هشدار مدیر عامل سازمان آتش نشانی یزد در خصوص كاربرد بلوكهای یونولیتی (پلی استایرن )غیر استاندارد در


image_13490.jpeg

 

روند جایگزینی محصولات نوین در صنعت ساختمان سازی
یزدفردا -مهندس حیدری مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر یزد
اولین بار كه دیوار‌های قطور خشتی به فراموشی سپرده شدند وپنجره‌های چوبی با شیشه های رنگی جایشان را به آهن وآلومینیوم دادند. هر محله‌ا‌ی‌ برای خودش معماری داشت و هویتش را از هنر او می گرفت.اما وقتی عصر تیر آهن و بلوك سیمانی رسید همه جای شهر شبیه هم شد تا این زمان ترس بیشتر از زلزله بود چرا كه تیرآهن و سیمان به سنگینی فرو می ریزد.
ولی امروزوحشت دیگری ذهن‌ها را به خود مشغول كرده.به میمنت صنایع پتروشیمی كه روز به روز گسترش می یابند زندگی ما پر از پلاستیك و محصولات شیمیایی دیگر شده حالا چند وقتی‌است كه این محصولات مشتق از نفت به مصالح بناها هم نفوذ كرده و قرار است خشت زیر پایمان باشد و بر آن ییاساییم . فقط تا زمانی كه شعله‌ای به خانه‌ای نیفتد كه آنگاه ناگهان از سقف و دیوار خانه‌ها آتش میبارد !

خشت جدید(پلی استایرن و بلوكهای ساختمانی )
بلوك‌های یونولیتی«پلی استایرن»مدتی است كه برای ساختمان سازی دركشور و یزد و در آپارتمانهای بلند به خاطر مقاوم بودن در برابر زلزله، عایق‌بندی و تا حدی عایق صدا ، سبكی ،كم هزینه بودن مورد استقبال قرار گرفته است . این بلوكها در 2 نوع «قابل اشتعال» و «غیرقابل اشتعال» در بازار عرضه میشوند این ماده اگر در حضور مستقیم شعله آتش قرار نگیرد قادر است دمای غیرمستقیم تا 200 درجه سانتیگراد را نیز تحمل نماید.
.
وزن هر قطعه بلوك سیمانی كه در ساختمان سازی بكار میرود ، 15 كیلو گرم است ،در حالیكه وزن بلوكهای یونولیتی بسیار ناچیز است و تا اندازه بسیار زیادی موجب پایین آوردن وزن ساختمان میشود با وجود پوشش نسوزی كه زیر و روی این بلوك را محصور كرده است در صورت آتش سوزی در ساختمان این بلوكها تنها تا 20 دقیقه تاب مقاومت در برابر حرارت را دارند . ایمنی اماكن مسكونی در برابر حریق و حادثه از جمله مواردی است كه باید از نظر ایمنی شهری مورد توجه قرار گیرد .
در ایمنی یك ساختمان موارد زیادی نقش دارد كه میتوان به مصالح بكار رفته در آن بعنوان یكی از مهمترین موارد اشاره كرد .
در چند سال اخیربه دلیل محاسن یاد شده بلوكهای پلی استایرن مورد استفاده قرارگرفته اند كه به موازات آن شاهد خسارات مالی و جانی ناشی از استفاده از این بلوك ها بوده ایم.بلوك های «پلی استایرن» به دلیل سبكی وزن خود،وزن نهایی ساختمان را كم میكنند،به همین دلیل در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند.بلوك های مذكور نقش باروری ندارند و به همین دلیل دربرابر زلزله ایمن هستند.اما این بلوك ها ،در برابر آتش به راحتی حجم خود را از دست می دهند و تنها اشكال این بلوك ها،كمی مقاومت در برابر حرارت و شعله وری انها است.در صورتی كه از جنس مرغوب این بلوك‌ها در ساختمان سازی استفاده شود،در برابر آتش مقاوم تر خواهند بود.

