولید درب های داخلی از آن استفاده می شود.لازم به ذکر است که در تولید درب های ضد سرقت ترک و ایرانی از MDF های با روکش ظبیعی جوب استفاده می گردد.

                                               103.jpg              

برای مطالعه و شناخت بیشتر نسبت به انواع درب و مواد اولیه مورد استفاده در تولید درب های آپارتمانی می توانید سایر نوشتارهای بخش مقالات  در وب سایت شرکت دژآریا را مطالعه کنید و یا از بخش فنی دژآریا مشاوره بخواهید.

تلفن بخش فنی دژآریا:44956839

ایمیل:[email protected]

ارسال پیام از طریق بخش ارتباط با ما

 


مطالب مشابه :


موجودی رنگ و لیست قیمت صفحه کابینت MDF

صفحه کابینت و فرآورده های چوبی 128 - موجودی رنگ و لیست قیمت صفحه کابینت MDF - فرآورده های چوبی عبداللهی ( ورق ام دی اف رنگی و سفید - صفحه کابینت ضد
لیست قیمت کابینت تمام ام.دی.اف کلاسیک

بسم الله الرحمن الرحیم. 1.تمام ام.دی.اف از ورق ملامینه ( ضدخش) درجه یک مارک ایزوفام و پویا و آریا و پارس برای دربها ، بدنه ها و طبقات داخلی تماماً از نوع درجه یک. 2.ورق ام.دی.
نکاتی درباره ام‌دی‌اف

صفحه کابینت و فرآورده های چوبی 128 - نکاتی درباره ام‌دی‌اف - فرآورده های چوبی عبداللهی ( ورق ام دی اف رنگی و سفید - صفحه کابینت ضد آب)
ام دی اف - MDF

در مقايسه با نئوپان، MDF داراي جرم يكنواخت تري در سطح ورق است همچنين از صافي سطح و قابليت سنباده زني و اصلاح سطح برخوردار است MDF به صورت خام و روكش
ام دی اف 1

در مقایسه با نئوپان، MDF دارای جرم یکنواخت تری در سطح ورق است همچنین از صافی سطح و قابلیت سنباده زنی و اصلاح سطح برخوردار است MDF به صورت خام و روکش
Cutting Optimization Pro نرم افزار برش ورق ام دی اف و سایر مشتقات صفحه ایی

18 جولای 2013 ... نرم افزار Cutting Optimization Pro قادر است تا با توجه به متریال شما بهترین حالت دستور برش را طراحی کند تا کمترین مقدار پرت را داشته باشید و
انواع درب MDF (ام دی اف) (1)

از MDF به گونه های مختلف برای ساخت درب استفاده می شود که در این نوشتار کاربرد انواع ورق هایMDF در تولید انواع درب بررسی خواهیم کرد.شما می توانید اطلاعات
ام دی اف کار کیست؟

ام دی اف کار در اصطلاح به نجار یا درودگر ی گفته می شود که به فنون نجاری آگاهی ... 2- در معرض ریز گرد ها و غبار حاصل از برش ورق ام دی اف قرار داشتن و عوارض ناشی از
انواع روش های مورد استفاده برای روکش زنی ورق ام دی اف

کابینت، در کابینت،دکوراسیون - انواع روش های مورد استفاده برای روکش زنی ورق ام دی اف - تبدیل کابینت های فرسوده چوبی و فلزی به کابینت شیک و امروزی.
درباره mdf

کابینت MDFودکوراسیون داخلی - درباره mdf - آراد چوب همیشه در کنار شماست ... ورق‌های خام ( بدون روکش); ورق‌های روکش شده و لبه‌های ابزار خورده; پروفیل‌های روکش شده
برچسب :