ممنوع یا مجاز
بختیاری عضو هیات علمی«مركز تحقیقات ساختمان و مسكن» در خصوص كاربرد این بلوك‌ها در ساختمان سازی به خبرنگار ایرنا گفت:هنوز ما تجربه لازم وكافی را در زمینه بلوك‌های یونولیتی«پلی استایرن»نداریم.و چون به نتیجه قطعی در این زمینه نرسیده‌ایم، نمی‌توانیم ادعا كنیم كاربرد این مصالح در تمامی ساختمانها ممنوع یا مجاز است و در حال حاضر استاندارد‌ها،ضوابط،تجهیزات وآزمایشگا‌ههای مربوط به استاندارد كردن این بلوكها فراهم شده است.
در ایران نه تنها این نوع از مصالح ساختمانی بلكه تعداد بیشماری از مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار میگیرد كه از استاندارد‌های اجباری برخوردار نیستند و همچنان درساختمان سازی به كار میروند.
در ساختمان سازی نباید از بلوك‌های قابل اشتعال استفاده شود ونوع غیر قابل اشتعال این بلوكها نیز با رعایت ضوابط محدود شود تا از حریق ‌های گسترده در ساختمانها جلوگیری شود.
همچنین انبار و نگهداری این مواد به دلیل واكنش‌هایی كه ممكن است داشته باشند،بسیار خطرناك است و تا كنون شاهد مواردی از حریق انبار این بلوك‌ها بوده‌ایم.

تردید در عایق بودن
یك مقام مسؤل در موسسه استاندارد ملی نیز در خصوص وضعیت استاندارد بلوكهای«پلی‌استایرن»گفت:نشست ها و جلسات متعددی در خصوص بررسی این موضوع تا كنون با حضور موسسه استاندارد،وزارت مسكن و وزارت صنایع درمركز تحقیقات وزارت مسكن برگزار شده است و در جلسه نهایی كه به همین منظور در اوایل خرداد ماه سال جاری در این مركز تشكیل شد،تصمیمات قطعی و نهایی در خصوص اجباری شدن استاندارد بلوكهای «پلی‌استایرن»گرفته واعلام شد.
وی افزود:در صورت اجباری شدن استاندارد این بلوكها ،وزارت مسكن اخطار لازم را به كلیه سازمان‌های درگیر با كاربرد این مصالح خواهد داد تا جلوی استفاده و كاربرد این بلوكها گرفته شود .مسؤل گروه كارشناسان صوت مركز تحقیقات وزارت مسكن نیز در خصوص كاربرد بلوكهای یونولیتی«پلی‌استایرن» در ساختمان با انگیزه كاهش و افت صدا میگوید این بلوكها تاثیری نمی‌توانند در كاهش صدا داشته باشند.اگر چه در ساخت این بلوكها یونولیت بكار رفته است. ولی تنها به این دلیل نمی‌تواند عایق صوت باشد و شاهدیم كه براحتی صدا را از خود عبور می‌دهند برای كاهش صوت به چگالی نیاز است و بلوكهای سیمانی از چگالی بالایی برخوردار هستند.

ضوابط فنی پیشنهادی مركز تحقیقات ساختمان و مسكن برای استفاده از بلوك سقفی پلی استایرن منبسط شده در ساختمان
بنا به دستور وزیر محترم مسكن و شهر سازی ، از تاریخ 1/1/84 استفاده از بلوك‌های پلی استایرن در سقف‌هایی كه فاقد تاییدیه از مركز تحقیقات ساختمان و مسكن می‌باشد ممنوع اعلام شد.
بلوكهای سقفی از نوع پلی استایرن منبسط شده در صورتی عملكرد مناسب وقابل قبول خواهند داشت كه مواردی از قبیل ایمنی در برابر اتش، مقاومت مصالح شكل هندسی وروش اجرایی مناسب در ان رعایت گردد.بنا براین لازم است تا مشخصات بلوك تولیدی با ضوابط زیر انطباق داشته ودر اجرا نیز از روشها ومحافظتهای صحیح بهره گیری گردد.بدیهی است كه سیستم سقف تمام شده باید علاوه بر تطابق با این ضوابط ،مانند سایر سیستمهای ساختمانی به طور كامل با مقررات ملی ساختمان وكلیه ضوابط و ایین نامه های مصوب مرتبط مطابقت نماید.

1) ضوابط بلوكهای یونولیتی استاندارد مقاوم در برابر حریق
1_1) تنها استفاده از انواع كند سوز شده(fire retarded) مجاز بوده و استفاده از انواع غیر كند سوز ممنوع است.تولید كنندگان موظف می‌باشند مدارك لازم دال بر استفاده از مواد اولیه از نوع كند سوز شده برای تولید بلوك را به شرح زیر ارایه نمایند:
الف)مواد اولیه باید از نوع كند سوز باشد .در این زمینه باید مدارك فنی معتبر از كارخانه فروشنده مواد اولیه اخذ گردد.مدارك فوق باید قرار گرفتن ماده اولیه از نظر واكنش در برابر آتش را بر اساس استاندارد‌های معتبر بین‌المللی در یكی از گروه‌های زیر نشان دهد:
ب)اخذ گواهی نامه از مركز تحقیقات ساختمان و مسكن دال بر كند سوز بودن محصول مطابق با شرایط ذكر شده در بند الف.
2_1) برای حفاظت از بلوك سقفی پلی استایرن و جلوگیری از برخورد مستقیم هرگونه حریق احتمالی با بلوك لازم است تا زیر سقف بوسیله پوشش مناسب محافظت شود. پوشش باید به تیرها و تیرچه‌ها متصل و مهار شود .اتصال مستقیم به بلوك پلی استایرن (مانند گچ كاری مستقیم بر روی بلوك بدون استفاده از اتصالات مكانیكی ) به تنهایی قابل قبول نیست .انواع پوشش‌های مورد پذیرش به شرح زیر می‌باشد:
پوشش گچ یا پوشش‌های محافظ پایه گچ_پرلیت یا گچ-ورمیكولیت یا تخته گچی به ضخامت حداقل 5/1 سانتیمتر كه بنحو مناسب و مستقل از بلوك به سقف سازه‌ای مهار شده باشد.
3-1)اتصال مستقیم اندود به بلوك با هر شكل هندسی (اعم از معمولی یا دارای شیار ) به تنهایی و بدون استفاده از اتصالات مكانیكی به هیچ وجه مجاز نبوده و ضرورتا باید از اتصالات مكانیكی مهار شده به تیرها و تیرچه‌ها (نظیر سیستم رابیتس ) استفاده شود . لذا تولیدكنندگان موظف هستند از ارایه هرگونه اطلاعات شفاهی یا كتبی به مصرف كنندگان كه مغایر با این موضوع باشد ، خودداری نمایند.
4-1)از انجایی كه دیوارهای بین واحد‌های مستقل (مانند دیوار بین آپارتمان‌های مسكونی یا واحد‌های تجاری،اداری مستقل و غیره) در هر ساختمان باید دارای مقاومت در برابر آتش باشند،این دیوارها باید از لایه بلوك‌های پلی استایرن عبور كرده و تا زیر سقف سازه‌ای (یعنی زیر تیرچه یا بتن ) امتداد داشته باشد یا بطور مناسب از مصالح حریق‌بند استفاده شود.. به گونه‌ای كه بلوك‌های پلی استایرن در این قسمت بین دو فضای مجاور پیوستگی نداشته باشند و از گسترش هر گونه حریق احتمالی بین دو فضایی كه بوسیله دیوار مقاوم در برابر آتش از یكدیگر جدا شده‌اند ،جلوگیری گردد.
5-1) انبار كردن بلوك‌ها در كارگاه ساختمانی:بلوك‌های پلی استایرن منبسط شده در محل كارگاه ساختمانی به دور از هر گونه مواد قابل اشتعال (نظیر رنگها،حلال‌ها یا زباله‌های قابل اشتعال )نگهداری شوند. محل نگهداری باید بگونه‌ای باشد كه از احتمال ریزش یا تماس براده‌های داغ یا جرقه‌های ناشی از جوشكاری یا هرگونه شیء داغ دیگر با بلوكها در كارگاه ساختمانی پیشگیری شود. محل انبار اصلی بلوك‌ها حتی‌الامكان به دور از محل عملیات ساختمانی باشد تا از سرایت هرگونه شعله یا حریق احتمالی به محل انباراصلی جلوگیری شود.
1-6) توصیه می‌گردد كه از انبار كردن بلوك‌ها به حجم بیش از 60 متر مكعب خودداری شود.در صورت نیاز به انبار كردن مقادیر بیش از 60 متر مكعب ، بلوك‌ها به قسمت‌های با حجم حداكثر 60 متر مكعب تقسیم شده و بین هر دو قسمت حداقل 20 متر فاصله وجود داشته باشد.
1-7) كلیه كارگران و كاركنان باید نسبت به عدم استفاده از هرگونه شعله و نیز عدم استعمال دخانیات در مجاورت محل نگهداری بلوك‌ها توجیه شوند و استفاده از تابلوی استعمال دخانیات ممنوع در مجاورت محل نگهداری بلوكها الزامی است.تعدادی كپسول آتش نشانی نیز در نزدیكی محل نگهداری بلوكها پیش بینی میشود.
2)مشخصات ظاهری
2-1)بلوك‌ها باید دارای ظاهر سالم و یكپارچه باشند. سطح بلوك باید نسبتا صاف باشد و بین دانه‌های پلی استایرن فاصله مشخص ظاهری وجود نداشته باشد.
2-2) لازم است تا نام تولید كننده ، كند سوز بودن محصول ،ابعاد بلوك (طول، عرض،ضخامت )و حداقل چگالی بلوك بر روی تمام بلوك‌های تولیدی كارخانه حك یا چاپ یا بر چسب شود. در صورت استفاده از چا یا بر چسب ،این كار باید بنحو تثبیت شده صورت گیرد، بگونه‌ای كه امكان پاك شدن یا بر امدن ساده در حین نقل و انتقال یا سو استفاده توسط افراد وجود نداشته باشد.
معایب شاخص بلوكهای پلی استایرن غیر استاندارد
1) سرعت آتشگیری بسیار بالا
2) خاصیت اشتعال پذیری بالا
3) سرعت شعله وری زیاد وچكه كردن هنگام حریق
4)انتشار گازهای فوق العاده سمی و كشنده در هنگام سوختن
5) انتشار دود بسیار غلیظ در موقع سوختن با روند مشكل كردن اطفای آن
6) عدم تحمل در دمای مستقیم 74 درجه سلسیوس
یزدفر دا


مطالب مشابه :


دادگستري یزد استخدام می نماید

آگهی های استخدام کار انجام مراحل گزينش براي خدمت در دادگستري كل استان‌ها و مراكز
استخدام قوه قضائیه

آگهی استخدام گزينش براي خدمت در دادگستري كل استان‌ها و 6515698589 0811-8256703 31 يزد
محمد على اسلامى ندوشن

متولد ۱۳۰۷ يكى از روستاهاى توابع يزد. ندوشن در دادگسترى استخدام و عازم شيراز مى شود
كارشناسان دادگستري از نتيجه گيري در پرونده ها خودداري كنند!

یزد - خبرگزاری مهر: رئيس كل دادگستري استان يزد گفت: كارشناسان دادگستري تمام توجه خود را صرف
هشدار مدیر عامل سازمان آتش نشانی یزد در خصوص كاربرد بلوكهای یونولیتی (پلی استایرن )غیر استاندارد در

کارشناس رسمی دادگستری -رشته راه وساختمان - هشدار مدیر عامل سازمان آتش نشانی یزد در خصوص
منابع کارشناسی ارشد حقوق عمومی

قانون استخدام دادگستري استان يزد دادگستري استان قزوين دادگستري استان هر مز گان
اسامي وكلاي دادگستري تابعه كانون منطقه اصفهان

كتابخانه الكترونيكي دانشگاه يزد; استخدام; اسامي وكلاي دادگستري تابعه كانون منطقه
اشنایی با دادگستری استان یزد

موسسه حقوقی پیشگامان حقوقکده - اشنایی با دادگستری استان یزد - انجام وکالت و ارایه خدمات
آخرين توصيه‌ها براي شركت در آزمون كانون وكلا

اشتغال و استخدام وكلاي دادگستري ايران در آستانه كرج، سمنان، يزد، كرمان
كارنامه شركت كنندگان آزمون وكالت منتشر شد

سوالات عمومی آزمون استخدامی - كارنامه شركت كنندگان آزمون وكالت منتشر شد - آگهي هاي استخدام
برچسب :